TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
KEDİ VE KÖPEKLERDE ALLERJİ: GIDA ALLERJİSİ, İLAÇ ALLERJİSİ, PİRE ALLERJİSİ, TEDAVİ ve BELİRTİLER

Tolgay AYTAR Fotoğraf
Vet.Hek.Tolgay AYTAR
İzmir
Veteriner Hekim
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi54 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 42 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları Kayıtlı
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 24170,

* Yayın Tarihi : 14-01-2011 - 20:25 (2201 gün önce),

* Ortalama Günde 10.98 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 11772 , Kelime Sayısı : 1908 , Boyut : 11.50 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Vet.Hek.Tolgay AYTAR hakkında söyledikleri:
Merhabalar ben ve arkadaşim limontepede papağan üretiyoruz.papağanlarimizin rahatsizligi için bir veteriner arayişina girmiştik .bulduğumuz her veteriner bize kuştan anlamadiklarini söyleyerek bizi geri çevirdiler.ama şükürler olsun ki tolgay beyi bulduk aradik ve bizi hemen kabul etti. Bir buçuk aylik bir tedavi sonucunda kuslarimin hepsi iyilesti ve harika bir kadrosu var sanki kuslar bizim degilde kendilerininmis gibi davraniyorlar. Tesekkurler tolgay bey tesekkurler aslı hanim.tesekkurler öz- vet.
(ufuk önder, Müşteri, 07-06-2014)

Öncelikle bütün Tavsiyeediyorum.com ziyaretçilerine merhaba demek istiyorum. Benim Tolgay Bey ve ekibiyle tanışmam, muhabbet kuşum Aşkın'ın aylar önce hastalanması sonucu oldu. Aşkın, ağzını açarak hızlı bir şekilde soluk alıp veriyordu ve kanatlarını açıyordu. Kalbi çok hızlı atıyordu. Ve giderek enerjisi ve morali tükenir bir hâl almaya başladı. Bu yetmiyormuş gibi bir de oğlumun poposuna yakın bir bölgede şişlik oluşmaya başladı... Bulunduğum şehirdeki veterinerler Aşkın'ın hastalığı konusunda hiçbir şey söyleyemiyorlardı. Muhabbet kuşları hakkında bilgi ve tecrübe sahibi değillerdi. Ben de... [DEVAMI..]
(İmren USTA, Müşteri, 21-05-2014)

Kendinizi ve can dostlarınızı güvenilir ellere emanet ettiğinize emin olun :) oğlum Zeus benden daha büyük ilgi görüyor diyebilirim :) Çalışma arkadaşları ile muhteşem bir uyum içinde olan bu klinik simgeleri ve harika kedileri efe ile bir bütün.Gerçekten kaliteli hizmet veren güleryüzlü işini tam anlamıyla yapan ve değer veren kar amacı gütmeyen mükemmel bir klinik.Kendilerine teşekkürü bir borç bilirim .... Özellikle Tolgay Bey tecrübesi ile harika bir işletmeye sahip olmak dışında oğlum Zeus'un vazgeçilmezleri arasında...
(Mahir, Müşteri, 15-03-2014)

Operasyon ve tanı konusunda oldukça başarılılar. Veterinerligi ticari amaçlarla yapmadıgıni hissedeceksiniz. Fiyatlar konusundada oldukça uygun bir klinik. Sevimli dostlarinızı guvenerek teslim edebilirsiniz. Daha önce gittigimiz baska veterinerlerden özellikle tani konusunda çok fazla zaman harcadik fakat burada tum problemlerinize çözum bulunacagina eminim. Ayrica çalışanların guleryuzleri ve hoş sohbetleri de burayi tavsiye etmem için bir sebep.
(gamze, Müşteri, 14-03-2014)

Vet.Hek.Tolgay AYTAR Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
KEDİ VE KÖPEKLERDE ALLERJİ: GIDA ALLERJİSİ, İLAÇ ALLERJİSİ, PİRE ALLERJİSİ, TEDAVİ ve BELİRTİLER

