2007'den Bugüne 84,897 Tavsiye, 26,556 Uzman ve 18,912 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!



.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Şeker Hastaları Dikkat
YAZI #3957 © Yazan Dyt.Nurettin ŞAHİNLİ | Yayın Ekim 2017
(DİYABET )
HALK ARASINDA ŞEKER HASTALIĞI OLARAK BİLİNEN DIABETES MELLITUS SON ZAMANLARDA ÜLKEMİZDE VE DÜNYADA İNANILMAZ ARTIŞ GÖSTERMİŞ VE TEDAVİSİ KOLAY OLMASINA RAĞMEN ÖNÜ ALINAMAZ HALE GELMİŞTİR. DİYABETİ BİR ÇOK FORM DA GÖRMEK MÜMKÜNDÜR. HAMİLE KADINLARDA, GENÇLERDE , YETİŞKİNLERDE SIK RASTLANAN BİR HASTALIK OLMUŞTUR. KÖKEN OLARAK ENDOKRİN HASTALIĞI OLSADA ESAS TÜM BULGULARI METEBOLİK BİR HASTALIK OLARAK GÖZLENMEKTEDİR. ÖZELLİKLE KİLO PROBLEMİ OLAN KİŞİLERDE ŞEKER HASTALIĞI GÖRÜLME SIKLIĞI YÜKSEKTİR. OBEZİTE DİYABET , KALP, HİPERTANSİYON GİBİ BİRÇOK HASTALIĞIN GELİŞMESİNDE BAŞ ETKENDİR.
DİYABETİN SEYRİ HÜCRENİN YIKILMASI İLE BAŞLAYARAK İMMÜN YETERSİZLİK ,BOZULMUŞ GLİKOZ TOLERANSI VE GENETİK SEMPTOMLAR İLE DEVAM ETMEKTEDİR. BU DOĞUMSAL OLARAK BAŞLAYABİLECEĞİ GİBİ SONRADAN DA GELİŞEBİLİR. VÜCUTDAKİ İNSÜLİN YETERSİZLİĞİ VEYA HİÇ OLMAMASI SONUCUNDA KİŞİLER DİYET , İLAÇ EN SON OLARAK İNSÜLİN TEDAVİSİNE BAŞVURURLAR. BU SÜRE İÇİNDE EN ÖNEMLİ OLAN VÜCUDUMUZA HER GİREN BESİNİN BİZE NE KADAR VE NE ÖLÇÜDE GEREKLİ OLDUĞUNU BİLMEMİZ GEREKİR.
ŞEKER HASTASIMIYIM ? DİYABET ?
DİYABETLİ OLDUĞUNUZU SAPTAMAK GÜN İÇİNDE HERHANGİ BİR SAAT TE KAN ŞEKERİNİZİ ÖLÇMEK İLE MÜMKÜNDÜR. 200 Mg/Dl NİN ÜZERİNDE OLMASI TANI KOYMAYA YARDIMCI OLACAKTIR. YALNIZ BU TANIYI DOKTORRUNUZ VE DİYETİSYENİNİZE BAŞVURARAK ÖĞRENEBİLİRSİNİZ.
AİLEDE DİYABET ÖYKÜSÜ ,
40 YAŞ VE ÜZERİ OLMAK,
GEBELİK VE SIK DOĞUMLAR ,
FİZİKSEL HAREKETLİLİĞİN AZLIĞI,
HİPERTANSİYON,
OBEZİTE,
ERKEN DOĞUM ,
UZUN SÜRE İLAÇ KULLANIMI ,
CİLT YARALARINDA GEÇ İYİLEŞME,
SIK ENFEKSİYON (AĞIZ YARALARI VS),
YORGUNLUK,
EL VE AYAKLARDA KARINCALANMA ,

