TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
Köpeklerde Gençlik Hastalığı Belirtiler Aşı Yeni Tedavi Yöntemleri.....

Tolgay AYTAR Fotoğraf
Vet.Hek.Tolgay AYTAR
İzmir
Veteriner Hekim
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi54 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 42 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları Kayıtlı
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 57285,

* Yayın Tarihi : 12-02-2010 - 17:37 (2566 gün önce),

* Ortalama Günde 22.32 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 8033 , Kelime Sayısı : 816 , Boyut : 7.84 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Vet.Hek.Tolgay AYTAR hakkında söyledikleri:
Merhabalar ben ve arkadaşim limontepede papağan üretiyoruz.papağanlarimizin rahatsizligi için bir veteriner arayişina girmiştik .bulduğumuz her veteriner bize kuştan anlamadiklarini söyleyerek bizi geri çevirdiler.ama şükürler olsun ki tolgay beyi bulduk aradik ve bizi hemen kabul etti. Bir buçuk aylik bir tedavi sonucunda kuslarimin hepsi iyilesti ve harika bir kadrosu var sanki kuslar bizim degilde kendilerininmis gibi davraniyorlar. Tesekkurler tolgay bey tesekkurler aslı hanim.tesekkurler öz- vet.
(ufuk önder, Müşteri, 07-06-2014)

Öncelikle bütün Tavsiyeediyorum.com ziyaretçilerine merhaba demek istiyorum. Benim Tolgay Bey ve ekibiyle tanışmam, muhabbet kuşum Aşkın'ın aylar önce hastalanması sonucu oldu. Aşkın, ağzını açarak hızlı bir şekilde soluk alıp veriyordu ve kanatlarını açıyordu. Kalbi çok hızlı atıyordu. Ve giderek enerjisi ve morali tükenir bir hâl almaya başladı. Bu yetmiyormuş gibi bir de oğlumun poposuna yakın bir bölgede şişlik oluşmaya başladı... Bulunduğum şehirdeki veterinerler Aşkın'ın hastalığı konusunda hiçbir şey söyleyemiyorlardı. Muhabbet kuşları hakkında bilgi ve tecrübe sahibi değillerdi. Ben de... [DEVAMI..]
(İmren USTA, Müşteri, 21-05-2014)

Kendinizi ve can dostlarınızı güvenilir ellere emanet ettiğinize emin olun :) oğlum Zeus benden daha büyük ilgi görüyor diyebilirim :) Çalışma arkadaşları ile muhteşem bir uyum içinde olan bu klinik simgeleri ve harika kedileri efe ile bir bütün.Gerçekten kaliteli hizmet veren güleryüzlü işini tam anlamıyla yapan ve değer veren kar amacı gütmeyen mükemmel bir klinik.Kendilerine teşekkürü bir borç bilirim .... Özellikle Tolgay Bey tecrübesi ile harika bir işletmeye sahip olmak dışında oğlum Zeus'un vazgeçilmezleri arasında...
(Mahir, Müşteri, 15-03-2014)

Vet.Hek.Tolgay AYTAR Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
Köpeklerde Gençlik Hastalığı Belirtiler Aşı Yeni Tedavi Yöntemleri.....

KÖPEKLERDE GENÇLİK HASTALIĞI BELİRTİLER AŞI YENİ TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Paramyxoviidae familyasına ait bir virüstür.köpeklerde gençlik hastalığı yüksek ateşle seyretmektedir,viral bir enfeksiyondur.Köpeklerde gençlik hastalığı 3-12 aylık köpeklerde sıklıkla görülmektedir.Bulaşıcılığı 3-12 aylık köpeklerde yüksek bir oranda seyretmektedir,yaşlı köpeklerde nadiren görülmektedir.Köpeklerde görülen gençlik hastalıgı virüsü tek RNA lıdır.Ultraviole,kuru hava koşullarıve 50-60 c den daha yüksek sıcaklıklarda virüs etkisini yitirmektedir.Dezenfektanlara karşı duyarlıdır,kış aylarında daha yüksek oranda görülmektedir,dondurulunca köpeklerde gençlik hastalığı virüsü birkaç hafta canlı kalabilmektedir.Sinirsel formu özellikle 4-6 yaşlı köpeklerde daha sık görülmektedir.yaşlı köpek ensefalitisi 6 yaş üzerinde görülmektedir.
