2007'den Bugüne 92,471 Tavsiye, 28,238 Uzman ve 19,997 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Kız Çocuklarının Makyaj Merakı ve Ebevyn Tutumları
YAZI #4713 © Yazan Psk.Aynur İLHAN | Yayın Nisan 2018
Makyaj videolari, makyaj malzemesi tanıtımları, güzellik sırları , ilginç makyaj buluşları derken internette tüm kadınların her gün karşılaştığı makyaj konu başlıklardan bazıları sadece.. Makyajin popülerliği ve kız çocuklarımızın her gün ayna karşısında saatlerce kontüründen, highlighterına kadar popüler olan ne varsa deneyen, uğraşan ve saatlerini makyaj yapmaya ayıran annelerini, ablalarını izlemesi ve bunun en doğal sonucu olarak makyaj yapmak istemesi.. sanırım tüm annelerin karşılaştığı bir durum.

Peki bu durumda ne yapilabilir..?
Çocuğunuz makyaj yapmak istediğinde engel olursanız çok merak ettiği için yakaladığı ilk fırsatta onu bir gün makyaj çantanızı karıştırırken, ruj, far Allah ne verdiyse ortalığa saçmış ve her yerine sürmeye çalışırken görebilirsiniz. Ve bunu her fırsatta yapacaktır. Çünkü artık çocuklarımız bizden daha fazla teknolojiyle ilgili ve televizyonlar da, sosyal medyada ve daha bir çok yerde dikkatini çeken güzel kadın olgusu mevcutken, yine giymek istediği topuklu ayakkabılardan ince çorabına kadar denemek istemesi kadar normal bir durum yoktur. Telaşa luzum yok, öncelikle merak ettiğini fark ettiğiniz anda sizin kontrolünüz dahilinde yapmasına izin vermeniz sanırım en iyisi olacak. Makyajı ve özendiği tüm kadınsal malzemeleri yasaklamak ,onları daha cazip kılmaktan başka bir işe yaramayacak. Keşfetmesine izin verin sadece, sonuç itibariyle bir kız çocuğu ve eğer bunları yapmak istiyorsa 15’inde, 13’ünde siz öğretmediğiniz için kendi istediği şekilde yapacak.
Çocuklarınızı yasaklarla korumaya çalışmak malesef, makyaja başlama yaşını aşağı çekmekten başka bir işe yaramayacak. Yasaklandıkça daha cazip gelen ve yaptıkça anne babasının otoritesine karşı gelmenin heycanına alışan ergen çocuğunuzu alışveriş merkezlerinin tuvaletlerinde makyaj yapan ve eteğini kıvırarak kısaltmaya çalışan bir halde bulabilirsiniz.
Sonuç olarak; yaşı kaç olursa olsun bebeklik sürecinden başlayan bu sancılı gelişim surecinde , çocuğunuza her şeyi yasaklayan değil , ölçülü bir şekilde yapmasına izin veren ebeveynler olursanız, yetişkinlik döneminde her şeyi ölçülü yapan bireyler yetiştirmiş olduğumuzu görecek ve onu özgür bırakmak konusunda daha rahat davranabileceksiniz.
Psikolog Aynur İlhan
     2 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Aynur İLHAN Fotoğraf
Psk.Aynur İLHAN
İstanbul
Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi2 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Aynur İLHAN'ın Makale ve Yazıları
► Kız Çocuklarının Erken Seksüalizasyonu Dr.Psk.Dnş.Ayavar Cem KEÇE
► Babalar, Çocuklarının Yaşam Koçudur Psk.Ayşe Esma VATANSEVER
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,997 uzman makalesi arasında 'Kız Çocuklarının Makyaj Merakı ve Ebevyn Tutumları' başlığıyla benzeşen toplam 12 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Panik Atak Nedir? Temmuz 2018
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


14:11
Top