TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
Kedi Köpeklerde Mantar Hastalığı Belirtiler ve Tedavisi

Tolgay AYTAR Fotoğraf
Vet.Hek.Tolgay AYTAR
İzmir
Veteriner Hekim
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi54 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 42 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları Kayıtlı
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 79329,

* Yayın Tarihi : 18-02-2010 - 14:15 (2559 gün önce),

* Ortalama Günde 30.99 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 7964 , Kelime Sayısı : 904 , Boyut : 7.78 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Vet.Hek.Tolgay AYTAR hakkında söyledikleri:
Merhabalar ben ve arkadaşim limontepede papağan üretiyoruz.papağanlarimizin rahatsizligi için bir veteriner arayişina girmiştik .bulduğumuz her veteriner bize kuştan anlamadiklarini söyleyerek bizi geri çevirdiler.ama şükürler olsun ki tolgay beyi bulduk aradik ve bizi hemen kabul etti. Bir buçuk aylik bir tedavi sonucunda kuslarimin hepsi iyilesti ve harika bir kadrosu var sanki kuslar bizim degilde kendilerininmis gibi davraniyorlar. Tesekkurler tolgay bey tesekkurler aslı hanim.tesekkurler öz- vet.
(ufuk önder, Müşteri, 07-06-2014)

Öncelikle bütün Tavsiyeediyorum.com ziyaretçilerine merhaba demek istiyorum. Benim Tolgay Bey ve ekibiyle tanışmam, muhabbet kuşum Aşkın'ın aylar önce hastalanması sonucu oldu. Aşkın, ağzını açarak hızlı bir şekilde soluk alıp veriyordu ve kanatlarını açıyordu. Kalbi çok hızlı atıyordu. Ve giderek enerjisi ve morali tükenir bir hâl almaya başladı. Bu yetmiyormuş gibi bir de oğlumun poposuna yakın bir bölgede şişlik oluşmaya başladı... Bulunduğum şehirdeki veterinerler Aşkın'ın hastalığı konusunda hiçbir şey söyleyemiyorlardı. Muhabbet kuşları hakkında bilgi ve tecrübe sahibi değillerdi. Ben de... [DEVAMI..]
(İmren USTA, Müşteri, 21-05-2014)

Kendinizi ve can dostlarınızı güvenilir ellere emanet ettiğinize emin olun :) oğlum Zeus benden daha büyük ilgi görüyor diyebilirim :) Çalışma arkadaşları ile muhteşem bir uyum içinde olan bu klinik simgeleri ve harika kedileri efe ile bir bütün.Gerçekten kaliteli hizmet veren güleryüzlü işini tam anlamıyla yapan ve değer veren kar amacı gütmeyen mükemmel bir klinik.Kendilerine teşekkürü bir borç bilirim .... Özellikle Tolgay Bey tecrübesi ile harika bir işletmeye sahip olmak dışında oğlum Zeus'un vazgeçilmezleri arasında...
(Mahir, Müşteri, 15-03-2014)

Vet.Hek.Tolgay AYTAR Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
Kedi Köpeklerde Mantar Hastalığı Belirtiler ve Tedavisi

KEDİ KÖPEKLERDE MANTAR HASTALIĞI TEDAVİ BELİRTİLER
Kedi ve köpeklerde görülen mantar Tırnağın,kıl ve derinin mantar enfeksiyonudur.kedilerde microsporum canis ve microsporirum felis,köpeklerde microsporom canis ve microsporum gypseum en yoğun olarak görülen mantar türüdür.Bir başka yaygın mantar türü ise trichophton mentagrophytes dir.Kedi ve köpeklerde mantar enfeksiyonları sonbahar aylarında ve 1 yaşından küçüklerde daha sıklıkla görülmektedir.siyamlarda 4.sırada daha sıklıkla görülmektedir.kedilerin mantar enfeksiyonu dışarı çıkmayan ev kedilerindede görülebilir.
