2007'den Bugüne 83,826 Tavsiye, 26,309 Uzman ve 18,757 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Alerjik Rinitin Tedavisinde Fototerapi
MAKALE #13858 © Yazan Op.Dr.Ahmet ŞİRİN | Yayın Aralık 2014 | 2,542 Okuyucu
Alerjik Rinitin tedavisinde yepyeni bir yöntem

Evde Rinofototerapi (630 nm- soft lazer) tedavisi;
Işık teknolojileri son yıllarda pek çok hastalığın tedavisinde tıbba yeni bir bakış açısı yaratmıştır. NASA uzay çalışmalarında ışık teknolojisi artık uzayda bitki büyümesi için kullanılmaktadır. Bitkilerin 150-200 kat daha hızlı büyümesinden yola çıkan Amerikalı tıp bilim adamları bu özellikleri kullanarak kemik iliği nakli olan hastalarının iyileşmesini hızlandıran bir tedavi olarak kullanılmaya başlamışlardır. Işık yayan bu diyot teknolojisi kanserli hastada ağrıyı hafifletmekte olduğu çalışmalarda ortaya konmuştur. Ayrıca pek çok cilt hastalıklarında veya dokuların yenilenmesinde günümüzde kullanılan özellikleri vardır. Bu özellikler den yola çıkılarak burun alerjilerinde rahatlama ve şikayetlerin giderilmesinde kullanılmaya başlanmıştır.Nezle nedeniyle burun içindeki mukoza adı verilen dokuların oluşturduğu tepki nedeniyle kişilerde sık hapşırmalar, gene bu mukoza yapılarının şişmesi ile burun tıkanıklıkları, bu reaksiyonlarla beraber seyredebilen bazen gözlerde sulanma, yanma ve kaşıntılar süreğen olarak kişide yıl boyunca devam etmekte veya mevsim geçişlerinde sıklıkla yaşanmaktadır. Alerjik rinit adı verilen burunun bu tepkimesinde şikayetleri azaltmak ve kişiyi rahatlatmak için bir takım ilaçlar kullanılmaktadır. Ayrıca uzun süre devam edebilen bir tedavi şeklide immunoterapi adı verilen aşı tedavisidir. Tüm bu tedavilerin yanı sıra günümüzde soft lazer yöntemi adı verilen bir yöntemde bu tedaviler arasına eklendi. Bilimsel çalışmalar ile desteklenen bu yöntem günümüzde kişilerin sıkıntılarının rahatlatılmasında yeni tedavi olarak kullanılmaya başlanmıştır.

5 dakikalık seanslar halinde uygulanan soft lazer tedavisi ağrısız bir uygulamadır ve birkaç seanslık tedaviden sonra olumlu etkileri izlenmeye başlar.

Hem mevsimsel hem de tüm yıl süren (perenial) alerjik nezlesi olan hastalarda ışık tedavisi ile burunda alerjiye bağlı gelişen kaşıntı, akıntı, tıkanma, hapşırık gibi her türlü şikayet başarı ile azaltılmakta ya da yok edilmektedir.

Burun içi Rinofototerapi (630 nm- soft lazer) tedavisi alerjik nezlesi olan bütün hastalarda uygulanabileceği gibi bazı hasta gruplarında özellikle tercih edilmektedir.
Bunlar;
• Alerjik nezle ile ilgili şikayetleri burun spreyleri ve ağızdan alınan alerji ilaçları ile kontrol edilemeyen hastalar,
• Standart tedavilerin, yan etki ya da başka hastalıklar için kullanılan diğer ilaçlarla etkileşim gibi çeşitli nedenlerle uygulanamadığı hastalar,
• Uzun dönem ilaç kullanmak istemeyen hastalardır. Soft lazer tedavisinde özel dalga boyunda ışınlar kullanılır. Bu uygulama burun delikleri yolu ile yapılır. uygulama sırasında herhangi bir sıcaklık ya da ağrı hissi oluşmamaktadır . Dokuda herhangi bir kalıcı hasar oluşmadığından alerji hastalarında bir sorun yaşanmadan uzun dönemler kullanılabilmektedir.