Köpeklerde gençlik hastalığı 10 gün sürebileceği gibi aylarca da sürebilir,tedaviden sonra kalıcı hasarlarda görülebilir.Köpeklerde gençlik hastalığı hava yolu ,salya burun akıntısı ile çevreye ve köpeklere bulaşabilmektedir.Enfeksiyona yakalanan köpekler aylarca gençlik hastalığı virüsünü etrafa yayarlar.Aşılanmış köpeklerde etkenin yayılması daha zordur.Hamile köpeklerde anneden yavrulara enfeksiyon geçebilir,o yüzden hamilelikten önce annenin aşılanması gerekmektedir.Aerosol yolla dha nadir yayılmaktadır.Aşılanmamış köpekler gençlik hastalığı virüsüne karşı çok duyarlıdır.Virüs soğuk havalarda daha uzun yaşar özellikle parklarda ,köpek üretim ve pansiyon merkezleri,evcil hayvan fuarlarında,barınaklarda ,pet şhoplarda,yurt dışından getirilen özellikle doğu blokundan getirilen yavru köpeklerde,sokaklarda sahipsiz köpeklerde(aşısız) daha sık enfeksiyon görülmektedir.Köpeklerin aşılarının yapılmadan bu tür yerlerde gezdirilmeleri kontamine olasılığını artıran etken olarak karşımıza çıkar.Sekresyon(salya akıntısı) bulaşmada önemli rol oynamaktadır,genç köpelerde köpek gençlik hastalığı virüsü hızlı bir şekilde yayılmakta ve ölümcül seyretmektedir.Listeriyosis,hard pad disease,kanlı ishalle,toxoplazma,mycoplasmal enfeksiyonlar,coccidiosis,kuduz,yalancı kuduz,sarılık,canine hepatitis le karıştırılabilir.Anne köpekten yeterli sürede anne sütü alan yavru köpeklerde aşılı olan anneden alınan antikorlar yavruyu8-9 hafta bazende 12-14 hafta kadar koruma sağlamaktadır.Köpeklerdeki gençlik hastalığı bazı köpek ırklarında daha şiddetli sekilde seyretmektedir ve bu ırk köpeklerde daha tahribat fazla olamaktadır(chow chow,siyah belçika kurdu,sky,terrier,ırish seter,cocke spaniel,kuvarz ırkı ).
Köpeklerde gençlik hastalığına yakalanan köpeklerde yapılan kan testleri yanıltıcı olabilmektedir.Aşıların yapılmamış olması veya eksik yapılması tanıda belirleyici rol oynamaktadır.Kusma,ishale neden olan hastalıklarla karışabilir.Gençlik hastalığına yakalanan köpeklerde labratuvar bulguları özellikle lenfopeni ve trombositopeni görülmektedir.Hastalık tanısında anemnez ve klinik semptomlar önemlidir.özellikle gençlik hastalığına karşı aşılanmamış genç köpeklerde ve yaşlı köpeklerde ateş,rhinitis,öksürük,ishal,ayaklarının altında hiperkertoz ve nörolojik bulgular gençlik hastalığını işaret etmektedir.Tanıda burun akıntısının olması başka bir enfeksiyonun geliştiğine dair önemli bir ipucudur.Kesin tanıda immunfloresan(konjektival sıvıdan)virüs nötralizasyon,komplement fiksasyon yöntemleri kullanılabilir.Gençlik hastalığı virüsü önce üst solunum yolu epitelini tahrip etmeye başlar sonra virüs tonsillere,lenf yumrularına,lokal lenflere yayılır ve bir hafta içinde epithel doku ve merkezi sinir sistemine ulaşır.tanıda kandan yapılan sürme preperatlarda nötrofillerde ve lenfositlerde virüse özgü karekteristik inklüzyon cisimcikleri görülebilir.inklizyon cisimcikleri kanın hücre kısmında ,konjiktiva epitelinde ve kemik iliği asratlarında görülebilir.Distempere özgü virüsün ana spesifik İgG ler BOS da saptanabilir.Teşhiste labratuvar bulgularında IgG,IgM ELISA,immunositoloji ve virüs izalasyon yöntemleri ile izlenebilir.