Kuru zeminlerde microsporom canis 13 ay,diğer mantar türleri 5-7 yıl canlı kalabilmektedir bu nedenle hijyen önemlidir.
Uzun tüylü kedilerde mantar enfeksiyonu yoğun olarak görülmektedir.Genç kedilerde bağışıklık sistemi güçlü olmadığından daha yoğun olarak görülmektedir.
Kedilerde, derinin yüzeysel kısmında hastalık yapan ve yapmayan mantar etkenleri bulunabilir.persian(iran kedisi),siyam ırkı kedilerde mantar enfeksiyonları yoğun bir şekilde görülmektedir Bunların bir kısmı, kedilerin doğal florasında mevcut olan mikroorganizmalardır, bizler ve kediler için sorun oluşturmaz. Bir kısmı da, derinin yüzeysel mantar enfeksiyonlarını meydana getirir. Bu organizmalardan trikofiti etken olarak karşımıza çıkmaktadır.Kedilerde en çok trikofiti görülmektedir.Kedi ve köpeklerde mantar enfeksiyonunda alınan kültür örnekleri 10 günde çıkmaktadır.Etken kedilerin tüylerin ve pençelerin yüzeyinde yaşamaktadır enfecte olmuş tüylerin etrafında kümeler halinde oluşur ve mikroskopla %10 KOH sulandırılmasıyla rahatlıkla mantar sporları görülmektedir.Kedilerde ve köpeklerde sağlam deri mantar enfeksiyonuna direnç gösterir.Sağlıklı kedi ve köpeklerde dermofitlerin görülme olasılığı yüksektir.
Kedi ve köpeklerde mantar enfeksiyonu kontak yolla veya bulaşık malzemelerle meydana gelir. İran kedileri bu mikroorganizma için özel bir rezervuar oluşturur. Hastalığın oluşumunda kedinin genel durumundaki bozukluk, ithal edilmiş yavru kedi olması, bir takım başka enfeksiyonları geçirmiş ve zayıf düşmüş olması,özellikle mantar etkeni bulaşmış tarak,makas ve fırçalarla bulaşabilmektedir buda birden fazla kedisi olanlar için kontamine kaynağıdır. hormon tedavileri ve stres, zayıflık, beslenme bozuklukları ciddi şekilde faktördür. Unutulmaması gerekir ki, ülkemize yavru ithal İran Kedileri ile girişi büyük oranda artmıştır.kendisini sınırlandıran bir hastalıktır mantar enfeksiyonları ama çok nadir de olsa tedavide geç kalınmış vakalarda tedaviden sonuç alınmayabilir.kedi ve köpeklerde mantar hastalığı tedaviden sonra6-7 ay içinde nüks edebilir.
Kedilerde mantar hastalığı en yoğun olarak görülen deri rahatsızlığı olarak karşımıza çıkar.kedide Simetrik kellik ve felin aknesi ile karışabilir..Köpeklerde mantar hastalığı kedilere göre daha az oranda görülmektedir.ayırcı tanıda deyişik hastalıklarla karışabilir.köpeklerde piyoderma,bağışıklık sistemi ile ilğili hastalıklar,uyuz,yoğun ve yanlış şampuanlarla yıkamalarda aşırı kepeklenme,enjeksiyon sonrası bölgesel tüy dökülmesi vs Kedilerde psikolojik dermatitle,pire ısırıklarıyla,deride kıl gelişimi sırasında akıntıların oluşması vs yalama dermatitisi,neoplazmalarla karışabilmektedir. Klinik vakalarda hemen pire tedavisi yapılması gerekmektedir.ayrıca bölgelerin çamaşır suyu dezenfektanıyla yapılması,tüylerin ise elektri süpürgeyle vakumla alınması faydalıdır.Tedavi sırasında mantarlı kedi ve köpeklerin hareket alanları tek bir odayla sınırlandırılması faydalıdır.
