TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
Muhabbet Kuşu Hastalıkları; Soğuk Algınlığı,mantar,ishal.

Vet.Hek.İ.Serdar SAYAR
Adana
Veteriner Hekim
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi73 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 41 Makalesi varMesleki Videoları Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları KayıtlıMSN/ICQ/Skype Adresi VarTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 133638,

* Yayın Tarihi : 14-03-2012 - 18:56 (1807 gün önce),

* Ortalama Günde 73.96 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 7023 , Kelime Sayısı : 771 , Boyut : 6.86 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Vet.Hek.İ.Serdar SAYAR hakkında söyledikleri:
Sevgili dostum Serdar'la farklı ülkelerde yaşamamızdan dolayı uzun yıllar ayrı kaldık. Yıllar sonra bu sitede onun hakkında bir kaç satırda olsa yazma firsatı yakaladım. Serdar Veteriner fakültesinde en yakın dostlarımdan bir tanesiydi. Yaşına göre oldukça olgun, dürüst ve kişilik sahibi bir öğrenci diyebilirim. Hayatın gerçekleri onu zamanından önce sorumluluk almaya itmişti. Üniversite yıllarında öğrenciliğinin dışında çok yetenekli bir güreşci ve özgün çizgisi olan bir karikatüristti. Satranç oynamaya bayılırdı. Bana pek çok konuda iyi bir örnek olmuştur. İlerde başarılı bir veteriner hekim... [DEVAMI..]
(Salih Sanlioglu, Arkadaş/Tanıdık, 04-07-2008)

Merhaba,
Adana da DOHAYKO genel sekreteriyim. Bu siteden ve Serdar Sayar'ın makalelerinden bu akşam bir tanıdığımın KUDUZLA İLGİLİ bir makale bulduğunu bana haber vermesi ile haberdar oldum.
Serdar beyin bu yönünü bilmiyordum. Kendisi de zaten yaptıkları ile övünmeyen, mütevazi olmayı içine sindirmiş bir insandır.
Serdar beyi Seyhan Belediyesinin veteriner hekimi olarak barınakta yapıtığı çalışmalardan tanıdım. Duyarlı, titiz, amatör ruhunu kaybetmeden PROFESYONEL çalışan, sürekli araştıran, okuyan ve gelişmeye açık yapısını daima takdir ettim.
Ge... [DEVAMI..]

(Nesrin Çıtırık, Arkadaş/Tanıdık, 21-12-2007)

Sevgili Veteriner Hekim Serdar Sayar'ı uzun zamandan beri diğer yetenekleriyle tanıyorduk.
Bu tavsiye yazımda, onun, sevgi, sabır, dürüstlük, iyi teşhis, umut dolu davranışlarına değinmek isterim.
Sevgili Serdar Sayar ile Bu konuda tanışmadan önce Lina adındaki güzel köpeğimizi iki veterinerin yanlış ameliyat ve bronşit tedavilerinden dolayı göz göre göre kayıp ettik. Çünkü her iki veterinerde de hayvanlara karşı sevgi ve ciddiyet görünmemekteydi. Sonraki köpeklerimiz panço ve Deni ise Serdar Sayarın'in sabırlı, sevgi dolu tedavi yönetemleriyle hem hastalıklarından kurtuldular, hem de ya... [DEVAMI..]

(Dr,Violet Bağçuvan, Müşteri, 19-05-2008)

Vet.Hek.İ.Serdar SAYAR Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
Muhabbet Kuşu Hastalıkları; Soğuk Algınlığı,mantar,ishal.