KEDİ VE KÖPEKLERDE GIDA BESİN ALLERJİSİ-İLAÇ ALLERJİSİ-PİRE ALLLERJİSİ-KAŞINTININ AYIRICI TANISI

KEDİ VE KÖPEKLERDE GIDA BESİN ALLERJİSİ

Özellikle kedi ve köpeklerde karbonhidratlar(buğday vs),proteinler (özellikle tavuk eti ,sığır eti,at eti,süt,balık,balık ürünleri,yumurta);renklendirici ve tatlandırıcılar,koruyucular neden olarak sıralanabilmektedir.Kedi ve köpeklerdeki alerjilerin %10 unu gıda alerjileri oluşturmaktadır.Kedilerdeki kaşıntıların %57 oranı gıda alerjisinden kaynaklanır. Kedilerde her yaşta (2-6 yaş arası sıklık oranı)köpeklerde genellikle ilk 6 aya kadar görülebilmektedir.Kedi ve köpekler gıdalara karşı hiposensitize edilemiyebilirler.Köpeklerde özellikle labrador retriever,dalmatian,german shepherd,springer spaniel,cocker spaniel ırklarda diğer ırk köpeklere göre daha fala oranda görülmektedir.Özellikle albino veya beyaz ırk kedi ve köpeklerde gıda alerjilerine daha sık raslamaktayız.Kimi kedilerde de tavuk ürünlerine karşı alllerjik reaksiyonlar oluşabilmektedir.Köpeklerde de tavuk alerji yapabilmektedir.KEDİLERE KUZU ETLİ MAMA VERMENİZİ TAVSİYE EDERİM.Kedi ve köpeklerde bahar ve yaz aylarında alerji daha sık görülmektedir bunun nedeni olarak havadaki polen miktarının artmasıdır.Kedi ve köpeklerde alerji için en iyi tedavi alerjenlerden uzak durulmasıdır.Kedi ve köpeklerdin gıda alerjilerinde enzim yetersizlikleri veya metobolizma bozukluklarıda tetikleyici unsur olarak karşımıza çıkmaktadır bu nedenle ileri biyokimya uygulamaları sağlıklı tedavi programını desteklemektedir.

Gıda alerjilerinde 2 farklı deri değişikliği olur.a-kronik kepekli krustoz form özellikle baş ve kuyrukta b-ülseröz formbaş,boyun,ense ve omuzlarda yuvarlak ülserasyonlar görülür.
Kedi ve köpeklerde gıda alllerjisi akut ve kronik olabilmektedir.Kedilerde klinik belirtilerde kabarmalar dikkat çekicidir.Irish ırkı köpeklerde glüten hassasiyetinin doğmasal bir yatkınlığı tespit edilmiştir.

