TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

 
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Mutlu Bir Cinsel Yaşam İçin Neler Yapılabilir?

Psk.Dnş.Betül NAZLISÖZ
Konya
Psikolojik Danışman
91 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 7 Makalesi var
 
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 8309,

* Yayın Tarihi : 11-07-2008 - 13:00 (3149 gün önce),

* Ortalama Günde 2.64 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 6376 , Kelime Sayısı : 770 , Boyut : 6.23 Kb.
 
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Psk.Dnş.Betül NAZLISÖZ hakkında söyledikleri:
Merhabalar.vajinismus kabusu benim için evlendiğim gün başlamıştı ama ne olduğunu bilmeden.birçok deneme olmasına rağmen bir türlü ilişkiye giremedim.bu süreç (5 ay) benim için gerçekten çok zordu.eşimle sürekli tartışıyorduk.onu oyaladığımı düşünmeye başlamıştı.güveni kalmamıştı bana karşı ve bu beni çok üzüyordu.vajinusmus olduğumu nerden bilebilirdim ki!bir de bu sorunumun yanında eşimin bu durumumuzu ailesine anlatması beni iyice yıkmıştı.onlara karşı kendimi o kadar ezik hissetmiştim ki boşanmak bile istemiştim.evliliğimiz sarsılmıştı,giderek kötüleşiyordu ta ki benim gibi bu sorundan yak... [DEVAMI..]
(Noble, Danışan, 24-07-2014)

Merhaba, eski bir vajinismuslu olarak, betül hanımı burda tavsiye etmeyi kendime bir borç biliyorum.Artık hastalığımı kabullenip,bende böyle yaşıycam demekki,benim kaderim de buymuş napıyım, dediğim anda kendisini bu tavsiye yazılarından buldum.Bütün bu yazıları okurken içimden hep "Onlar yapmış ama ben asla yapamam", "Benimki daha ileridir kesin", "Ben tedavi olamam,mümkün değil"...şeklinde yorumlar yapıyordum. Eşimse "Ben seni böyle de seviyorum", "Benim için problem değil" dedikçe bu sorun daha da erteleniyor, bununla tek başıma mücadele et... [DEVAMI..]
(mutlu&Umutlu, Danışan, 29-07-2013)

2,5 Yıllık evlilik hayatımızda eşimle hiç bir cinsel ilişkimiz olmadı Betül hanımla gene hastalığımızdan habersiz bir şekilde kadın doğum doktorunun önermesiyle tanıştık eşimin vajinismus hastası olduğunu başkalarınında aynı hastalıktan muzdarip olduğunu öğrendik. Betül hanımın karşılama ve konuşma şekli hastalarına davranışı bizim tedaviye istekli olmamıza sebeb oldu 3 aylık tedavi süresince hep aynı tavrı sergiledi ama bizde bunu yanında onun tavsiyelerine hep uyduk işin açıkcası ilk sıralar eşim o kadar umutlu değildi bu şekilde nasıl bir tedavi olacağını benimseyemedi ama bu tedavinin son... [DEVAMI..]
(M&R.S, Danışan, 19-06-2013)

Psk.Dnş.Betül NAZLISÖZ Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
Mutlu Bir Cinsel Yaşam İçin Neler Yapılabilir?

Mutlu Bir Cinsel Yaşam İçin Neler Yapılabilir?

Bir insanın cinselliği; bedensel, psikolojik ve sosyal koşullardan etkilenir ve bunlarla çerçevelenir. Cinsellik denince akla iki kişinin sevişmesi gelir. Halbuki cinsellik çok boyutlu bir davranıştır.

Dünya Sağlık Örgütü, sağlıklı cinselliği şöyle tanımlar; ' Cinsellik; fiziksel, duygusal, entellektüel ve sosyal yönlerin; kişiliği, iletişimi ve aşkı zenginleştirici etkilerinin bileşiminden oluşur. Herkesin cinsel bilgilere ulaşma ve cinsel ilişkiyi zevk için ya da üreme amacıyla yaşama hakkı vardır. '

Cinsellik doğum öncesi başlayıp, ömür boyu devam eder. Üremeyi, cinsel zevk almayı ve vermeyi içerir. Ayrıca yalnız cinsel organları değil; tüm bedeni ve aklı da içerir. Zildberg'in de ifade ettiği gibi,' Cinsellik bacaklarımızın arasında değil, kulaklarımızın arasındadır.'

