2007'den Bugüne 90,961 Tavsiye, 27,962 Uzman ve 19,826 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Aldatıldım: Tek Kişilik Oyun
YAZI #908 © Yazan Psk.Nesteren GAZİOĞLU | Yayın Ekim 2010
Aldatıldım: Tek Kişilik OyunAldatmak, aldatılmak… İster duygusal aldatma olsun, isterse fiziksel aldatma ya da tek seferlik bir ilişki bile olabilir… Hepsinin ortak noktası; sergilenen yaşamın altında, üstü kapalı ikinci bir yaşamın gizlenmesi. Bu gizli yaşantı açığa çıktığı zaman… işte o an… artık hiçbir şey eskisi gibi değildir.

Güvendiğim dağlara karlar mı yağdı?
Gizli olanın su yüzüne çıkması ile sarsılan güven duygusu, çift taraflı bir kayıp yaşar. Karşısındakine yani diğerlerine karşı olan güvende ve özgüvende azalma.
“Benim ondan neyim eksik?”, “Bunu bana neden yaptı?” şeklindeki sorular bir zincirin halkaları gibi birbirini kovalar. Sorular acımasızdır. Başkasından duymak istemediklerimizi hatta başkasının sormaya cesaret bile edemeyeceği soruları bu içimizdeki ses sorar bize. Bir süre sonra bu sorular yavaş yavaş, fark ettirmeden yargı cümlelerine dönüşür. “Zaten hep böyle işe yaramaz adamları bulursun.”, “Beni kimse beğenmez zaten, bana bu kadar dayanmasına şaşmamalı”. İşte bu kemirgen yargılar özgüveni dişleye dişleye zayıflatır.

Depresyondayım, unutuldum, aldatıldım!
Değer verilen, üzerine hayaller kurulan bir ilişkinin aldatılma sonucunda bitmesinden üzüntü duymak son derece normaldir ancak bu içlenme uzun vadede yerini sağlamlaştırıyorsa, gitmeye niyeti yoksa, o zaman kendimize dönüp bir bakmamız lazım. Aynayı içimize tutalım;
“Uyumak istiyorum, sabahtan akşama kadar uyandırmayın beni… uyurken zaman geçiyor ve hissetmiyorum, unutuyorum. Uyanınca hep eski güzel günleri hatırlıyorum, anıları. Şu andan pek keyif alamıyorum… Arkadaşlarım, ailem beni sürekli evden dışarı çıkartmak istiyor ama ben, oysa ben saçımı bile taramak istemiyorum… ne anlamı kaldı ki?”
İşte bu da ikinci kemirgendi. Enerji, motivasyon, yaşam umudu… hepsini söküp atmaya çalışır… Eskiden yapmaktan keyifaldığınız etkinlikler artık ilginizi bile çekmez, uyumak ve gerçeklerden uzaklaşmak, rüyalarda eski anılara dalmak, ya da olmasını istediğimiz senaryoları yaşamak çok daha caziptir.


Arkanı dön ve çık! İstenmiyorsun artık!
Bazen de öyle bir güç gelir ki, insan kendine bile inanamaz. “ Amaan beni aldatmış umrumda mı”, “Zaten zayıf karakterli herifin tekisin, çık git hayatımdan!” şeklinde cümleler dökülür. Ailem var, çocuklarım var, işim var, güçlü olmalıyım. Üzülmeyen biyonik kadın modeli çizen bu tablo oldukça motive edici gibi görünse de; bu düşünceler bir güç gösterisidir. Gösteri biter, sahne ışıkları söner ve perde kapanır. İşte o zaman içteki ses aynı şekilde konuşacak mı? Yoksa dışarıda sergilediği güçlü görüntü ile yaşadığı çelişkiden dolayı tedirgin mi olacak. Dışta sergilenen her şeye gücü yeten görüntünün altında içten içe ağlamaya devam mı edecek?

Dışarı sergilenen yapı ile içerisitutarlı mı , yoksa bir süre sonra dıştaki kaleler teker teker devrilip içeride gizlenen hisler kendini gösterebilecek mi?


Aldatıldım
Aldatılma sonrası deneyimlenecek duygu durumları, sıkıntılar, davranış değişiklikleri tek tek saymakla bitmez çünkü her birey kendi sürecini yaşar. Yaşadığı çevre, kültür, ilişki süresi, aldatılmayı öğrenme süreci, aile yapısı, çocukların olup olmaması, eğitim durumu, ekonomik durum gibi birçok etmen aldatılan kişinin rol aldığı sahneyi çeşitlendirir. Oynadığı rolü değiştirir. Kabul etmek, üzüntüyü belli bir süre yaşamak, gitmesine izin vermek, kendinin farkına varmak, anı yaşamak, geleceğe hazırlanmak… Gerekirse destek, almak ve hayata sıkı sıkı sarılmak. Aldatılma sonrası oynanan bu oyun tek kişilik, yöneten de sensin. Sahne senin, göster kendini!


Psk. Nesteren Gazioğlu, Aile Psikolojik Danışmanlık & Eğitim Merkezi
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Psk.Nesteren GAZİOĞLU
Psikolog
 
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Nesteren GAZİOĞLU'nun Makaleleri
► Çocuklarda Oyun Kavramı ve Oyun Terapisi Psk.İlayda ÇEVİRİCİ YENİGÜN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,826 uzman makalesi arasında 'Aldatıldım: Tek Kişilik Oyun' başlığıyla benzeşen toplam 14 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Ergenlik:Beni Anla Ekim 2010
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


19:15
Top