2007'den Bugüne 75,895 Tavsiye, 24,840 Uzman ve 17,065 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Eğitim - Seminer - Konuşma
■ Uzmanlık alanınızda çeşitli platformlarda konuşma yapıyor ya da eğitim mi veriyorsunuz?

■ İlgi duyduğunuz konu ile ilgili konuşmacı ya da eğitmen arayışında mısınız?

■ O zaman Makronot Ailesi’ne hoş geldiniz!..
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Obezite Cerrahisinden Sonra Yaşanılan Ağız ve Diş Sorunlarını Aşmanın ve Korunmanın Yolları
MAKALE #13190 © Yazan Dt.Güzin KIRSAÇLIOĞLU | Yayın Eylül 2014 | 2,225 Okuyucu
AĞIZ BAKIMINIZI TAM YAPTIĞINIZDAN EMIN OLUN

Diş ve dişeti hastalıklarının en büyük nedeni şüphesiz ki ağız bakımıdır. Bu nedenle doğru ve etkin diş fırçalamayı, diş ipi kullanmayı mutlaka diş hekiminizden öğrenin ve uygulayın. Ağız gargaraları ve ağız duşlarının da ağız bakımında faydası olduğunu unutmayın. Bu nedenle mevcut diş ve dişeti sorununuz var ise düzenli diş hekimi kontrollerinde hekiminizden ne tür ağız bakım ürünleri kullanacağınızı öğrenin.

AĞIZ KURULUĞUNA DİKKAT

Birçok diş ve dişeti probleminin altında yatan etken ağız kuruluğudur. Özellikle ameliyatın ilk aylarında sıvı alımının yudum yudum olması sıvı katı ayırımlarının ömür boyu dikkat edilmesi sizi sıvı alımı konusunda kısıtlayabilir. Buda ağız kuruluğuna neden olabilir. Bu nedenle mutlaka günlük 2-3 litre sıvı alımına dikkat etmek gerekir. Yudum yudum sıvı tüketirken özellikle su tüketiminde diş aralarından gargara yaparak suyu adeta bir temizleyici olarak kullanabilirsiniz. Suyu dişlerin yıkanmasına yardımcı olarak kullandığınız gibi ağzımızın nemini arttırmanızı da sağlar.

BİTKİSEL ÇAYLARIN FAYDALARINDAN YARARLANIN

Antibakteriyal ve antioksidan etkiye sahip yeşil çay ve ada çayı diş dostu çaylardır. Yeşil çay aynı zamanda metabolizmanızı da hızlandırır. Ada çayı yıllar yılı diş eti hastalıkları için hep önerilen bir antioksidandır. İster sıcak ister soğuk tüketeceğiniz bu çayları operasyon sonrası 31.günden itibaren tüketebilirsiniz.

AMELİYAT ÖNCESİ AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞINIZIN KONTROLÜ İÇİN MUTLAKA DİŞHEKİMİ KONTROLÜNE GİDİN.

Obezite cerrahisi, sonrasında yaşam tarzınızın değiştiği ilaç kullanımınızın kısıtlı olduğu dönemler içerir. Mideniz ve siz birbirinize alıştığınız dönemde diş ağrısı, diş sorunlarıyla uğraşmak adına operasyon öncesi bir diş hekimi kontrolüne giderek mevcut çürüklerinizden ağrı ve sorunlara neden olabilecek gömülü 20 yaş dişlerinizden kurtulabilirsiniz. Diş eti problemlerinizden kurtulmak için diş taşı temizliği yaptırabilirsiniz. Tıpkı hamilelik dönemi öncesinde olduğu gibi operasyon öncesinde kendinizi bakıma alabilirsiniz.

MİDE BULANTISINA DİKKAT

Zaman zaman elbette mide bulantısı yaşayacaksınız. MİDE ASİD’İ diş ie temas ettiğinde dişde aşınmaya neden olur. Şayet çok sık bulantı sorunu yaşıyor iseniz bulantı sonrası mutlaka dişlerinizi macunsuz fırçalayın.Yapabiliyor iseniz karbonatlı su ile gargara yapınki asit dengelensin.

Diş fırçalamanız midenizi bulandırıyor ise bu dönemde çocuk macunu kullanın.Mentol içerikli macunlar midenizin daha bulanmasına neden olur.Diş fırçası özellikle arka dişlerinize kadar uzandığında doğal olarak mide bulandırabilir bu nedenle küçük başlı fırçaları tercih edin

FLORİD İÇEREN MACUNLAR KULLANIN.

Diş macunlarıda bir çok tipte üretilmekte bu nedenle özellikle çürük önleyici flourid içeren macunları tercih edin.

OBEZİTE CERRAHİSİ SONRASI AĞIZ KOKUSU KADER DEĞİL

Ağız kokusu inanılmaz can sıkıcı bir durumdur. Ağız kokusunun nedenlerini gözden geçirsek obezite cerrahisi ağız kokusu nedeni değildir.

· Yetersiz ağız bakımı

· Ağız kuruluğu

· Çürük dişler

· Kötü yapılmış protezler

· Sistemik hastalıklar(şeker vb.)

