2007'den Bugüne 92,310 Tavsiye, 28,219 Uzman ve 19,977 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!1 Haftada 5 Kg ‘nasıl’ Verilir? (Kitap Özeti)
YAZI #3099 © Yazan Uzm.Dyt.Turgay KÖSE | Yayın Kasım 2016
1 Haftada 5 kg ‘Nasıl’ Verilir?

Diyet Kargaşasına Bilimsel Yaklaşım

Zayıflama çabasındaki insanlar diyet, light, düşük enerjili, kalorisiz, az yağlı, şekersiz gibi ibarelerden ve kibrit kutusu büyüklüğünde peynir, lahana çorbası, haşlanmış brokoli, söğüş salata gibi tabirler duymaktan o kadar bunaldı ki onlara hak vermemek mümkün değil. Zayıflama denilince aklınıza tatsız, tuzsuz, lezzetten uzak ve burun kıvrılan yiyecekler geliyorsa bu kitap tam size göre: 1 Haftada 5 kg ‘Nasıl’ Verilir?

Geniş bir bilimsel literatür taraması yapılarak yazılmış kitabın başından sonuna kadar, sağlığın öneminden, zayıflama ilkelerinden ve en önemlisi yaşam tarzı değişikliğinden bahsedilmektedir. İlk bölümde 5N 1K metodu kullanılarak (şişmanlık nedir, nasıl saptanır, nedenleri nelerdir, nerede ve ne zaman tedavi edilmelidir, kimlere başvurmak gerekir gibi sorulara yanıt aranarak) şişmanlık hakkında genel bilgilendirmeler yapılmaktadır. İkinci bölümde yazarın gerek kendi gerekse danışanlarının başından geçen olayları hikaye tadında kaleme aldığı diyet(isyen) deneyimleri anlatılmaktadır. Kitaba ismini veren üçüncü bölümde ise 1 Haftada 5 kg ‘Nasıl’ Verilir? sorusu yazarın bakış açısından farklı bir dille yorumlanıyor. Şişmanlığın tedavisi, zayıflamaya yönelik öneriler, yaşam tarzı değişikliği, zayıflama konusunda diyetisyenlere sıkça sorulan sorular gibi bölümlerin yer aldığı kitap, okurları diyet psikolojisinden kurtarma, gündelik yaşam ve yeme alışkanlıklarını değiştirme konularında fazlasıyla etkili olacak nitelikte tasarlanmıştır.

Öyle ki, kitabın yazarı olan Uzman Diyetisyen M. Turgay Köse kitap basıldığından bu yana “keşke şu bilgiyi de ekleseydim” dediği veya yeni baskılar için revize etmek istediği bir cümle dahi bulamamış henüz. Demek oluyor ki, bahsi geçen bu sağlıklı zayıflama kitabı içerik anlamında hedefine ulaşmış. Şimdi sıra siz değerli okurlarda: Alın, okuyun ve eleştirin. Örnek olarak; neden böyle bir isim seçilmiş acaba? 1 Haftada 5 kg ağırlık kaybı çok fazla değil mi?

1 Haftada 5 kg ‘Nasıl’ Verilir? adıyla Boyalı Kuş Yayınları tarafından Yaşam Kalitesi Dizisinin ilk kitabı olarak piyasaya çıkan eser isminde bir ironi içermektedir. Aslında kitabın başlığında yazar, okurlara soru yöneltiyor: 1 Haftada 5 kg ağırlık kaybetmek nasıl mümkün olabilir? Siz bu kiloları ne kadar sürede aldınız? Nasıl olur da 1 hafta gibi kısa sürede 5 kg verebileceğinize inanırsınız? Neden her duyduğunuza inanıyorsunuz? Yani kitap 1 hafta gibi kısa sürede 5 kg verilemeyeceğini anlatmaktadır.

