TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
Çocuklar ve Yemek Sorunları

Elif KOCA Fotoğraf
Pdg.Elif KOCA
İstanbul
Pedagog
7 kez tavsiye edildiKütüphanemizde Yayınlanan 22 Makalesi varFotoğrafı MevcutTelefon Numaraları Kayıtlı
 
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 17199,

* Yayın Tarihi : 27-01-2009 - 19:51 (2951 gün önce),

* Ortalama Günde 5.83 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 10129 , Kelime Sayısı : 1320 , Boyut : 9.89 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Pdg.Elif KOCA hakkında söyledikleri:
Elif ile aynı branşı paylaşmak, ve onu tanıdığım için kendimi çok şanslı hissediyorum. Kendisi alanında uzman , etik çalışmayı kendine ilke edinmiş bir arkadaşımdır. Güleryüzlü, herşeye olumlu bakışı, kendini ifade biçimi kendine has ve etkileyicidir. Mesleki konularada onla konuşmak keyiflidir. Olayları değerlendirişinde bir çok durumu göz önüne alır ve danışanlarına maksimum düzeyde yardımcı olmaya çalışır. Kendisini bütün ailelere tavsiye ederim.
(Didem KÜT, Sitemize Kayıtlı Profesyonel, 14-09-2015)

Sayın Koca,

Hayatımızdaki sorunları bir bir çözerek, bizi çıkmazın içersinden çekip aldığınız ve bunu yaparken her zaman ulaşılabilir, özverili ve sıcak olduğunuz için ailem ve kendi adıma çok çok teşekkür ederim...

Sizinle beraber hayatımız çok daha keyifli, birbirimizi anladığımız günlerle dolu artık... İnsanın kendi sorunlarını ancak kendinin çözebileceğini, dışardan hiç tanımıyan bir insanın profesyonelde olsa fazla çözüm sağlayamıyacağını düşünürdüm. Bu terapi sürecini yaşadıktan sonra gördüm ki! Herkesin kendi hakkında bilmediği pek çok şey varmış ve bunu öğrenmenin yaşı yokmuş..... [DEVAMI..]

(Güzide, Danışan, 09-01-2010)

Merhabalar,
Sayın Koca ile kurucusu olduğu Bagi Bugi Anaokulunda tanışmışlığımız vardır.
Kendisi işinde oldukça deneyimli, piyasadaki bir çok danışmanlık hizmeti veren kişiler gibi değil, danışmanlığını sadece kliniğinde değil Üniversite' de verdiği derslerle ve bunun gibi bağlı olduğu kurumlara oldukça yararlı ve kurumların haricinde çevresine oldukça yararlı bir kişiliğe sahip birisidir.

www.yuvakalbi.com portalımıza yazmaya başladığı makaleleri ile Yuvakalbi.com
üyeleri evebeynlerimizede oldukça yararı olmuştur.

Elif Koca' ya teşekkürlerimi sunar,
Başarılarının devamını dilerim.

(Mehmet Ali AYARKAN, Arkadaş/Tanıdık, 11-09-2009)

Elifin, hem müsterisi hem dostu hemde is arkadasıyım. 3 yasındaki oglumla 1.5 yasından beri yakınen ilgilenmektedir. Çok yumusak yapıcı sakin ve bilgili yaklasımları her zaman çozum odaklı olmustur. Kisiliğininde tam olarak meslegiyle butunleştiği Elif koca genc yasına ragmen cok basarılı islere de imza attı.. kendisiyle sevgi dolu dialogumuz hic bozulmadı bozulmayacakta.
Elif, müsterisine sonuna kadar sahip cıkar, bilgi birikimiyle ebeveynleri tam olarak olması gerektigi gibi yonlendirir ve olumlu neticelerle sizi basbasa bırakır. Akademik çalışmalarına titizlikla zama ayırır, 3.kitabını yaz... [DEVAMI..]

(elif secmeer, Danışan, 16-05-2009)

Pdg.Elif KOCA Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
Çocuklar ve Yemek Sorunları

Çocuklarda Yeme Direnci

Annenin, bebek / çocuk beslenmesinde kilit rol oynadığı doğru mudur? Yoksa bu, tüm aileyi ilgilendiren ortak bir sorun mudur?

