TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
Tembellik: HİÇBİR ŞEY YAPMAMA SANATI!

Cengiz TÜRKMEN Fotoğraf
Psk.Cengiz TÜRKMEN
Denizli
Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi11 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 34 Makalesi varFotoğrafı MevcutMesleki Videoları Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları KayıtlıMSN/ICQ/Skype Adresi VarTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 9393,

* Yayın Tarihi : 15-05-2013 - 12:57 (1342 gün önce),

* Ortalama Günde 6.99 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 9500 , Kelime Sayısı : 1307 , Boyut : 9.28 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Psk.Cengiz TÜRKMEN hakkında söyledikleri:
Cengiz bey'le kardeşim aracılığıyla tanıştım.Kendisini çok mütevazi,kibar,olgun bir beyfendi olarak buldum.Evliliğimle ve kendi durumumla ilgili sorunlarım vardı.Öfke kontrolü konusunda kendisinden destek aldım.Cengiz beyin düşünceleriyle çevremdeki kişilere bakış açım değişti ve en önemlisi kendimi daha iyi tanıma fırsatını buldum.Verdiği fikirlerle ve en güzeli de konuşma sırasında söylediği örneklerle hayatımda olumlu yönde değişiklikler oldu.O kapıdan girişiyle karşılamasıyla ve uğurlamasıyla gerçekten diğer uzmanlara göre çok saygılı bir beyfendi.Kendisini tanıdığım için kendimi çok şansl... [DEVAMI..]
(N., Danışan, 20-11-2013)

Bir arkadaşımın tavsiyesi ile Cengiz Bey'den yardım almaya başladım. Ona gittiğimde ikili ilişkilerde tekrar eden sorunlar yaşıyor ve bu sorunları yaşamamak için ne yapmam gerektiğini bilmiyordum. Cengiz Bey hem sorunlarımın nelerden kaynaklandığını NET olarak görmemi sağladı, hem de ÇÖZÜM/ÇÖZÜMLER konusunda beni aydınlattı.

Bana göre; konuları matematiksel olarak ele alması ve bizim karmaşık hale getirdiğimiz sorunları basitleştirmesi, Cengiz Bey'in işini başarıyla yapmasını sağlayan etkenlerden birisi. Mesleğine duyduğu sevgi, kendine & karşısındakine duyduğu saygı ve profesyonelliği... [DEVAMI..]

(G.Ş., Danışan, 11-10-2013)

Cengiz bey için söylenecek çok şey var güzel şeyler yazıp ona haksızlık etmek istemiyorum burada belirtemeyeceğim kadar alanında uzman hayatıma iki kez girdi. iki kez iki ayrı konu ile ilgili ona danıştım her seferinde küçük rötuşlar yaptı hayatıma, sonra her şey çok değişti sonradan anladım o küçük rötuşların aslında ne kadar da büyük olduğunu.ona nasıl teşekkür edeceğimi bilemiyorum ona giderken unutmayacağınız şey onun tavsiyeleri ile birlikte kendi çabanız. alanında çok iyi olduğunu bir kez daha ifade ettikten sonra iyi ki varsınz cengiz bey demek istiyorum her şey için teşekkürler ....... [DEVAMI..]
(f.k, Danışan, 17-09-2013)

Cengiz Bey ile tanıştığım ve ondan hizmet aldığım için kendimi gerçekten şanslı hissediyorum. Sosyal fobi rahatsızlığım sebebiyle birçok psikolog ve psikiyatri araştırdım ancak Cengiz Bey'de karar kıldım ve yaptığım tercihimin yanlış olmadığını tedavi sonucunda gördüm. İşini gerçekten severek ve isteyerek yapan, müşterilerine karşı daima güleryüzlü olan bir profesyonel. Sadece sosyal fobi konusunda değil birçok konuda konuştuk ve kendisinden tavsiyeler aldım. Aldığım tavsiyeleri hayatım boyunca uygulayacağım. Aldığım tedavi sonucunda kendimde gerçekten bir değişme ve iyileşme görüyorum. Psikol... [DEVAMI..]
(Emre G., Danışan, 14-09-2013)

Psk.Cengiz TÜRKMEN Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
Tembellik: HİÇBİR ŞEY YAPMAMA SANATI!

