TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!SERTLEŞME BOZUKLUĞU (İKTİDARSIZLIK)

Feyzullah ALPMAN Fotoğraf
Uzm.Psk.Feyzullah ALPMAN
İstanbul
Uzman Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Özel ÜyesiTavsiyeEdiyorum.com Üyesi162 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 22 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları KayıtlıMSN/ICQ/Skype Adresi VarTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 281,

* Yayın Tarihi : 21-10-2016 - 11:13 (93 gün önce),

* Ortalama Günde 3.02 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 4810 , Kelime Sayısı : 586 , Boyut : 4.70 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Uzm.Psk.Feyzullah ALPMAN hakkında söyledikleri:
Değerli arkadaşım Feyzullah Alpman'la Klinik Psikoloji Yüksek Lisansı yaparken tanıştım. Kendisi sıcak kanlı, paylaşmayı seven, çalışkan, üretken ve yeniliklere açık bir insandır. Danışanlarına yardımcı olabilmek için gecesini gündüzüne kattığını ve danışanlarına üst düzeyde yardımcı olabildiğini birçok vakasında bizzat gördüm. Gerek psikopatoloji bilgisindeki yeterliliği gerekse karakter yapısından beslenen insancıl yaklaşımı, onu diğer meslektaşlarından farklı kılıyor. Psikolojik yardıma ihtiyacınız varsa tereddüt etmeden kendisine güvenebilirsiniz. Gönül rahatlığıyla tavsiye ediyor, başarıl... [DEVAMI..]
(Uzm.Psk.Ahmet IŞIN, Sitemize Kayıtlı Profesyonel, 27-12-2016)

Feyzullah Beyle almış olduğumuz psikoterapi eğitimi sayesinde tanışıyorum. Şuan aynı ofiste danışan görmemiz sayesinde kendisinin işine verdiği özveriyi ve saygıyı yakından görme şansım oldu. Danışanlarını içtenlikle ve açık fikirli olarak dinlerken, esnekliği ve olaylara yaratıcı bakış açısıyla dahil olup hayatlarında değişimi nasıl yarattığına şahit oldum. Kendisiyle ilgili farkındalığını arttırmak ve sorunlarının çözümünde destek almak isteyen herkese meslektaşımı tavsiye ederim.
(Gülşah Öztürk Erten, Sitemize Kayıtlı Profesyonel, 23-11-2016)

Uzm.Psk.Feyzullah ALPMAN Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
SERTLEŞME BOZUKLUĞU (İKTİDARSIZLIK)

Erkekte erektil bozukluk aynı zamanda erektil disfonksiyon, empotans, iktidarsızlık, sertleşme zorluğu olarak da adlandırılmaktadır ve “sürekli olarak ya da yineleyici bir biçimde, yeterli bir ereksiyon sağlayamama ya da cinsel etkinlik bitene dek bunu sürdürememe” olarak tanımlanmaktadır. Sertleşme bozukluğu, cinsel isteksizlik değildir. İktidarsız bir erkek orgazm ve baba olabilir.

Sertleşme bozukluğu tanısının konulabilmesi için, cinsel aktivitenin tamamlanması için sertleşmenin sürekli olarak sağlanamaması veya sürdürülememesi gerekmektedir. Erektil bozukluğunun yaşam boyu tipinde erkekte vajinaya girişi için yeterli ereksiyon hiçbir zaman oluşmamıştır. Edinsel tipte ise bir dönem vajinaya giriş için yeterli ereksiyon oluşmaz, ancak daha sonra olamaz. Bazı erkeklerde ise sabah sertlikleri veya ön sevişme ya da mastürbasyon sırasında sertleşme olurken cinsel birleşmeye girecekleri zaman sertliklerini yitirirler. Bu sabah sertliği ve önsevisme sırasında sertleşmesi olan erkeklerin tedavi sürecinde şansları daha yüksektir. Çünkü bu durumlarda sorunun organik bir duruma bağlı olarak gelişme olasılığı çok düşüktür. Ayrıca edinsel tip ile karsılaştırıldığında yaşam boyu cinsel işlev bozukluğu daha az görülmekle birlikte tedaviye daha az yanıt vermektedir. Erektil bozukluğun görülme sıklığına ilişkin çeşitli değerler bulunmaktadır. Araştırmalara göre 40-70 yaş arasındaki erkeklerin %70’inde zaman zaman görülür.

Nedenleri:

Başarısız olma korkusu, stres, aşırı sigara alkol, cinsel anksiyete, öfke, toplumun ahlaki kurallarına bağlı olarak cinsel dürtülerin ifade edilememesi erkeklerde sertleşme bozukluklarına neden olan psikolojik faktörleri oluşturmaktadır. Cinsel ilişkinin bir performans olarak algılanması sonucu başarılamaması veya başarılamayacağı düşüncesinden kaynaklanan anksiyete, anksiyetenin yarattığı dikkat yönelim değişikliği ve buna bağlı erkeğin katılımcılıktan iyice uzaklaşarak seyirci rolüne geçmesi bu bozukluğun nedenleri arasında önemli bir yere sahiptir. Masters ve Johnson 40 yasın üzerindeki erkeklerde peniste sertleşmeme korkusu olduğunu belirtmiştir ve araştırmacılar bu korkunun yaşla birlikte erkekliği kaybetme korkusu olduğunu öne sürmektedirler. Kişinin gelişimsel sürecindeki yakınlaşabilmeyi engelleyen, yetersizlik ve güvensizlik duygularına yol açan, sevemeyen ve sevilmeyen biri olduğu hissi gelişmesine neden olan deneyimler gibi bazı faktörler erektil bozukluğun gelişmesine neden olabilmektedir. Eşler arasındaki güçlükler, iletişim bozuklukları, duyguların paylaşılamaması gibi faktörler bozukluğun gelişmesinde yer alan diğer faktörleri oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra tekrarlayan erektil disfonksiyonlar kişinin performans kaygısını daha da arttırarak, cinsel yakınlaşmadan alınan haz ve uyarılmaya verilen yanıtın bozulmasına ve sorunun daha da şiddetlenmesine neden olabilmektedir. Erektil bozukluğa yol açan tıbbi hastalılar arasında en iyi bilinen hastalık diyabettir. Ayrıca damar hastalıkları, endokrine ve nörolojik birçok hastalık da erektil bozukluğa neden olabilmektedir.