Tanıda klinik bulğular,dermatofit test(DTM),kazıntı alınarak(kıl veya pullardan) labratuvarda üretilerek türünün belirlenmesi DTM kültür yapılır.Bazı durumlarda dokudan kültür yapılması gerekebilir.Wood lambasında yeşil-sarı florosan verir wood lambasının karanlık bir ortamda 5 dakika boyunca tutulmasıyla pozitif kıllar yeşil florans vermesiyle teşhis konulabilir bu yöntemin faydası hızlı olamasıdır çünkü kepek vs örneklerin labratuvar tetkikleri ve kültürleri uzun sürede çıkmaktadır veteriner hekime zaman kazandırması açısından önemlidir,diğer dermatofitler florasan ışığı vermezler.
Belirtiler
Hastalık etkeni dış ortama son derece dayanıklıdır.klinik tablo kimilerinde çok şiddetli olurken kimi kedilerde çok hafif olarak seyretmektedir.bölgelerde pullanma ve yanğı görülebilmektedirMantar kedi ve köpeklerde pek çok değişik klinik belirtilerle ortaya çıkabilir. Bu göz önünde bulundurulmalıdır. Lezyonlar; baş,boyun, kulak dipleri, patiler ve vücudun muhtelif yerlerine yerleşebilir. lezyonlar 1-4 çaplı olabilir.Mantar enfeksiyonu çok genç veya yaşlı köpeklerde ,kedi barınaklarında ,pet şhoplarda,kedi otellerinde daha yoğun oranda görülmektedir. . Dökülme, sınırları belirgin ve lokal odaklar şeklindedir ve odaklar çoğu zaman dairesel bir görüntü oluştururlar. Zamanla tüysüz alanlar genişler ve birbirleriyle birleşir. Kaşıntı ve kızarıklık görülebilecek diğer bulgulardandır ve hastalık genellikle hızlı yayılma eğilimindedir.
-Kaşıntı ve kızarıklık mevcuttur.Kaşıntı deyişken olabilir.
-Kıllarda dökülme meydana gelebilir.kıllarda kırılma,kepeklenme görülebilir.
-Ve 1 cm yarı çaplı büyüklükten, bir el ayası büyüklüğüne varan oranlarda lezyonlar yapabilir.
Köpeklerde tırnaklarda kuruma dökülme,kulak içi enfeksiyonları,kabuklanmalar görülür.Kedi ve köpeklerde nadirde olsa vücutta hem mantar hem uyuz etkenleri aynı anda görülebilir.Bu tür durumlarda tedavide tek yönlü seçimler yanlış olabilir.
,kedi köpek kulak kanalında oldukça sık görülür.yavru kedilerde daha yoğun görülmektedir.Köpeklerde beagle,s.cocer(düşük kulaklı köpeklerde)daha sık görülür.Kulağın anatomik olarak düşük olması hava almayı engellemekte buda mantar etkeninin oluşması için uyğun flora oluşturmaktadır.Köpeklerde yüzmeyi sevenlerde yüzme sonrası kulak temizliği yapılmayanlarda daha sık görülür.Bu köpeklerde tedavide kulak temizleyiciler,kurutucu tozlar ve özel kulak damlaları kullanmak gerekir.kedi ve köpeklerin kulak mantarları inatçıdır tekrar nüks edebilir.Belirtiler kedi köpek kulak mantarlarında kaşıntı,pis kokulu akıntı,ağrı duygusu,başın duruşunda özellikle o tarafta doğru eğimli olması,ateş görülebilir.
Kesin tanı, klinik muayene ve deri biyopsisi ile konulabilir.
