2007'den Bugüne 92,471 Tavsiye, 28,238 Uzman ve 19,997 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Diş Beyazlatma ve Gülüş Dizaynı
MAKALE #534 © Yazan Dt.Ülkü KOLOĞLU | Yayın Aralık 2007 | 5,734 Okuyucu
Gülümseyişimizden memnun ama dişlerimizin renginden memnun değilsek kullanacağımız bir yöntemdir. Büyük estetik girişimlerden daha kolay ve ucuzdur.
Araştırmalar dişhekimi gözetimi altında yapılan uygulamaların, güvenli ve etkin olduğunu göstermiştir. Diş ve dişetlerine zarar vermez. Sadece tedavi sırasında hafif soğuk sıcak hassasiyeti görülebilir.

Uygulama 2 çeşittir;

a) Ev Tipi: Hekim ağızdan ölçü alır ve silikon diş kalıpları hazırlar. Bununla beraber hastaya beyazlatma ilacını verir. Hasta bu kalıbın içine ilacı koyar ve günde 6-8 saat süreyle bir hafta kadar kullanır. Uygulama bitiminde dişler beyazlamış olur.

b) Klinik Tipi: Beyazlatma ilacı deneyimli bir hekim tarafından dişe uygulanır. Bu ilacın üzerine bu konu için özel hazırlanmış ışın cihazlarıyla beyaz ışık uygulanır. Bu işlem sonucunda diş beyazlığı hemen gözlenir.

Renklenmenin tipine, hekimin tecrübesine, hastanın şartlarına bağlı olarak bu yöntemlerden biri seçilir.

Dişlerin rengini tekrar eski kötü rengine taşıyabilecek alışkanlıklar devam ediyor ise (yoğun çay, kahve, tütün, şarap…tüketimi) altı ayda bir pekiştirme tedavisi gerekebilir.

Kliniğimizde bu iki yöntem de kullanılmaktadır.

Ofis tipi beyazlatma için ZOOM teknolojisini kullanılmaktadır. Bu teknoloji Amerikan DiscusDental firmasının ürünüdür ve Amerikan sağlık örgütü olan FDA tarafından onaylanmıştır. Özel lambası ile dişlere zarar vermeksizin emniyetli şekilde diş beyazlatmada kullanılmaktadır. Zoom beyazlatma sisteminin uygulaması basit birkaç aşamadan oluşur.

Bunlar şöyledir:
Araştırmalar dişhekimi gözetimi altında yapılan uygulamaların, güvenli ve etkin olduğunu göstermiştir. Diş ve dişetlerine zarar vermez. Sadece tedavi sırasında hafif soğuk sıcak hassasiyeti görülebilir.
  • Dudaklar ve dişetleri özel bir malzeme ile örtülür.
  • Dişlerin üzerine zoom beyazlatma jeli sürülür. "Özel Zoom lambası "ile aktive olan jel dişin iç katmanlarına inerek lekeleri yokeder.
  • Bu 15 dakikalık uygulama 3 defa tekrarlanır.
  • Jeller temizlenir ve beyazlatma kontrol edilir.
Genellikle 45 dakikalık ofis uygulaması dişlerin 8- 10 ton arasında açılmasını sağlamaktadır. Ancak gerekli durumlarda ev tipi ile desteklenmektedir.
Ofis tipi uygulaması için uygun olmayan ağızlarda yada ofis tipi beyazlatmaya ek olarak ev tipi beyazlatma yapmaktayız. Bu uygulama için öncelikle dişlerinizin özel ölçüsü alınarak alçı modeller elde edilir. Sonra laboratuvar tarafından dişlerinize uygun, çok ince şeffaf, silikon kalıplar hazırlanır. Ev tipi uygulamada uygulama süresine göre gün içinde yada gece yatarken uygulama yapılır. Ortalama 2-6 saat arasında plakların ağızda kalması gerekmektedir. Eğer sadece ev tipi kullanılarak beyazlatma yapılacak ise 7-14 gün içinde dişler belirgin şekilde beyazlamış olur. Ofis tipine yardımcı olarak yapılan uygulamalarda 3-6 gün arası kullanım yeterli olmaktadır. Diş beyazlatma sadece kendi dişlerinizde etkili olacaktır. Porselen kaplamalar ve dolgulara etki etmemektedir.

GÜLÜŞ DİZAYNI

Dişhekiminize danışın :
İstediğiniz gülüşe ulaşmak için kusursuz bir aday olabilirsiniz.
Eğer;
1Gülüşünüzü saklıyor ve dişlerinizi,dişetlerinizi göstermek istemiyorsanız,
2Dişlerinizin yaşla daha kötüye gideceğinden endişe ediyorsanız,
3Tedaviden zahmetli olduğu ya da pahalı olduğu düşüncesi ile kaçınıyor iseniz,

dişhekiminiz ile konuşun.

Hayalinizdeki; olduğunuzdan daha sempatik,daha kadınsı (veya erkeksi),otoriter,munis… gülümseme bazen birkaç saatlik bir randevu ile tamamlanabilir. Bazen ise birkaç ofis randevusu ile bitebilir.