Cinsel yakınlık ise; cinselliğin bir partnerle yakın beden teması kurarak, haz duyacak şekilde yaşanmasıdır. Çiftler; sarılmak, öpüşmek, masaj yapmak, birlikte banyo yapmak, erotik öyküler okumak, sohbet etmek, dokunmak, birlikte mastürbasyon yapmak veya cinsel birleşme yoluyla haz duyarak cinselliği paylaşabilirler. Her yakınlığın cinsel birleşmeyle sonuçlanmasını beklemek, günümüzde cinsel bir mit kabul edilmektedir. Örneğin her öpüşmenin ilişkiyle sonuçlanması beklentisi, kişiyi duygusal yaklaşım ve paylaşımlardan uzaklaştırmaktadır. Ortam her zaman ilişkiye müsait olmayabilir; bunun etkisiyle keyifli bir dokunuşun veya öpüşmenin hazzından mahrum olmamak gerekir.

Cinsel mitler, kişilerin cinselleği doğal ve rahat şekilde yaşayamamasının en önemli sebeplerindendir. Ülkemizde en sık tekrarlanan mitlere şöyle bi göz atarsak:
 • İyi bir cinsel ilişkide amaç tam birleşmedir ,
 • Mastürbasyon pis ve zararlıdır ,
 • Kadının cinsel ilişkiyi başlatması ahlaksızlıktır ,
 • Kadınlar sadece penis hareketiyle orgazm olabilirler ,
 • Cinsellik doğaldır öğrenilmez ,
 • Cinsel fanteziler kurmak yanlıştır ,
 • Dokunma, okşama, öpüşme gibi tüm fiziksel yakınlaşmalar cinsel birleşmeyle sonuçlanmalıdır ,
 • Cinsellikte kesin evrensel doğrular vardır ,
 • Cinsellikte erkek yöneticidir herşeyi bilir ,
 • Erkekler duygularını belli etmez ,
 • Erkekliğin, cinsel gücün göstergesi sık sık cinsel ilişkide bulunmaktır ,
 • Sevişme sırasında konuşulmaz ,
 • Cinselliğin temal amacı orgazm olmaktır ,
 • Erkekler kadına nasıl zevk verileceğini bilir ,
 • Erkeğin penisinin boyu çok önemlidir ,
 • Erkeğin penisinde sertleşme kaybı, eşini çekici bulmadığı anlamına gelir ,
 • Sevişmek, cinsel birleşme demektir ,
 • Sevişme ancak iki tarafın birlikte orgazm lmasıyla güzeldir ,
 • Cinsel ilişki sırasında erkek geri çekilirse hamile kalınmaz.
Bu ve bunlar gibi mitler yani hurafe, uydurma ve safsataların zihinlerde oluşturduğu kirlilikten yine ancak; eğitim ve doğru bilgilendirmeyle sıyrılabiliriz.

Cinsel davranış ve deneyimler; insanların cinsel olarak kendileriyle veya başka insanlarla isteyerek ve onay alarak gerçekleştirdikleri eylemlerdir. Bu eylemlerin sağlıklı olması kişilerin sorumluluğundadır. Bu sorumluluk eş/sevgililer arasında eşit olarak bölüşülmelidir. Çiftler sorumlulukları yerine getirmek için:
 • Cinsel davranışlarda birbirinin onayını alır.
 • Onay almak için baskı uygulamaz.
 • Birbirlerine sadık kalır.
 • Partnerinin haz almasına özen gösterir.
 • Partnerini fiziksel ve ruhsal zararlardan korur.
 • Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara ve istenmeyen gebeliklere karşı korur.
 • Yapmak istediği ve istemediği davranışlar konusunda açık olur.
 • Birbirlerinin sınırlarına saygı gösterir.
 • Davranışlarının sorumluluklarını üstlenirler.(CETAD 2008)
Mutlu bir cinsel hayat için olmazsa olmazların başında , cinsel eğitim gelir. Cinselliğin bir tabu olduğu ülkemizde, konuyla ilgili bilgiler çoğunlukla kulaktan dolma öğrenilmektedir. Son yıllarda CİSED, CETAD gibi dernekler , bu konuda eğitimin yaygınlaşması ve cinselliği tabu olmaktan çıkarmak için projeler üretmeye başlamışlardır. Cinsel eğitimde asıl olan; bebeklikten itibaren her gelişim dönemine özgü, bireyin algılayabileceği düzeyde yeterli bilgilendirmenin yapılmasıdır. Yani 'cinsel danışmanlık' kavramı günümüzde daha önem kazanmaya başlamıştır. Bu konuda yardım alınabilecek kişiler; cinsel terapistler, doktorlar, psikolog ve psikolojik danışmanlar..vb. olabilir. Özellikle evlilik öncesi alınacak cinsel danışma ile; vaginismus, ağrılı cinsel ilişki, sertleşme bozuklukları ve orgazm bozukluklarından uzak kalmak mümkün olacaktır.

Bu bilgilerin ışığında, cinselliği sağlıklı, doyurucu ve mutlu yaşamak için nelere dikkat edeceğimize gelelim...