MUHABBET KUŞU HASTALIKLARI; Soğuk algınlığı,Mantar,İshal,Nezle

Ev ortamında kedi, köpek gibi ev hayvanlarını besleyemeyenler muhabbet kuşu beslemeyi yeğlemektedirler. Çocukların evcil hayvan besleme hevesini kuş ile gidermek aile içinde, daha az maliyetli ve daha az zahmetli bir tercih oluyor. Köpeklerin düzenli gezdirilmesinin gerekmesi,kedilerin oyuncu ve hareketli oluşu ,eşyalara verdiği zararlar,tüy dökme problemleri kuşlarda yoktur.Muhabbet kuşlarının bakım,besleme kolaylığına karşın sağlık sorunları kedi-köpekten daha az değildir.Bozuk,bayat yemler ,ani yem değişikliği,ani ısı değişikliği,stres,yer değişikliği kuşlar için hastalık nedeni olabilir.Tedavisinin gecikmesinde hastalık ölümle sonuçlanabilir.Hastalandığı düşünülen muhabbet kuşuna kulaktan dolma ampirik uygulamalar oldukça yaygındır.Genellikle daha önce kuş beslemiş kimselerden yada kuşu satın aldıkları evcil hayvan dükkanının satıcısından yardım istenir.Ya da son yıllarda yaygınlaşan internetteki arama motorlarından teşhis,tedavi yapmaya çalışırlar..İnternetteki ismi,imzası olmayan alıntı bilgiler hasta sahibini yanıltmakladır.Bu durum zaman kaybına ve hastalığın daha da ilerlemesine sebep olmaktadırlar.Sonuçta;bütün ampirik tedavi yöntemlerinin bittiği sonra veteriner klinikleri akla gelir.Kanatlıların tedavileri kedi,köpeğe göre daha fazla deneyim,bilgi gerektiren,daha spesifik bir konudur.Bu özelliklere sahip veteriner hekimin başarısı yüksektir.Hasta sahiplerinin kuşun fiyatı ile teşhis ve tedavi masraflarını mukayese etmeleri ayrı bir sıkıntı oluşturmaktadır.

· Muhabbet kuşlarının veteriner hekime tedaviye götürülmesine neden olan BELİRTİLER;
· İştahın kaybı,
· Kabarma ve düzensiz görünüş,
· Anormal dışkı,
· Sıra dışı tüy yolma,
· Solunum problemleri / anormal nefes alış,
· Sürekli aşağı / yukarı hareket eden kuyruk,
· Gaga/ağız, göz veya burun deliklerinden akıntı,
· Yüz ve kafa tüylerinin sümüksü madde ile kaplanması, yarı sindirilmiş yem ve anormal dışkı,
· Anormal tüy, anormal tüy gelişimi/değişimi/dökümü,
· Kanama
· Başın, kuyruk veya kanatların düşmesi, bükülmesi,
· Soluk veya şişmiş gözler,
· Tünekte duramamak, düşmek,
· Kamburlaşma,
· Vücutta yumru veya şişlikler,
· Kafes tabanında oturma,
· Kusma,
· Kilo kaybı, zayıflama.

· Anormal uyku düzeni (Sürekli uyuma, normalde bir ayak yerine iki ayakla tüneğe tutunarak başın, kanatın altına sokulması, baş kanatlara çevrildiğinde gözlerin yalnızca kısmen kapatılması),
· Normal faaliyetlerindeki herhangi bir değişiklik (Konuşma, ötme, oyuncaklarla oynama, diğer kuşlar veya insanlarla etkileşim, enerji düzeyinin azalması, farklı yerlerde tüneme),
· Yolunu bulamama,
· Olağandan fazla su içme,
· Kirlenmiş dışkılık.

Muhabbet kuşlarında soğuk algınlığı belirtileri ve önlemleri;

Muhabbet kuşlarında en çok görülen sağlık sorunlarından biriside soğuk algınlığıdır. İnsanlarda da olduğu özellikle ısı değişimi ile meydana gelen hastalıktan korunmak için kuşları aşırı ısı değişimlerine maruz bırakmamak gerekiyor. Soğuk algınlıklarında, kuş tüylerini kabartır. Eskisi kadar hareketli oyuncu değildir. Çoğunlukla tüylerini kabartmış bir durumda, kafesin bir köşesine çekilip uyuklar. Daha aşırı durumlarda yeme karşı tümüyle ilgisizlik, soluk almada güçlük ve hatta kendini kaybetme durumları görülebilir.Genellikle enfeksiyon alt solunum yollarına inmemiştir..Erken tedaviye başlanıldığında kuşun eski sağlığına kavuşması mümkündür.

Soğuk algınlığının nedenleri;muhabbet kuşları yüksek ve düşük ısıya karşı dayanıklı varlıklardır. Isı değişimlerine de ani olmamak koşuluyla tahammül gösterebilirler.Ancak kafeslerin açık pencere ve kapılar arasında bırakılması, içinde bulunduğu sıcak odadan soğuk bir yere aktarılması, salmaların köşe rüzgarlarına hava akımlarına açık yerlere kurulması(cereyan oluşması), bütün bir geceyi ıslak tüylerle geçirmeleri gibi nedenlerle soğuk algınlığına tutulabilirler. İlk önlem olarak kuş sıcak bir yere, tercihen özel donanımlı hasta kafesine alınmalıdır. Soğuk algınlığına sebepleri öncelikli olarak ortadan kaldırılmalıdır.Soğuk algınlığı ile ilgili belirtilerin bir yada bir kaçı görüldüğünde veteriner kliniğine götürülmelidir.