Kedi ve köpeklerde gıda alllerjisi durumlarında görülen klinik belirtiler kedi ve köpekler çok şiddetli kaşıntıdan rahatsızdır hayvanlar kendilerini ısırırlar.
Kedi ve köpeklerde gıda alerjilerinin görüldüğü bölgeler baş,boyun,sağrıda aşırı yalamaya bağlı allapesi görülmektedir.Özelikle kaşıntı hem kedi hemde köpeklerde dikkat çeken unsurdur.Kedilerde özellikle bölgelerde eksudasyon ve erozyon görülür ayrıca kabuklanma,ürtiker,eozinofilik plaklar görülür.
Laboratuvar testlerinde belirgin bir değişiklik görülmemektedir.Kedilerde daha çok kanda eozinofili görülebilir.Köpeklerde nötrofiller ve mononüklear hücreler kedilerde eozinofiller görülebilir.Kedilerde eozinofilik ülser,plaklar ve granüloma görülür.İntradermalirinli dermatitis,perifollikülitis ve folliküllitis de sık sık görülür.Gıda alerjilerinin semptomlarının tamamen kaybolması uzun sürebilir köpeklere kıyasla kedilerdeki deri değişikliklerinin iyileşmesi daha uzun zaman gerekebilir.Kedilere diet olarak 5 gün boyunca tuzsuz beyaz peynir,yer fıstığı yağı veya mısır yağı ilaveleri yapılır.kedi bu gıdayı reddederse ya öncelikli tekrar aç bırakılır yada koyun etinden rasyon önerilir.
Kedi ve köpeklerde alerji vakaları pek çok hastalıkla karıştırılabilir.
Köpeklerde gıda alerjilerinin karıştığı hastalıklar atopi,ilaç hipersensitivitesi,pedikülozis,pire ısırığı hipersensitivitesi,iç parazit,pedikülozis vs
Kedilerde gıda alerjilerinin karıştığı hastalıklar atopi,ilaç hipersensitivitesi,pire ısırığı hipersensitivitesi,iç parazit,hipersensitivitesi,scabies(uyuz),psikojenik allopesi ve follikülitis,cheyletiellosis vs
Vakalar çok dikkatli anemnez alınmalıdır hastalar da alllerji etkenleri olan diğer olasılık hastalıklar elemine edilmelidir.Vakalarda kesinlikle kortizon kullanılmamalıdır.Gıda testleri yapılmalıdır,En az 3 hafta hipoallerjenik diyet verilmelidir.Kaşıntının azalması durumunda provakasyon testleri yapılmalıdır.Ayrıca alerji testleri uygulanmalıdır.Kan testleri hemogram ve ileri biyokimya testleri (T 3-T4 vs ) Bakılmalıdır.
Tedaviler kesinlikle labratuvar testlerine bağlı olarak yapılmalıdır.Tedavilerde tercihan yemin değiştirilmesi gerekmektedir.Unutulmaması gereken gıda alerjilerinde kaşıntı kortikostroidlere zayıf yanıt verir.
Kedi ve köpeklerde alerjinin en sık görülen belirtileri yüzün sağa sola sürtmesi derinin ısırılması,derideki kızarıklık ve yaralardır.En sık görüldüğü yerler vücudun yan tarafları ,ayaklar ve yüzdür göz çevresi,ağız ve kulaklar ve kuyruk kökünde sık olarak görülmektedir.
Kedi ve köpeklerde alerjiler köpeklerde kalıcı deri hastalıklarına yol açabilirler.Unutulmaması gereken kaşıntıların sebebi sadece alerji değildir tiroid hastalıklarıda ciddi hastalıklar(mantar)da aynı belirtilere neden olabilirler.Kedilerde alerjilerde belirgin kusma ,tüy dökülmesi,kaşıntı görülebilmektedir.
Gıda alerjilerinde alerji tanısı deneme yanılmalarla alerji etkeni bulunabilir.Kedi ve köpeklerde alerji testleri deri ve kan yoluyla yapılmaktadır.Bu alerji etkenleri ağaç polenleri,çalı,çimen,küf sporları,yiyecek,böcek,toz,yün gibi maddelerin araştırılması şeklinde yapılmaktadır.Gıda yönünden Sport report testlerde icef,rabbit,chicken,pork,white potato,venison,eggs,milk,soybean,brewers yeast,corn,wheat,lamb,kelp,rice,turkey,sorghum,oatmeal,tomato,pomace allerjik gıda testlerinede bakılmaktadır.
Kedi ve köpeklerdeki allerjik reaksiyonlarda testler deri ve kan yoluyla yapılmaktadır.Deri testlerinde her bir alerjen deri altına enjekte edilerek verdiği reaksiyon ölçülür ancak bu testlerde sınırlı sayıda alerji etkeni deriye enjekte edilir buda sıkıntılıdır ancak belirli sayıda deri altına enjeksiyon yapılabilmektedir.Kan testi ile olan alerji testlerinde daha fazla etken araştırılabilmektedir ve daha ekonomiktir.
Allerji tedavilerinde hipersensitizasyon uygulanmaktadır bu tedavide alerjenle ilgili İgE seviyesi düşer ama düşmenin nekadar olacağı hayvandan hayvana farklıdır.Kedi ve köpeklerde alerji testi spot report test başarılıdır.Kedi ve köpeklerde alerji aşısının yan etkileri çok nadirdir herhangi bir yan etki görülse dahi bu geçicidir.Aşağıda kedi ve köpeklerde yapılan spot test report örneği vardır.
Kedi ve köpeklerde tüylerde parlaklık ve canlı olması ,sık olması olumludur tüylerin mat olması seyrek olması olumlu değildir.Türkiyede özellikle kedi ve köpek mamalarının yerli üretimlerde arge çalışmaları yeterli düzeyde değildir bu durum bize alerji ile gelen kedi ve köpek sayısını artırmaktadır.Temelde kedi ve köpeklerde beslenmede hasta sahiplerine tavsiyem kaliteli mama kullanmaları gerekirse kuzu etli,geyik etli mamaları tercih etmeleri yönündedir.Kedi ve köpeklerde alerji vakalarında hasta sahiplerinin kedi ve köpeklerin bulundukları ortamla ilgili verilen yemeklerle ilgili günlük kısa notlar alması veteriner hekiminizin allerji tedavisini sağlıklı bir şekilde yapmasını sağlaması açısından önem arz etmektedir.
kedi ve köpeklerde deri vakalarında (paraziter,mantar,ekzema vs)aslında temel etkenin alerji olduğu beslenme türünün değiştirilmemesi nedeni ile vakalar tedavi edilse dahi beslenme aynı şekilde devam ettiği için tekrar nüks etmektedir


