2007'den Bugüne 92,485 Tavsiye, 28,241 Uzman ve 20,001 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Çocuklarınızı Cenazeye Götürün!
YAZI #1396 © Yazan Uzm.Psk.Ramazan ŞİMŞEK | Yayın Mart 2012
ÇOCUKLARINIZI CENAZEYE GÖTÜRÜN

Genel olarak inanılan ve yapılan çocukları çok yakınlarının (özellikle birinci dereceden) cenaze törenine götürmemektir. Böyle durumlarda çocuklar yaşı kaç olursa olsun bir yakınına bırakılır ve ölüm haberi hep sonra verilir. Gerekçe olarak çocuğun acı çekmemesi gerektiği ileri sürülür.
Yaşanılan kötü ve üzüntü verici bir olayı beynin “işlemesi” için organizmanın olayla karşılaşması ve olayı yaşaması gerekir. Beynin bir olayı “işlemesi” demek yaşanılan olayın;
• Görsel
• Duygusal
• Bedensel (fizyolojik belirtiler)
• İşitsel
• Kokusal olarak yaşanması demektir.

Bu “işleme” olmazsa “travma” yaşanır. “İşleme” olması “travmanın” yaşanmaması anlamına gelir.
Olay anında tüm uyarıcılar beyin tarafından algılanır, sağ ve sol yarım kürelere aktarılır. Eğer bir olay bizzat yaşanmışsa beyin ve bilinçaltı, sağ ve sol yarım kürelerle olayı “işler”, aksi takdirde olay “işlenmez” ve amigdalaya gönderilir. Olayla ve kayıpla ilgili olarak çocuğun beyninde gap; yani boşluklar oluşur.
Beyin her ne olursa olsun görmek, hissetmek ister. Yapılan araştırmalar göstermektedir ki en büyük acıyı çocuğunu, eşini, anne-babasını kaybedip de cenazelerini göremeyen, bulamayan kişiler yaşar. Onların tek umudu kendi deyimleriyle; “Bir mezarı olsun bize yeter”dir. Bu kişilerin beyin boşluklarını maalesef kötü “kurgular, senaryolar” oluşturur. Bu da beyin tarafından işlenmediği için daha çok acı vermeye devam eder.
Özellikle kötü olaylar ve kayıplar sonrasında kişinin ağlaması, öfkelenmesi, haykırması yani yasını yaşaması -beynin işlemesi açısından- istenilen bir durumdur. Bizim kültürde cenaze sonraları özellikle kadınların ağlamaları ve ağlatılmaları bu yüzden sağlıklı bir gelenektir. Nedense bunu çocuklardan esirgeriz ki çocukların beyni acıyı biz yetişkinlerden daha kolay “işler”.
Burada bahsettiğim kaybedilen kişinin cesedinin gösterilmesi değildir. Çocuğu cenaze ve defin törenine katılmasını sağlamaktır. Çocuk törene katılmayı şiddetle reddediyorsa o zaman götürmeyebilirsiniz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Ramazan ŞİMŞEK Fotoğraf
Uzm.Psk.Ramazan ŞİMŞEK
İstanbul
Uzman Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi205 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Ramazan ŞİMŞEK'in Makaleleri
► Çocuklarınızı Kıyaslamayın Psk.Gülten ŞARLAK
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 20,001 uzman makalesi arasında 'Çocuklarınızı Cenazeye Götürün!' başlığıyla benzeşen toplam 6 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


09:04
Top