2007'den Bugüne 90,549 Tavsiye, 27,855 Uzman ve 19,765 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Vajinismus Egzersizleri
MAKALE #12486 © Yazan Op.Dr.Süleyman ESERDAĞ | Yayın Nisan 2014 | 4,850 Okuyucu
Halk arasında “vajinismus egzersizleri” olarak bilinen davranışsal cinsel tedavi yaklaşımları başarıya ulaşmada son derece önemlidir.

Bu bölümde vajinismus tedavisinde uygulanan egzersizler, pelvis kas çalışmaları yani vajinismus egzersizleri ele alınmaktadır.

Vajinismusun kesin çözümünde evde uygulatılan, halk arasındaki tabiri ‘vajinismus egzersizleri’ oldukça önemlidir. Vajinismus tedavisinde mutlaka bir takım egzersizler uygulanarak çözüm aranmalıdır.

Vajinismus egzersizlerinin amaçları nedir?

Vajinismus, özellikle bizim toplumumuzda kadınlarda sık görülen bir cinsel sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Vajinismus hastalarına bir takım egzersizler verilmekte ve kişilerin bu şekilde kendilerini tanımaları sağlanmaktadır. Amaç kadının genital organlarını tanıması ve vajinadaki kas gruplarını yönetmesini öğrenmesidir.

Vajinismus egzersizleri nelerdir? Vajinismus hastaları nasıl çalışabilirler?

Vajinismus hastaları kendi kendilerine evde bir takım egzersizler yaparak çözüm yollarını arayabilirler. Ayrıca kliniklerde cinsel terapi alan hastalara verilen bir takım ev ödevleri arasında da değişik egzersizler yer almaktadır.

Vajinismus egzersizleri ne türdür?


Halk arasında vajinismus egzersizleri olarak da bilinen yöntemler aslında “davranışsal cinsel (sex) tedavi yöntemleri” dir. Bu yöntemler arasında klinikleri kendi tercihlerine göre dünyada en sık olarak parmak egzersizleri veya gevşetici – genişletici egzersiz çalışmaları bulunmaktadır.

“Evde Kendi Kendinize Vajinismus Egzersizleri”
Vajinismus egzersizleri neler?
Vajinismus tedavisi için “evde kendi kendinize vajinismus egzersizleri” de uygulayabilirsiniz. En sık olarak önerilen egzersizler:
• Ayna egzersizi
• Dokunma, masaj egzersizi (sensate focus)
• Parmak egzersizi
• Kegel egzersizi
• Dilatörle egzersizi
• Eşlere verilen bazı egzersizler

Ayna egzersizleri

Vajinismus sorunu olan kadınlarda başka bir egzersiz ayna ile genital alanların incelenmesidir. Ayna egzersizi kişinin kendisini tanıması açısından son derece önemlidir.

Çoğu hasta hayatları boyunca genital alanlarını hiç incelememiş, o bölgelerine yabancıdırlar. Ayna ile bakarak genital alanı tanıma kişilere rahatlık sağlar. Çünkü bilmediğimiz ve görmediğimiz bir nesneden korkarız.

Masaj (Dokunma) egzersizleri

Vajinismus sorununu yenmek için genital masaj ve dokunma önemlidir. Kişinin hem kendi organlarını tanımasını sağlar hem de haz bölgelerini keşfettirir.

“Vulva” adı verilen dış genital bölgeye masaj yapması psikolojik olarak rahatlatmaktadır. Önceleri zor gelen dokunma faaliyeti zamanla rutin haline gelir ve korkuları azaltır. Dokunmak yine vücudun bu ihmal edilen bölgesini tanımak ve hissetmek açısından önemlidir. Dokunurken haz bölgeleri ve klitorisi hissetmek kişideki güveni ve mutluluğu arttırmaktadır.

Genital bölgeyi okşama veya dokunma şeklinde tarif edilen masaj “sensate focus” veya “sensitif fokus” olarak da bilinmektedir. Eş tarafından tüm vücuda da yapılan okşama (dokunma, erotik masaj) uygulamaları sırasında cinsel partnerin hazza odaklanması önemlidir.

Vajinal Dilatör Egzersizleri

Vajinal dilatör yani vajina içine dışarıdan yerleştirilen çubuklar, bujiler ile vajinanın genişletilmesi ile yapılan tedavilerdir. Vajinal dilatör uygulamaları, evde kendi kendinize uygulanabilecek türden egzersizlerden değildir. Bu nedenle bu uygulamaların mutlaka bir terapist veya asistan eşliğinde yapılmasını önermekteyiz. Doğru teknikle yapılması şarttır.

Vajinismus Tedavisi İçin Kegel egzersizleri

Kegel egzersizleri de pelvik taban kaslarının kontrol altına alınmasında etkili bir yöntemdir. Aynı zamanda kegel egzersizleri cinsel isteksizlik ve orgazm sorunu yaşayan bayanlarda da etkili olmaktadır ve sıkça önerilmektedir. Kegel egzersizleri de tek başına uygulanıldığında cinsel sorunları çözmekte yetersiz kalmaktadır; bu nedenle ancak diğer cinsel terapi yaklaşımlarına ek olarak uygulanmaktadır.

