TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
KEDİ, KÖPEK VE EVCİL HAYVANLARDA İLAÇ KULLANIMI.

Vet.Hek.İ.Serdar SAYAR
Adana
Veteriner Hekim
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi72 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 41 Makalesi varMesleki Videoları Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları KayıtlıMSN/ICQ/Skype Adresi VarTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 65311,

* Yayın Tarihi : 14-03-2008 - 15:47 (3232 gün önce),

* Ortalama Günde 20.21 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 7221 , Kelime Sayısı : 820 , Boyut : 7.05 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Vet.Hek.İ.Serdar SAYAR hakkında söyledikleri:
Sevgili dostum Serdar'la farklı ülkelerde yaşamamızdan dolayı uzun yıllar ayrı kaldık. Yıllar sonra bu sitede onun hakkında bir kaç satırda olsa yazma firsatı yakaladım. Serdar Veteriner fakültesinde en yakın dostlarımdan bir tanesiydi. Yaşına göre oldukça olgun, dürüst ve kişilik sahibi bir öğrenci diyebilirim. Hayatın gerçekleri onu zamanından önce sorumluluk almaya itmişti. Üniversite yıllarında öğrenciliğinin dışında çok yetenekli bir güreşci ve özgün çizgisi olan bir karikatüristti. Satranç oynamaya bayılırdı. Bana pek çok konuda iyi bir örnek olmuştur. İlerde başarılı bir veteriner hekim... [DEVAMI..]
(Salih Sanlioglu, Arkadaş/Tanıdık, 04-07-2008)

Merhaba,
Adana da DOHAYKO genel sekreteriyim. Bu siteden ve Serdar Sayar'ın makalelerinden bu akşam bir tanıdığımın KUDUZLA İLGİLİ bir makale bulduğunu bana haber vermesi ile haberdar oldum.
Serdar beyin bu yönünü bilmiyordum. Kendisi de zaten yaptıkları ile övünmeyen, mütevazi olmayı içine sindirmiş bir insandır.
Serdar beyi Seyhan Belediyesinin veteriner hekimi olarak barınakta yapıtığı çalışmalardan tanıdım. Duyarlı, titiz, amatör ruhunu kaybetmeden PROFESYONEL çalışan, sürekli araştıran, okuyan ve gelişmeye açık yapısını daima takdir ettim.
Ge... [DEVAMI..]

(Nesrin Çıtırık, Arkadaş/Tanıdık, 21-12-2007)

Sevgili Veteriner Hekim Serdar Sayar'ı uzun zamandan beri diğer yetenekleriyle tanıyorduk.
Bu tavsiye yazımda, onun, sevgi, sabır, dürüstlük, iyi teşhis, umut dolu davranışlarına değinmek isterim.
Sevgili Serdar Sayar ile Bu konuda tanışmadan önce Lina adındaki güzel köpeğimizi iki veterinerin yanlış ameliyat ve bronşit tedavilerinden dolayı göz göre göre kayıp ettik. Çünkü her iki veterinerde de hayvanlara karşı sevgi ve ciddiyet görünmemekteydi. Sonraki köpeklerimiz panço ve Deni ise Serdar Sayarın'in sabırlı, sevgi dolu tedavi yönetemleriyle hem hastalıklarından kurtuldular, hem de ya... [DEVAMI..]

(Dr,Violet Bağçuvan, Müşteri, 19-05-2008)

Vet.Hek.İ.Serdar SAYAR Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
KEDİ, KÖPEK VE EVCİL HAYVANLARDA İLAÇ KULLANIMI.

KEDİ –KÖPEK VE EVCİL HAYVANLARDA İLAÇ KULLANIMI

Kedi,köpek,güvercin,muhabbet kuşu ve kanarya gibi evcil hayvanlar koruyucu olarak(profilaktik)ya da tedavi edici olarak ilaç kullanmaktadır.İnsanlar kendilerinde olduğu gibi evcil hayvanlarında da bilinçsizce ilaç kullanmaktadırlar.Bu ilaçlar genellikle antiparaziter (kene,bit,pire,solucan,kıl kurdu gibi),ateş düşürücü,antibiyotikler ve vitaminlerdir.

