TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
Köpek ve Kedilerde Uyuz Hastalığı Belirtiler ve Tedavi

Tolgay AYTAR Fotoğraf
Vet.Hek.Tolgay AYTAR
İzmir
Veteriner Hekim
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi54 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 42 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları Kayıtlı
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 117478,

* Yayın Tarihi : 06-12-2010 - 17:58 (2267 gün önce),

* Ortalama Günde 51.82 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 11105 , Kelime Sayısı : 1370 , Boyut : 10.84 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Vet.Hek.Tolgay AYTAR hakkında söyledikleri:
Merhabalar ben ve arkadaşim limontepede papağan üretiyoruz.papağanlarimizin rahatsizligi için bir veteriner arayişina girmiştik .bulduğumuz her veteriner bize kuştan anlamadiklarini söyleyerek bizi geri çevirdiler.ama şükürler olsun ki tolgay beyi bulduk aradik ve bizi hemen kabul etti. Bir buçuk aylik bir tedavi sonucunda kuslarimin hepsi iyilesti ve harika bir kadrosu var sanki kuslar bizim degilde kendilerininmis gibi davraniyorlar. Tesekkurler tolgay bey tesekkurler aslı hanim.tesekkurler öz- vet.
(ufuk önder, Müşteri, 07-06-2014)

Öncelikle bütün Tavsiyeediyorum.com ziyaretçilerine merhaba demek istiyorum. Benim Tolgay Bey ve ekibiyle tanışmam, muhabbet kuşum Aşkın'ın aylar önce hastalanması sonucu oldu. Aşkın, ağzını açarak hızlı bir şekilde soluk alıp veriyordu ve kanatlarını açıyordu. Kalbi çok hızlı atıyordu. Ve giderek enerjisi ve morali tükenir bir hâl almaya başladı. Bu yetmiyormuş gibi bir de oğlumun poposuna yakın bir bölgede şişlik oluşmaya başladı... Bulunduğum şehirdeki veterinerler Aşkın'ın hastalığı konusunda hiçbir şey söyleyemiyorlardı. Muhabbet kuşları hakkında bilgi ve tecrübe sahibi değillerdi. Ben de... [DEVAMI..]
(İmren USTA, Müşteri, 21-05-2014)

Kendinizi ve can dostlarınızı güvenilir ellere emanet ettiğinize emin olun :) oğlum Zeus benden daha büyük ilgi görüyor diyebilirim :) Çalışma arkadaşları ile muhteşem bir uyum içinde olan bu klinik simgeleri ve harika kedileri efe ile bir bütün.Gerçekten kaliteli hizmet veren güleryüzlü işini tam anlamıyla yapan ve değer veren kar amacı gütmeyen mükemmel bir klinik.Kendilerine teşekkürü bir borç bilirim .... Özellikle Tolgay Bey tecrübesi ile harika bir işletmeye sahip olmak dışında oğlum Zeus'un vazgeçilmezleri arasında...
(Mahir, Müşteri, 15-03-2014)

Operasyon ve tanı konusunda oldukça başarılılar. Veterinerligi ticari amaçlarla yapmadıgıni hissedeceksiniz. Fiyatlar konusundada oldukça uygun bir klinik. Sevimli dostlarinızı guvenerek teslim edebilirsiniz. Daha önce gittigimiz baska veterinerlerden özellikle tani konusunda çok fazla zaman harcadik fakat burada tum problemlerinize çözum bulunacagina eminim. Ayrica çalışanların guleryuzleri ve hoş sohbetleri de burayi tavsiye etmem için bir sebep.
(gamze, Müşteri, 14-03-2014)

Vet.Hek.Tolgay AYTAR Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
Köpek ve Kedilerde Uyuz Hastalığı Belirtiler ve Tedavi

Kedi ve köpeklerde ençok görülen uyuz tipleri nelerdir?