KEDİ VE KÖPEKLERDE İLAÇ ALLERJİLERİ

Tetrasiksiklin,griseofulvin,trimethoprim/sulfadiazine,gentamysin,acepromazine,piperazine,chloramphenical,antika nser ya da immunosuprresif ,doxorubicin vs ilaçlar kedi ve köpeklerde alerjilere neden olabilir.Akut seyirli bir hastalıktır,hastalığın iyileşme süreci alınan ilaç miktarı ve verdiği hasara göre değişebilir.

Kedi ve köpeklerde ilaç zehirlenmelerinde kedi ve köpeklerde görülen klinik belirtiler eritem,papül,pustul,vezikül,makül,ülser,erozyon,toxic epidermal nekrolysis,kaşıntı,bitkinlik,anorexia,ödem,ateş,poliartritis Lezyonlar generalizedir yada vücudun her hangi bir yerinde lokalize olabilir.
Kedi ve köpeklerde ilaç alllerjilerinin karıştığı hastalıklar ülser ve ürtikerle seyreden diğer deri hastalıklarıyla özellikle toksik epidermal nekrolizis ile karışabilir.
Kedi ve köpeklerde tanıda ilaç kullanımı sırasında hastalığın düzelmeyip birden seyir değiştirmesi.Şüphelenilen ilacın kesilmesi tek tanı yöntemidir.Provakasyon testi önerilmemektedir.

Tedavi kullanılan ilacın etken maddesine göre yapılmaktadır.
Kedi ve köpeklerde ilaç alerjilerine neden olan ilaçlar ve neden oldukları reaksiyonlar şunlardır.
İlaçlar
1-Aşı,antiserum,kan transfüzyonu,antibiyotik(sülfonamid,penisilin,sefalosporin Tetrasiklin,amitraz,levamizol,barbitüratlar,radyografik kontras maddeler,ivermectin)kullanımında reaksiyon olarak Ürtiker,angioödem görülür.
2-Sülfonamid,levamizol,sefalosporinler,penisilin,kloramfenikol,dietil karbamazin,gentamisin,tetrasiklin,l-thyroxine kullanımında reaksiyon olarak erythema multiforme görülür.
3-Sülfonamid,sefalosporin,levamizol,penisilin,griseofulvin kullanımında toksik epitelial nekrozlar görülür.
4-Triamcinolon kullanımında bullous pemphigus görülür.
5-Ampicilline,cimetidine,diethylcarbamazin,sülfonamid,procainamide,thiab endazol kullanımında pemphigus görülür.
6-Primidon aşılar kullanımında lupus erytematosus görülebilir.
7-Oral ve enjektabl topik ilaçlar kullanımında kaşıntı görülebilir.
8-Levamizol,sülfonamid kullanımında allopesi ve pustul görülebilir.
9-Subcutan aşı ve ilaçların kullanımında enjeksiyon sonrası vaskülit lokal allopesi görülebilir
10-Azathioprin,chlorambucil,cyclophosphamide,doxorubicin kullanımında allopesi görülebilir.
KEDİ VE KÖPEKLERDE PİRE ALLERJİSİ