Muhabbet kuşlarında MANTAR hastalığı ,nedenleri,belirtileri.

Mantar enfeksiyonunun oluşumu için hazırlayıcı (predizpoze)yapıcı faktörler gereklidir.Genç kuşların daha duyarlı olduğu mantar enfeksiyonu stres durumlarında oluşabilir.Başka hastalıklardan dolayı zayıflama,iyi beslenememe gibi durumlar stres nedenidir.

Mantar enfeksiyonunun başlıca belirtileri,lezyon başda,gagada,ayaklarda ve deride lokalize olur.Bu bölgelerde kuruma,pulcuk,,kepeklenme ,tüy dökümü ve kızarma görülebilir.Bulaşıcıdır.Aynı kafesdeki diğer kuşa bulaşma ihtimali olmakla birlikte direncin yüksek olduğu kuşlarda görülmeyebilir.Mantar görülen kafeslerin mantarlara etkili ilaçlarla dezenfekte edilmesi gerekmektedir.Hastalığın görüldüğü kuş veteriner hekime götürülmelidir,geç kalındığında gaganın düştüğü,tüylerin büyük bir çoğunluğunun döküldüğü,kellikle karşı karşıya kalınabilir.

Muhabbet kuşlarında ishalin nedenleri,yapılması gerekenler;

Ani yem değiştirme,yanlış beslenme,küflü veya mikroplu yemlerin uzun süre verilmesi kuşun sindirim sistemini bozarak ishala neden olabilir.Yemlerin hazrlayıcı faktör olmasının dışında, iç parazitler,bakteriler,virüsler,mantar,zehirlenme,bazı ilaçlar,barsak tümör ve yangıları ishale neden olabilir..Kuşun dışkısı normalin dışında yumuşak- sulu kıvamda olur,sık sık dışkılama ve dışkı rengi farklılaşmıştır.Su tüketimi artmıştır.Kuşun iştahında azalma görülmeyebilir.İshalin süresi uzarsa kuşta kaşeksi,zayıflama görülür.Tedavisi için veteriner kliniğine götürünüz.Kulaktan dolma ilaç vb. uygulama yapmayınız.Bu veteriner hekimin işini zorlaştırdığı gibi,kuşun ölümüne de sebebiyet verebilir.

Muhabbet Kuşlarında Nezle belirtileri,önlemler

Muhabbet kuşunun aksırması, burnunda ve gözlerinde akıntının başlaması, nezlenin en bariz belirtisidir. Bu durum giderek kuşun burun deliklerinin tıkanmasına, solunum güçlüğü çekmesine neden olur. Eğer önlem kısa zamanda alınmazsa hastalık kafeste veya salmada bulunan kuşlarda kolayca yayılarak daha büyük boyutları ulaşır.
Üşütmeyle büyük bir bağlantısı olmakla birlikte mikrobik bir hastalıktır. Soğuk algınlığını nedenleyen etkenler nezle yol açabileceği gibi, nezle bir kuşun kafes içinde bulunmasıyla, onun göz, burun veya ağız akıntısından da diğer kuşlara geçmesi mümkündür.

İlk önlem olarak kuş diğerlerinden ayrılarak daha sıcak bir yere, tercihen bir hasta kafesine alınmalıdır. Hastalık geçinceye kadar soğuk algınlığında vitamince zengin besinlerle kuş güçlendirilmelidir. Hastalık tümüyle geçtikten sonra, hasta kuşun bulunduğu kafes ve tüm kafes gereçleri sodalı sıcak sularla yıkanarak kurutulmalıdır.
Sonuç olarak,ishal,mantar,soğuk algınlığı ,nezle gibi hastalıklar muhabbet kuşlarında sık görülür.Hastalıkla ilgili belirtilerden biri veya birkaçı görüldüğünde zaman geçirmeden veteriner kliğine götürünüz..

