2007'den Bugüne 92,481 Tavsiye, 28,238 Uzman ve 19,999 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!5 Adımda Bilinçaltı Temizlik
MAKALE #14900 © Yazan Dr.Psk.Mehmet BAŞKAK | Yayın Haziran 2015 | 6,779 Okuyucu
Bilinçaltı Temizlik İçin 5 Adım
Bilinçaltını Değiştirmenin 5 Adımı

Birçok insan kendini, hedefleri ve niyetleriyle örtüşmeyen kararlar verir. Mesela sabah erkenden spora gitmeyi düşünüyorsanız, gece 1’e kadar TV başında oturmamalısınız. Elinizde hafta sonuna yetişmesi gereken bir proje varsa, zamanınızın büyük bir kısmını keyif yaparak geçiremezsiniz. Kilo vermek istiyorsanız molalarda şekerli atıştırmalıklar yemeye son vermelisiniz. Hipnoz ve bilinçaltı değişim uzmanı Mehmet Başkak’a göre otomatik hale gelmiş davranış kalıplarından kurtulmak her zaman mümkün.

Diyelim ki, kariyerinizi geliştirme hedefiniz var ama birtakım öğrenme zorlukları nedeniyle, hedefinizi gerçekleştirecek kadar zeki olmadığınızı düşünüyorsunuz. Bilinçaltınızda, bu inançlar, sizin hedefinize yönelik atacağınız adımları engelliyor. Bilinçaltınızda zaten başarısız olacağınıza karar vermişsinizdir, bu nedenle bilinçli olarak hedefinize yönelik çalışmayı bırakırsınız.

Bu düşünceler bilinçli beyin dışında gerçekleştiği için, birçok insan onları asla irdelemez. Sonuç olarak, bilmeden bu düşünceler doğrultusunda hareket ettiğinizde, onları daha da güçlendirmiş olursunuz. Alışkanlıklar da bu şekilde yerleşir.

Tüm bu engellerden kurtulmak için bilinçaltımızı değiştirmemiz gerekiyor. Peki ama nasıl?

Bilinçaltı Değişim ve Hipnoz Uzmanı Mehmet Başkak,bilinçaltı inançları değiştirmenin 5 kısa adımını sizler için yazdı:

1- Yaşam kalitenizi bozan hakim düşünce kalıplarınızdan, öncelikli olarak kurtulmak istediğiniz düşüncelere samimiyetle odaklanarak, bilinçaltı çekirdek inançlarınızı tespit edin.

Çok yemek yeme, spora gitmek istememe ya da hep aynı tarz ilişki yaşamaya yönelik düşünce ve davranış kalıplarınız olabilir. Nerede kendi kendini sabote etme kalıbı varsa, bu bilinçaltının duruma müdahil olduğunu gösterir. Düşünce kalıplarınızı tanımlayarak, bu bilinçaltı inançları bilinçli bir şekilde gözlemleme ve değiştirebilmek için yüzeye çıkarma imkanına sahip olursunuz.

Örneğin, çok yemek yemekle ilgili bir düşünce kalıbınız varsa, canınız neyi ne zaman isterse onu yemeyi hak ettiğinizi düşünüyor olabilirsiniz. Ya da yemek yemek sizin tek sürekli haz kaynağınız olabilir, “yemek yemek beni mutlu ediyor.” diyebilirsiniz Ya da henüz kendinizi tok hissedecek kadar yemek yememiş olduğunuzu ve yahut da yemek yemenin güzel bir ödül ya da rahatlatıcı, stres giderici bir eylem olduğunu düşünüyor olabilirsiniz.

2- Her davranış bir amaca yöneliktir.Düşünce kalıbınızda var olduğunu düşündüğünüz amaç ya da pozitif niyeti tespit edin.

Bu inanç hangi amaç ya da pozitif niyete hizmet ediyor (etti)? Mesela aşırı yemenin arkasındaki pozitif niyet rahatlama, kontrol etme, keyif alma, stres atma ya da yemeğin size eşlik etmesi inancı olabilir.

3-Bu inançlarla ilgili olduğunu fark ettiğiniz her duyguyu hissedin ve açığa çıkarın.

Duygular bilinçaltı beyninizin temel dili olduğu için, düşünce kalıplarınızı bilinç düzeyine çıkardığınızda, orada birikmiş olan duygu enerjisini ifade etme imkanınız olur. Duygular sizi geçmiş tecrübelerinize ve düşünce kalıplarınıza bağlayan yapıştırıcı gibidirler. Değiştirmek istediğiniz davranış kalıbını yapmadığınızda hissedebileceğiniz rahatsızlık duygularını zihninizde oluşturduğunuz bir balona üfleyin ve o duyguları balonun üzerine yazarak, hayalinizdeki o balonu patlatın.

O davranışı yapınca hissettiğiniz olumlu duyguları da tesbit edin, rahatlama, tatmin duygusu, mutluluk hissi olabilir.

4-Şu anki hayatınız ve imkanlarınızı düşünerek size rahatlama, tatmin duygusu ve mutluluk hissi yaşatacak, bu pozitif niyeti besleyecek alternatif yollar, davranışlar belirleyin.

Eğer bilinçaltınızdaki pozitif niyeti tatmin edecek yeni bir şey bulmazsanız, beyniniz hemen eski düşünme kalıbınızı devreye sokacaktır. Buna engel olmak için, mutlaka o pozitif amacı besleyecek yeni meşguliyetler belirlemeli ve uygulamalısınız, Zorlandığınızda otohipnoz yapmayı öğrenin, arkadaşlarınızla daha çok vakit geçirin, biraz danışmanlık alın ya da başka haz ve ödül kaynakları bulun.

5-Hayatınızın bu alanına yönelik daha sağlıklı düşünceler, oto telkinler belirleyin ve onları zihninizden tekrarlayın, sık sık mırıldanın.

Mesela, çok yeme eğiliminiz varsa, kendinize şunları söyleyebilirsiniz:

İdeal bedenimin ihtiyacı kadar yer ve mutlu olurum.

Az yiyip tam doyuyor ve kendimi hafif hissediyorum

Her geçen gün her yönden daha iyi oluyorum.

Kendimi seviyor ve ihtiyacım kadar besleniyorum.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"5 Adımda Bilinçaltı Temizlik" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dr.Psk.Mehmet BAŞKAK'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dr.Psk.Mehmet BAŞKAK'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     1 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Mehmet BAŞKAK Fotoğraf
Dr.Psk.Mehmet BAŞKAK
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Doktor Klinik Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dr.Psk.Mehmet BAŞKAK'ın Yazıları
► 10 Adımda Stresten Kurtul Psk.Berivan ŞENTÜRK
► "Bilinçaltı Temizlikçileri" Psk.Burçin KOYUNCU
► Reklamlardaki Bilinçaltı Psk.Dnş.Ercan TEKİN
► Dip Köşe Bilinçaltı Temizliği! Psk.Betül Esra BABA
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,999 uzman makalesi arasında '5 Adımda Bilinçaltı Temizlik' başlığıyla benzeşen toplam 20 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Felç Olan Hastalara Hipnoz Haziran 2015
► Hipnoz /Gerçeğe Uyanmak Haziran 2015
► Hipnozla Zayıflamak Haziran 2015
► Mevlana Paranoyası Haziran 2015
► Bonzaiye Karşı Hipnoz Haziran 2015
◊ Reklamların Hipnoz Etkisi Haziran 2015
◊ Hipnoz ve Siyasal Hipnoz Haziran 2015
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


14:40
Top