Kaplan birincil-ikincil ayırımına tam ve durumsal erektil işlev bozukluğunu eklemiştir. Tam erektil işlev bozukluğu olanlarda hiçbir durumda ve hiçbir eşle ereksiyon olmamaktadır. Durumsal erektil işlev bozukluğunda ise belli durumlarda veya bazı partnerlerle ortaya çıkmaktadır.

Tedavisi:

Sertleşme bozukluğunun tedavisi; cinsel terapi, sigara ve alkol alımı sınırlandırılması, beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi, egzersizler, hormonal tedaviler ve cerrahi yöntemler olarak sıralanabilir.

Cinsel Terapide detaylı öyküsü alınan danışanın, sorunun nedenleri araştırılır, öncelikle partneri ile ilişkisi ve psikolojik yönlerine odaklanılır. Sonrasında aşamalı olarak davranışçı yöntemler uygulanır. Ereksiyon olmadan erotik zevk, orgazm olmadan ereksiyon, elle veya oral uyarı ile orgazm, orgazm olmadan cinsel birleşme ve cinsel birleşme şeklinde devam eden süreç olası sorunu tetikleyici unsurları kontrol etmekle ilgili beceriler geliştirilerek tedavinin süreklilik kazanması sağlanır ve sonlandırılır.
Cinsel birleşme sağlıklı, mutlu ve doyumlu bir ilişki için çok önemlidir. Bu yüzden ertelemeden yardım alınmalı, beslenmeye ve düzenli spor yapmaya özen gösterilmelidir.

Feyzullah ALPMAN
Psikoterapist/Uzm. Klinik Psikolog

Kaynaklar:
• İncesu, C., Klinik Psikiyatri Dergisi , Cinsel işlevler ve cinsel işlev bozuklukları, 2007.
• Kaplan, H.S.: The New Sex Therapy: Active Treatment of Sexual Dysfunctions. New York, Brunner/Mazel, 1974.
• Masters, W.H., Johnson, V.E.: Human Sexual Response. Boston, Little Brown Co, 1966.
• Sadock, V. A. Normal insan cinselligi, cinsel islev ve cinsel kimlik bozuklukları. Kaplan ve Sadock’s Comprehensive Textbok of Psychiatry, 2007
• Keçe, A.C., Cinselliğin Dayanılmaz Ağırlığı, 2006

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

SERTLEŞME BOZUKLUĞU (İKTİDARSIZLIK) ile İlgili Kavramlar : sertleşme bozukluğu, ereksiyon sorunu, erektil disfonksiyon, empotans, iktidarsızlık, sertleşme zorluğu
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"SERTLEŞME BOZUKLUĞU (İKTİDARSIZLIK)" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Uzm.Psk.Feyzullah ALPMAN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Mutlu Ve Uzun Ömürlü Evlilik İçin 8 İpucu , Ayşin AKDAĞ
 • Psikoterapi Nedir? , Uzm.Yasemin BAĞRIAÇIK
 • İntihar Düşünceleriyle Baş Etme , Uzm.Beyza ÜNAL
 • Kayıp Ve Yas , Uzm.Beyza ÜNAL
 • Obsesif Kompulsif Bozukluğu (Okb) Ve Tedavisi , Sadık SUN
 • İlişkilerde Öfke Patlamaları Neden Olur ? , Uzm.Eyüp SARI
 • Depresyondan Nasıl Kurtulurum , İbrahim GÜLYAŞAR
 • Şiddetsiz İletişim Nedir? , Uzm.İrem BRAY
 • Karne Zamanı Ve Anne Babaların Tepkileri , Selin ALKIŞ AYTEN
 • Bebeklerin Uykuları Ve Uyuma Döngüleri , Uzm.Ayfer SUMMERMATTER
 • Depresyonla Başetmenin Yolları , Aysel KESKİN
 • Şimdi Ve Burada Hissetmek Ve Depresyon , Ayşenur BAYRAKTAR
 • Toplumsal Bilinç Ve Empati Üzerine , Uzm.İpek ERDEM
 • Parmak Emme Ve Tırnak Yeme , Uzm.Aysu YENİEL SİLLE
 • Cinsel Gelişim Ve Eğitim , Uzm.Aysu YENİEL SİLLE
 • Çocuğumun Anaokuluna Hazır Olduğunu Nasıl Anlarım? , Uzm.Aysu YENİEL SİLLE
 • Kimler Manüplasyon Yapar , Uzm.Tuğba DEMİRÖZ
 • Manüplasyon Teknikleri , Uzm.Tuğba DEMİRÖZ
 • Manüplasyon , Uzm.Tuğba DEMİRÖZ
 • Çocuğunuzla Oyun Oynamak , Uzm.İpek ÖRGÜT
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  21:10
  Top