2007'den Bugüne 92,471 Tavsiye, 28,238 Uzman ve 19,997 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Oyun Deyip Geçmeyin, Oyun Oynayıp Geçin!
MAKALE #17791 © Yazan Psk.Merve SAVAŞKAN | Yayın Ocak 2017 | 2,817 Okuyucu
Çocukların dünyası oyundur. Çocukların kelime repertuarları yetişkinler kadar zengin değildir. Bu nedenle kendilerini oyun ve oyuncaklar üzerinden anlatırlar. Fakat oyuncaklar sadece çocuğun kendini ifade etmesini sağlayan araçlardır demek yeterli olmaz. Oyun çocuğun hayatını ortaya koyduğu bir sahnedir. Bu sahne çocuğun rol model aldığı birey, izlediği bir an ya da travmasını yaşayışı bile olabilmektedir. Çocuğunuz ile oyun oynamak zaman darlığınız içinde, çocuk güzel vakit geçirsin diye katlanmak olmamalıdır. Çocuklarınıza okumayı ya da çarpım tablosunu erkenden öğretmenin zeka belirtisi olarak algılandığı toplumumuzda büyük bir yanılgılar vardır. Türkiye eğitim sisteminde başarı olarak Dünya çapında düşük derecelerde yer almaktadır. Yanlışlar, çocuklarımızın küçük yaşlardan itibaren oyun dışında yan dallara daha çok ağırlık veren ailelerden de kaynaklanmaktadır. Çocuklar oyun saatleri yerine artık televizyon izlemekte, ipad ile zaman geçirmekte ya da yaş seviyesinden yukarıda olan eğitim materyalleri ile yaşıtlarının önüne geçirilmeye çalışılmaktadır. Çarpım tablosunu erken ezberleyen çocuk zeki görülmekte, okula başlamadan okuma yazma öğrenen 2. hatta 3. dil kurslarına itilen çocuk ödüllere boğulmakta, deha sanılmaktadır. Aileler için zeki olmak bir alanı çeşitlendirmek ya da her alanda en üst seviyeye çıkmak sanılıyor… Çocuğunuzun gelişiminde en kıymetli alan oyun oynamasıdır. Fiziksel kaba-ince motor hareketlerinden, özgüveni, iletişim yeteneği, ruhsal psikolojik sağlığı ve zeka gelişimine kadar en etkili yol çocuğun oyun oynamasıdır. Hatta ailelerinde çocuk ile oyun oynaması vazgeçilmez olmalıdır. Çünkü çocuklar oyun ile öğrenir. Oyun ile hayat ile baş eder. Oyun ile güçlenir. Günde çocuğunuz ile ne kadar zaman birlikte oyun oynuyorsunuz? Çalışan aileler vakit bulamadıkça çocuklar falan kurslardan filan kurslara etkinliklere sürülerek robot insan yaşamına uyum sağlamaya çalışmakta ve aileler vicdanen rahat etmekte. Yapmayın. Televizyon saatinden biraz kısarak aile saatleri oluşturmayı deneyin. Günde en az yarım saat çocuğunuzu dinleyecek, oyun oynayacak birlikte zaman geçirecek vakti yaratın. Bu vakit tüm gelişimde en önemli vakittir. Çocukların en çok özgürce, kısıtlanmadan oyun oynamaya ihtiyacı vardır. Fakat bu demek değil ki evinizi oyuncak dükkanına çevirin aksine elindeki oyuncaklarla oynaması, kendi oyuncaklarını yapması hatta ev işlerine yardım etmesi, çocuklara sorumluluk ve görev verilmesi bile bir oyuna dönüştürebilir. Yeter ki bilinçli yönlendirin ve isteyin değerli aileler…

Oyunların kazandırdıklarına son kez değinecek olursak şöyle sıralayabiliriz;

• Günlük problemleri çözmede,
• Düşünceleri test etmesine ve hayal gücünü artırmada,
• Psikolojik problemleri azaltmada,
• Duygularını ve ihtiyaçlarını anlatabilen ve kelime hazinesi zenginleştirmede,
• Sıra bekleme, paylaşma, adil olma, empati kurma, kişilik haklarını algılamada,
• Davranışsal sorunları azaltmada,
• Sosyal becerilerde,
• Özgüven ve yeterlilik hissinde,
• Zeka gelişiminde,
• Sevgi ve saygıyı öğrenmede,
• Hayat ile baş etmede,
• Anlamlandırmada,
• Güçlü bağlar kurmada,
• Yaratıcı olmada gibi bir çok alanda kilit noktadır.

Sırf bu sebepler için bile oyun vazgeçilmez olmalıdır. Ruhsal, bedensel ve sosyal açıdan sağlıklı nesiller yetiştirmek istiyorsak atlamamamız gereken oyun saatleri olduğunu unutmayınız.

Çocuklarınız ile bol bol oyun oynamanız dileği ile…

Psikolog & Aile Danışmanı
Merve Savaşkan
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Oyun Deyip Geçmeyin, Oyun Oynayıp Geçin!" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Merve SAVAŞKAN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Psk.Merve SAVAŞKAN'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Merve SAVAŞKAN Fotoğraf
Psk.Merve SAVAŞKAN
Ankara (Online hizmet de veriyor)
Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi5 kez tavsiye edildi
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Merve SAVAŞKAN'ın Yazıları
► "Unutkanlık" Deyip de Geçmeyin! Psk.Gözde EMİK AKSOY
► Çocuklarda Oyun Kavramı ve Oyun Terapisi Psk.İlayda ÇEVİRİCİ YENİGÜN
► Oyun Terapisi Psk.Bahattin MOLLAMAHMUTOĞLU
► Oyun Terapisi Psk.Elif AKSOY SİNCİ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,997 uzman makalesi arasında 'Oyun Deyip Geçmeyin, Oyun Oynayıp Geçin!' başlığıyla benzeşen toplam 15 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► İlişki ve Evlilik Aralık 2016
► Sınav Kaygısı Aralık 2016
► 2017 Beklentisi Aralık 2016
◊ Boşanma Süreci Aralık 2016
◊ Panik Bozukluk Aralık 2016
◊ Bana Mutsuzluğu Anlat Aralık 2016
◊ Hayır Diyemiyorsanız... Aralık 2016
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


12:58
Top