Kaç tedavi gereklidir?

Kişinin alerjik hastalığının ciddiyetine ve şiddetine bağlı tedavi şeklide değişebilmektedir. Evde mobil cihazla 5 er dakika uygulayacağınız bu tedavi bulguların gerilemesinde yeterli olabilmektedir. Alerjik burun rahatsızlığı süreğen bir hastalık olması nedeniyle zaman zaman bu tedaviyi uygulamak gerekebilir.

Sürekli bir tıbbi merkezde seanslar için bulunmam gerekiyor mu?

Günümüzde özellikle çalışan kişiler açısından bakılacak olursa bu tür seanslı tedaviler kabusa dönüşebilmektedir. 8 gün boyunca sürekli zaman ayırmak kişileri bu tedavinin olumlu yönleri dikkate alınsa bile kişiyi yıldırabilmektedir. Hele ki İstanbul’un trafik veya ulaşım sorunları göz önüne alındığında kişiler haklı olarak bu tedaviler için zaman bulamamaktadırlar. Üstelik Kişiler 5 dakikalık 8- 10 seanslık bir işlem için zaman ve maddi boyut kısmı düşünüldüğünde vaz geçmektedirler. Bunları göz önünde bulundurup ev tipi Rinofototerapi (630 nm- soft lazer) uygulamalarımızda kişi bu işlemler için zaman kaybı oluşturmadan uygulamayı kendi gerçekleştirebilmektedir. Üstelik mali boyutu da ekonomik olmakta ve zaman kaybı yaşanmamaktadır.

Tedaviyi Nasıl uygulayacağım?

Muayeneniz tamamlandıktan sonra, Tedaviye uygun bir adatsanız, İşlemi kendiniz evinizde uygulayabilirsiniz. Size konsinye ev tipi cihazlar verilecektir. Öncelikle bu tedaviyi yapabilmek için sizi kısa bir eğitime ve bilgilendirmeye tabi tutacağız. Tedaviyi kolayca hiçbir sıkıntı çekmeden rahatlıkla uygulayabileceksiniz. Gereğinde, danışma hattından kullanımla ilgili sorularınız olduğunda ulaşıp destek alabileceksiniz. Tedavi seanslarınızı evde kendiniz tamamladıktan sonra, Tedavi bitiminde konsinye cihazı bize geri getireceksiniz. Sizden cüzi bir kullanım ücreti alınacaktır. Dilerseniz kullandığınız bu cihazı satın alarak zaman zaman uygulayarak tedavinizde daha başarılı olabilirsiniz. Hastalığın durumu göz önüne alındığında böylesi işlem sizin daha lehinize olacaktır.

Tedavi acı verir mi?

Rinofototerapi (630 nm- soft lazer) ve diğer lazer uygulamaları dermatolojide kullanılmaktaydı bu çalışmalarda uzun zamandır soft lazer uygulamalarının bağışıklık sistemine etki edebileceği biliniyordu. Rinofototerapi (630 nm- soft lazer), Uygulama tamamen ağrısızdır.

Hamilelik sırasında soft lazer tedavisi yapılabilir mi?

Evet, tavsiye edilmektedir, çünkü ilaçların büyük bir çoğunluğu, süt veren annelerin tedavisi için tavsiye edilmemektedir veya hamilelik süresince sınırlı miktarda uygulanabilmektedir.