Kedi ve köpeklerdeki pire ısırığı deride allerji yapmaktadır,temel sebebi pire salyası ve ekstratı içinde pek çok potansiyel madde içermektedir.Kedi ve köpeklerde ırk ve cinsiyete bağlı yatkınlık görülmemektedir.Pire alerjileri her yaşta görülmekle beraber en sık görüldüğü dönem 3-5 yaşlardır.Ilık bölgelerde mevsimsel değildir.
Kedi ve köpeklerde pire alllerjilerinde klinik belirtiler karın altı,arka bacaklar,lumbosakral bölgelerde belirgindir şiddetli olgularda kulaklarda,boyunda ve çene ekleminde papül ve tüy dökümleri görülebilr.
Labratuvar bulguları eozinofil bakılır ayrıca biyopsi bulguları kesin değildir. Tanıda intradermal deri testleri uygulanmalıdır.
Kedilerde pire allerjisiinin karıştığı hastalıklar cheyletiellosis
,gıdaalerjisi,dermatophytoosis,follikülitis,gıdai eksiklikler
Köpeklerde karıştığı hastalıklar atopi,barsak parazitlerine karşı gelişen duyarlılık,ilaç reaksiyonları
Kedi ve köpeklerde pire allerjilerinde tedavi dikkatli bir anemnez alınarak yapılmalıdır.

KEDİ VE KÖPEKLERDE KAŞINTININ AYIRICI TANISI

Hipersensitivite pire alerjisi
Atopi
Gıda alerjisi
Kontakt Dermatitis
Böcek alerjisi
Ektoparazitim Sarkoptes
Cheyletiella
Pediculosis
Demodicosis,otoacariasis,kedilerde notoedres cati
Enfeksiyöz Nedenler Pyoderma
Dermatofitozis
Köpeklerde malassezia dermatitis
Köpeklerde poxvirüs
Diger nedenler Neoplaziler
Kontakt dermatitis
Köpeklerde pyotraumatik dermatitis
Kedilerde hipereozinofili