Kendimle konuşurken ortaya çıktı ki benim hayattaki hobilerimden biriside "tembellik"miş..

Şöyle bir soru sordum kendime: Hobilerim neler? Hemen aklıma gelenleri sıraladım: Kitap okurum, sinemaya giderim, müzik dinlerim.. Yanıt tatmin edici olmadı elbette..
Elimde bir kalemle, tembel tembel otururken neler yaptığımı soruyordum.. "Gerçek" hobiler istiyordum. Model uçak yaparım, çatının kiremitlerini aktarırım, çamurdan heykeller yaparım gibi.. Ama benim böyle bir hobim yok.. Zaten sabırsız kişiliğim böyle hobilerim olmasına da izin vermez ki.. Model uçak yapmaya başladım diyelim, yarım saat sonra uçağın uçmasını isterim, oturup üç hafta boyunca ince ince onu boyamakla, parçalarını bir araya getirmekle uğraşamam ki.. Ya da daha kötüsü olur.. O elimdeki "şey" bitene kadar başka hiçbir işle uğraşamam.. Uyuyamam, yemek yiyemem, insanlarla konuşamam, etrafta neler olup bittiğiyle ilgilenemem vs.. "Hobim" olacak derken, işini kaybetmiş bir asosyal yaratık olur çıkarım.. Boş gezen ile kalfası.
Küçükken babamın beni böyle hobilere yöneltmek için evdeki her şeyi bozmama ses çıkarmaması hiçbir işe yaramadı anlayacağınız..

Benim hobim tembellik, bilmediğim bir yönümü, böylece kendimle konuşurken öğrenmiş oldum.. Oysa kendimi çok çalışkan zannederdim hep! İstanbul’a son gidişimde bir de kitap almışım kendime, bilinçaltının insanı dürtmesi bu olsa gerek.. Zaten sürekli kitap alan bir tipimdir ben. Kitabın adı şu: Hiçbir şey yapmama sanatı! Yazarı Veronique Vienne.. Hiçbir şey yapmadan geçirilen zamanları bir tür meditasyona dönüştürebilmenin sırları anlatılıyor kitapta.. Boş boş otururken nasıl ıslık çalarsınız, nasıl nefes almalısınız, bir kanepede tembel tembel yatarken neler yapmalısınız, güneşin batışı nasıl seyredilir gibi..
Beklemek de yetenek ister! Benim ilgimi en çok "The Art of Waiting" başlıklı bölüm çekti.. Bekleme sanatı!
Söz verdiğim saatte, söz verdiğim yerde olmak gibi, bizim ülkemiz için gereksiz bir çaba içinde olurum hep.. Ve bu yüzden hep beklerim.. Eşimin hazırlanmasını, oğlumun TV izlemsisini, kardeşlerimin telefon konuşmasını bitirmesini, yeğenimin yemeğe gitmeden beş dakika önce girdiği duştan çıkmasını, arkadaşlarımın saatleri olduğunu hatırlamalarını.. "Ömrüm beklemekle nihayet bulacak" şarkısı sanırım benim gibi insanlar için bestelenmiş..
Tembellik hastalığına yakalandım, çıkamıyorum.. Çok tembelim çook bu aralar.. Ne kötü şeymiş meğer bu tembellik hastalığı.. Ağrısı yok sızısı yok amma velakin hiçbir şey yaptırmıyor insana..
Sabahları uyanmak ayrı bir işkence gibi geliyor bu hastalıkta. Hiç yataktan çıkmak istemiyor insan. En sevdiğin giysilerin rahat pijamaların oluveriyor hemen..
Gün içinde işler birikirken ben hep daha sonralara bırakmayı tercih ediyorum hep bu hastalığın yüzünden.. Tembellik hastalığı beraberinde erteleme ve ihmalkarlıkları da getiriyor hemen.. Akşamları eve gelmeden önce kafamda bin bir plan yapıyorum “ bu akşam tembellik yok, eve gidince şunu yapacağım bunu yapacağım şu kişiyi arayacağım v.s.” ama eve girdiğim an hepsi birden unutuluveriyor nedense.. Ha birde unutkanlık yapıyor bu hastalık..
Her defasında bahardandır der, mevsim geçişleri der ona yükleriz suçu ama bende bu defa tembellik hastalığını suçluyorum tamamen.. Ben masumum yine… Tembellik hastalığına yakalandım sadece bu aralar çıkamıyorum bir türlü…