Birbiriyle konuşabilen, ilişkilerinde karşılıklı anlayış ve paylaşımı ön planda tutan çiftler; cinselliği de aynı olumlu zeminde ve zevkle yaşayacaklardır. Çiftler konuşarak, kafalarındaki tüm kaygı, korku ve üzüntüleri, rahatsız eden şeyleri ve isteklerini, cinsellikten beklentilerini ve fantezilerini paylaşmalılar. Çünkü iyi bir iletişim, sorunlu cinsel yaşamın en iyi ilacıdır.

Öncelikli konulardan biri de; kişinin beden ve benlik algısının olumlu olmasının gerekliliğidir. Kendine güvenmek ve barışık olmak başka olumlu davranışları da beraberinde getirecektir.

İdeal ortamı oluşturmak diğer önemli noktadır. Kişiden kişiye değişen ideal ortam; zevke uygun müzik veya sessizlik, ortamın ısısı, ışıklandırma, tütsü veya mum yakmak...vb. içerir. Ayrıca; açlık veya aşırı tokluk, idrar hissi, yorgunluk, kızgınlık ..vb. durumlar motivasyon ve konsantrasyonu olumsuz etkileyeceğinden kaçınılmalıdır.

Ön sevişme cinselliğin bel kemiğidir..Birbirine dokunmaya, okşamaya ve öpmeye yeterli zaman ayıran çiftler, cinsel hayatta mutluluğu yakalarlar. Bunun yanı sıra 'aşk oyunlarını' da ihmal etmemek gerek. Cinsel fantezileri paylaşma, erotik giysilerle oynama, kışkırtıcı soyunma, farklı mekanlarda sevişmek, erotik masaj, farklı rollere bürünme..vb. davranışlar heyecanı arttırıp, ilişkiyi daha zevkli hale getirecektir.

Rahat ve gevşek olmak, ilk ilişkiden itibaren en çok dikkat edilmesi gereken durumlardandır. Alınacak sıcak bir duş, yoga ve meditasyon, sıcak çikolata içmek (sanıldığının aksine alkol kaslarda gerginliğe yol açabileceğinden tercih edilmemelidir) fiziksel ve ruhsal gevşemeyi sağlayıp, ilişkiyi daha kolaylaştıracaktır.

Herkes mutlu bir cinsel yaşamı, keyifle ve paylaşarak yaşamayı hak eder. Buna ulaşmak için; biraz bilgi, olumlu duygular ve istekli olmak yeterlidir.

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Mutlu Bir Cinsel Yaşam İçin Neler Yapılabilir? ile İlgili Kavramlar : cinsel yaşam, seks, mutlu cinsellik, cinsel terapi, cinselliğin tanımı, cinsel mitler, seks hurafeleri, cinsel eğitim, cinsel danışmanlık
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Mutlu Bir Cinsel Yaşam İçin Neler Yapılabilir?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Dnş.Betül NAZLISÖZ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Alkol/Madde Kullanımının Aile Üzerine Etkisi , Uzm.Havva BAYAR
 • Sorumluluk ve Özgüven , Aslı PAKSOY
 • Sosyal Becerilerin Kazanımında Ailenin Rolü ve Önemi , Aslı PAKSOY
 • Şemalar, Şema Terapisi ve Bağlanma , Uzm.Ali İhsan YAKA
 • Anne - Baba Tutumu ile Çocuğun Cinsiyet Rolü Arasındaki İlişki , Ramazan KAMÇI
 • Aşk Hakkında Herşey , Nihan DİKME
 • Çocuklarda Görülen Davranış Bozuklukları, Nedenleri ve Çözüm Yolları , Uzm.Ayşe YILMAZ
 • Çocuklarda Saldırgan Davranışların Önlenmesi , Uzm.Havva BAYAR
 • Eşimi Seviyorum, Beni Aldattı! , Dr.Mehmet TEKNECİ
 • Partneriniz Bir "Narsist" mi? , Dila HOTLAR
 • Sosyal Destek , Uzm.Suna BAYRAM
 • Duygu Odaklı Çift Terapisi , Dr.Mehmet TEKNECİ
 • Çocuğun Dil, İletişim, Bilişsel ve Sosyal Gelişimini Olumlu – Olumsuz Yönde Etkileyen Etkenler , Uzm.Engin OLGUN
 • Kaygılarımızın Anlamı , Özlem ATA
 • Kadınlarda Cinsel İstek Bozukluğu , Uzm.Havva BAYAR
 • Duygusal Özgürleşme Teknikleri (Eft) Nedir? Nerelerde Kullanılır? , Aysel KESKİN
 • Çocuklarda Yeme Problemi , Uzm.Aysu YENİEL SİLLE
 • Terörün Toplum Ruh Sağlığına Etkisi , Burçin KOYUNCU
 • Çatışmadan Kaçınmak İçin Ötekini Memnun Etmek , Dr.Fatih SÖNMEZ
 • Boşanma ve Çocuk , Adem TATAR
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  04:45
  Top