2007'den Bugüne 92,396 Tavsiye, 28,229 Uzman ve 19,989 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Üstün Psikiyatri ve Psikolog Zekasına Örnekler
YAZI #4860 © Yazan Psk.İzzet GÜLLÜ | Yayın Haziran 2018
Sadece tarikatlar ve müritleri değil; statiko ve psikologlar, psikiyatristler de sorgulamaz. Bu alanda o kadar çok yalan, çelişki, saçmalık deşifre ettim ki hala sonunu bulamadım. Bunlar sorgulasaydı bir tanesini de benden başkası tespit ederdi.

Bu statüko adına iş yapan profesyonellerin dilinde şöyle bir klişe vardır:

"Her terapist önce kendi bir kere terapiden geçmelidir"

Bir kere terapiden geçince ne olur? Boyları tavana mı erer?

Farz edin ki bir terapist bir kere anksiyete terapisinden geçti. Mesela bu panik atak terapisi için ona ne kazandıracaktır? Takıntı veya travma terapisi için ne kazandıracaktır?

Bir onkologun kanser hastasını tedavi edebilmesi için hayatında en az bir kere kanser olup kemoterapiden geçmesi mi gerekir?

Bir alanda bir şey öğrenmek için illa bir profesyonelin önce kendisinin mağdur olması mı gerekir? Bir mühendisin sağlam bina yapabilmesi için önce kendisinin göçük altında kalması mı icap eder?

Bu ne biçim bir mantıktır?

İkinci meşhur tabuları yani klişeleri de şudur:

"Terapi zordur, özel eğitim almak gerekir"

Söz gelimi psikanalitik yönelimli terapi ile davranışçı terapinin aynı zorluk derecesinde olduğunu kim iddia edebilir? O halde neden sanki tek tip bir terapi varmış gibi bir hava estirilir? Niçin farklı zorluk ve kolaylık derecelerine sahip olan tüm terapi ekolleri tek bir torbaya atılır da hepsi için aynı zordur ifadesi kullanılır?

"Terapi tedaviymiş, onu da sadece hekimler yaparmış"

Böyle dene ki hekimden başkası terapi yapmasın, böylece terapi ilaca alternatif olup da ilacın tahtını sarsmasın!

Terapinin nesi tedavidir? Sonuçta tedavi ediyorsa tedaviymiş. Öyle diyor; çok üstün zekalı psikiyatristler. Ballı limon karşımı da tedavi ediyor, ilaç saysanıza o halde?

Konuşmak ne zamandan beri tedavi oldu? Terapi tedavi ise, onu da sadece hekim yaparsa ergoterapiyi, konuşma terapisini, fizyoterapiyi, at terapisini, hidroterapiyi niye hekimler yapmıyor? Psikiyatristleri at çiftliklerine, havuz başlarına, kreşlere bekliyorum.

"Psikologlar hekimle beraber çalışabilirmiş"

Senelerce göğüslerini gere gere bunu savundular. Ben çıkıp da diğerleri gibi bu argümanlarını da yerle bir edene kadar. Şimdi artık bunları ağızlarına bile alamıyorlar.

Okullardaki psikolojik danışmanlar, cezaevlerindeki psikologlar hekimle beraber mi çalışıyor? Her okula 4000 lira maaşla bir psikiyatrist atansın, kabul ederler mi acaba? Bu özel sektöre gelince sorun olur. Çünkü orada rant büyüktür. Bu sebeple psikologların kendi denetimlerinde olması, bağımsız işlev görerek kendilerine rakip olmaması istenir.

"Psikologlar uzman değilmiş"

Pratisyen hekimler uzman mı diye sordum, hala cevap bulmaya çalışıyorlar. Bir on sene sonra bulurlar muhtemelen. Allah beni psikiyatriyi terbiye etmeye yollamış sanki. Malum, ayıbı yüzüne vurulmayan ayıbını hüner zannedermiş.

Bu arada:

Terapilerde çocukluğa inme, travmalarla yüzleştirme vb uygulamalar nadir durumlar haricinde terapileri uzatma taktiğidir. Travma mağduru zaten travmasıyla senelerdir yüzleşir. Bir danışanın, papazın önünde günah çıkaran bir İsevi gibi bir de psikoloğun huzurunda yüzleşmesi -nadir durumlar haricinde- gereksizdir. Çocukluğa inmeye gelince. Terapistler galiba alemi sersem, insanları da kendi sayelerinde ilk defa mı çocukluğuna iniyor zannediyor acaba?

İzzet Güllü
Psikolog
     22 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
İzzet GÜLLÜ Fotoğraf
Psk.İzzet GÜLLÜ
Sakarya (Online hizmet de veriyor)
Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi18 kez tavsiye edildiİş Adresi KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.İzzet GÜLLÜ'nün Makaleleri
► En Yaygın Cinsel Mitlerden Örnekler Psk.Gülüm BACANAK
► Psikiyatri ile Savaşmak Psk.İzzet GÜLLÜ
► Psikiyatri Mantığı Psk.İzzet GÜLLÜ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,989 uzman makalesi arasında 'Üstün Psikiyatri ve Psikolog Zekasına Örnekler' başlığıyla benzeşen toplam 11 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


23:31
Top