İ.SERDAR SAYAR
VETERİNER HEKİM


Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Muhabbet Kuşu Hastalıkları; Soğuk Algınlığı,mantar,ishal." başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Vet.Hek.İ.Serdar SAYAR'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Vet.Hek.İ.Serdar SAYAR Tarafından Yazılan Diğer Makaleler:
 • Deprem Sonrası Kedi-Köpeklerde Rabdomyoliz-Ezilme (Crush) Sendromu,kemik,kas ve Eklem Hasarları.(Kırık,çıkık ve Rabdomyoliz)
 • Kedide İdrar Sorunu ;sık Sık İdrara Çıkma,idrar Kaçırma,kanlı İdrar.
 • Kedi-Köpek Aşı-Aşılama Programı
 • Kedi-Köpekte Zatürre (Pnömoni) Hastalığının Hazırlayıcı Nedenleri ve Belirtileri
 • Kedi ve Köpekte Burun Hastalıkları ve Burun Kanaması
 • Dini İnançlarda Kediler ve Köpeklerin Yeri
 • Köpek Göz Hastalıkları
 • Kedi ve Köpek Kısırlaştırılması ile İlgili Merak Edilenler
 • Kedi ve Köpekte İshal (Diyare)
 • Kedi-Köpekte Şeker Hastalığı (Diyabetus Mellitus)
 • Kedi ve Köpekte Kusma
 • Evcil Hayvanlarda Güneş Çarpması ve Önlemleri
 • Hayvanlarda Deri Hastalıkları - Deri Problemleri; Isırık Yaraları, Delme, Batma Yaraları, Yanıklar ve Morluklar
 • Hayvanlarda Soluma Problemleri veya Solunum ile İlgili Acil Durumlar
 • Kedi ve Köpekte Kanlı İdrar Görülmesi.
 • Kedi ve Köpekte Kulak ile İlgili Sorunlar
 • Kedi ve Köpek Zehirlenmesi
 • Yaz Geldi! Çocuğuma Köpek Satın Alacağım-Sahipleneceğim.
 • Kedi ve Köpeklerde Kemik,kas ve Eklem Hasarları.(Kırık,çıkık ve Ezilme)
 • Hayvanlarda Kene Sorunu
 • Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Peynir: Türkiye ve Dünya Peynirleri , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Köpeklerde Hipotiroidzm , Vet.Hek.Naile KARAGÖZ GÜRAL
 • Dünya Keçi Irkları , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Köpeklerde Cushing’s Hastalığı , Vet.Hek.Naile KARAGÖZ GÜRAL
 • Soru-Cevaplarla Köpeklerde Lenfoma , Vet.Hek.Evrim EGEDEN
 • Hormonlar ve Görevleri , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Muhabbet Kuşlarında Veba , Vet.Hek.Mehmet Yavuz UĞUR
 • Hamilelik ve Toksoplasma , Vet.Hek.Melike AKAY
 • Kedi ve Köpeklerde Sıcak Havalarda Yapılması Gerekenler , Vet.Hek.Bora BİLGİN
 • Gıda Üretimi İşletmelerinde Hijyen ve Sanitasyon , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Mineraller , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Kafes Kuşları Sindirim Sistemi Mantar Hastalığı “candidiasis” , Vet.Hek.Önder ERGÖRÜN
 • Kedi ve Köpeklerde Kan Grupları , Vet.Hek.Önder ERGÖRÜN
 • Evlerde Beslenen İki Değişik Hayvan: Dev Salyangozlar ve Leopar Gekolar , Vet.Hek.A.Kutlu DAYIOĞLU
 • Tavşanlar Yıllardır Hayatımızdaki Koca Kulaklı Sevimli Hayvanlar , Vet.Hek.A.Kutlu DAYIOĞLU
 • Köpeklerde Lenfomada İmmunohistokimyasal Tiplendirme ve Kemoterapi , Vet.Hek.Evrim EGEDEN
 • Kedi ve Köpeklerde Bilgisayarlı Tomografi (Ct) , Vet.Hek.Evrim EGEDEN
 • Radyoterapi ile Kanserde Daha Uzun ve Ağrısız Sağ Kalım , Vet.Hek.Evrim EGEDEN
 • Sindirim Sistemi Fizyolojisi , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Besin Maddeleri ve İnsan İçin Önemi , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  21:56
  Top