2007'den Bugüne 90,047 Tavsiye, 27,718 Uzman ve 19,714 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Cilt Bakım ve Cilt Yenileme Uygulamaları
MAKALE #518 © Yazan Dr.Beyhan IŞIK | Yayın Aralık 2007 | 12,466 Okuyucu
1.TIBBİ PEELING

Kimyasal peeling işlemi ; cildin yıpranmış, deforme olmuş, lekelenmiş yada sivilce izi kalmış tabakasını eritilmesi ve zemindeki daha sağlıklı ve daha canlı tabakanın ortaya çıkarılması işlemidir. Sonuç ise daha canlı, daha taze, daha gergin ve düzgün bir cilttir.


Peeling işleminin etkileri:

1) Cilttki güneş hasarı ya da yaşlanmaya bağlı oluşan ince kırışıklıkların hafiflemesini ve azalmasını sağlar.

2) Cildin yumuşaklığını ve canlılığını arttırarak daha taze, gergin ve genç bir görünüm sağlar.

3) Sivilce izlerini hafifletir.

4) Ciltteki yüzeysel lekelerin kaybolmasını sağlar.


Birkaç haftalık aralar ile ayıracağınız 10 dakika ile son derece taze, pürüzsüz ve canlı bir cilde sahip olabilirsiniz.

Kalça , karın bölgesi çatlaklarında ve yanık izlerinde seans aralıkları 1 hafta olup
Güneş lekeleri , sivilce izlerinde, kırışıklık ve leke tedavisinde 15 gün ara ile en az 8 seans uygulanmaktadır

2.BOTOKS

Botoks (Botulinum toksini), Clostridium botulinum adlı bakteriden elde edilen bir toksindir. Botoks, sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salınımını engelleyip, sinirler ile sinirlerin ulaştığı organlar arasındaki iletimi durdurarak etkisini gösterir. Sinir iletiminin durması, sinirin ulaştığı organın işlevlerinin azalmasını ya da tamamen kaybolmasını sağlar. Botoks’un etki mekanizmasından tıpta birçok alanda yararlanılmaktadır. Estetik alanında ise genellikle mimik kaslarının hareketleri ile ortaya çıkan yüzdeki çizgilenmeleri azaltmak ve aşırı terleyen bölgelerdeki terlemeyi azaltmak amacı ile kullanılır.

Mimik kaslarının yıllar boyunca çalışması, üzerini örten deri üzerindeki kıvrımları belirgin hale getirir ve böylece yüzdeki dinamik çizgilenmeler ortaya çıkar. En sık ortaya çıkan dinamik çizgiler, alın, kaşlar arası, göz kenarları ve ağız çevresinde görülür. Alın ve göz kenarlarındaki çizgiler kişiye daha yaşlı bir görünüm, kaşlar arasındaki çizgiler ise kişiye çatık kaşlı, kızgın bir bakış ifadesi verir. Mimik kaslarına botoks uygulanarak bu kasların hareketleri zayıflatılabilir, kas hareketlerindeki azalma, üzerindeki derinin, kas hareketleri ile katlanmasını ve katlanmaya bağlı çizgilenmeyi de azaltır. Bu şekilde yaşlı ve kızgın olarak görünen yüz ifadesinde de belirgin bir düzelme sağlanır.

Botoks, ter bezlerine uygulandığında, ter bezleri ile sinir uçları arasındaki iletim de durdurularak ter bezlerinin çalışması azaltılabilir. Vücudun en çok terleyen bölgeleri, avuç içleri ve koltuk altı bölgesidir. Aşırı terleme ve buna bağlı ter kokusu şikayeti olan kişilerin terleyen bölgelerine botoks uygulandığında şikayetlerinde düzelme sağlanır.

