2007'den Bugüne 89,850 Tavsiye, 27,680 Uzman ve 19,689 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Burun Estetiği Ameliyatında Planlama
MAKALE #4853 © Yazan Op.Dr.Orhan Murat ÖZDEMİR | Yayın Nisan 2010 | 5,132 Okuyucu
Burun estetiği ameliyatı yüz bölgesini ilgilendiren estetik ameliyatlar arasında en önemlisidir. Yüzün merkezinde, ifadeyi doğrudan etkileyen, üç boyutlu, kıkırdak, kemik ve yumuşak dokulardan oluşan, aynı zamanda solunum fonksiyonu da olan özel bir organdır. Yüz bölgesinde gelişimini en son tamamladığı için burun estetiği ameliyatı en erken 18 yaşında planlanmalıdır.
Planlamada öne çıkan en önemli özellik hastanın beklentileri ve mevcut problemlerinin ne kadarının farkında olduğudur. Kesinlikle hasta beklentileri burun estetiği ameliyatında ilk değerlendirilen konu olmalıdır. Hastalarım genellikle kemer ve burun ucunun sarkıklığından veya burunlarının uzun olmasından şikayet ederler. Halbuki bu problemlerin tek başına düzeltilmesi iyi bir sonuç için genellikle yeterli değildir. O nedenle şikayetçi oldukları konulara ilaveten benim gördüğüm ve düzeltilmesi gerekli olan problemleri fark etmelerinde yardımcı olmaya çalışırım.
Bir plastik cerrah olarak burun estetiği ameliyatında benim amacım herkese aynı burnu yapmak değil, her hasta için; beklentilerine en yakın, yüz oranlarına en uygun, problemleri giderilmiş, fonksiyonları gözden geçirilerek sorunsuz bir burun ameliyatı gerçekleştirmektir. Bu amaçla kliniğimde planlamanın bugünkü teknoloji ile en iyi şekilde yapılmasını sağlayan 3D Vectra görüntüleme sistemini kullanarak hastalarımın ameliyat sonrasında nasıl bir sonuçla karşılaşacaklarını üç boyutlu olarak göstermeye ve hastamın hayal ettiği sonucu elde etmeye çalışıyorum.
Üç boyutlu olarak burnunun yeni şeklini hemen her açıdan sonucunu görebilme imkanı veren bu teknoloji sayesinde hastalarım endişe duydukları konularda daha rahat karar verebiliyorlar.
Burun estetiği ameliyatının planlamasın da bir diğer önemli ayak; burun cildinin kalınlığıdır. Burun cildi normalde burun kökünden burun ucuna doğru giderek kalınlaşır ve gözenekleri belirginleşir. Burun cildi çok kalın olanlar ve çok ince olanlar da sorun olması ihtimali yüksektir. O nedenle de hastalar burun estetiği ameliyatından önce yeterli bilgilendirilmelidir. Burun estetiği ameliyatı aslında bir iskelet ameliyatıdır. Bu ameliyat ile kıkırdakların ve burun kemiklerinin kendileri ve birbirleri arasındaki ilişkiler düzenlenir ve burun cildi bu değişikliklerin üzerini örter. Cildinizin ince olması burun iskeletinizin tüm detaylarını gösterirken, çok kalın bir cilt tam tersi etki ile detayların görünmesine engel olmaktadır. Bu ayırımlar burun estetiği ameliyatı öncesinde net bir şekilde yapılarak hastaya gerekli bilgi verilmeli ve beklentileri bu özellik dikkate alınarak düzenlenmelidir.
Burun estetiğinde planlama neredeyse ameliyatın yarısıdır. Bu aşamada da üç boyutlu görüntüleme ameliyatın en iyi şekilde planlanmasını sağlamakta ve biz plastik cerrahlara hangi bölgelerde etkili çalışmamız gerektiği konusunda ileri seviyede yardımcı olmaktadır.
Üç boyutlu görüntüleme sistemleri bize sadece burun estetiği ameliyatında değil göğüs büyütme ameliyatlarında da çok yardımcı olmaktadır. Kullanacağımız protezin markasının seçiminden, protezin şekline, büyüklüğüne ve hacmine ameliyattan önce hasta ile birlikte rahatlıkla karar verilmesinde çok faydalı olmaktadır. Düz veya küçük göğüsleri olan bir hastanın ameliyat olmadan ameliyattan sonra tüm açılardan nasıl görüneceğini, hangi protezin hastaya daha uygun olduğunu gösterebilen 3D Vectra görüntüleme sistemi hastaların karar vermelerine de yardımcı olmaktadır.
Bu teknoloji ile yakın zamanda yağ alma ameliyatı olan Vaser Liposuction sonrası görüntülerin hastaya ameliyattan önce yine üç boyutlu olarak gösterilebilmesi de mümkün olabilecektir.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Burun Estetiği Ameliyatında Planlama" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Op.Dr.Orhan Murat ÖZDEMİR'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Op.Dr.Orhan Murat ÖZDEMİR'in izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Op.Dr.Orhan Murat ÖZDEMİR
Ankara
Doktor "Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi - Estetik"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi8 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Op.Dr.Orhan Murat ÖZDEMİR'in Makaleleri
► Burun Estetiği ve Kulak Estetiği Op.Dr.Eser AYDOĞDU
► Burun Estetiği Op.Dr.Murat TEZCAN
► Burun Ucu Estetiği Doç.Dr.Nedim SARIFAKİOĞLU
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,689 uzman makalesi arasında 'Burun Estetiği Ameliyatında Planlama' başlığıyla benzeşen toplam 16 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Göğüs Büyütme Ameliyatı Fiyatları ÇOK OKUNUYOR Ağustos 2010
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


06:50
Top