Kedi ve köpeklerde en sık görülen uyuz tipi sarcoptes canis ,demodex canis ve demodex cati dir.Kedi uyuzu sıklıkla karşılaştığımız vakalardandır.Yetişkin ırklarda demodikozisi bir iç hastalık yad da kanser izler.Uyuz tüm hayvan türlerinde görülen şiddetli kaşıntı ve kıl dökülmesiyle karekterize bulaşıcı parazitik bir deri rahatsızlığıdır.hastalığın ortaya çıkışı bakım ve beslenme koşullarına bağlıdır insanlara da bulaşır.Bir çok ülkede chorioptes ve sarcoptes uyuzu fazla oranda psoreptes uyuzu ise daha az oranda görülmektedir.Uyuz etkeninin biyolojileri uyuz böceklerinin cinslerine göre deri içine veya deri üzerine bıraktıkları yumurtalardan 2-3 hafta içinde larvalar çıkar,bu larvalar 9-20 gün içinde olgunlaşırlar.uyuz böcekleri hayvan üzerinde 3-6 hafta ,dış koşullarda ve konakçı dışında 2-10 hafta yaşamaktadırlar.Güneş ışığı ,soğuk ve yağış gibi olaylar bu süreyi kısaltır.Etkenlerin karanlık ve nemli yerlerde yaşama süreleri daha uzundur.Kedi ve köpeklerde uyuz sarcoptes canis vücutta,otodectes cynotis kulakların içinde notoedres cati başta yerleşerek hastalık yapar.uyuz etkenini sınıflandırmak istersek
Sınıf :arachnida
Alt sınıf:Acari
Aile:Psoroptidae
Soy:chorioptes
Soy:otodectes
Üst aile:Sarcoptoidea
Aile:sarcoptoidea
Soy :sarcoptes
Soy:notoedres
Soy:cnemidocoptes

Kedi uyuzu nedir?

Notoedres cati(feline scabies =Notoedric mange=kedi uyuzu)Çoğunlukla kedilerde bulunan kedilerin baş ve kulaklarından başlayarak boyun bölgesine kadar yayılabilen ,kaşınma ile ayaklara ,ayaklardan vücudun diğer bölgelerine de bulaşabilen bir hastalıktır.Etken öncelikle kedilerin kulaklarının iç ve kenar kısımlarına yerleşir sonra kulağın üst kısımlarına ,yüz,göz kapakları ve boyuna doğru yayılır.önce kıllar dökülür sonra deride kepeklenme,kalınlaşma,çatlama,çatlama ve kabuklanma görülür.Göz kapaklarına yerleşme durumunda kediler gözlerini açamazlar,kedide şiddetli bir kaşıntı vardır.kedi kansızlık ve zayıflamadan ölebilir acil veteriner tedavisi uygulanmalıdır.

Kedi ve köpeklerde uyuzda bulaşma ve yayılma nasıl olmaktadır?

Doğal bulaşma direkt temasla veya bulaşık hayvan takımlarının sağlamlarla kullanılmasıyla indirekt olarak meydana gelmektedir.Yayılma hayvanlar arasında çok hızlı ve kolay olmaktadır.Bir tür hayvandan diğer hayvana sadece sarcoptes uyuzu geçebilmektedir.fakat bu tür olay ender olarak görülür.Yayılmanın sürati ve şiddeti mevsim,çevre koşulları(sıcaklık ve nemlilik) ve hayvan sayısına bağlı olarak değişir.Sarcoptesler derinin ince ve kılsız bölgelerini seçerler deride galeriler açarlar.Noto edresler baş bölgesini tercih ederler kuluçka süresi 1-7 gündür.Psoroptesler kıllı ve korunması kolay bölgeleri seçerler deri üzerinde bulunurlar.Otodetesler daha çok kulak içlerinde yaşarlar.Uyuz etkenleri yerleştikleri yerde süratle üreyerek çıkardıkları kimyasal ve alerjik özellikteki maddelerle deride yangıya ve kendi hareketleriyle de irkiltiye neden olmaktadırlar.İlk yerleştikleri yerde 20-100 adet yavru bırakırlar önce burada kısa sürede kızarıklıklar oluşur.kıllar dökülür parazitler üremeye başlar lezyonlu alanlar genişler,kaşıntı artar,kaşıntı nedeniyle deride yangı belirtileri,sıyrıklar,kanamalar,sulanmalar,kabuklanmalar meydana gelir.Deri elastikiyetini kaybeder deride kalınlaşmalar ve kıvrımlar oluşur.hayvan kaşıntı nedeniyle huzursuz ve hareketlidir.Kedi ve köpeklerde uyuz etkenleri kan ve doku sıvısı ile beslendikleri için hayvanlarda kansızlık ve zayıflama dikkati çeker.