Ertelemek, Hayatı Iskalamaktır
Siz de memnun değilsiniz bu halinizden ama ertelemenin kısa vadedeki rahatlığı şimdilik size yetiyor. Kimilerinin atalet diye isimlendirdiği tembellik, günümüzde küçükten büyüğe herkesin ortak hastalığıdır. Toplumun genelinin potansiyel düşmanı olan bu hastalığın belirtileri, yavaş hareket, yapılacak işi bilme ama erteleme, yılgınlık, bezginlik ve miskinliktir. Bu insanlar bir türlük harekete geçemezler. En dikkat çekici özellikleriyse sürekli ertelemeleridir.
Tembellik hastalığı, genetik değildir. Sonradan öğrenilen bir hastalıktır. Halk arasında, “kime çekti” denilerek başkalarına yüklenecek bir durumu yoktur. Tamamen öğrenilebilen ve öğretilebilen bir davranıştır.
Tembelliği aile besliyor ve güçlendiriyor. Anne baba ve eğitimciler öğrencilerin tembellik problemine, bazen yanlış davranışlar ve faydasız sorularla çözüm aramaktadırlar. Çalışmanın ne kadar önemli olduğu üzerinde durmak, sebepleri araştırmadan ve gereğince inandırmadan öğüt vermek ve hemen çalışma programı yapmak yanlıştır.
Başka bir yanlış ise kalbine hitap etmeden kişiyi çalışmaya ikna etmeye çalışmaktır. Bu, ikna etmeden uygulamaya geçmeye benzer.
Tembelliği tetikleyen diğer bir eğitim hatası ise, aşırı sevgi ve yerli yersiz şefkat gösterme alışkanlığıdır.
Öğrenilmiş çaresizliğin temelinde de yine, başarıyı üstesinden gelinemez bir yere koymak vardır. Özgüven eksikliğinin de kaynağını oluşturan “ben yapamam, benden adam olmaz” gibi sözler, önce başarıyı Kaf Dağı’nın arkasına gönderir, sonra da insanları tembellik çukuruna atar.
Tembellik neden oluşur?
Başarmanın gerekliliği çalışmak olarak tanımlandığı halde, bunun için harekete geçememek tembelliği oluşturur. Niçin ve nasıl ders çalışacağını bildiği halde yapmamak, üşenmek, ihmal etmek, ertelemek veya icraata geçememek gibi görülen tembellik türlerinin hiç birinde, başarı, muvaffakiyet ve netice yoktur.
Hedef yokluğu, irade zayıflığı, kısa vadeli düşünmek, ileriyi görememek, motivasyon yetersizliği, başarısızlık korkusu, hedefin icap ettirdiği asgari yeteneklere sahip olmamak, hedef ve getireceği faydalara inanç arasındaki irtibatsızlık gibi sebeplerle tembellik oluşur.

“Önce ufak tefek işlerimi yapayım, sonra ders çalışırım.” düşüncesi de bu noktada yanlıştır. Çalışmak zor ve sıkıcı bir faaliyettir ve gerçekten odaklanmak gerekir. Çalışmadan önce uzun uzun motive olmayı beklemek yanlış olduğu gibi, başkalarından destek beklemek de çare değildir.