Adana’da güvercin yetiştiricilerinde bilinçsizce antibiyotik ve vitamin kullanımı yaygındır.Ve bu tamamen rastlantısal olarak iyi sonuç alınan ilaçların tavsiyesiyle olmaktadır.Güvercin ve kanatlı hastalıklarında labaratuvar incelemesinden sonra ilaç (antibiyotik) kullanılması doğru olandır.Güvercin ve kanatlı yetiştiriciliğinin amatörce uğraş olması labaratuvar alışkanlığını geliştirmemiştir.Bakteriyel enfeksiyonlarda kullanılan antibiyotik ilaçlar,viral hastalıklarda hiçbir yarar sağlamaz.Aksine bağışıklık sistemini baskılar. Hastalığın hayvanda daha hızlı ilerlemesini sağlar. Çoğu zaman kullanılan ilaçlar birbirinin etkisini azaltmakta ya da etkisizleştirmektedir.Antibiyotiklerin bilinçsiz,rasgele kullanımı mikroorganizmaların rezistans (direnç) kazanmalarına sebep olmaktadır.Direnç gelişince,veteriner hekimin kullandığı antibiyotikle sonuç alınamamaktadır.Bu da hekimi hasta sahibi karşısında başarısız göstermektedir. Kullanılan ilaçların hastalığa uygunluğu,verilme miktarı,verilme sıklığı ve süresi tedaviyi etkileyen faktörlerdir.Aynı ilacı sıradan bir insanın vermesiyle hekimin uygulamasında sonuçlar farklı olacaktır. Hasta hayvana teşhis koyulmadan ilaç verilmez. Hasta sahipleri hasta hayvanının ateşini düşürmek, iştahını açmak için kullandıkları çeşitli ilaç asıl hastalığı gizleyebilmektedir. Veteriner hekim muayene esnasında semptomları görememekte, teşhiste yanılmalar olmaktadır. İstenmeyen ilaç kullanımlarından birisi de hayvana zarar verecek ilaçların kullanılmasıdır. Ateş düşürmek için masumca verilen aspirinin mide kanamasına neden olduğu çok sık görülür.

Veteriner hekimler ve veteriner kliniklerinde ilaç kullanımında enjeksiyonu tercih ederler. Enjeksiyonun, ağız yoluyla verilen ilaçlardan tedavi yönüyle daha etkili ve güvenilir olduğu bilinir. Bazı ilaçların sadece ağız yoluyla (oral yolla) verilen formları mevcuttur.Ya da tedavinin belirli aşamalarında ağız yoluyla (oral yolla) ilaç kullanımı tercih edilir.Tedavisi devam eden kedi-köpeğinize ağız yoluyla ya da haricen kullanmanız gereken ilaçlar (göz-kulak damlası gibi) verme durumunda kalabilirsiniz.Sıvı,hap ya da damla formundaki ilaçları ‘NASIL VERMENİZ ?’ konusunda sizlere yardımcı olacak bilgiler içermektedir.

İLAÇ VERME:


vılar: Birçok insan için, bir hayvana sıvı ilaç vermek, hap vermekten daha kolaydır. İlk yardım çantanızda bebeklere ilaç vermede kullanılan bir şırınga veya göz damlası bulunduran (ikisinde de ölçüler üslerinde belirtilmiş olmalı). Bunları eczanelerde veya marketlerin bebek bölümünde bulabilirsiniz.
Pratik olarak sıvı veya sıvı ilaç ölçüleri;
1 milimetre (ml) = 1cc
5cc = 1 çay kaşığı
15cc = 1 yemek kaşığı
8 ons = 1 fincan(1 ons = 28 gr)

Teknik:
1-Göz damlasının ucunu, hayvanın ağzının içine dişlerin en kısa ve düz olduğu yere (köpek dişlerinin hemen arkasına) yerleştirilir.
2- Damlayı alt dişlerin üstüne ya da diş eti ve alt dişler arasındaki torbacıklara nazikçe konumlandırın. (ilacı dişlerin üzerin yerleştirmek, torbacıklara yerleştirmeye oranla, daha az ilacın tükürülmesiyle sonuçlanacaktır.
3-Yavaşça ilacı verin, hayvanın yutabileceğinden daha hızlı olmamalı

UYARI: Veteriner tarafından yazılmadıkça hiçbir ilaç verilmemelidir.


Haplar ve Kapsüller:

Teknik:

1-Burnu tutarak ve nazikçe yukarı kaldırarak, hayvanın çenesini tavana doğru kaldırın.
2-Alt çenenin en ön kısmını aşağıya doğru nazikçe çekin.
3-Tableti, güvenilir bir şekilde ağzın içinde gidebilecek en arka kısma dilin arkasının ortasına yerleştirin.
4-İlacı ağzına koyduktan sonra, hayvan yutana veya burnunu yalayana kadar, ağzını kapalı tutun. Bazen, burunlarına nazikçe üflemek ya da boğazlarını okşamak hayvanın ilacı yutmasını sağlayacaktır.