Hastalıgın seyrinde kuku ön plandadır,genç köpeklerde gençlik hastalığı daha şiddetli seyreder,bazen deyişik derecede duyarlılıklar,bireysel olarak görülebilir.nörolojik semptom belirtilerinin oluşması olumlu değildir,hastalığa yakalanan köpekler hastalıktan kurtulsalar dahi ömür boyu belirtiler kalıcı olabilir.Köpeklerde gençlik hastalığında belirtiler özellikle enfeksiyon oluşumundan bir hafta sonra konjunktivitis,depresyon,iştahsızlık,ateş ve zayıflama başlar.özellikle nörolojik dönemden kurtulan köpeklerde epileptik kasılmalar ,arka ve ön bacaklarda güçsüzlük,iskelet kaslarında tikler uykudada devam edebilir.Akut formda inkubasyon süresi 14-18 gündür.Ateş 4-7 gün içinde 40-41 c ve leucopeni tablosu oluşur.ateş 7-14 gün sonra normale döner rinitis ve konjektivitis oluşumuyla ateş tekrar yükselir ve leucopenia tablosu oluşur.Çok deyişik formları bulunmaktadır.İlk belirtileri kusmadır,bazı vakalarda sadece öksürük ve burun akıntısı görülmektedir.
Gastro intestinal formunda kilo kaybı,kusma,ishal,dehidrasyon,barsak parazitlerinin yoğun olduğu olgularda barsak tıkanıkları görülebilir.
Deri formunda kötü kokulu,püstül,eritem özellikle karın bölgesinde kılsız bölgelerde görülmektedir.deride kalınlaşmalar meydana gelir.Deri lezyonları gelişen köpeklerde iyileşme olasılığı yüksektir.
Solunum formunda belirtiler köpeklerde akciğer kontrolllerinde kuru ve yaş harharalar,burun akıntısı solunum güçlüğü,öksürük görülmektedir.
Sinirsel formunda belirtiler arka bacaklarda ataksi,tikler(bacak ve yüz kaslarında )kordinasyon eksiklikleri,bağırma,körlük belirtileri,bağırtı acı çekiyormuş gibi ,körlük bu belirtiler bazen haftalar aylar sonrada ortaya çıkabilir.
Kronik ensefalitis kordinasyon eksikliği ,kalça bölümünde zayıflama,başını tutamama,baş bölgesinde titremeler,göz küresinde dönme hareketi,yüzde felçler,patilerde sertleşmeler,görme bozuklukları,kordinasyon eksiklikleri,tikler görülmektedir.
Köpeklerde gençlik hastalığında enfeksiyon kalıcı dişlerin çıkmasından önce oluşursa diş bozuklukları görülebilir.yaşlı köpek ensefaliti çok nadir olarak altı yaş üstü köpeklerde görülür.ilk belirtiler görme yetersizliği ,ilerleyen vakalarda sahibini tanımama,tepki vermeme,zihinsel bozukluklar,kafada tikler,kendi etrafında dönmeler ve kafa bölgesinde tikler görülebilir.
Bazı vakalarda gözün retinasında deyişiklikler kemiklerde osteosklerozise.gençlik hastalığının tanısında semptomlar ve anemnez önemlidir.şiddetli enfeksiyonlarda klinik bulgular çok belirgindir.orta şiddette giden olgularda klinik belirtiler daha çok göz ve solunum sistemindedir ve buda tanıyı zorlaştırmaktadır.