Kedi ve köpeklerde uyuz insana geçer mi?

Evet geçer hjyen kuralları ve ortam temizlemesi muhakkak yapılmalıdır.Notoedres baş uyuzunda insanlarda geçici lezyonlar oluşabilir.

Kedi ve köpeklerde uyuza duyarlı ırk ve yaş nedir?

Kedi ve köpeklerde tüm yaş ,ırk ve cinsiyettekilerde görülebilir.Genç kedi ve köpekler uyuza daha duyarlıdır ancak kimi ırk köpeklerde kalıtsal yatkınlıklar görülebilmektedir.özellikle doberman pinscher,shar pei,dalmatian,pointer,german shepherd sıklıkla karşımıza gelmektedir.Sahipsiz kedilerde daha sık görülmektedir.

Kedi ve köpeklerde uyuzun tedavisi başarılı olarak yapılabilmekte midir?

Kedi ve köpeklerin ilerlemiş uyuz olgularında tedavi güçtür dikkatli bir veteriner hekim tedavi programıyla yapılmalıdır.Kimi uyuz vakaları akut ve kronik seyirlidir.Demodikozisli köpeklerin %70 tedavi edildiğinde iyileşebilir.1 yaşından küçüklerdeki generalize demodikozis kendiliğinden düzelebilir.Unutulmaması gereken bir noktada uyuz vakalarında özellikle kedi ve köpeklerde vücutta uyuzla beraber 2. Ve 3. ayrı bir hastalığın daha olup olmadığının tespit edilmesi gerekmektedir.o yüzden sadece uyuza yönelik tedaviler yeterli başarılı tedavi sonucuna ulaşılmasını sağlamamaktadır.TEDAVİLERİN KESİNLİKLE LABRATUVAR DESTEKLİ YAPILMASI GEREKMEKTEDİR.

2. ve 3. Hastalıklara örnek olarak kontakt dermatitits,atopi,gıda hipersensitivitesi,cheyletiellosis,otodektes dermatitisi,sborrhea,generalize pyodaerma dermatofitozis,akne,pemphigus komplex,dermatomyositis,ayaklardaki tüm deri hastalıklarında ve tüm pyodermalarla sebore olgularında kazıntı alınmalıdır.

Kedi ve köpeklerde kulak içinde uyuz olurmu?

Evet olur.Etkeni otodectes cynotis isimli uyuz böceği tarafından meydana getirilen uyuz türüdür.Etken kulak yollarına yerleşerek kulakta kaşıntıya neden olur Uzun kulaklı köpeklerde kulakta sıvı birikmesine ve otitis externa olgusuna neden olmaktadır.Hayvanın kulağını kaşıması sonucu kulak kepçesi üzerinde sıyrıklar oluşur.Hastalık kedilerde otitis mediaya neden olmaktadır acil veteriner hekim tedavisi gerekmektedir.

Kedi ve köpeklerde uyuz tedavilerinde yapılması gereken labratuvar bulguları nelerdir?

Bütün vakalarda hematoloji, lökositozis, eozinofili, anemi,normositik, normokromik, nonrejeneratif anemi tabloları görülebilmektedir.

Kedi ve köpeklerde uyuz vakalarında görülen klinik semptomlar nelerdir?

Sarkopteste Papül,papüller,tipik sarı kabuklar,sıyrık,hemorajik kabuklar, allopesi, hiperpigmentayon (uzun süre devam eden olgularda)Lokalizasyon bölgesi/hastalık başta başlar(kulak kenarı) karın,bacaklar,dirsekler,göğüs,generalize enfeksiyonlar görülebilir, sistemik bulgular/anemi, lenfadenopati.