Gülüş dizaynınız ile ilgili konuşacağınız ilk randevu, bir çok sorunuza cevap almanızı sağlayacaktır. Dişhekiminiz size; benzer işlemleri yaptığı eski hastaların, öncesi ve sonrası fotoğraflarını gösterecektir. Günümüzde dişhekimleri, gülüşünüze şekil vermek ve onu daha çekici kılabilmek için dişhekimliği tekniklerini kombine edebilirler. Hem de bu işlemler zannettiğinizden çok daha konforlu, daha az vakit isteyen ve ulaşılabilir işlemler olabilir.

Günümüzde, çapraşık dişleri düzeltmek ve istenilen estetiğe ulaşmak iyi bir ağız sağlığına ulaşmak kadar önem kazanmıştır. Çapraşık ve sıkışık dişlerin bakımı ve temizliği zordur. Bu durum diş çürüğüne, dişeti hastalığına ve diş kaybına neden olabilir. Kötü bir kapanış aynı zamanda konuşma ve çiğnemede zorluğa neden olur, diş yüzeylerinde normalin dışında aşınmaya yol açar ve kemik, eklem yerleri ve dişetlerinde problemlere neden olur.

Ayrıca, gülüşünüzü düzeltmek ve güzelleştirmek size kendine güven desteği verir. Çekici bir gülüş çok önemli bir değerdir ve sosyal ilişkilerde önemli bir iletişim aracıdır. Çalışmalar göstermiştir ki; güzel gülüşler bireyler üzerinde kendine güveni arttırıcı olumlu bir etkiye sahiptir. Bu etki kişiyi daha iyi yaşamlara ve kariyer imkanlarına yönlendirir.

Tekniklerin Kombinasyonu

Dişhekiminiz veya ortodontistiniz, renkleşmiş, düzgün sıralanmamış, çapraşık, düzensiz, fazla uzun ya da fazla kısa, aşınmış hatta kaybedilmiş dişlerinizi çeşitli teknikleri kombine ederek tedavi edebilir.

Örneğin;
- Dişleriniz incecik bir seramik kabuk takılması için aşındırılabilir. Bu seramik yapraklar (lamina)kendi dişiniz gibi görünür.
- Dişlere; minenin sınırları ile oynanarak yeniden şekil verilebilir (estetik konturlama). Dişlerdeki boşluklar kapatılabilir (diastema kapatma), kırılmış, renkleşmiş, dişler bonding sistemi ( mine gibi bir resin maddesinin dişe eklenmesi ve şekil verilmesi işlemi) ile tamir edilebilir.
- Yaşla beraber kararmış dişlerin beyazlatılması da mümkündür.
- Çürük kaviteleri doğal diş görüntüsündeki kompozit maddeleri ile doldurulabilir.
- Şimdi bilinmektedir ki yaşla beraber gülüşler de değişmektedir. Dişetleri çekilmeye başlar ve dudaklar incelip uzar ve insanlar yıllar içinde gülümseme şeklini değiştirirler. Günümüzde dişhekimleri dişlerin çevresindeki yumuşak dokuları da düzenleyerek onlara daha genç gülüşler verebilmektedirler.
- Ortodontistler; dişleri, her birey için en estetik gülüşü dizayn edecek şekilde hareket ettirirler. Yetişkinler için de ortodontik tedavi yaygın hale gelmiştir. Ortodontik tedavi görmenin yaş sınırı yoktur. Günümüzde kullanılan teller geçmiş yıllara göre daha incedirler. Braketler ( her bir dişin üzerine yapıştırılan parçalar) daha küçüktürler ve bazen dişlerin arka yüzlerine de yapıştırılabilirler. Teller şeffaf veya diş renginde olabilir. Tam bir ortodontik tedavi görmek istemeyen ve daha kısa süreli tedavi isteyen hastalar, sınırlı, bölgeye özel parsiyal ortodontik tedavi hakkında dişhekimlerinden bilgi alabilirler. Bu tedaviler genellikle kuron ve veneer gibi restoratif tedavi ve ortodontik tedavinin karışımıdır.

Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Diş Beyazlatma ve Gülüş Dizaynı" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dt.Ülkü KOLOĞLU'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dt.Ülkü KOLOĞLU'nun izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Ülkü KOLOĞLU Fotoğraf
Dt.Ülkü KOLOĞLU
İstanbul
Diş Hekimi
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi3 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dt.Ülkü KOLOĞLU'nun Makaleleri
► Gülüş Tasarımı Dt.Songül MİRZAOĞLU
► Gülüş Tasarımı Dr.Dt. Emek ERDEM
► Gülüş Tasarımında Fasiyal Analiz Prof.Dr.Dt. Tosun TOSUN
► Kişiye Özel Gülüş Tasarımı Dt.Erkut AKÇALI
► Diş Beyazlatma Dt.Songül MİRZAOĞLU
► Diş Beyazlatma Dt.Mesut MUTLU
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,997 uzman makalesi arasında 'Diş Beyazlatma ve Gülüş Dizaynı' başlığıyla benzeşen toplam 13 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


12:24
Top