Vajinismusta parmak egzersizleri nasıldır?

Parmak egzersizi pek çok klinik ve vajinismus terapisti tarafından önerilen vajinismus egzersizleri arasında yer almaktadır. Kişinin kendi parmağı ile yaptığı egzersizler “in vivo duyarsızlaştırma” , eşinin parmağıyla veya dilatörle yaptıkları ise “in vitro desensitizasyon” olarak adlandırılır.

Parmak egzersizlerindeki amaç, kişinin çatı kaslarını rahat bir şekilde gevşetebilmesini öğretmektir. Pek çok zaman yalnızca bir kaç seanstan sonra bile kasılmaların pek çoğu geçmekte ve kişilerin kendilerine olan özgüvenleri artmaktadır.

Parmak egzersizlerinde kişinin kendisinin ve zaman içinde eşinin parmağını vajina içine sıkıcı, zor ve bazen zaman alıcıdır. Parmak egzersizleri pek çok hasta tarafından cazip bulunmamakta, sıkıcı gelmekte ve hatta tedavinin yarım bırakılmasına neden olmaktadır. Bazı hastalarda ise hastanın kendi vücudunu tanıması açısından faydalar sağlamaktadır.

Vajinismus tedavileri için son yıllarda yaygın olarak uygulanan “hasta dostu” tedavi yöntemleri ile çok daha kısa sürede kalıcı sonuca ulaşmak mümkün hale gelmiştir.

Vajinismusta kendi kendinize ev ödevleri

Vajinismus egzersizleri adı altında hastalara öğretilen bu tür pratik uygulamaların “ev ödevleri” şeklinde evde tekrarlamaları istenmektedir. Ev ödevlerinin iyi çalışılması tedavi süresi ve başarısını etkileyen en önemli faktörlerden birisidir.

İyice gevşemesini öğrenen kişilerde bu uygulamalar ve ev ödevleri son derece kolay şekilde tolere edilebilir.

Vajinismusta Tedavi Süresi

Vajinismus tedavileri için genel olarak tedavi süresi ile ortalama 2 ile 5 gün arasında değişmektedir. (Ortalama 3 gündür) Tedavilerde bilişsel davranışsal cinsel terapiler ön plandadır.

Vajinismus tedavilerinde Ankara ofisimizdeki seanslar genelde gün aşırı veya her gün şeklindedir. Değişen durumlara ve hasta isteklerine göre bazen yalnızca hafta sonları için randevular ayarlanabilmekte ve hastalardan hafta içi zamanlarda evlerinde ev ödevlerini uygulamaları istenmektedir.

Tarafımızdan verilen cinsel tedaviler kişiye özel yani bireysel şekildedir. Vajinismus tedavisi için toplu şekilde (grup terapileri) YOKTUR.

Tedavilere eş katılımı mecburiyeti bulunmamaktadır. Ancak dileyen kocalar tedavileri süresince eşlerinin yanlarında olabilirler. Yanında bulunmasa da kocaların eşlerine verdikleri psikolojik destek ve motivasyonlar tedavinin başarısını ve süresini etkileyen çok önemli faktörlerden birisidir.

Yalnız olmadığınızı görün!

En ideal vajinismus egzersizi nasıl olmalı?

Hasta tarafından kolay uygulanabilir, rahat, sıkıcı ve zor olmayan, bilimsel, etik (ahlaki), kısa sürede kesin sonuca ulaşan, cinsellikten tiksinme nedeni olmayan vajinismus egzersizleri idealdir. Ayrıca vajinismus egzersizleri sonrasında elde edilen sonuçların kalıcı olması da son derece önemlidir. Günümüzde son zamanlarda uygulanan bu tür tedavi tekniklerine ‘Hasta Dostu’ yöntemler adı verilmektedir.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Vajinismus Egzersizleri" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Op.Dr.Süleyman ESERDAĞ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Op.Dr.Süleyman ESERDAĞ'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Süleyman ESERDAĞ Fotoğraf
Op.Dr.Süleyman ESERDAĞ
İstanbul
Doktor "Kadın Hastalıkları ve Doğum - Jinekoloji"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi47 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Op.Dr.Süleyman ESERDAĞ'ın Yazıları
► Gebelik Egzersizleri Fzt.Alime BÜYÜK
► Oral Motor Egzersizleri Fzt.Mustafa Tarık KOBAN
► Hamilelik Dönemi Egzersizleri Fzt.Halil İbrahim KURMAZ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,765 uzman makalesi arasında 'Vajinismus Egzersizleri' başlığıyla benzeşen toplam 77 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Vajinismus Tedavisi Nisan 2014
► Vajinismus Belirtileri Nisan 2014
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


20:33
Top