Tedavisinde destekleyici tedavi yöntemleri kullanılmaktadır.geniş spektrumlu antibiyotikler,vitamin c,b vitaminleri,sıvı elektrolit tedavisi,özellikle distemper sonrası sinirsel formların tedavisinde deksamethasone,antikonvülson ajanlar kullanılır.kalori kaybını engelleyici tedavi uygulanmalıdır.solunum sisteminde sekonder enfeksiyon ve gözde konjuktivitis oluşumunun engellenmesine yönelik tedavi unutulmamalıdır.nadiren kramplarda diazem,ayrıca bağışıklık güçlendirici ve otoimmun serumların uygulanması tedaviyi olumlu olarak etkilemektedir. Köpeklerde gençlik hastalığında korunmada 6 haftadan 12 haftaya kadar yavrular 3-4 haftada bir aşılanmaları gerekmektedir(Aşı firmaları tarafından karma aşı 3 dozönerilmektedir).yetişkinköpeklerdegençlikhastalığına karşı yılda tek doz uygulamaları yeterlidir.Aşı yüksek bir koruma sağlamaktadır.Hastalıktan kurtulan köpeklerde uzun süreli immmun bağışıklık oluşur.Nörolojik belirtilerin oluştuğu durumlarda vakalarda kötüleşme görülürse ötenazi veteriner hekim tarafından önerilebilir.köpeklerde gençlik hastalığı ile ilğili olarak bornova izmirdeki kliniğimizde haftada 2-3 vaka gelmektedir,bu sayı yıllar öncesine görekomik kalmaktadır,buda aşılamaların yıllar içindeki başarısını göstermektedir.Tedavisinin çok zor olduğu ama aşılamanın çok kolay olduğu düşünülürse köpeklerimize gençlik aşısı(karma aşı)yaptırmayı ihmal etmiyelim.saygılarımla
Tolgay Aytar
Veteriner Hekim

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Köpeklerde Gençlik Hastalığı Belirtiler Aşı Yeni Tedavi Yöntemleri..... ile İlgili Kavramlar : köpeklerde gençlik hastalığı, köpekte gençlik hastalığı
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Köpeklerde Gençlik Hastalığı Belirtiler Aşı Yeni Tedavi Yöntemleri....." başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Vet.Hek.Tolgay AYTAR'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Vet.Hek.Tolgay AYTAR Tarafından Yazılan Diğer Makaleler:
 • Hamster Hastalıkları ve Tedavi Bakım Yöntemleri Nelerdir?
 • Kedi ve Köpeklerde Tüy Dökülmesinin Nedenleri
 • Dişi Köpeklerde Gebelik ve Doğum Erkek Köpeklerde Üreme Kontrolü ve Kısırlaştırma,çiftleşme
 • Muhabbet Kuşlarında Endokrin Hastalıkları, Diabetes Mellitus, Kilo (Aşırı Yağlanma), Guatr, Gözle İlgili Rahatsızlıklar ve Körlük
 • Muhabbet Kuşlarında Karaciğer ve Böbrek Hastalıkları Knemidocoptes Enfeksiyonu
 • Kedi ve Köpeklerde Zehirlenme ve Tedavileri-Kediler İçin Zehirli Olan Bitkiler -Kedi ve Köpeklerde Parasetamol Zehirlenmesi
 • Köpeklerde Konjenstif Kalp Yetmezliği, Kedilerde Hypertrophic Cardiomyopathyalp (Hcm) , Kedilerde Kalp Kurdu Hastalığı (Heartworm Disease) Köpeklerde Şişmanlık , Kedilerde Şişmanlık
 • Kaplumbağalarda ve Kırmızı Yanaklı Su Kaplumbağasında (Red Eard Slider/Singapur Kaplumbağası) Görülen Hastalıklar Belirtiler ve Tedavi Yöntemleri
 • Kedi ve Köpeklerde Köpeklerde Diş Eti,diş Taşı Diş Tümörleri ve Diş Hastalıkları Diş Tümörleri
 • Köpek ve Kedilerde Epilepsi Belirtileri ve Tedavisi
 • Kedi ve Köpeklerde Egzama Tedavi ve Belirtiler Otohemateropi/Veteriner Hekimlik Mesleği Üzerine Güncel Yaklaşımlar
 • Kedi ve Köpeklerde Allerji: Gıda Allerjisi, İlaç Allerjisi, Pire Allerjisi, Tedavi ve Belirtiler
 • Muhabbet Kuşlarında ve Kuşlarda Tedavide Serum Uygulama Yöntemleri ve Yoğun Bakım Küvöz Kullanımı
 • Köpek ve Kedilerde Meme Tümörleri Tedavi ve Belirtiler Nelerdir?
