2007'den Bugüne 89,675 Tavsiye, 27,648 Uzman ve 19,669 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Çocuklarınızı Dudaktan Öperek ve Onları “aşkım,sevgilim” Gibi Hitaplarda Bulunarak Sevmek Onlarda Nelere Yol Açar?
MAKALE #19933 © Yazan Psk.Merve KOÇU | Yayın Ekim 2018 | 1,939 Okuyucu
Çocuklarınızı dudaktan öperek ve onları “aşkım,sevgilim” gibi hitaplarda bulunarak sevmek onlarda nelere yol açar?

Bazılarımız anne-baba olarak çocuklarımızı bu şekilde sevmenin hiçbir zararı olmadığını düşünüyor ve hatta bunda diretebiliyoruz. Elbette o bizim çocuğumuz ve eminim bunda hiçbir kötü niyetimiz yok. Peki bu kadar şiddetli sevdiğimiz çocuklarımıza ileride büyük hasarlar vermiş olmak ister miyiz? Eminim ki buna da şiddetle karşı çıkıp “tabiki hayır” diyorsunuz. O halde buna kulak verin :

Dudaktan öpmek, aşkım demek ne yazık ki sandığımız kadar masum sonuçlar doğurmuyor. Çocuğunuza “mahremiyet ve kendini koruma” olgusunu öğretmemiş oluyorsunuz.

Yakınları tarafından dudaktan öpülen çocuk, bunun başkası tarafından yapılmasının yanlış olduğunu kavrayamaz. Dolayısıyla aynı şeyi başkası yaptığında bunu engellemesi gerektiğini de düşünemez.

Ayrıca erkek çocuğun baba tarafından, kız çocuğun dudaktan öpülerek sevilmesi; onda “cinsel kimlik karmaşası”na yol açar. Bu da ileride cinsel rolünü benimseyememe gibi tehlikeli bir hal alabilir.

Dudaktan öpme, çocukta yetişkin cinselliğini çağrıştırabilir. Bu da gelişimsel ve duygusal sorunların oluşmasına neden olur.

Özellikle çocuğun 2,5-3 yaşlarında cinsel kimlik evresi olarak bilinen “fallik dönem”e geçtiği bu zaman diliminde (ve bütün dönemlerde) daha çok dikkat edilmesi gereken cinsel mesajlar ; çocuğa “aşkım, hayatım, sevgilim” gibi seslenmek çocukta “rol karmaşası”na neden olur.

Fallik dönemde çocuk, kendi cinsel kimliğini tanırken; erkek çocuk anneye, kız çocuk babaya karşı gizli bir hayranlık duyar. Aynı zamanda kendisine, hemcinsi olan ebeyvenini rakip görür. Bu hayranlık ve rakip olma durumu; cinsel kimliğini keşfetmesiyle alakalı bir süreçtir. Bu dönemde karşıt cinsteki ebeveynin “aşkım” diye seslenmesi rakip olarak gördüğü hemcinsi olan ebeveyniyle -rol karmaşası yaşayıp- onunla olan ilişkisinin bozulmasına sebep olabilir.

Bu hemcinsin ona “aşkım” diye seslenmesinin bir zararı olmadığı anlamına da gelmez. Bu da çocukta cinsel karmaşaya yol açabilir. Kısaca çocuğunuza hitap şeklinizde özenli davranmanız gerektiğini belirtmek isterim.

Onunla “arkadaş” olmaya değil; ebeveyn- çocuk ilişkisi kurmaya çalışın. Çünkü onun gelişimi için sağlıklı olan budur. Bu sayede aile içi rolleri benimseyen, kimlik karmaşası yaşamayan sağlıklı bireyler yetiştirmiş olacaksınız.

Psikolog Merve Koçu

Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Çocuklarınızı Dudaktan Öperek ve Onları “aşkım,sevgilim” Gibi Hitaplarda Bulunarak Sevmek Onlarda Nelere Yol Açar?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Merve KOÇU'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Psk.Merve KOÇU'nun izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Merve KOÇU Fotoğraf
Psk.Merve KOÇU
Sivas (Online hizmet de veriyor)
Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi23 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Merve KOÇU'nun Yazıları
► Aşkım Ara Verelim mi?: İlişkiye Ara Vermek Mümkün Müdür? ÇOK OKUNUYOR Psk.Dnş.Ümran ÖRKÜN
► Çocuklarınızı Kıyaslamayın Psk.Gülten ŞARLAK
► Sevmek,hissetmek Ama Nasıl? Psk.Dnş.Kemal TUNCER
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,669 uzman makalesi arasında 'Çocuklarınızı Dudaktan Öperek ve Onları “aşkım,sevgilim” Gibi Hitaplarda Bulunarak Sevmek Onlarda Nelere Yol Açar?' başlığıyla benzeşen toplam 46 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


05:14
Top