Tedavi
Kedi ve köpek mantarı Tedaviye inatçı bir mantar türüdür.Kedi ve köpeklerde mantar tedavisi zordur.Veteriner Hekiminizin seçeceği uygun kremler veya tabletlerle tedavi sürdürülür. Gerekirse kılların kesimi ve dezenfeksiyon yapılır. İnatçılı gösteren vakalarda son yıllarda piyasaya çıkan Biocan M gibi aşılardan da faydalınabilir micanfin adlı aşı 15 gün ara ile 2 doz halinde uygulanmalıdır.Kedi ve köpeklerde mantar hastalığı tedavi sırasında hasta olanlar diğerlerinden ayrılmalıdır aksi taktirde onlarada geçebilir.KEDİ ve köpek mantar hastalığında kesinlikle kortizon kullanılmamalı bu mantarlı lezyonları artırmaktadır.Çevre dezenfeksiyonu yapılmalıdır.Traş özellikle mantar etkeninin bulunduğu alanların etrafı traş yapılır .Hızlı yayılan mantar tiplerinde ilaçlı şampuanlarla yıkama yapılmalıdır bu konuda kesinlikle veteriner hekiminize danışınız miktar ve süre kiloya göre hesaplanmalıdır zehirlenme olabilir.inatçı ve yayılan vakalarda oral mantar tabletleri kullanılabilir.Tedaviler 4-8 hafta boyunca devam edilmelidir mantarlı kedi ve köpeğin bulunduğu ortamlar 15 günde bir dezenfekte edilir.kedi köpek mantar hastalığı merhemlerde kullanılabilir,ama yaygın mantarlarda pek tercih edilmemelidir.Tedavide biotin ve b kopleks vitaminleri,açık yaralı vakalarda antibiyotik kullanımı gerekebilir.İzmir bornova bölgesindeki veteriner kliniğimize haftada ortalama 6-7 vakka özellikle kediler köpeklere oranla daha yüksek oranda tedavi için başvurmaktadır.Teşhiste kullanılan wood lambası veteriner kliniğimizde yoğun olarak kullanılmaktadır.Mantar aşısı uyguladığımız vakalarda %80 başarı sağlanmaktadır.
Unutulmamalıdır ki; trikofiti enfeksiyona yapısı müsait olan insanlara da bulaşabilir.Sağlıklı ciltlere bulaşması daha zordur.

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Kedi Köpeklerde Mantar Hastalığı Belirtiler ve Tedavisi ile İlgili Kavramlar : kedi mantar, köpek mantar, mantar tedavisi, kedi mantar tedavisi, kedi mantarı, köpek mantar hastalığı, köpek mantar tedavisi, mantar aşısı
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Kedi Köpeklerde Mantar Hastalığı Belirtiler ve Tedavisi" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Vet.Hek.Tolgay AYTAR'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Vet.Hek.Tolgay AYTAR Tarafından Yazılan Diğer Makaleler:
 • Hamster Hastalıkları ve Tedavi Bakım Yöntemleri Nelerdir?
 • Kedi ve Köpeklerde Tüy Dökülmesinin Nedenleri
 • Dişi Köpeklerde Gebelik ve Doğum Erkek Köpeklerde Üreme Kontrolü ve Kısırlaştırma,çiftleşme
 • Muhabbet Kuşlarında Endokrin Hastalıkları, Diabetes Mellitus, Kilo (Aşırı Yağlanma), Guatr, Gözle İlgili Rahatsızlıklar ve Körlük
 • Muhabbet Kuşlarında Karaciğer ve Böbrek Hastalıkları Knemidocoptes Enfeksiyonu
 • Kedi ve Köpeklerde Zehirlenme ve Tedavileri-Kediler İçin Zehirli Olan Bitkiler -Kedi ve Köpeklerde Parasetamol Zehirlenmesi
 • Köpeklerde Konjenstif Kalp Yetmezliği, Kedilerde Hypertrophic Cardiomyopathyalp (Hcm) , Kedilerde Kalp Kurdu Hastalığı (Heartworm Disease) Köpeklerde Şişmanlık , Kedilerde Şişmanlık
 • Kaplumbağalarda ve Kırmızı Yanaklı Su Kaplumbağasında (Red Eard Slider/Singapur Kaplumbağası) Görülen Hastalıklar Belirtiler ve Tedavi Yöntemleri
 • Kedi ve Köpeklerde Köpeklerde Diş Eti,diş Taşı Diş Tümörleri ve Diş Hastalıkları Diş Tümörleri
 • Köpek ve Kedilerde Epilepsi Belirtileri ve Tedavisi
 • Kedi ve Köpeklerde Egzama Tedavi ve Belirtiler Otohemateropi/Veteriner Hekimlik Mesleği Üzerine Güncel Yaklaşımlar
 • Kedi ve Köpeklerde Allerji: Gıda Allerjisi, İlaç Allerjisi, Pire Allerjisi, Tedavi ve Belirtiler
 • Muhabbet Kuşlarında ve Kuşlarda Tedavide Serum Uygulama Yöntemleri ve Yoğun Bakım Küvöz Kullanımı
 • Köpek ve Kedilerde Meme Tümörleri Tedavi ve Belirtiler Nelerdir?