Botoks, injeksiyon şeklinde uygulanır ve ağrılı bir işlem değildir, injeksiyon anında hafif bir ağrı hissedilebilir. Mimik kaslarının hareketlerinde azalma istendiğinde mimik kaslarının içine, terleme şikayetinin azalması istendiğinde deri içine injeksiyon yapılır. Botoks’un etkisi injeksiyonu takiben ilk hafta içinde ortaya çıkar ve etki süresi 3-9 ay olmakla beraber ortalama 6 aydır. Botoks, etkisini yitirdiğinde uygulama tekrarlanabilir. 2 yıl boyunca düzenli olarak botoks uygulanan kişiler uygulamaya aynı düzende devam ettiklerinde kaslarında belirgin bir zayıflama ve buna bağlı yüz ifadesinde değişim olabilir. Bu nedenle uygulamaların 2. yıldan sonra daha uzun aralıklarla yapılmasında yarar vardır.

Botoks’un sağlık üzerine ciddi bir yan etkisi yoktur. Uygulama sonrası geçici bir şişlik, morarma, nadiren de geçici olarak göz kapağında düşüklük yapabilir. Botoks’un gebelik ve emzirme döneminde zararlı bir etkisinin olup olmadığı henüz tam olarak bilinmemektedir. Bu nedenle gebelik ve emzirme döneminde botoks uygulamalarının yapılmaması önerilir. Sinir-kas sistemine ait hastalığı olan kişilerde (Eaton-Lambert sendromu, myastenia gravis gibi) uygulanmamalıdır.

IPL İLE CİLT TEDAVİSİ

IPL denilen cilt için özel geliştiririlmiş sistem ile ; yüz,boyun,göğüs ve ellerde güneşin artırdığı çiller,kırışıklıklar,sivilce, kahverengi lekeler ve genişlemiş kılcal damarlar ve “Photorejuvenatıon” denilen yeniden cilt gençleştirme tedavileri yapılabilmektedir..

KOLLOJEN DOLGU

Yıllar içerisinde ortaya çıkan kırışıklık derin ve ince kırışıklık olarak 2 sınıfa ayrılır :

Derin kırışıklığın sebebi mimik kaslarının cildi katlamasına bağlı olarak gelişen oluklardır ve mimiklerini çok kullanan insanlarda daha erken ortaya çıkar.En sık alın,göz kenarları ve dudak çevresinde görülür. Derin kırışıklıklar botoxla tedavi edildiği gibi kırışıklığın tabanına dolgu maddesi enjekte ederekte kaybedilebilir.

İnce kırışıklıkllar ise yaşlanmaya bağlı olarak cildin yenilenmesinin yavaşlaması,UV ışınları,hava kirliliği ve sigara gibi dış etkenlerle oluşur.
Kliniklerimizde dolgu maddesi olarak kollojen ve hyaluronik asit kullanmaktayız.Enjekte edilen alanda 5-8 ay dolgu olarak kalır aynı zamanda bölgenin kollojen ve hyaluronik asit ihtiyacınıda karşıladığında botoxtan farklı olarak ince kırışıklıklar üzerindede etkili olur,cilt eskisinden daha canlı kalır ve bir sonraki uygulamada dolgu olarak daha uzun süre devam eder.

CİLT BAKIMI

Cildimiz çeşitli etkenlerden dolayı zamanla dengesini kaybeder. Cilt bakımı cildin p.H’ını düzenlemek, porların (gözeneklerin) temizlenmesini ve sıkılaşmasını sağlamak da en önemli unsurdur. Cildin nem oranını dengelemek için ve dış etkenlere karşı korumak için sadece ürün kullanımı asla yeterli değildir. Komple bir tedavi için en etkili çözümdürDüzenli olarak yapıldığında koruma, hijyen sağlar sorunsuz ve temiz bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur.

Yaş ilerledikçe ciltte kuruma meydana gelir. Yağ ifrazatı ve hücre yenilemesi yavaşladığından cilt dış etkenlere karşı korumasız kalır, suyunu kaybeder, koljen ve elastin proteinleri azaldığı için kurulağa bağlı çizgi ve sarkmalar görülür. Bu oluşumları geciktirmek için cilt bakımına gereksinim vardır.

