2007'den Bugüne 90,982 Tavsiye, 27,967 Uzman ve 19,825 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!2017 Beklentisi
MAKALE #17721 © Yazan Psk.Merve SAVAŞKAN | Yayın Aralık 2016 | 2,028 Okuyucu
Yıllar geçtikçe rakamlar değişiyor; değişmeyen tek şey ise, her yeni yıl yaklaşırken sayacın tek hanesinin oynayacağı o küçük rakamdan, büyük beklentiler beklememiz. Yeni bir yıla tonlarca güzel dileklerle giriyoruz, kutluyoruz, seviniyoruz, sevdiklerimizle olmaya özen gösteriyoruz buraya kadar tüm motivasyonumuz, enerjimiz çok güzel şekilde ilerliyor. Değişmeyen bu rutinler ile değişmeyen bir şey daha var; veda edeceğimiz sene kesinlikle ‘’ÇOK KÖTÜ BİR YILDI’’ ve ‘’YENİ YIL GÜZEL GEÇSİN’’ beklentisi. Yeni yil ne zaman yaklaşsa, muhakkak geçmiş olan yıl çoğunluk için çok olumsuz değerlendirilmekte, felaket yılı olarak anılmakta ve bir an önce geçmesi dilenmekte...

Peki her yeni seneden beklentimiz aynı ve her seneniz kötü geçiyor ise yanlışlık nerede? Bu kadar iyi dilekler neden hiç gerçekleşmeden tekrarlanıyor? Sorun şu ki, şahsen ben kendim yeni yıl olsam bu kadar beklenti üzerimdeyken telaştan hiçbirini beceremezdim ve elim ayağıma dolaşırdı… Beklentimiz yanlış yerde. Geçmiş senenizi kötü olarak değerlendirirken neden kötü olduğuna odaklanmaktan, kötü olaylar ile güzel olayları bastırmaktan kendimizi alamıyoruz. Nedenler yerine; bu olumsuz olayların size ne kazandırdığı, kendinizi nasıl ve ne kadar geliştirdiği, hangi farklı kapıları size gösterdiğine odaklanmıyoruz. Çünkü yeni bir yıl geliyor ve ertesi gün uyandığımızda hepimizin sihirli bir değnek ile büyük bir şansla, bollukla bereketle, sevgiyle tazenlenme ihtiyacını karşılayacak ve kesinlikle sözde ‘’yeni bir başlangı璒 hissiyatı uyandıracak. Fakat sabah olunca her şey kaldığı yerden devam ediyor ve mucize ne zaman gerçekleşecek diye bekliyoruz… Bu motivasyonunuz tabi ki çok değerli atlanılan nokta, eski yılı yetersiz değerlendirmek. 2016 ve öncesi hayatınızda neler değişti? neleri başardınız, nelerde mutlu oldunuz, hangi yönlerinizi keşfettiniz, yaşamınıza neler eklendi, size sevgiyi mutluluğu neler hissettirdi, huzuru nerelerde buldunuz gibi olumlu keşiflerin bir listesini yaparak işe başlayabilirsiniz…

Her geçen yılın elbette hayatımızda bıraktığı olumsuz, üzücü olaylar var. Fakat bunlara saplantı geliştirerek, ‘’kötü’’ sıfatı altında isimlendirip bastırmak yerine, neleri nasıl olumluya çevirdiğinizi düşünmek ve bulmak yeni yılınıza artı katacaktır. Ayrıca seneyi kötü kapatsanız da mutlu anlarınızı kesinlikle unutmayın, onları da kendinize hatırlatın. 2017’den değil de kendinizden yeni şeyler bekleyin. Mesela yeni yıldan itibaren radikal kararlar alacak olanlarınız listesine şunları da ekleyebilir;

• Kendime daha saygılı davranacağım,
• Bedenimi dinleyeceğim ona gereken zamanı daha çok ayıracağım.
• Sevdiğim ve bana anlam katan şeyleri daha sık yapacağım.
• Kendime daha çok vakit ayıracağım ve sevdiklerimi ihmal etmeyeceğim.
• Hayatımdan meşgulüm, yetişemiyorum vaktim yok gibi cümleleri azaltmak için zamanımı programlayacağım. Aslında her şeye vakit var bilincindeyim!
• Tüm insanlara daha çok saygı duyacağım.
• Sözlüğümden beni üzen kelimeleri çıkaracağım ve daha olumlu yanından yaşamı görmek için çabalayacağım.
• Beni üzen, sıkan, mutsuz eden her kişiden, her durumdan ve her olaydan daha çok uzak duracağım.
• Daha sevgi dolu, huzurlu, sağlıklı, mutlu, barış dolu bir yıl için geçmişten çıkardığım tüm derslerin kendime artık sunumu yapacağım.
• Geçen yıllar bana bir çok konuda deneyim kazandırdı ve hayatla iyi geçinmenin, baş etmenin, bedenen ve ruhen sağlıklı yaşamanın birçok yolunu öğretti onları daha sık kullanacağım.

İşte artık 2017’de ‘’kendinizden’’ çok güzel beklentileriniz var! Hepsinin gerçekleşmesi ve uygulamanız dileği ile mutlu seneler…

Psikolog Merve Savaşkan
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"2017 Beklentisi" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Merve SAVAŞKAN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Psk.Merve SAVAŞKAN'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Merve SAVAŞKAN Fotoğraf
Psk.Merve SAVAŞKAN
Ankara (Online hizmet de veriyor)
Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi5 kez tavsiye edildi
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Merve SAVAŞKAN'ın Yazıları
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,825 uzman makalesi arasında '2017 Beklentisi' başlığıyla eşleşen başka makale bulunamadı.
► İlişki ve Evlilik Aralık 2016
► Sınav Kaygısı Aralık 2016
◊ Boşanma Süreci Aralık 2016
◊ Panik Bozukluk Aralık 2016
◊ Bana Mutsuzluğu Anlat Aralık 2016
◊ Hayır Diyemiyorsanız... Aralık 2016
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


08:49
Top