 • Köpek ve Kedilerde Uyuz Hastalığı Belirtiler ve Tedavi
 • Kedi ve Köpeklerde Raşitizm Kemik,kas ve Eklem Hasarları (Kırık,çıkık ve Ezilmeler)Belirtiler ve Tedavi Kedi ve Köpeklerde Kemik Operasyonları(Osteosentez –çivileme-Plak-Vidalama)Teknikleri Sorular?
 • Köpek ve Kedilerde Kulak Hastalıkları Tedavi ve Belirtileri Nelerdir?
 • Tavşan Bakımı Hastalıkları ve Tedavisi
 • Kedi ve Köpeklerde Colitis (Kanlı İshalin) Nedenleri Tedavisi?
 • Muhabbet Kuşlarında Yumurtlama Sorunları Belirtileri İlk Yardım ve Tedavi Yöntemleri
 • Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Peynir: Türkiye ve Dünya Peynirleri , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Köpeklerde Hipotiroidzm , Vet.Hek.Naile KARAGÖZ GÜRAL
 • Dünya Keçi Irkları , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Köpeklerde Cushing’s Hastalığı , Vet.Hek.Naile KARAGÖZ GÜRAL
 • Soru-Cevaplarla Köpeklerde Lenfoma , Vet.Hek.Evrim EGEDEN
 • Hormonlar ve Görevleri , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Muhabbet Kuşlarında Veba , Vet.Hek.Mehmet Yavuz UĞUR
 • Hamilelik ve Toksoplasma , Vet.Hek.Melike AKAY
 • Kedi ve Köpeklerde Sıcak Havalarda Yapılması Gerekenler , Vet.Hek.Bora BİLGİN
 • Gıda Üretimi İşletmelerinde Hijyen ve Sanitasyon , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Mineraller , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Kafes Kuşları Sindirim Sistemi Mantar Hastalığı “candidiasis” , Vet.Hek.Önder ERGÖRÜN
 • Kedi ve Köpeklerde Kan Grupları , Vet.Hek.Önder ERGÖRÜN
 • Evlerde Beslenen İki Değişik Hayvan: Dev Salyangozlar ve Leopar Gekolar , Vet.Hek.A.Kutlu DAYIOĞLU
 • Tavşanlar Yıllardır Hayatımızdaki Koca Kulaklı Sevimli Hayvanlar , Vet.Hek.A.Kutlu DAYIOĞLU
 • Köpeklerde Lenfomada İmmunohistokimyasal Tiplendirme ve Kemoterapi , Vet.Hek.Evrim EGEDEN
 • Kedi ve Köpeklerde Bilgisayarlı Tomografi (Ct) , Vet.Hek.Evrim EGEDEN
 • Radyoterapi ile Kanserde Daha Uzun ve Ağrısız Sağ Kalım , Vet.Hek.Evrim EGEDEN
 • Sindirim Sistemi Fizyolojisi , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Besin Maddeleri ve İnsan İçin Önemi , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  22:01
  Top