· Diş taşları, dişeti iltihabı ağız kokusunun genel nedenidir.

Şayet kokunuz var ise bir diş hekimi kontrolüne giderek ağız kokusuna neden olan unsurlardan kurtulun. Çinko içeren ağız gargaraları ve ağız kuruluğunun ortadan kalmasına yardımcı suni tükürük jellerini de kullanabilirsiniz.

YETERLİ BESLENME VE VİTAMİN KULLANIMI

Genel vücut sağlığımız için yeterli beslenme ve vitamin kullanımı nasıl gerekiyor ise ağız ve diş sağlığımız içinde yeterli beslenme ve vitamin kullanımı önemlidir. Bu nedenle protein ağırlıklı beslenmek özellikle süt ve süt ünlerine, balığa öğünlerde yer vermek önemli. Yeterli gıdanın alınamadığı dönemde protein kullanımı ve vitamin kullanımına dikkat etmek gerekir.

CA VE POTASYUM tükrük yapısını güçlendiren minarellerdir. Bu nedenle CA ve potasyum kullanımınızın yeterli olup olmadığını kontrol edin.Atıştırma ve ara öğün hakkınızı yerfıstığından yana kullanın .YER FISTIĞI tam bir diş dostudur.

BİR PARÇA PEYNİR DİŞ KURTARIR

Peynir içerdiği kazein ile çürük yapan mikroorganizmalar üzerinde olumsuz etkiye sahiptir. Yemeğin sonun bir parça peynirle bitirmek inanılmaz faydalıdır.

DİŞ DOSTU SAKIZLAR ÇİĞNEMEK

XYLiTOL içeren (ŞEKERSİZ )sakızlar adeta çürük yapan mikroorganizmalarla savaşan bir bakım ürünüdür. Diş fırçasının yanınızda olmadığı ortamlarda diş dostu sakızları çiğneyerek ağız ve diş sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz.

BAHANELER ÜRETMEYİN

Hayatımızın mevcut seyrinde zaten problem olan şeyler bu dönemde daha fazla dikkatinizi çekebilir. Hayatınızda zaten bir takım şeyler ters giderken depresyona girme sebebinizi yemek yiyemediğinize bağlayabilirsiniz ya da bu operasyon sonrası dişlerim hep çürüdü ağzım koktu da diyebilirsiniz. Ama gerçek nedeni ortadan kaldırmadan probleminizden uzaklaşamazsınız bu nedenle ağzınızda mevcut sorunlardan ameliyat öncesi kurtulmak ameliyatla birlikte diş bakımınızı, diş sağlığınızı korumak adına düzenli yapmak size oldukça fayda sağlayacaktır. Ameliyat öncesi zaten mevcut olan diş sorunlarınız bu dönemde artarsa bunun sebebi sizsiniz. Bahaneler üretmeyin.

AMELİYAT SONRASI BELKİ

Gelişen yeni teknolojilerle diş beyazlatma, gülüş tasarımı veya laminete uygulamaları ile kendinize yeni imajınızda yeni bir gülümseme armağan etme şansınız olur. Obezite cerrahisi sizin hayata sağlıklı devam etme şansınız. Dişerlinizi mahveden bir süreç değil yeni imajınızı destekleyen bir sürede gelişim. Bu nedenle ağzınıza giren her lokmanın sizin sağlığınızı destekleyen yiyeceklerden oluşması çikolata, kola ve şekerli gıdaların size tekrar kilo aldırmasının yanı sıra diş sağlığınızı olumsuz etkilediğini unutmayın.

Bu size verilmiş bir şans, iyi değerlendirin.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Obezite Cerrahisinden Sonra Yaşanılan Ağız ve Diş Sorunlarını Aşmanın ve Korunmanın Yolları" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dt.Güzin KIRSAÇLIOĞLU'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dt.Güzin KIRSAÇLIOĞLU'nun izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     1 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Eğitim - Seminer - Konuşma
■ Uzmanlık alanınızda çeşitli platformlarda konuşma yapıyor ya da eğitim mi veriyorsunuz?

■ İlgi duyduğunuz konu ile ilgili konuşmacı ya da eğitmen arayışında mısınız?

■ O zaman Makronot Ailesi’ne hoş geldiniz!..
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dt.Güzin KIRSAÇLIOĞLU'nun Yazıları
► Ağız Yaraları Dr.Dt. Nihat TANFER
► Ağız Kokusu Dr.Dt. Nihat TANFER
► Ağız Bakımı Dr.Dt. Nihat TANFER
► Ağız ve Diş Sağlığı Dt.Gizem ARSLANOĞLU
► Ağız Kanserleri PDF Dt.Tuba Uluneke KOÇ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 17,065 uzman makalesi arasında 'Obezite Cerrahisinden Sonra Yaşanılan Ağız ve Diş Sorunlarını Aşmanın ve Korunmanın Yolları' başlığıyla benzeşen toplam 70 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Post-Core Sistemler Şubat 2016
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


09:26
Top