2007'den Bugüne 92,138 Tavsiye, 28,189 Uzman ve 19,957 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Teşekkürler Anne
YAZI #372 © Yazan Psk.Eda GÖKDUMAN | Yayın Mayıs 2009
“TEŞEKKÜRLER ANNE”Anne olmak.. bir kadına inanılmaz duygular yaşatır.

“Bu duyguyu aynı şekilde hissettiren dünyada başka hiçbir şey yok.” diyen annelerle defalarca karşılaştım. Yaşamın koşturmacası ve sorumlulukları içerisinde bebeklerini dünyaya getiren, saatlerce uykusuz kalarak sabırla onları büyüten, besleyen , ilk adımlarını attığında dünyalara sahip olduğunu düşünen, küçük aşkının uykuya huzurla daldığını gördüğünde kendisi de huzurla dolan, okuldaki gösterisinde aldığı ufak rollerle yaşamda tek başına durabildiğini hissettiğinde gözyaşlarına boğulan, başarıları ile gurur duyan , hatalı bile olsa onu hemen affedebilen ve evlendiğinde - çocuk sahibi olduğunda büyüdüğüne bir türlü inanamayan anneler…Bu büyük fedakarlıkları bir çocuk için başka kim yapabilir. Kim karşılıksız büyük bir sevgi gösterebilir.Aile bir sistemdir . Bu sistemin sağlıklı olarak işlemesi parçalarının sağlam olmasına bağlıdır. Bu parçalardan birisinin arızalanması durumunda acil olarak tamir edilmesi gerekir. Anne – baba ve çocuklar bu sistemin asıl parçalarıdır. Anne , baba ya da çocuklardan birisinin duygusal olarak zarar görmesi sonucunda diğer ikisinin tamir için harekete geçmesi gerekmektedir.Ailesi ve çocukları için bu güzel duyguları hisseden anneler bazen yorgun düşebiliyor. Çevresindeki kişilere ve olaylara karşı öfke ve kızgınlık hissedebiliyor. Bu durumlarda anlaşılmak ve daha fazla değer görmek ihtiyacı duyabiliyor. Bu durumda ; ona destek olmak için ilk görev eşlere ve çocuklara düşer.Evin annesinin ; olumsuz duygularını paylaşın. Beklentilerinin neler olduğunu dinleyin. Onu sevdiğinizi ve onun duygularının sizin için önemli olduğunu ona fısıldayın. Onu anladığınızı ifade eden sözcükler söyleyin , mimikler ve davranışlar gösterin. İstekleri karşısında yapabileceklerinizi söyleyin , yapamayacaklarınız hakkında nedenlerini ile birlikte bilgi verin. Onu biraz olsun gülümsetmek için geçmişte birlikte yaşadığınız güzel bir anınızı hatırlatın. Sonra ona sımsıkı sarılın ve.. ona size bebekliğinizden itibaren yaptığı her şey için “ TEŞEKKÜR EDİN”..Bir anneyi en mutsuz anında bile mutlu edecek en güzel şey bu anlamlı cümledir…Tüm anneler hep mutlu , her günü kutlu olsun..

Psikolog Eda Gökduman
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Eda GÖKDUMAN'ın Makaleleri
► Mükemmel Anne Olmak Yerine Doğal Anne Olun! Psk.Zehra AKPINAR YENİDÜNYA
► “anne, Anne Bak!” Yerine Sosyal Medya! Psk.İdil Cemre ÖZTEP
► İyi Anne, Kötü Anne, Ölü Anne Dr.Psk.Fatih SÖNMEZ
► Anne'den Aşk'a Psk.Gülşah PINAROĞLU
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,957 uzman makalesi arasında 'Teşekkürler Anne' başlığıyla benzeşen toplam 9 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Mutlu Bir Hamilelik Süreci Aralık 2009
► Sonbahar Depresyonu Eylül 2009
► Evlilikte Doyum Ağustos 2009
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


01:38
Top