Bebekler doğumsal bir aksilik olmadıkça ( ki bu nadir rastlanır) emme refleksiyle beraber doğarlar. Bu bebeğin ihtiyacı olduğunda, acıktığında yeme davranışı gösterebileceğini bize açıkça gösteriyor. Anne bebek beslenmesinde ve bebeğin beslenme alışkanlığı kazanmasında kilit rol oynar. Beslenme sırasında anne bebek duygusal olarak kuvvetli bağlar oluştururlar. Bebek ilerleyen yaşlarında da çok önem taşıyacak olan temel güven duygusunu kazanır…

Ne var ki annelik içgüdüsü diyebileceğimiz bir konu bebeğin acıkma mekanizmasının doğallığını bozabiliyor. Gerek anneler gerekse diğer aile üyeleri bebeklerinin aç kalması, zayıf, güçsüz kalması endişesiyle ihtiyacı dışında yedirmeye zorlayabiliyorlar. Bu durum kısa vadede yeme problemlerine, uzun vade de ise çocuğun davranışsal problemler yaşamasına sebep olmakta.

Bir bebek / çocuk hangi nedenlerle yemek yemeğe itiraz eder?

Sağlıklı bebek ya da çocuklar tıpkı yetişkinler gibi acıktıkları zaman yemek yeme eğilimi gösterirler. Bedensel sağlığı yerinde olduğu halde yeme davranışına direnen çocukta şunları incelemek gerekir.
- Çocuk acıkmamış olabilir.
- İhtiyacı dışında yemeye zorlanmış olabilir.
- Sevmediği yiyeceklerden kaçınıyor olabilir.
- Kazanç elde etmek ( istediği bir şeye ulaşmak ) için yememe davranışını kullanıyor olabilir.
- Anne babayı cezalandırmak için yemek yemeyebilir.
- Duygusal bir sorunu olabilir…

Bu sorunu aşmak için anne ve baba nasıl bir davranış kodu ve yöntem belirlemelidir?

- Yememe sorunu ne ?

Öncelikle aile, yukarıda bazılarını saydığımız çocuğun yememe nedenine kanalize olmalı ve bu sorunu çözmeye çalışmalıdır. Burada da çocuğun bireyselliği ön plandadır. Yeme davranışı gösteren binlerce çocuk olabilir. Bunlardan yüzlercesinin sorunu aynı olsa bile çözüm için aynı yol o yüzlerce çocuğa uygun olmayabilir. Çocuğun olumsuz davranışının nedenine ulaşılmalı ve bu sorunu çözümü için çocukla işbirliği içinde olunmalıdır. Onu incitmeyecek bir çözüm yöntemi geliştirilmelidir.

- Yemek Saati

Yemek yeme problemini yaşamamak için henüz işin en başındayken aileler bebeğin yemek saatlerini ayarlayabilirler. Bu durumda dikkat edilmesi gereken konu, saatlerin bebeğe göre ayarlanması gerektiğidir. Her bebek bireysel farklılıklar gösterir. Bebekler aynı zamanda doğmuş olsalar bile yemek, uyku, tuvalet… gibi özbakım ihtiyaçları için farklı sürelere ihtiyaç duyabilirler. Çok fazla zorlama olmaksızın ( ki tamamen bebeğin insiyatifine bırakılması da doğru değil ) bebeğin ihtiyacına göre ayarlanan zaman aralıklarında yapılan beslenme bir çeşit koşullanma sağlayacağından olumlu davranış kazanmada önemli rol oynayacaktır.