Tembelliği Yenmek İçin Karşı Atak Geliştirme Stratejileri
Tembel olmak anormal bir durum değil aslında, gayet doğal. Düşünüyorum da çalışmak için yapmak zorunda olduğumuz işler, yani yetişmesi gereken evraklar ve yapılması gereken düzenlemeler olmasa, kimse o zindan misali ofislere gitmek istemez! Tembellik yapmak da biraz hakkımız sanki… Her şeye rağmen, şunu bilmeliyiz ki, topluma faydalı ve başarılı bir birey olmak istiyorsak, tembelliğimizi alt etmeliyiz. Peki, tembelliği yenmeyi ve kaybetmiş olduğumuz canlılığı tekrar nasıl kazanacağız? İşte bu sorunun yanıtını bulmak için aşağıdaki adımları tek tek uygulamaya ne dersiniz?
1. Adım: Harekete Geçin
Canınız kitap okumak istemese bile, OKUYUN. Canınız bir şeyler yazmak istemese bile YAZIN. Egzersiz yapmak istemeseniz de kalkın ve EGZERSİZ YAPIN. Kısacası, hareket etmek, aksiyon en iyi motivasyondur. Bir görevi yerine getirememekten bizi alıkoyan tek şey onu yapmamamızdır, bu yüzden hemen şimdi yap onu!

2. Adım: Adım Adım İlerleyin: Eğer her şeyi bir anda yapmak isterseniz, motivasyonunuzu kaybedersiniz. Önce hangisini yapacağınızı, nereden başlayacağınızı şaşırırsınız ve sonuç itibariyle hiçbir işi tamamlayamamış olursunuz. Bu nedenle, büyük işlerinizi küçük parçalara bölün ve elde etmiş olduğunuz işin sadece o bölünmüş kısmına konsantre olun. Bu sayede çok zor ve asla üstesinden gelemeyeceğinizi düşündüğünüz bir işi, çok daha keyifle ve zevkle tamamlamış olacaksınız.
3. Adım: Dikkatinizi Dağıtacak Şeyleri Ortamdan Kaldırın
Tembelliğimiz tuttuğu zamanlarda etrafımızda işimizin dışında bizi meşgul edecek şeyler hemen dikkatimizi çeker ve motivasyonumuz bozulur. Dikkatimizi dağıtacak şeyleri ortamdan kaldırırsak, mesela internete bağlanmazsak, televizyonun bulunduğu odayı kilitlersek ya da yapacağımız işe odaklanabilecek, dikkatimizi dağıtabilecek ne varsa onların olmadığı yalın ortamlarda çalışırsak işimize çok daha kolay konsantre oluruz. Dikkatimiz farklı sebeplerden dolayı dağılmış olsa bile, uzun süreli bağlayıcı etkisi olmayan şeylerden uzak durduğumuz için dikkatimizi tekrar kolayca toparlayabiliriz.

4. Adım: Kendi Kendinizi Motive Edin
Yaptığınız iş her ne ise, onunla niçin meşgul olduğunuzun farkında mısınız? Zaman içerisinde kişi yaptığı veya o an için meşgul olduğu işin sebebini, maksadını, o işi yaparak ulaşmak istediği hedefleri unutabilir. 'Ben bu işi neden yapıyorum ki?' diye düşünebilir. Bu nedenle yaptığınız işin kişisel tatmininiz, hayatınız ve aileniz için ne kadar önemli olduğunu kendinize sık sık hatırlatın. Eğer neyi, ne için yaptığınız sorusuna aldığınız yanıt sizi tatmin etmiyorsa, o işle alakalı hedeflerinizi tekrar gözden geçirin!

5. Adım: Kendinizi Ödüllendirin
Sonunda ödül alacağımızı düşünerek yaptığımız her işi tamamlarken hevesli ve son derece coşkulu oluruz. Ödül, bu anlamda olumlu bir pekiştireçtir.

Tembellik, beynimizdeki sistemin kısa devre yapmış olması halinde açığa çıkar. Hedeflerimiz için zorlu ve uzun soluklu çalışmak bizi uzun süreli mutlu eder; fakat kısa vadede beynimizin belirli bir kısmı zorlanmadan ve sıkıntılardan ayrılarak mutluluğa adım atmak ister. İşte bu noktada, tembellik baş gösterir. Ve kısa süreli bir gel-git yaşarız. Uğraşmak, didinmek bize her zaman için zor gelir. Halbuki ancak çaba sarf ederek, uğrunda uğraş vererek mutluluğa ve doyuma ulaşırız.