Lokalize demodikozis< 1 yaşlılarda eritem,makül,kabuk,kısmi allopesi,kaşıntı olmayabilir,lokalizasyon bölgesi yüz,ağız kenarı ve ön bacaklardır.Tüm hayvan türlerinde gözükür kıl foliküllerine yerleşerek hastalığı meydana getirir deride irinli folliculitis ve ekzema benzeri lezyonlarla köpekler için önemlidir.

Generalize demodikoziste likenifikasyon,kabuk,hiperpigmentasyon,kronik dermatitits,sekunder pyoderma,follikülitis,furunculosis,sellülitis,sekonder sebore,kronik dermatitis, lenfatdenopati Pododemodicosis te sadece ayaklarda,sekonder pyoderma olgusu görülür. Kronik dermodikozis te sağaltım dirençli,ağrı ve ödem olguları görülmektedir. Köpeklerde demodikozis kepekli ve püstüllü olmak üzere iki ayrı formda görülmektedir.

Kedi ve köpeklerde uyuzun ortaya çıkışını tetikleyen faktörler nelerdir?

Kötü tüy bakımı,gereksiz yere sık sık yalama,irkiltici maddeler,dengesiz beslenme,kötü kedi ve köpek şampuanları kullanımı,ağır iç hastalıklar distemper,iç paraziter,raşitizma,Ortamın pis olması,kısa tüylü teckel,doberman,boxer,kurt köpekleri,av köpekleri,persian ırkı kediler(kulak uyuzu) demodeks uyuzuna karşı diğerlerine oranla daha uyarlıdır.Bazı araştımacılara göre demodeksler lenf yumrularına,kana,karaciğere,böbreklere ve dalağa kadar yayılabilirler.

Kedi ve köpeklerde uyuz olgularında tanı yöntemleri nasıl olmalıdır?


Kedi ve köpeklerde sarcopteste derin deri kazıntısının mikroskobik muaynesi yapılır bir tek parazitin yada koyu renkli dışkı parçasının görülmesi tanıyı kesinleştirir.demodikosiste Deri deri kazıntısının muaynesinde erişkin larva,nymph veya yumurtaların görülmesiyle tanı konulur(mikroskopinin negatif olması ,hastalığın olmaması anlamını taşımaz) pyoderma varsa bakteriyel kültür yapılır Uyuz vakalarında ksin tanıda kuşkulu alanların kenarlarındaki kısımlarından antiparazik ilaç kullanılmadan hafifi kanatıncaya kadar bir bistüri ile kazıntı alınarak mikroskobik muayne yapılmalıdır.etkenler mikroskop altında tipik görünüşleriyle dikkati çeker ve tanı kesinleştirilir.immunsupresif bir hastalıktan ya da hipotirodizmden şüpheleniyorsa spesifik labratuvar testleri uygulanmalıdır.Bu tanı yöntemleri kolay ve pratiktir gerektiğinde labratuvara hastalık materyali gönderilir hastalık ekzema,hiperkeratik dermatitis,bit,pire enfestasyonu ve trikofiti ile karıştırılabilir fakat bu hastalıklarda deri kalınlaşmamıştır.

Kedi ve köpeklerde uyuzda tedavi ve korunma nasıl olmalıdır?