Rinofototerapi (630 nm- soft lazer) uygulaması ile burunda oluşan başlıca etkiler;
Mukozada alerjik reaksiyona bağlı histamin maddesi salınmasının engellenmesi,
Histamini üreten mast hücrelerinin salgı yapmasının önlenmesi,
T lenfosit ve eozinofil adı verilen hücrelerin miktarında azalma,
Hastanın burun salgılarında eozinofil, ECP ve Interlökin-5 gibi alerjik reaksiyonlarda artan maddelerin miktarında azalmadır. Tüm bu süreçte burun şikayetlerinde gerileme.
Kullanılmaması gereken hastalar;
Burun tıkanıklık nedeni farklı sebeplere bağlı olanlar ( Deviasyon gibi) ciddi burun eğiklikleri olan hastalar,
Alerjik nezlenin yanı sıra diğer akut viral ya da bakteriyel burun iltihapları bulunan hastalar,
Burun içinde ya da genizde tümörleri olan hastalar,
Ciddi burun kuruması ve burun içinde kabuklanma şikayeti olan hastalar,
Daha önce cilde yönelik soft lazer sırasında ciltte ciddi sorunlar yaşamış olan hastalardır.
Çocuklarda yaş sınırı nedeniyle uygulama farklılık arz eder.
Kalp pili veya kökler implant kullananlar.

TEKNOLOJİNİN SERTİFİKA ONAYLARI: EU Medical Devices Directive 93/42/EEC (1992) and is certified for ISO9001 (2000) and ISO 13485 (2003). Certification No.: 499/499CE

BİLİMSEL ÇALIŞMALAR:
Leong SC. Rhinophototherapy: gimmick or an emerging treatment option for allergic rhinitis. Rhinology2011;49:499-506.
Rhinophototherapy: A new therapeutic tool for the management of allergic rhinitis ;Journal of Allergy and Clinical Immunology;Volume 115, Issue 3, Pages 541–547, March 2005
Andrea I. Koreck, MD, PhDemail, Zsanett Csoma, MD, Laszlo Bodai, Ferenc Ignacz, Anna Szabo Kenderessy, Edit Kadocsa, MD, PhD, Gabor Szabo, DSc, Zsolt Bor, DSc, Anna Erdei, DSc, Barnabas Szony, MD, PhD, Bernhard Homey, MD, Attila Dobozy, MD, DSc, Lajos Kemeny, MD, DScReceived: June 8, 2004; Received in revised form: November 3, 2004; Accepted: November 4, 2004; Published Online: January 04, 2005Szeged and Budapest, Hungary, and Duesseldorf, Germany
WEB:
http://www.nasa.gov/centers/marshall/news/news/releases/2003/03-199.html
http://www.syrolight.com/info/effect-of-nasa-light-emitting-diode-led-irradiation-on-wound-healing
http://www.yperion.com/technology/led-technology/nasa-space-technology.html?sl=EN
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Alerjik Rinitin Tedavisinde Fototerapi" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Op.Dr.Ahmet ŞİRİN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Op.Dr.Ahmet ŞİRİN'in izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Ahmet ŞİRİN Fotoğraf
Op.Dr.Ahmet ŞİRİN
İstanbul
Doktor "Kulak, Burun, Boğaz - KBB"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi1 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Op.Dr.Ahmet ŞİRİN'in Makaleleri
► Alerjik Rinit-2014 Prof.Dr.Cengiz KIRMAZ
► Alerjik Çocuk ve Dondurma Prof.Dr.Yonca TABAK
► Alerjik Kontak Dermatit-2014 Prof.Dr.Cengiz KIRMAZ
► Alerjik Rinit (Saman Nezlesi) Prof.Dr.Murat Cem MİMAN
► Alerjik Hastalıklarda Akupunktur Tedavisi Dr.Cemalettin EKMEKCİOĞLU
► Alerjik Rinit’te Rhinoligt Tedavisi Op.Dr.Mert BİLGİLİ
► Adet Dönemleri ve Alerjik Hastalıklar Prof.Dr.Cengiz KIRMAZ
► Alerjik Hastalıklar ve Yaşam Kalitesi Prof.Dr.Cengiz KIRMAZ
► Hamilelikte Alerjik Hastalık Tedavisi Prof.Dr.Cengiz KIRMAZ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,757 uzman makalesi arasında 'Alerjik Rinitin Tedavisinde Fototerapi' başlığıyla benzeşen toplam 45 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


16:44
Top