- Ek gıdalara yumuşak geçiş

Ek gıdalara geçerken bebekler yeme sorunu yaşayabilirler. Bunun için alıştırma sürecinde her 3 - 4 günde yalnızca 1 besin 1- 2 çay kaşığı ile denenmelidir. Biberonla beslenen bebekler için ilk ek gıdaları biberon sütüne karıştırılarak verilebilir. Bu yöntemler hem bebeğin yeni tada alışmasını hem de olası alerji riskine karşı önlem almamızı sağlar. Kuralına ve yeme zamanına uygun olabildiğince çeşitli ek gıda bebeğin damak tadında ki zenginliğe, dolayısıyla büyüdüğünde aşina olduğu bu gıdaları yemeye kolay alışmasına zemin hazırlayacaktır. Annelerinin hamileyken tiksindiği ve yemediği besinlere karşı antipati duyan, yemeyen kişilerin de varolduğunu düşünürsek bebekteki tat zenginliği kazandırmaya hamileyken başlanması gerektiğini anlayabiliriz. Bebeğin damak tadını anne sütünden diğer gıdalara taşırken, ilk defa tadacağınız bir yemekten ne kadar küçük bir parça aldığınızı ve ne kadar çekinerek yediğinizi hatırlayın.

- Seçenek sunma

Çocukların bazı yemekleri özellikle sebze yemeklerini yemekte zorlandığı malum. Bunun nedenlerinden en önemlisi söz konusu tad duyularına henüz sahip olmayışları. Sebzeler elbette sağlıklı besinler ve yenmesi gerekiyor ancak bilmeliyiz ki enginarı yerken bizim aldığımız tadı çocuğumuz alamıyor. Hal böyle olunca yerken zorlanacağına hazırlıklı olmak, miktarını fazla tutmayarak çocuğa yardımcı olmak ve sevdiği başka bir gıdayla öğünü desteklemek krizleri önleyecektir.

- Tutarlı Olmak

Olumlu davranış kazandırmada en önemli faktör ‘’ tutarlı tavır ‘’ lardır. Aile olarak herkesin davranışa karşı tutarlı olması ve desteklemesi gerekir.

- Örnek Olmak

Yeme davranışı kazanmasını istediğimiz çocuğumuzun karşısında hiç yemek yemeden saatler geçiriyorsak ve yediklerimiz sınırlıysa onu istediğimiz kadar ikna etmeye çalışalım başarılı olamayız. Rejim yapan ya da belli yemek saatleri olmayan ailelerde yeme problemleri daha sıklıkla görülmekte. Çocuklar etraflarındaki yetişkinleri model olarak büyürler. Küçük kızların annelerinin ayakkabılarını giyip, rujlarını sürmelerine, erkek çocukların babaları gibi traş olmak istediklerine hepimiz şahit olmuşuzdur. Aynı mentalite ile hareket edecek olursak rejim yapan annenin çocuğunun da rejim yapmak istemesi normal gelecek.

- Uzmanlar

Yeme bozukluğu bedensel nedenlerle de kaynaklanıyor olabilir, bu gibi pek çok sorunu çözmek için çocuğu doğumundan itibaren takip eden, kontrollerini yapan belli bir doktoru olmalıdır.

Sorunun duygusal nedenlerden kaynaklandığını düşünülüyorsa ya da sorunun kaynağı aile tarafından bulunamamışsa bir uzmana başvurmak faydalı olacaktır.

Bebek / çocuk yemeği reddettiğinde bir anne / baba ne yapmaktan özellikle kaçınmalıdır?

- Takıntı yapmak

Yemeğini yemeyen çocukların anneleri kendilerini doymuş hissetmezler. Her ne kadar katlanılması zor bir durum olsa da bunu takıntı haline getirmemek gerek. Ailenin yeme takıntısı çocukta ister istemez baskı oluşturacak bu da çocuğun ters tepki vererek yememe davranışını pekiştirecektir.

- ‘’ Bana action- man alırsan yemeğimi yerim, yoksa yemem…’’
Çocuklar, yemek yedikleri zaman ebeveynlerinin ne kadar mutlu olduklarını fark ederlerse bunu küçük emelleri için kullanmaktan çekinmezler. ‘’ Bana action- man alırsan yemeğimi yerim, yoksa yemem…’’ gibi sözler duyduğum pek çok çocuk sayabilirim. Yeme davranışından çocuğun çıkar elde etmesini engellemek, hatta bu sürece hiç girmemek gerek.

