2007'den Bugüne 90,319 Tavsiye, 27,791 Uzman ve 19,732 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
İlkokula Başlayan Çocuklar İçin Ailelere Öneriler
MAKALE #17196 © Yazan Uzm.Psk.Cenya KATALAN | Yayın Eylül 2016 | 2,969 Okuyucu
Çocuklar okula başlıyor, eğitim hayatına attıkları ilk adımla hem duygusal hem sosyal açıdan yeni bir döneme başlıyorlar. Bu nedenle iyi ve doğru başlangıç yapmak sadece okul ve öğretmen seokula-bas%cc%a7lamaçimi ile değil ailenin davranışları ile de önem kazanıyor.

Anne babanın aşırı koruması ve çocuklarını küçüklükten beri yanından ayırmamaları çocuklarda okul fobisine yol açabiliyor.

Çocukları Okula Hazırlamak için Neler Yapılabilir?


Öncelikle aileler çocukları duygusal açıdan okula hazırlamalıdır. Bu hazırlık için çocukların ilk haftalarda stresli ve kaygılı olmalarının normal olduğunu anlatarak başlayabilirsiniz. Okula başlamadan evvel bunu mutlaka belirtin. Unutulmamalı ki yeni başlangıçlar yetişkinler için de kaygı verici durum olabiliyor.

Okul açılmadan en az bir hafta kadar önce yemek ve uyku saatlerini düzenleyin.

Bilgisayar oynama ve televizyon izleme saatlerini azaltmaya çalışın.

Ders çalışmak için motivasyonunu arttıracak malzemeler alın, okul alışverişine mutlaka beraber çıkın ve seçimlerine saygı gösterin. Unutulmamalı ki çocuklar da bir birey ve düşüncelerine ve duygularına saygı göstermek gerekir.

Aileler çocukları ile kendi okul yıllarındaki deneyimlerini, anılarını paylaşabilir. Bu çocuklarla yakınlık kurmayı daha çok sağladığından öğüt verm
ekten çok daha fazla işe yarayacaktır.

Okul çocuk için oyun ve arkadaş demektir. Dolayısıyla okulda yeni arkadaşlarının olacağı ve yeni oyunlar oynayacağı çocuğa anlatılmalıdır.

Okul ortamı beraberinde uyulması gereken yeni kuralları getirir. Tuvalete gitmek, oyun oynamak, su içmek gibi temel ihtiyaçlar dahi kurallara bağlı olduğundan çocuğunun bu kurallara daha kolay alışması ve güçlüğü yenmesinde ailenin rolü çok önemlidir. Aileler çocukları kendilerinden uzaklaşıyor diye korkuya kapılıp kaygılanmaktadırlar. Fakat unutulmamalıdır ki ailelerin kaygı seviyesi ne kadar az ise çocuğa yansıtacakları kaygı da bir o kadar az olacaktır. Kaygılı olan aileleri gören çocuklar bu durumda kaygılanacak bir şey var gibi durumu algılarlar ve onların var olan normal kaygı seviyeleri de artar ve sorunlara sebep olur.

Okulun ilk günlerinde çocuklarla beraber okula gidip, öğretmenle tanışmak ve onun yanında olduğunuzu hissettirmek çocuğun kaygısını azaltacaktır.

Okula Gitmek İstemeyen Çocuklar için Neler Yapılmalıdır?

Çocuğun isteğini anlayışla karşılayıp neler hissettiğini öğrenmek önemlidir. Çocuğun kaygıları paylaşılmalı ve okul ile iyi bir ilişki kurulmalıdır.

Başlangıçta çocukla beraber okula gidilmeli sonrasında yavaş yavaş aşamalı olarak okuldan uzaklaşılmalıdır. Böylece çocuğun okula alışması sağlanacaktır.

Çocuk okuldan korkuyor diye kesinlikle eve götürülmemelidir. Böyle yapılırsa çocuğun korkusu pekişmiş olur ve zamanla okul fobisine dönüşür.

Okul Fobisi Nedir?

Okul fobisi çocuğun kuvvetli bir endişe ile okula gitmeyi reddetmesi veya okula gitmede isteksiz olmasıdır. Çoğunlukla 5-8 yaşları arasında görülmektedir.

Okul fobisi olan çocuklar okula olan isteksizliklerini genellikle bedensel yakınmalarla ifade ederler ve anne babayı ikna etmeye çalışırlar. Bu bedensel yakınmalar çoğu zamanda gerçekten olmaktadır ve okula gitme anlaşması kapandığında ortadan kaybolmaktadır.

Okul fobisi olan çocukların mide bulantısı, karın ağrısı veya baş ağrısı gibi bedensel şikayetleri genellikle sabah uyandıklarında görülür ve okula gitmemelerine karar verildiğinde geçer. Okula öğleden sonra giden çocuklarda ise bu şikayetler öğleden sonra görülmektedir.

Uzm. Klinik Psikolog Cenya Katalan
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"İlkokula Başlayan Çocuklar İçin Ailelere Öneriler" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Uzm.Psk.Cenya KATALAN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Uzm.Psk.Cenya KATALAN'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Cenya KATALAN Fotoğraf
Uzm.Psk.Cenya KATALAN
İstanbul
Uzman Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi4 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Cenya KATALAN'ın Makaleleri
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,732 uzman makalesi arasında 'İlkokula Başlayan Çocuklar İçin Ailelere Öneriler' başlığıyla benzeşen toplam 39 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


21:56
Top