2007'den Bugüne 92,486 Tavsiye, 28,241 Uzman ve 20,001 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Çürüğü Önlemede Son Yöntemler
MAKALE #535 © Yazan Dt.Ülkü KOLOĞLU | Yayın Aralık 2007 | 4,843 Okuyucu
KORUYUCU DOLGU

Fissür örtücüler (sealentlar), diş çürüklerinin en kolay başladığı bölge olan arka dişlerin çiğneyici yüzeylerindeki girintilere uygulanan plastik materyallerdir.

Dünyada uzun yıllardır sıklıkla kullanılan koruyucu dişhekimliği uygulamalarından biridir. Diş fırçası kılları özellikle çocuklarda çiğneyici yüzeydeki derin girintilere çok iyi temizlemezler. Fissür örtücüler bu derin girintileri kapatarak dişlerin çok daha kolay temizlenmesini sağlarlar.

Çok fazla çürük riski taşıyan ve bu nedenle koruyucuya en çok ihtiyacı olan dişler, 6 ve 12 yaş büyük azı dişleridir. Çoğu zaman sürekli küçük azı ve süt büyük azı dişlerine de koruyucu tedavi yapılması uygundur. Derin oluklu ve çukurlu bütün dişlerde koruyucu uygulaması yararlı olur.

Yetişkinlere de uygulanabilir.

Koruyucu dolgu uygulamasından sonra da fırçalama, diş ipi kullanımı, dengeli beslenme, kısıtlı atıştırma ve düzenli diş hekimi kontrolü gereklidir ve çok önemlidir.
Ekonomik, zahmetsiz ve kısa sürede uygulanabilen bir yöntemdir.

Koruyucular çocuğunuzu ömür boyu çürüksüz tutmanın ilk adımıdır.
Kaynak: Moss, S.J. : Growing up Cavity Free
A parent’s guide to prevention
Quintessence Publishing Co, Inc. 1993

FLORİD UYGULAMASI

Florid nasıl işlev görür?

Florid elementi küçük miktarlarda rutin olarak kullanıldığında diş çürüğünü önlemeye yardımcı olur. Dişin zayıf alanlarının kuvvetlenmesine neden olan remineralizasyonu arttırır. Bu noktalar kavite oluşumunun başlangıçlarıdır. Florid doğal olarak suda ve çeşitli gıdalarda olduğu gibi dişmacunları, ağız gargaraları, jeller, cilalar gibi ağzı bakımı ürünlerinde de bulunur. Florid, sağlıklı bir diyet ve iyi ağzı hijyeni ile birleşince çok etkilidir.

Benim çocuğumun da florid ürünlerine ihtiyacı var mıdır?

6 aylık ile 16 yaş arasındaki çocukların florid ürünlerine ihtiyacı vardır. Pedodontisler florid ürünlerini tavsiye etmeden önce birçok farklı faktörü değerlendirirler. Çocuğunuzun yaşı, diş çürüğü oluşumu riski ve çocuğunuzun tükettiği değişik sıvılar önemli göstergelerdir. Şişelenmiş, filtre edilmiş ve kaynak suları florid oranı açısından fark ederler, dolayısıyla çocuğunuzun yeterli miktarı alıp almadığını anlamak için bir su analizi gerekebilir.

Çocuğum hangi tip diş macununu kullanmalıdır?

Çocuğunuz floridli bir diş macunu kullanmalıdır.Özellikle okul öncesi yaşlarda ise, diş macununu yutmamalıdır. Dikkatli takip ve fırça üzerinde ufak bir nohut kadar diş macunu tavsiye edilir. Eğer gözetlenmezler ise çocuklar günlük tavsiye edilen miktarın 4 katından fazlasını kolaylıkla yutabilirler.

Topikal florid nedir?

Topikal florid jel, köpük ve vernik şeklinde olmak üzere birkaç farklı şekilde kullanılır. Jel ve köpük florid kaşıklarına yerleştirilir ve çocuğunuzun dişleri temizlendikten sonra muayenehanede dişleri üzerine uygulanır. Vernikler topikal florid uygulamalarının en yeni yöntemlerinden biridir.

Verniklerin avantajları;
- Kolay ve hızlıca diş üzerine uygulanabilir.
- Yutulabilecek potansiyel florid miktarını azaltır.
- Uygulamanın ardından ortalama 24 saat boyunca mine içerisine florid salgılamaya devam eder.

Bu metod özellikle küçük hastalarda ve özel ihtiyaçları olup florid kaşıklarına tolare edemeyenler için yararlıdır.

Florid uygulamasına en çok ihtiyacı olanlar; yüksek karbonhidrat içeren diyetle beslenenler, ortodontik tedavi görenler, ağız kuruluğu gibi özel durumları olan hastalardır.

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

Çocuğunuz basketbol, futbol, karate, paten gibi herhangi bir spor yapıyor mu?
Eğer yapıyorsa yüksek oranda ağız ve diş bölgesinden yaralanma riski vardır. Ve bu yaralanmalardan korunması için bir AĞIZ KORUYUCUSU kullanması gerektiğini biliyor musunuz?

Düşme zamanından önce çekilen süt dişleri, alttan gelmekte olan kalıcı dişlerin dizisinin bozulmasına neden olur ve ilerde çapraşıklık ortaya çıkabilir. Bu sorunla karşılaşmamak için bir süt dişi çekilince kalıcı diş gelene kadar ağza bir YER TUTUCU yapılması gerektiğini biliyor musunuz?

Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Çürüğü Önlemede Son Yöntemler" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dt.Ülkü KOLOĞLU'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dt.Ülkü KOLOĞLU'nun izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Ülkü KOLOĞLU Fotoğraf
Dt.Ülkü KOLOĞLU
İstanbul
Diş Hekimi
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi3 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dt.Ülkü KOLOĞLU'nun Makaleleri
► Biberon Çürüğü Dr.Dt. Taner AKÇA
► Diş Çürüğü ve Epidemiyolojik İndeksleri Dr.Dt. Mert Kafkas ŞAHİN
► Diş Çürüğü Oluşum Süreci Dr.Dt. Taner AKÇA
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 20,001 uzman makalesi arasında 'Çürüğü Önlemede Son Yöntemler' başlığıyla benzeşen toplam 29 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


15:56
Top