Uyuz 2-3 haftada uygun tedavi ile tedavi edilebilir.Yaygın olaylarda sağıltımı güçtür ama mümkündür.Eskiden uyuz sağıltımında kullanılan yöntemler terk edilmiştir.Son yıllarda bulunan antiparaziter ilaçlarla uyuz sağıltımında büyük ilerlemeler kaydedilmektedir.Bu ilaçlar deri altı enjeksiyon,ağızdan tablet(sanovel firması özel tablet 10 mg),banyo ,ense damlası(kedide ),püskürtme ve yıkama,kulak içine damla şeklinde uygulanmaktadırAyrıca destek tedavi olarak semptomatik belirti ilaçları kullanılmaktadır vitamin kürleri,arsenik kürleri..Sarcoptes olgularında Bölgeler gerekirse traş edilir.Tedavide antiseborik şampuanlar kullanılır kabukların temizlenmesi gerekmektedir.Parazitisidial solüsyonlar veya spreyler ile hayvan ve ortamı temizlenmelidir.Kaşıntı giderici ilaçlar kullanılır ayrıca özel deri altı uyuz etkenini öldüren iğne 15 gün aralarla iki kez uygulanır.Hayvanların tedavi edilmesine karşılık barınaklar ve hayvanlara ait eşyaların ilaçlanmaması halinde hastalığın nüksedeceğini unutmamak gerekir.Sekonder enfeksiyonlara karşı antibiyotik kullanılmalıdır.

Demodikosıs olgularında köpek traş edilerek solüsyonların deriye etki etkimesi sağlanır,kabuklar kaldırılır(bu işlem anestezi gerekebilir)göze pomatlar uygulanır antibakteriyel şampuanla yıkanır ve kurulanır kedilerde tedavide kullanılan ilaçlar çok dikkatli olarak yapılmalıdır ve muhakkak bir veteriner hekim kontrolünde yapılmalıdır dikkatli doz ayarları yapılmasa yıkama ve enjeksiyon ilaç uygulamalarında zehirlenmeler görülebilmektedir.

Sarcoptes ve demodikozis in birbirinden ayrılmasında hangi kriterlere dikkat etmek gerekmektedir?

SARCOPTES UYUZUNDA
Şiddetli kaşıntı
Kulak uçlarında kalınlaşma
Yaygın kıl dökülmesi
Direct ve indirect bulaşma olası
Mikroskobik tanı güç
Prognoz iyidir.
Kendiliğinden iyileşme görülmez.
DEMODİKOZİS UYUZUNDA
Kaşıntı yoktur.
Kulak uçlarında kaşıntı yoktur.
Yer yer kıl dökülmesi.
Lenf yumruları büyümüştür.
Bulaşmada predispoze faktörler rol oynar.
Mikroskobik tanı kolaydır.
Prognoz şüphelidir.Kendiliğin den iyileşme olasılığı fazladır.Demodicosis köpeklerde 2-3 Haftada iyileşmesine karşılık ,püstüller formun sağaltımı 5-6 ay sürebilir.