Tembellik etmek, bizi her zaman geriye götüren bir haldir. Biyolojik olarak, beynimiz çok az efor sarf ederek zevk almamızı ve sıkıntılardan uzak durmamızı ister. Doyurucu, tatmin edici bir başarı elde etmek için öncelikle beyinde gerçekleşen o kısa devreyi tamir etmek gerekir.

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Tembellik: HİÇBİR ŞEY YAPMAMA SANATI! ile İlgili Kavramlar : çalışmak, tembellik, tembellik nedir
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Tembellik: HİÇBİR ŞEY YAPMAMA SANATI!" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Cengiz TÜRKMEN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Psk.Cengiz TÜRKMEN Tarafından Yazılan Diğer Makaleler:
 • Sağlıklı Boşanma
 • Selfieden Ruhsal Sorunlara
 • Evde Ve Evlilikte Günah Keçisi Olmak
 • Evli Bireylerde Eş Desteği Ve Evlilik Doyumu
 • Sınavlara Yaklaşıyoruz…
 • Yeni Nesil Kadınlar Ne İstiyor?
 • Çocuklarda Özgüven Ve Özsaygı Geliştirme
 • Yalnız Ve Tek Başına Bir Nesil: Bu Çağın Farklı Gençleri…..
 • Boşanma Salgını
 • Anne Babalar İçin Hiperaktif Çocukların Ve Gençlerin Özdeğerlerini Geliştirmeye Yönelik Yöntemler
 • Geleceğe Doğru Bakan/Bakamayan Çocuklar
 • Kör Noktadan Çift Körler Evliliğine
 • Duygularda Ve Onurda Eşitlikler Evliliği
 • Çocuk Ve Empati: Erken Çocukluk Döneminde Empati
 • Çocukların Yakınlarının Kaybını Anlamalarına Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?
 • Platonik Aşklardan Semptomuna Aşık Olan Bireylere
 • Kadına Yönelik Şiddette Othello Sendromu
 • Baba Olmak Mı Olmamak Mı?
 • Evlilikte Olumlu Ve Yapıcı Eleştiri Teknikleri
 • Çocuk Krallığına Karşı
 • Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Kimler Manüplasyon Yapar , Uzm.Tuğba DEMİRÖZ
 • Manüplasyon Teknikleri , Uzm.Tuğba DEMİRÖZ
 • Manüplasyon , Uzm.Tuğba DEMİRÖZ
 • Çocuğunuzla Oyun Oynamak , Uzm.İpek ÖRGÜT
 • Sınav Kaygısı Ve Başa Çıkma Yolları , Uzm.Melis SÜYÜR
 • İnsanda Duygusal Gelişimin Nörobiyolojisi , Dr.Mehmet TEKNECİ
 • Kendini Kontrol , Uzm.Hülya MACİT
 • Özgüven Eksikliği Ve Geliştirme Yolları , Uzm.Feyzullah ALPMAN
 • Çocuklarda Konuşma Gelişimi Ve Bozuklukları , Eser ÖLÇER
 • Bugünü Bozan Geçmiş! Travma Sonrası Stres Bozukluğu , Uzm.Hakan TOKGÖZ
 • Evlenmeden Önce Boşanmayı Çalışın! , Mehmet POLATOĞLU
 • Çocuk Ve Yetişkinlerde Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Bozukluğu , Ferit KARADAŞ
 • Vajinismus Nedir? , Aysel İnciler BİRTÜRK
 • Sınav Kaygısı Ve Sınav Öncesi Ve Sınav Esnasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar , Ferit KARADAŞ
 • Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Bozukluğu , Özgür TÖNBÜL
 • Sosyal Fobi - Toplumsal Kaygı Bozukluğu , Uzm.Hakan TOKGÖZ
 • Özel Sektörde Çalışan Psikologlarda Mesleki Tükenmişlik , Uzm.Elif ÇELEBİ
 • Hastalıkta Ve Sağlıkta Çocuk , Uzm.Suna BAYRAM
 • Bir Sanat Olarak: Oyun Oynamak , Uzm.Suna BAYRAM
 • Kaygı Bozuklukları Ve Düşünce Hataları , Gülçin DÖNMEZ FİDAN
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  11:52
  Top