2007'den Bugüne 92,185 Tavsiye, 28,195 Uzman ve 19,962 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Bakıcı Seçimi ve Annelerin Kaygıları
YAZI #943 © Yazan Uzm.Psk.E. Efsun TATAR | Yayın Kasım 2010
Çalışan kadınlar bebek sahibi olduklarında, bebeklerine birkaç ay baktıktan sonra işe dönmek zorunda kalmakta, bu yüzden bir bakıcı arayışına girmektedirler. Anneler bu durumda yoğun kaygı yaşamakta, bebeklerini emanet edecekleri kişiye güvenmekte zorluk çekmektedirler.

Bebeğinize bakacak olan bakıcıyı seçerken, öncelikle sizin için en önemli olan kriterleri belirlemeniz önemlidir. Her anne farklı özelliklere önem verebilir ve bakıcıda farklı beceri ve özelliklere öncelik verebilir. Örneğin, bebek bakıcısının bebeğinize bakım vermek ve onunla oyun oynamak dışında, ona birtakım şeyler öğretmesini de istiyorsanız, bu konuda eğitim almış bir kişiyi tercih etmeniz daha uygun olacaktır.

Annenin bakıcıya güvenmesini kolaylaştıran bir durum da, bakıcının daha önce başka bebeklere bakmış olmasıdır. Bu konuda çevrenizdekilerden yardım isteyebilir, daha önce onların bebeklerine bakıcılık yapmış olan kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

Bebek bakıcısının yaşı genel olarak bebeğinize vereceği bakım açısından çok önemli olmasa da, 20 yaşından küçük bakıcılara bebeğinizi emanet etmek doğru olmayacaktır. 20 yaşın üzerinde ve fiziksel zorluğu olmayan bir bakıcıyı tercih etmeniz, ona güvenmenizi kolaylaştıracak ve çocuğunuzun daha uygun bakım görmesine yardımcı olacaktır.

Sizin için önemli olan noktaları bakıcıyla paylaşmanız önemlidir. Örneğin, siz yokken bebeğinizin yıkanmasını istemiyorsanız bunu bakıcıya belirtmelisiniz. Bazı anneler televizyonun açılmamasını, bebeklerinin belirli saatlerde uyutulup uyandırılmasını veya farklı noktalara dikkat edilmesini istemektedirler. Bakıcıyla yapacağınız görüşmede bunları açık olarak ifade etmeniz hem sizi rahatlatacak hem de bakıcının işini kolaylaştıracaktır.

Diğer bir önemli nokta ise, bebekle ilgili bir sıkıntı olduğunda bakıcının ne yapması gerektiğini ona anlatmanızdır. Örneğin, bebeğinizin ateşi çıktığında derhal hastaneye götürecek ve sizi haberdar mı edecektir yoksa sizi arayıp bebeği almanızı mı beklemelidir… Bu ve benzeri acil durumlarda ne yapması gerektiğini, size ulaşamaması durumunda kimi aramasının uygun olacağını bakıcıya net bir şekilde anlatmak, acil durumla baş etme konusunda bakıcıya yardımcı olacak ve böylece sizin kaygılarınızı da azaltacaktır.

Bebeğinizi bakıcıyla yalnız bırakmadan önce, en azından bir hafta bebekle ikinizin birlikte (siz ve bakıcı) ilgilenmesi gerekmektedir. Bu, asıl olarak bebeğin bakıcıya alışmasını sağlamak içindir. Bir gün önce annesinin bakım verdiği bir bebek, bir sonraki gün birdenbire bir yabancıyla yalnız kalmaktan hoşlanmayacak ve bakıcıya karşı uygun bir bağlanma geliştiremeyecektir. Üçünüzün (bakıcı, siz ve bebeğiniz) bir arada zaman geçirmesi ayrıca bakıcının sizi gözlemlemesi ve bebeğinize nasıl bakım verdiğiniz konusunda sizi model almasını sağlayacak, bunun yanında size de bakıcıyı bebeğinizle ilgilenirken gözlemleme fırsatı verecektir.

Annelerin bebeklerini bakıcıya teslim ederken kaygılanmalarının tek sebebi bakıcıya olan güvenle ilgili değildir. Anneler ayrıca bebeklerini bir başkasına bıraktıkları için zaman zaman vicdan azabı yaşamakta, bazı anneler bebeklerini terk ettikleri hissine kapılarak yoğun kaygı ve üzüntü yaşamaktadırlar. Annenin, bu nokta da kendisini rahatlatması gerekmektedir. Bu durumun zorunluluklardan kaynaklı olduğunu aklından çıkarmamalı, bu olumsuz duyguları ile baş etmelidir. Eve geldiğinde bebekle geçirdiği zaman aralığı kısa da olsa bu zamanı etkin kullanmalı, bebekle uygun şekilde iletişim kurmalıdır. Bunlar sağlandığı sürece bebek de anneye uygun bir şekilde bağlanacak, bakıcıya uyum sağlamada veya bakıcıdan uzaklaşıp anneye dönmekte sorun yaşamayacaktır.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
E. Efsun TATAR Fotoğraf
Uzm.Psk.E. Efsun TATAR
Ankara (Online hizmet de veriyor)
Uzman Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi7 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.E. Efsun TATAR'ın Makaleleri
► Bakıcı Seçimi Psk.Serap DUYGULU
► Çocuklar ve Bakıcı Seçimi Psk.Deniz YILMAZ
► Çocukluk Dönemi Korku ve Kaygıları Psk.Dnş.Aslı DENİZ
► Çocuğunuza Bakıcı Seçerken… Psk.Dnş.Seval Ulviye AKYOL
► Çocuklarda Bakıcı Sendromu Nedir? Psk.Göksu GÖKTAŞ TELMAÇ
► Çocuğuma Bakıcı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim Psk.Dnş.Sümeyra YAPICI AYDIN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,962 uzman makalesi arasında 'Bakıcı Seçimi ve Annelerin Kaygıları' başlığıyla benzeşen toplam 33 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Sınav Kaygısı Mayıs 2016
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


22:54
Top