—Tabletler, yemeğin içine de gizlenebilir, ancak hayvanın lokmasını yemeği ilaç atmadığından emin olmalısınız. Köpekler için, fıstık yağı çok işe yarar, çünkü yapışkandır ve tabletin tutulmasını sağlar. (kediler genellikle fıstık yağı yemezler) Eğer hayvan kusuyorsa veya ishalse, ilacı yemeğin içine gizlemek iyi bir fikir değildir çünkü kusmayı uyarabilir.
—Kediyi sadece başı görünecek şekilde bir havluya sarmak, kedi tarafından tırnaklanmanızı önleyebilir.
—Ayağa kalkmayacak şekilde bir köşede oturma pozisyonunda olan bir köpeğe ilaç vermek genelde çok işe yarar.
—Ayrıca piyasada ticari tablet silahlarımevcuttur. Bunlar ilacı tutan ve elinize hayvanın ağzına koymadan ilacı hayvanın boğazının arka kısmına yerleştirmenizi sağlayan plastik tüplerdir.
—Yatan, bilinçsiz olan kusan agresif olan ve ani nöbet halindeki bir hayvanı asla ağızdan ilaç vermeyi denemeyin.


Göz ilaçları verme:

Teknik:
1-İlaç vermek için kullanacağınız elinizin yanını, üst göz kapağın üstündeki kemiğe yaslayın. Bu sizin dürtülmeniz durumunda ilaç tüpünün göze girmesini engelleyecektir.
2-Çenenin altındaki avucunuzun içiyle başı destekleyerek, hayvanın başını az miktarda arkaya yatırın.
3- Aynı elinizle başparmağınızı kullanarak alt göz kapağını aşağıya çekin.
4-Damlaları ya da merhemi direk göze verin. Ancak, ilaç verilen aletin ucunun gözle temas etmemesine özen gösterin. (Yani ucu göze değmesin)


Kulak ilacı vermek:

Teknik:
1-Köpeğin yanında yani tedavi edeceğiniz kulağın bulunduğu tarafta durun.
2- Gerekirse, kulağın sarkık kısmını kaldırın böylece açılan kulağın içini net görebilirsiniz.
3- Damlaları kulağın ortasına sıkın. (verin)
4-İlacın, kulağın daha iç kısımlarına ulaşabilmesi için kulağın altını ovun.


SIKÇA SORULAN SORULAR:

1)Güvercinlere hastalıklardan koruyucu olarak antibiyotik kullanılabilir mi?

Yanıt: Güvercinlere koruyucu amaçlı antibiyotik kullanımı hayli yaygın ve yanlış bir uygulama.

Antibiyotikler hiçbir zaman koruyucu olarak kullanılmaz.Patojen mikroorganizmanın tesbitinden sonra tedavi edici maksatla kullanılır.Bu kullanım mümkünse antibiyogram yapıldıkdan sonra uygulanmalıdır.Eğer laboratuar olanağı yoksa,hekim tecrübe ve inisiyatifiyle antibiyotik seçilebilir.

Hayvan sahibinin kullandığı antibiyotikler direnç gelişmesine neden olacaktır.Hayvanlarda koruyucu amaçlı kullanılması gerekli olan ilaç değil 'AŞI'dır.Yalnızca aşılar koruyucu amaçla kullanılabilir.Aşıları eczanelerden değil,veteriner hekimlerden temin edilmeli.Aşıları muhafaza edecek olan soğuk zincirinin kırılmaması gereklidir.

Güvercinlerde koruyucu olarak aşını yanı sıra bakım, kafes, su hijyeni ve havalandırma düzenlenebilir. Mevsim dönüşümler gibi stresli dönemlerde vitamin ve yemden yararlanmayı artıran yem katkıları kullanılabilir.Bu uygumla yumurtlama verimini ,tüy sağlığı içinde olumlu olur.

İ.SERDAR SAYAR Veteriner Hekim
www.denizpetvet.com 0 322 226 43 04

Yararlanılan kaynaklar;American cross Project paws dernekleri ve
American cross ınstructors
SN.EĞİTMEN İlhan SAVTUR,Çevirmen.