Tolgay Aytar
Veteriner Hekim

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Köpek ve Kedilerde Uyuz Hastalığı Belirtiler ve Tedavi" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Vet.Hek.Tolgay AYTAR'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Vet.Hek.Tolgay AYTAR Tarafından Yazılan Diğer Makaleler:
 • Hamster Hastalıkları ve Tedavi Bakım Yöntemleri Nelerdir?
 • Kedi ve Köpeklerde Tüy Dökülmesinin Nedenleri
 • Dişi Köpeklerde Gebelik ve Doğum Erkek Köpeklerde Üreme Kontrolü ve Kısırlaştırma,çiftleşme
 • Muhabbet Kuşlarında Endokrin Hastalıkları, Diabetes Mellitus, Kilo (Aşırı Yağlanma), Guatr, Gözle İlgili Rahatsızlıklar ve Körlük
 • Muhabbet Kuşlarında Karaciğer ve Böbrek Hastalıkları Knemidocoptes Enfeksiyonu
 • Kedi ve Köpeklerde Zehirlenme ve Tedavileri-Kediler İçin Zehirli Olan Bitkiler -Kedi ve Köpeklerde Parasetamol Zehirlenmesi
 • Köpeklerde Konjenstif Kalp Yetmezliği, Kedilerde Hypertrophic Cardiomyopathyalp (Hcm) , Kedilerde Kalp Kurdu Hastalığı (Heartworm Disease) Köpeklerde Şişmanlık , Kedilerde Şişmanlık
 • Kaplumbağalarda ve Kırmızı Yanaklı Su Kaplumbağasında (Red Eard Slider/Singapur Kaplumbağası) Görülen Hastalıklar Belirtiler ve Tedavi Yöntemleri
 • Kedi ve Köpeklerde Köpeklerde Diş Eti,diş Taşı Diş Tümörleri ve Diş Hastalıkları Diş Tümörleri
 • Köpek ve Kedilerde Epilepsi Belirtileri ve Tedavisi
 • Kedi ve Köpeklerde Egzama Tedavi ve Belirtiler Otohemateropi/Veteriner Hekimlik Mesleği Üzerine Güncel Yaklaşımlar
 • Kedi ve Köpeklerde Allerji: Gıda Allerjisi, İlaç Allerjisi, Pire Allerjisi, Tedavi ve Belirtiler
 • Muhabbet Kuşlarında ve Kuşlarda Tedavide Serum Uygulama Yöntemleri ve Yoğun Bakım Küvöz Kullanımı
 • Köpek ve Kedilerde Meme Tümörleri Tedavi ve Belirtiler Nelerdir?
 • Kedi ve Köpeklerde Raşitizm Kemik,kas ve Eklem Hasarları (Kırık,çıkık ve Ezilmeler)Belirtiler ve Tedavi Kedi ve Köpeklerde Kemik Operasyonları(Osteosentez –çivileme-Plak-Vidalama)Teknikleri Sorular?
 • Köpek ve Kedilerde Kulak Hastalıkları Tedavi ve Belirtileri Nelerdir?
 • Tavşan Bakımı Hastalıkları ve Tedavisi
 • Kedi ve Köpeklerde Colitis (Kanlı İshalin) Nedenleri Tedavisi?
 • Muhabbet Kuşlarında Yumurtlama Sorunları Belirtileri İlk Yardım ve Tedavi Yöntemleri
 • Köpeklerde Kalça Çıkığı Displazisi Belirtiler Tedavisi -Yavru Köpeklerde Kalça Çıkığı Belirtileri Erken Tanı Tedavi ve Önleme Metodları- Juvenile Pubik Simfizyodesis Jps
 • Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Peynir: Türkiye ve Dünya Peynirleri , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Köpeklerde Hipotiroidzm , Vet.Hek.Naile KARAGÖZ GÜRAL
 • Dünya Keçi Irkları , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Köpeklerde Cushing’s Hastalığı , Vet.Hek.Naile KARAGÖZ GÜRAL
 • Soru-Cevaplarla Köpeklerde Lenfoma , Vet.Hek.Evrim EGEDEN
 • Hormonlar ve Görevleri , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Muhabbet Kuşlarında Veba , Vet.Hek.Mehmet Yavuz UĞUR
 • Hamilelik ve Toksoplasma , Vet.Hek.Melike AKAY
 • Kedi ve Köpeklerde Sıcak Havalarda Yapılması Gerekenler , Vet.Hek.Bora BİLGİN
 • Gıda Üretimi İşletmelerinde Hijyen ve Sanitasyon , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Mineraller , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Kafes Kuşları Sindirim Sistemi Mantar Hastalığı “candidiasis” , Vet.Hek.Önder ERGÖRÜN
 • Kedi ve Köpeklerde Kan Grupları , Vet.Hek.Önder ERGÖRÜN
 • Evlerde Beslenen İki Değişik Hayvan: Dev Salyangozlar ve Leopar Gekolar , Vet.Hek.A.Kutlu DAYIOĞLU
 • Tavşanlar Yıllardır Hayatımızdaki Koca Kulaklı Sevimli Hayvanlar , Vet.Hek.A.Kutlu DAYIOĞLU
 • Köpeklerde Lenfomada İmmunohistokimyasal Tiplendirme ve Kemoterapi , Vet.Hek.Evrim EGEDEN
 • Kedi ve Köpeklerde Bilgisayarlı Tomografi (Ct) , Vet.Hek.Evrim EGEDEN
 • Radyoterapi ile Kanserde Daha Uzun ve Ağrısız Sağ Kalım , Vet.Hek.Evrim EGEDEN
 • Sindirim Sistemi Fizyolojisi , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Besin Maddeleri ve İnsan İçin Önemi , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  19:58
  Top