Kabinde Aletli Cilt Bakımı:

Kabinde aletli cilt bakımına başlamadan önce kişinin usta güzellik uzmanı tarafından cilt analizi yapılır. Cilt analizi, loop ile bakılarak, özel analiz kartları uygulanılır, dokunarak kişinin alerjik durumu, yaşadığı ve çalıştığı ortam gibi sorular sorarak değerlendirilen bir yöntemdir. Analiz sonucunda cilt tipi saptanır ve uygun ürünler seçilerek bakımın içeriğine karar verilir.bu işlem sonucunda cilt bakımına başlanır.
Cilt bakımının aşamaları
 Cilt, süt veya jel ile temizlenir.
 Sonrasında peeling uygulaması ile ölü hücreler arındırılır.
 Peeling çeşitlerine göre firmatör kullanılır.
 Gözenekleri açmak için buhar ve ozon buharı uygulanır.
 Ciltteki komedonlar vakum veya trikomedon ile temizlenir ardından yüksek frekansla dezenfekte edilen cilt aynı zamanda sakinleştirilir.
 Cilt tipine veya sorununa uygun serum ve ampul iyontoferez ile cilde yedirilir.
Daha sonra maske uygulamasına geçilir, özelliğine göre belli süre ciltte bekletilen maske temizlenip tonik ile gözenekler sıkılastırılır.
Sonra nemlendirici krem sürülerek cildi rahatlatmak için dekoltede dahil cilt masajı yapılır.

Cildin sağlıklı, bakımlı, pürüzsüz ve güzel görünmesi günümüzde, çok yaygın olarak kullanılan kozmetiklerle sağlanır. Kozmetiklerden beklenilen yararın sağlanması onların akılcı kullanımına bağlıdır. Akılcı kullanım ise deri yapısına uygun ürün seçimi ve bu ürünlerin uygun şekilde ve düzenli kullanımını içeren bir tüketici bilinci ile sağlanabilir.

MEZOTERAPİ

Mezoterapi, uzun zamandan beri estetik tıpta en sık talep konusu olan selülit (lipodistrofi) ve cilt gençleştirme konusunda seçkin tedavi biçiminlerinden birini oluşturmaktadır. İlk kez 1952'de Dr. Michel Pistor tarafından uygulanmıştır. 1987'de Fransız Tıp Akademisi tarafından geleneksel tıbbın bir parçası olarak kabul edilmiştir.

Mezoterapi sırasında uygulanan mikro-injeksiyonlar 'Mezoderm' adı verilen deri orta tabakasını stimüle eder, dolaşımı canlandırır ve cildin sıkılaşmasını sağlayan kollojen ve elastin proteinlerinin artşını sağlar.Ayrıca eklenen C vitamini de cildin kalitesini olumlu yönde etkiler.

Mezoterapi başka hangi Durumlarda Uygulanır?

 Sellülit
 Saç Dökülmesi
 Ergenlik ve Hamilelikte Oluşan Çatlaklar
 Yüz Gençleştirme
 Yara İzleri, (skatrisler)
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Cilt Bakım ve Cilt Yenileme Uygulamaları" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dr.Beyhan IŞIK'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dr.Beyhan IŞIK'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Beyhan IŞIK Fotoğraf
Dr.Beyhan IŞIK
Bursa
Doktor "Aile Hekimliği"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi17 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dr.Beyhan IŞIK'ın Makaleleri
► Cilt Bakımı ve Güzellik Uygulamaları Doç.Op.Dr.Süleyman TAŞ
► Cilt Kanserleri Op.Dr.Onur SAKA
► Cilt Kanseri Dr.Erhan ŞAFAK
► Cilt Kanserleri Prof.Op.Dr. Mesut ÖZCAN
► Cilt Kanserleri Tedavisi Op.Dr.Nurgül ALTUNTAŞ
► Kök Hücre ile Cilt Gençleştirme Op.Dr.Eser AYDOĞDU
► Deri ( Cilt ) Tümörleri Prof.Dr.Selçuk ONART
► Gebelikte Görülen Cilt Hastalıkları Doç.Op.Dr.Nermin KÖŞÜŞ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,714 uzman makalesi arasında 'Cilt Bakım ve Cilt Yenileme Uygulamaları' başlığıyla benzeşen toplam 57 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


03:01
Top