2007'den Bugüne 90,300 Tavsiye, 27,791 Uzman ve 19,731 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Evcil Hayvanlarda Güneş Çarpması ve Önlemleri
MAKALE #1214 © Yazan Vet.Hek.İ.Serdar SAYAR | Yayın Haziran 2008 | 22,033 Okuyucu
Güneş çarpması veya aşırı yüksek vücut ısısı.


Güneş çarpması veya aşırı yüksek vücut ısısı genellikle yaz aylarında hayvan aşırı şekilde ısındığında oluşur. Gerek sokak hayvanları gerekse sahipli hayvanlar için yaz ayları ısı-güneş çarpması için riskli mevsimlerdir. Sokak hayvanlarının su bulamaması riski daha da artırır.Geçen yaz Mersin esnafının sokak köpekleri ve kedileri için dükkanlarının önüne su kapları koymuşlardı.Onları kutlamak lazım.Bilindiği gibi köpeklerde ter bezleri yoktur.(Patilerinin altındaki hariç,bu da kimliklerini belirten koku salgılamaya yarar.)Terleme işlemi yapamadıkları için ağız yoluyla ,soluyarak ısılarını dengede tutmaya çalışırlar.Bu da ısıdan çok daha fazla etkilenmelerine neden olur.

GÜNEŞ-ISI ÇARPMASININ NEDENLERİ:

Hayvan park edilmiş bir arabada bırakılır ,en yaygın nedendir.

Önceden yaşanmış güneş çarpması. Önceden bu olayı yaşamış bir hayvan gelecekte daha şüpheli durumdadır.

Dışarıdaki hayvan için uygun barınak yokluğu.

Isıya uyum sağlayamamış hayvan.

cak ve nemli havada aşırı egzersiz

Damlarda veya balkonlarda köpek barındırma alışkanlığı.

Belli başlı hastalık sorunları, özellikle kap ve akciğer hastalığı.

Türe özgü hastalıklar. Bulldok gibi kısa burunlu köpekler aşırı yüksek vücut ısısına daha yatkındır. Kutuplarda yaşamaya uygun olan Sibirya kurdu huscky nin Çukurova gibi yüksek rutubetli ve sıcak iklimlerde yaşamaya zorlanması.

Uzun süren felçlikler.

cak iklimlerde fazla tüylü hayvanlar(köpekler)

Asla hayvanınızı park edilmiş bir artça bırakmayın! Pencereler açık olsa bile hayvanınızı kolayca güneş çarpabilir ve hatta ölebilir.


BELİRTİLERİ:

Aşırı soluma veya soluma güçlüğü
39 derecenin üzerindeki vücut sıcaklığı.
Yere devrilme.
Kanlı ishal ya da kusma.
Artmış kalp sayısı ve nabzı oranı.
Artmış soluk alma oranı.
Mukoza zarın rengi normalden daha kırmızıdır.
Kılcal geri doldurma süresi çok hızlıdır.
Salya akıtma . Kuduza benzetilebiliniyor.
Depresyon, sersemleme (sarhoş gibi davranma), felçler veya koma.

Önemli; Köpek ve kedileri ter bezleri yoktur bu yüzden suyu sadece soluma ve ayaklarının yumuşak tabanları yoluyla dışarı atabilirler. Sıcak havalarda hayvanınızın yeterince soğuk suyu ve gölge yerde olduğundan emin olun.


İlk yardım NASIL OLMALI?

1-Hayvanınızı direk sıcaktan alın.
2-Şoku kontrol edin.
3-Hayvanınızın ateşini ölçün.
4-Hayvana soğuk su püskürtün. Dışarı hortumu kullanıyorsanız, suyu soğutmak için bir dakika kadar akıtın hayvanınıza püskürtmeden önce. 1–2 dakika püskürttükte sonra ateşi tekrar ölçün.
5-Başa, boyuna, ayaklara, göğse ve karna suda ıslatılmış havlular yerleştirin
6-Bir vantilatör açın ve hayvana doğru çevirin
7-Hayvanın ö ve arka bacaklarını veya yumuşak tabalarına alkol sürün. Çok miktarda alkol kullanmayın(200-250ml den fazla) çünkü kedi ve köpek için zehirleyici olabilir.
8-Hayvanı en yakı veterinere götürün.

Amaç, ilk 10–15 dakika vücut sıcaklığını düşürmektir. Normal vücut sıcaklığına ulaştığınızda soğutmayı durdurmalısınız. Hayvanınızın başarı ile soğutsanız bile mümkün olduğun çabuk bir veterinere götürmelisiniz. Aşırı yüksek vücut ısısını bir çok sonuçları kendine saatler ve hatta günlerce göstermeyecektir. Tıbbi olarak tedavi edilmezse bu durumların bazıları ölümcül olabilir.

Potansiyel sorunlar şunlardır:
  • Böbrek yetmezliği.
  • Kan pıhtılaşmasıyla ilgili sorunlar.
  • Sindirim yolunun zarar görmesi
  • Felçler ve beyin şişmesini içeren sinir sistemi problemleri.
  • Anormal kalp ritimleri.
  • Nefes kesilmesi.
Sonuç olarak;Yaz aylarında damda,balkonda köpek bakılmaması,devamlı önünde su bulundurulması gibi basit önlemlerle güneş-ısı çarpmasından petlerimizi koruyabiliriz.
İ.SERDAR SAYAR.
VETERİNER HEKİM-ADANA
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Evcil Hayvanlarda Güneş Çarpması ve Önlemleri" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Vet.Hek.İ.Serdar SAYAR'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Vet.Hek.İ.Serdar SAYAR'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     4 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Vet.Hek.İ.Serdar SAYAR'ın Makaleleri
► Evcil Hayvanlarda İlk Yardım Vet.Hek.Mine Çağlar KONDU
► Evcil Hayvanlarda Kulak Kokusu Vet.Hek.Uveys Veysel BECERMAN
► Evcil Hayvanlarda Şeker Hastalığı Vet.Hek.Mine Çağlar KONDU
► Evcil Hayvanlarda Kene Problemleri Vet.Hek.Cenk YALÇIN
► Köpeklerde Sıcak Çarpması Vet.Hek.Uveys Veysel BECERMAN
► Hamilelik ve Evcil Hayvanlar Vet.Hek.Mine Çağlar KONDU
► Evcil Havyanlarda Kısırlaştırmanın Faydaları Vet.Hek.Mirsad Kürşad ERDOĞAN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,731 uzman makalesi arasında 'Evcil Hayvanlarda Güneş Çarpması ve Önlemleri' başlığıyla benzeşen toplam 22 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Köpek Göz Hastalıkları ÇOK OKUNUYOR Eylül 2008
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


05:17
Top