Nice insandan kilo verdiriyor, yağ yakıyor, metabolizmayı hızlandırıyor gibi duyumlar sonrası maden suyu, çim suyu, kekik suyu, ballı - limonlu su, ılık su, sirkeli su, alkali su, zayıflama çayı içtiğine ve kabak çekirdeği yediğine tanık olmuşsunuzdur. Denizde dokunmaktan bile çekindikleri yosunların tabletlerini, içeriğinde ne tür kimyasalların bulunduğunu bilmedikleri sözde “bitkisel” bazen de özellikle “kaçak” zayıflama haplarını kullandığını, hatta tok tutar düşüncesi ile pamuk yuttuğunu da duymuş olabilirsiniz. Yani bilimle yakından uzaktan ilgisi olmayan davranışlar sergilemekte üzerimize yok. Zayıflama alanı çok geniş bir yelpazede iş olanağı sağlamaktadır. Diyet ürünlerden zayıflama ilaçlarına, aktarlarda satılan bitkisel karışımlardan cerrahi operasyonlara, zayıflama çaylarından spor aletlerine kadar oldukça geniş bir pazar söz konusudur. Herkes bu zayıflama pastasından kendi payına düşeni, hatta çok daha fazlasını almaya kalkıyor. Kimisi çıkıp tek tip diyetler, protein ağırlıklı formülalar, bitkisel tabletler, %100 doğal olduğunu iddia ettiği ürünler önerirken kimisi de bazı iğnelerle veya cihazlarla zayıflattığını iddia etmektedir. Hele ki uydudan yayın yapan kanallara çıkarak, hatta televizyon programlarına sponsor olarak medyada dilediği gibi demeçler veren uzmanlar, “tanıtıcı reklam” adı altında RTÜK (Radyo ve Televizyon Üst Kurulu) engelini de aşarak yalan yanlış beyanlarla bilgi kirliliğine yol açmaktadır. Herkesin anlayabileceği sade bir dille kaleme alınan bu kitapta, mucize kürlere, şok diyetlere, sağlığınızı hiçe sayan kişilere, etik davranmayan uzmanlara, özetle; bilimsel olmayan her şeye meydan okunmaktadır.

Bu eseri diğer diyet kitaplarından ayıran en önemli unsur; içinde diyet listesinin bulunmaması, enerji hesabı yaparak kişiyi rakamlara boğmaması ve hepsinden ziyade yaşam tarzı değişikliğine sayesinde doğru ve kalıcı bir şekilde zayıflamaya yardımcı olması olarak tanımlanabilir.


ARKA KAPAK: 1 Haftada 5 kg ‘Nasıl’ Verilir?

Sağlık adına verilen yanlış bilgiler sağlığımızı tehdit eder hale geldi. Uzman Diyetisyen Turgay Köse'nin bu kitabı, bilimsel bir yaklaşımla kaleme alınmış olup bu bakımdan çok önemli bir boşluğu dolduracak niteliktedir. Doğru ve ölçülü beslenmenin püf noktaları, zayıflama konusunda sıkça sorulan sorulara bilimsel yanıtlar bu kitapta.

"Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda yedek subay diyetisyen olarak vatani görevini yaptığı dönemlerden beri tanıdığım, aldığı eğitime ve edindiği deneyimlerine güvendiğim Uzman Diyetisyen Turgay Köse'nin hazırlamış olduğu bu eserin, sağlığın korunmasında ve toplumun bilinçlenmesinde olumlu etkiler yaratacağına inancım sonsuz. Sağlıklı yaşam ve obezite konusunda aydınlatıcı bilgiler içeren başarılı çalışmasından dolayı kendisini kutluyor ve bilime katkılarının
devamını diliyorum…"

E. Genelkurmay Başkanı İlker BAŞBUĞ"Sevgili meslektaşım, arkadaşım Uzman Diyetisyen Turgay Köse'nin bu çalışması büyük önem taşıyor. Kitabın içerisinde yer alan her türlü bilgi dikkatlice araştırılıp analiz edilerek sunulmuştur. Bundan dolayı okurlar tarafından büyük beğeniyle karşılanacağına eminim."

Prof. Dr. Tanju BESLER"Başarılı çalışmalarından dolayı Uzman Diyetisyen Turgay Köse'yi kutluyor ve katkılarının devamını diliyorum."

Prof. Dr. Gülden KÖKSAL“Arkadaş ve kardeş toprağa verdiğimizde hayatı daha farklı sorguluyoruz. Tanrı sıralı ölüm versin derler. Umarım bu sorguyu zamansız değil de, sırası geldiğinde gerçekleştiririz. Hayatımıza daha iyi yön verebilmek, sağlığın ve beslenmenin kıymetini daha iyi anlayabilmek adına Turgay kardeşimin kaleme aldığı bu kitabın bilim dünyasına hayırlı olmasını dilerim…”

Mücevher Tasarımcısı & Sanatçısı Sevan BIÇAKÇI
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Turgay KÖSE Fotoğraf
Uzm.Dyt.Turgay KÖSE
Muğla
Uzman Diyetisyen
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi15 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Dyt.Turgay KÖSE'nin Makaleleri
► 1 Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir? Dyt.Turgay KÖSE
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,977 uzman makalesi arasında '1 Haftada 5 Kg ‘nasıl’ Verilir? (Kitap Özeti)' başlığıyla benzeşen toplam 47 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Lezzet Düşkünleri Mayıs 2017
► Besin Güvenliği Mart 2017
► Beslenmenin Abc’si Şubat 2017
► Diyet Hataları Ocak 2017
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


15:37
Top