 • Köpek ve Kedilerde Uyuz Hastalığı Belirtiler ve Tedavi
 • Kedi ve Köpeklerde Raşitizm Kemik,kas ve Eklem Hasarları (Kırık,çıkık ve Ezilmeler)Belirtiler ve Tedavi Kedi ve Köpeklerde Kemik Operasyonları(Osteosentez –çivileme-Plak-Vidalama)Teknikleri Sorular?
 • Köpek ve Kedilerde Kulak Hastalıkları Tedavi ve Belirtileri Nelerdir?
 • Tavşan Bakımı Hastalıkları ve Tedavisi
 • Kedi ve Köpeklerde Colitis (Kanlı İshalin) Nedenleri Tedavisi?
 • Muhabbet Kuşlarında Yumurtlama Sorunları Belirtileri İlk Yardım ve Tedavi Yöntemleri
 • Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Peynir: Türkiye ve Dünya Peynirleri , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Köpeklerde Hipotiroidzm , Vet.Hek.Naile KARAGÖZ GÜRAL
 • Dünya Keçi Irkları , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Köpeklerde Cushing’s Hastalığı , Vet.Hek.Naile KARAGÖZ GÜRAL
 • Soru-Cevaplarla Köpeklerde Lenfoma , Vet.Hek.Evrim EGEDEN
 • Hormonlar ve Görevleri , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Muhabbet Kuşlarında Veba , Vet.Hek.Mehmet Yavuz UĞUR
 • Hamilelik ve Toksoplasma , Vet.Hek.Melike AKAY
 • Kedi ve Köpeklerde Sıcak Havalarda Yapılması Gerekenler , Vet.Hek.Bora BİLGİN
 • Gıda Üretimi İşletmelerinde Hijyen ve Sanitasyon , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Mineraller , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Kafes Kuşları Sindirim Sistemi Mantar Hastalığı “candidiasis” , Vet.Hek.Önder ERGÖRÜN
 • Kedi ve Köpeklerde Kan Grupları , Vet.Hek.Önder ERGÖRÜN
 • Evlerde Beslenen İki Değişik Hayvan: Dev Salyangozlar ve Leopar Gekolar , Vet.Hek.A.Kutlu DAYIOĞLU
 • Tavşanlar Yıllardır Hayatımızdaki Koca Kulaklı Sevimli Hayvanlar , Vet.Hek.A.Kutlu DAYIOĞLU
 • Köpeklerde Lenfomada İmmunohistokimyasal Tiplendirme ve Kemoterapi , Vet.Hek.Evrim EGEDEN
 • Kedi ve Köpeklerde Bilgisayarlı Tomografi (Ct) , Vet.Hek.Evrim EGEDEN
 • Radyoterapi ile Kanserde Daha Uzun ve Ağrısız Sağ Kalım , Vet.Hek.Evrim EGEDEN
 • Sindirim Sistemi Fizyolojisi , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Besin Maddeleri ve İnsan İçin Önemi , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  12:48
  Top