Tolgay Aytar
Veteriner Hekim

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

KEDİ VE KÖPEKLERDE ALLERJİ: GIDA ALLERJİSİ, İLAÇ ALLERJİSİ, PİRE ALLERJİSİ, TEDAVİ ve BELİRTİLER ile İlgili Kavramlar : kedilerde allerji, köpeklerde allerji, kedilerde gıda allerjisi, köpeklerde gıda allerjisi, kedilerde ilaç allerjisi, köpeklerde ilaç allerjisi, kedilerde kaşıntı, köpeklerde kaşıntı
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"KEDİ VE KÖPEKLERDE ALLERJİ: GIDA ALLERJİSİ, İLAÇ ALLERJİSİ, PİRE ALLERJİSİ, TEDAVİ ve BELİRTİLER" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Vet.Hek.Tolgay AYTAR'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Vet.Hek.Tolgay AYTAR Tarafından Yazılan Diğer Makaleler:
 • Hamster Hastalıkları Ve Tedavi Bakım Yöntemleri Nelerdir?
 • Kedi Ve Köpeklerde Tüy Dökülmesinin Nedenleri
 • Dişi Köpeklerde Gebelik Ve Doğum Erkek Köpeklerde Üreme Kontrolü Ve Kısırlaştırma,çiftleşme
 • Muhabbet Kuşlarında Endokrin Hastalıkları, Diabetes Mellitus, Kilo (Aşırı Yağlanma), Guatr, Gözle İlgili Rahatsızlıklar Ve Körlük
 • Muhabbet Kuşlarında Karaciğer Ve Böbrek Hastalıkları Knemidocoptes Enfeksiyonu
 • Kedi Ve Köpeklerde Zehirlenme Ve Tedavileri-Kediler İçin Zehirli Olan Bitkiler -Kedi Ve Köpeklerde Parasetamol Zehirlenmesi
 • Köpeklerde Konjenstif Kalp Yetmezliği, Kedilerde Hypertrophic Cardiomyopathyalp (Hcm) , Kedilerde Kalp Kurdu Hastalığı (Heartworm Disease) Köpeklerde Şişmanlık , Kedilerde Şişmanlık
 • Kaplumbağalarda Ve Kırmızı Yanaklı Su Kaplumbağasında (Red Eard Slider/Singapur Kaplumbağası) Görülen Hastalıklar Belirtiler Ve Tedavi Yöntemleri
 • Kedi Ve Köpeklerde Köpeklerde Diş Eti,diş Taşı Diş Tümörleri Ve Diş Hastalıkları Diş Tümörleri
 • Köpek Ve Kedilerde Epilepsi Belirtileri Ve Tedavisi
 • Kedi Ve Köpeklerde Egzama Tedavi Ve Belirtiler Otohemateropi/Veteriner Hekimlik Mesleği Üzerine Güncel Yaklaşımlar
 • Muhabbet Kuşlarında Ve Kuşlarda Tedavide Serum Uygulama Yöntemleri Ve Yoğun Bakım Küvöz Kullanımı
 • Köpek Ve Kedilerde Meme Tümörleri Tedavi Ve Belirtiler Nelerdir?
 • Köpek Ve Kedilerde Uyuz Hastalığı Belirtiler Ve Tedavi
 • Kedi Ve Köpeklerde Raşitizm Kemik,kas Ve Eklem Hasarları (Kırık,çıkık Ve Ezilmeler)Belirtiler Ve Tedavi Kedi Ve Köpeklerde Kemik Operasyonları(Osteosentez –çivileme-Plak-Vidalama)Teknikleri Sorular?
 • Köpek Ve Kedilerde Kulak Hastalıkları Tedavi Ve Belirtileri Nelerdir?
 • Tavşan Bakımı Hastalıkları Ve Tedavisi
 • Kedi Ve Köpeklerde Colitis (Kanlı İshalin) Nedenleri Tedavisi?
 • Muhabbet Kuşlarında Yumurtlama Sorunları Belirtileri İlk Yardım Ve Tedavi Yöntemleri
 • Köpeklerde Kalça Çıkığı Displazisi Belirtiler Tedavisi -Yavru Köpeklerde Kalça Çıkığı Belirtileri Erken Tanı Tedavi Ve Önleme Metodları- Juvenile Pubik Simfizyodesis Jps
 • Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Peynir: Türkiye Ve Dünya Peynirleri , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Köpeklerde Hipotiroidzm , Vet.Hek.Naile KARAGÖZ GÜRAL
 • Dünya Keçi Irkları , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Köpeklerde Cushing’s Hastalığı , Vet.Hek.Naile KARAGÖZ GÜRAL
 • Soru-Cevaplarla Köpeklerde Lenfoma , Vet.Hek.Evrim EGEDEN
 • Hormonlar Ve Görevleri , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Muhabbet Kuşlarında Veba , Vet.Hek.Mehmet Yavuz UĞUR
 • Hamilelik Ve Toksoplasma , Vet.Hek.Melike AKAY
 • Kedi Ve Köpeklerde Sıcak Havalarda Yapılması Gerekenler , Vet.Hek.Bora BİLGİN
 • Gıda Üretimi İşletmelerinde Hijyen Ve Sanitasyon , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Mineraller , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Kafes Kuşları Sindirim Sistemi Mantar Hastalığı “candidiasis” , Vet.Hek.Önder ERGÖRÜN
 • Kedi Ve Köpeklerde Kan Grupları , Vet.Hek.Önder ERGÖRÜN
 • Evlerde Beslenen İki Değişik Hayvan: Dev Salyangozlar Ve Leopar Gekolar , Vet.Hek.A.Kutlu DAYIOĞLU
 • Tavşanlar Yıllardır Hayatımızdaki Koca Kulaklı Sevimli Hayvanlar , Vet.Hek.A.Kutlu DAYIOĞLU
 • Köpeklerde Lenfomada İmmunohistokimyasal Tiplendirme Ve Kemoterapi , Vet.Hek.Evrim EGEDEN
 • Kedi Ve Köpeklerde Bilgisayarlı Tomografi (Ct) , Vet.Hek.Evrim EGEDEN
 • Radyoterapi İle Kanserde Daha Uzun Ve Ağrısız Sağ Kalım , Vet.Hek.Evrim EGEDEN
 • Sindirim Sistemi Fizyolojisi , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Besin Maddeleri Ve İnsan İçin Önemi , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  21:51
  Top