BU GİBİ BULGULARDAN 4 VE ÜZERİNİ KENDİNİZDE SAPTIYORSANIZ. KESİNLİKLE DANIŞIN !..
NE YESEM ?
KIŞ MEVSİMİNE YAKLAŞIRKEN HAVALARIN SOĞUMASI NEDENİYLE BAZI BESİNLERE ULAŞMAMIZ MÜMKÜN OLMAYABİLİR. DİYABETLİ KİŞİLERİN YEDİKLERİNE ÇOK ÖZEN GÖSTERMELERİ GEREKMEKTEDİR. HER ÖGÜNLERİNDE DÜZENLİ OLARAK MEVSİM SEBZESİ TÜKETMELERİ 1 SU BARDAĞI SÜT VEYA YOGURT TÜKETMELERİ VE KESİNLİKLE PROTEİNİ İHMAL ETMEMELERİ GEREKMEKTEDİR
ARA ÖĞÜNLERDE MEYVELERİ AYNI ANDA HIZLI TÜKETMEK, KAN ŞEKERİNİ HIZLA YÜKSELTECEĞİNDEN MEYVE TÜKETİMİNDEN ÖNCE MUTLAKA YOĞURT VEYA SÜT TÜKETMELERİ GEREKMEKTEDİR.
ÖZELLİKLE TERCİH EDECEĞİMİZ BESİNLER KAN ŞEKERİMİZİ BİR ANDA YÜKSELTECEK BESİNLER OLMAMALI DIR.
BARBUNYA ,NOHUT , KURUFASULYE , MERCİMEK, FINDIK , ELMA, PORTAKAL, MAKARNA (KEPEKLİ) , ESMER PİRİNÇ,ÇAVDAR EKMEĞİ ,MUZ , TERCİH EDİLMELİDİR. ŞEKER TÜKETİMİ EN ALT SINIRLARA İNDİRİLMELİ VE HAZIR GIDALARDAN UZAK DURULMALIDIR. HAZIR PASTAHANE ÜRÜNLERİ ÇORBALAR VE İÇERİĞİ BİLİNEYEN BESİNLER TÜKETİLMEMELİDİR. ÖNEMLİ OLAN BİR DİĞER KONU İSE 3 SAATDEN FAZLA KİŞİ AÇ KALMAMALIDIR. VE UZUN AÇLIK SÜRELERİNDEN SONRA BİR ANDA YEMEK YEMEMELİ YERSEDE ÖNCELİK OLARAK ÇORBAYA YER VERMELİDİR. HAFTADA EN AZ 1-2 KEZ BALIK TÜKETMELİDİR. BALIK TÜKETİMİ OMEGA-3 VE OMEGA -6 YAĞ ASİTLERİNİ İÇERDİĞİNDEN HAFIZAYI GÜÇLENDİRİR VE ANTİOKSİDAN KAPASİTEYİ ARTTIRARAK HASTALIKLARA KARŞI VÜCUDU DİRENÇLİ HALE GETİRMEKTEDİR.
DİYABETLİ KİŞİLER KESİNLİKLE YETERLİ VE DENGELİ BESLENMELİDİR. ALKOL ALIMI DURDURULMALIDIR. GEBELİK DÖNEMİNDE GESTASYONEL DİYABET TANISI KONULAN GEBELER KESİNLİKLE DİYETİSYENE BAŞVURMALIDIR.
Dyt. Nurettin ŞAHİNLİ
SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİM .


UMUT BESLENME DANIŞMANLIK VE DİYET MERKEZİ
MEHMET AKİF MAH. FLORYA SOK. NO :24 /10
Randevu tel : 0539 335 36 41 www.dytnurettinsahinli.com
Facebook: www.facebook.com/diyetisyennurettin/
Mail: info@dytnurettinsahinli.com
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dyt.Nurettin ŞAHİNLİ'nin Makaleleri
► Hashimoto Tiroiditi Hastaları Nasıl Beslenmeli ? Dyt.Zeynep Işıl KÜÇÜKGÖNCÜ
► Şeker Hastalığı Dyt.Yelda ÖZEL DAĞCI
► Şeker Hakkında Bilinmeyenler Dyt.Meltem ERDAĞI
► Şeker Hastalığında Beslenme Dyt.Arzu AYDEMİR
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,912 uzman makalesi arasında 'Şeker Hastaları Dikkat' başlığıyla benzeşen toplam 77 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


08:26
Top