- ‘’Hop hop top top, gelmiş gelmiş uçak gelmiş…’’
Her ebeveyn çocuklarının sağlıklı ve mutlu olmasını ister. ‘’Yemek Yeme’’ de sağlıklı yapının ön koşullarından biri olduğuna için zorla ya da türlü şakrabanlıklarla yedirme çabaları kaçınılmaz olabiliyor bazı aileler için. Çocuklar karşısında reklam izlettirilerek, hop hop top top, gelmiş gelmiş uçak gelmiş… gibi dış güdülenmelerle yemeye alıştırılabiliyor. ‘’ Yemeğini yersen seni parka götürücem…’’ gibi sözler size de tanıdık geliyor mu? Olumlu yeme davranışı kazandırmak için bu çocuğun kazanç elde ettiği bu gibi yöntemlerden hızla uzaklaşılması şart.

Çocuklara yemek yedirmeye çalışırken onları oyalamak doğrumudur?

Çocuklarda öğrenme taklit ve demene yanılma yöntemiyle olmaktadır. Bu çocuğumuzun yapmasını istemediğimiz durumları bizimde yapmamız anlamına gelir. Eğer çocuğun yemek yerken TV izlemesini istemiyorsak, bizde yemek yerken TV izlememeliyiz.

Çocuğumuzun ortalarda gezinerek değil de masa da yemek yemesini istiyorsak bizde masada yemeliyiz. Biz yalnızca bir kere bile TV izlerken yemeğimizi yemişsek ve çocuk bunu görmüşse ve de hoşuna gitmişse ( ki çocuklar bunu pek sever) artık çocuğa bu davranış yerleşmiş demektir. Ne kadar çabuk müdahale edilise o kadar az yorulunur.

Çocuklar yemeği oyun olarak görmemelidirler. Yemek olması gereken bir ihtiyaçtır. Yapıdığında ödül, yapılmadığında ceza verilirse bu oyun olarak pekiştirilmiş olur. Bunun farkına varan çocuk, zaten yapısında anne babayı kullanmak olduğu için sürekli bu kullanma davranışı için ısrar eder. Bu ısrarlar bizimde katılımlarımızla inatlaşma en sonunda da karşılıklı çileden çıkma durumlarına ulaşır. Bunun için durumu baştan belirlemek gerekir.

Çocuğa yemek yeme alışkanlığını kazandırmak için ihtiyacı olan kuralları belirtmeli ve en önemlisi kararlılıkla uygulamayız. Aksi halde hem kendimize hem de her şeyi bizden öğrenmeye çalışan minik çocuğumuza kötülük etmiş oluruz.

Bu kurallar nedir ?

Çocuğa yemeye başlamadan önce neden yemesi gerektiğini anlayabileceği kelimeleri kullanarak uzun uzun bıkmadan anlatılır ve aşağıdaki kurallarla yemek yenilmesi gerektiğinin altı çizilir. Çocuk bunları anlamayacak yaşta ise, bu daha iyi bir durumdur. Davranışlarınızla yemek yeme alışkanlığını erken yaşta kazandırmış olursunuz.

- Yemek masada yenir.

- Yemek çocuğum ihtiyacı olduğunu düşündüğümüz kadar değil, çocuğun istediği kadar tabağına alınarak yenir.

- Yemek yemesi için çocuğa yalvarılmaz, rüşvet teklif edilmez, ya da yemesi durumunda cezai tehditlerde bulunulmaz.

- Yemeğini bitir, sana oyuncak alıcam... Yemezsen parka gitmeyiz... gibi durumlar kısa süreli sorunu belki çözer ama uzun vadede sürekli uğraşmanız
gereken bir derde dönüşür.

- TV ve özellikle reklamlar, çocuğa yemek yedirmek için kurtarıcılar olarak görülemez. Çocuğun ilgisini başka yere çekip ağzına tıkmak tamamen yanış ve pek çok açıdan sakıncalı bir durumdur.

- Çocuğumuz yemek yemediğinde biz ne kadar fazlada yesek açlık hissi duyarız.Yemeleri için ısrar ederiz. Çocuk yememekte ısrar ederse de olayı kaosa sürükleriz. Bu tamamen yanlıştır ve uzak durmamız gerekir.