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"KEDİ, KÖPEK VE EVCİL HAYVANLARDA İLAÇ KULLANIMI." başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Vet.Hek.İ.Serdar SAYAR'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Vet.Hek.İ.Serdar SAYAR Tarafından Yazılan Diğer Makaleler:
 • Deprem Sonrası Kedi-Köpeklerde Rabdomyoliz-Ezilme (Crush) Sendromu,kemik,kas Ve Eklem Hasarları.(Kırık,çıkık Ve Rabdomyoliz)
 • Kedide İdrar Sorunu ;sık Sık İdrara Çıkma,idrar Kaçırma,kanlı İdrar.
 • Kedi-Köpek Aşı-Aşılama Programı
 • Muhabbet Kuşu Hastalıkları; Soğuk Algınlığı,mantar,ishal.
 • Kedi-Köpekte Zatürre (Pnömoni) Hastalığının Hazırlayıcı Nedenleri Ve Belirtileri
 • Kedi Ve Köpekte Burun Hastalıkları Ve Burun Kanaması
 • Dini İnançlarda Kediler Ve Köpeklerin Yeri
 • Köpek Göz Hastalıkları
 • Kedi Ve Köpek Kısırlaştırılması İle İlgili Merak Edilenler
 • Kedi Ve Köpekte İshal (Diyare)
 • Kedi-Köpekte Şeker Hastalığı (Diyabetus Mellitus)
 • Kedi Ve Köpekte Kusma
 • Evcil Hayvanlarda Güneş Çarpması Ve Önlemleri
 • Hayvanlarda Deri Hastalıkları - Deri Problemleri; Isırık Yaraları, Delme, Batma Yaraları, Yanıklar Ve Morluklar
 • Hayvanlarda Soluma Problemleri Veya Solunum İle İlgili Acil Durumlar
 • Kedi Ve Köpekte Kanlı İdrar Görülmesi.
 • Kedi Ve Köpekte Kulak İle İlgili Sorunlar
 • Kedi Ve Köpek Zehirlenmesi
 • Yaz Geldi! Çocuğuma Köpek Satın Alacağım-Sahipleneceğim.
 • Kedi Ve Köpeklerde Kemik,kas Ve Eklem Hasarları.(Kırık,çıkık Ve Ezilme)
 • Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Peynir: Türkiye Ve Dünya Peynirleri , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Köpeklerde Hipotiroidzm , Vet.Hek.Naile KARAGÖZ GÜRAL
 • Dünya Keçi Irkları , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Köpeklerde Cushing’s Hastalığı , Vet.Hek.Naile KARAGÖZ GÜRAL
 • Soru-Cevaplarla Köpeklerde Lenfoma , Vet.Hek.Evrim EGEDEN
 • Hormonlar Ve Görevleri , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Muhabbet Kuşlarında Veba , Vet.Hek.Mehmet Yavuz UĞUR
 • Hamilelik Ve Toksoplasma , Vet.Hek.Melike AKAY
 • Kedi Ve Köpeklerde Sıcak Havalarda Yapılması Gerekenler , Vet.Hek.Bora BİLGİN
 • Gıda Üretimi İşletmelerinde Hijyen Ve Sanitasyon , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Mineraller , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Kafes Kuşları Sindirim Sistemi Mantar Hastalığı “candidiasis” , Vet.Hek.Önder ERGÖRÜN
 • Kedi Ve Köpeklerde Kan Grupları , Vet.Hek.Önder ERGÖRÜN
 • Evlerde Beslenen İki Değişik Hayvan: Dev Salyangozlar Ve Leopar Gekolar , Vet.Hek.A.Kutlu DAYIOĞLU
 • Tavşanlar Yıllardır Hayatımızdaki Koca Kulaklı Sevimli Hayvanlar , Vet.Hek.A.Kutlu DAYIOĞLU
 • Köpeklerde Lenfomada İmmunohistokimyasal Tiplendirme Ve Kemoterapi , Vet.Hek.Evrim EGEDEN
 • Kedi Ve Köpeklerde Bilgisayarlı Tomografi (Ct) , Vet.Hek.Evrim EGEDEN
 • Radyoterapi İle Kanserde Daha Uzun Ve Ağrısız Sağ Kalım , Vet.Hek.Evrim EGEDEN
 • Sindirim Sistemi Fizyolojisi , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Besin Maddeleri Ve İnsan İçin Önemi , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  16:57
  Top