Yemeyen çocuğa ısrar edilmez. yalnızca yemek saatinin dışında bir şey ( her hangi bir yiyecek,abur cubur...) yiyemeyeceği tatlı bir dille sinirlenmeden ve bir cezaymış gibi göstermeden anlatılır. Bu bilgiyi yemeye başlamadan vermek daha doğru olacaktır.

Kısaca özetlersek;

- Çocukları yemek yemediği zaman anneler açlık hissetmemelidir.
- Çocuğun yemek saatleri düzenli olmalı çocuğa bu öğretilmeli ve sık sık abur cubura başvurulmamalıdır. Öğününde yemek yemeyen çocuk bir sonraki öğüne kadar bekletilmeli arada başka gıdalar verilemelidir.
- Yeme davranışının kazanılması için mutlaka kararlı olunmalıdır. Aksi halde çocuk sizin acizliğinizi görecek ve bunu kullanacaktır.

Elif KOCA
"Milliyet" gazetesi,2008.

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Çocuklar ve Yemek Sorunları ile İlgili Kavramlar : yemek, yeme sorunları, yememe, yemeyen çocuk, çocukta yememe
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Çocuklar ve Yemek Sorunları" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Pdg.Elif KOCA'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Pdg.Elif KOCA Tarafından Yazılan Diğer Makaleler:
 • 5 ve 6 Yaş Çocukları Gelişim Özellikleri
 • 3 ve 4 Yaş Çocuklarda Gelişim Özellikleri ve Destekleme Yolları
 • Çocuklarda Kaybetmeyi Öğrenme
 • Bebek Dili
 • Ergenlik ve Sorunlari
 • 2 Yas Sendromu
 • Babalar ve Çocukları
 • Çocuklara Dinlemeyi Öğretebilme
 • Okulöncesi Eğitimin Önemi ve Okul Seçiminin Detayları
 • Çocukta Parmak Emme ve Tırnak Yeme Alışkanlıkları
 • Çocukta Saldırganlık ve Sinirlilik
 • Aile Modellerindeki Değişimler: Bizim Evde Neler Oluyor?
 • Çocuklara Oyun Oyuncak ve Kitap Seçimi
 • Çocukta İstenmedik Davranışları Düzenleme Yöntemleri
 • Aile Tutumları
 • Çocukta Öfke
 • Çocuklarda Dağınıklık ve Çocuğu Düzene Alıştırma
 • Çocuğunuzun Güçlü Yönlerini Nasıl Keşfedebilir ve Destekleyebilirsiniz?
 • Zeka ve Zeka Testleri
 • Kardeş Kıskançlığı ve Tuvalet Alışkanlığı (Tuvalet Eğitimi)
 • Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Anne Babalık Çeşitleri , Emine ERGÜN
 • Yalan Söyleyen Çocuğa Nasıl Yaklaşılmalı? , Uzm.Gülşah ÖZTÜRK ERTEN
 • Pedagoji Nedir , Sedat BAŞ
 • Çizgi Filmin Çocuk Gelişimine Etkisi , Uzm.Elda Ayşe TATLI
 • Çocuğunuzun Aldığı Karneye Vereceğiniz Tepki Nasıl Olmalı? Sömestr Tatilini Nasıl Geçirmelisiniz? , Uzm.Burcu KARAKAŞ
 • Özgüveni Yüksek Çocuk Yetiştirmek , Uzm.Gülşah ÖZTÜRK ERTEN
 • Çocuklarda Takıntı ve Tedavisi , Uzm.Gülşah ÖZTÜRK ERTEN
 • Bebeklik Döneminde Bağlanma Sorunlarının Yetişkinlik Dönemine Etkisi , Uzm.Gülşah ÖZTÜRK ERTEN
 • Çocukta Tuvalet Eğitimi Otorite Savaşına Dönmesin , Uzm.Gülşah ÖZTÜRK ERTEN
 • Dış Dünyaya Atılan İlk Minik Adımlar , Uzm.Gülşah ÖZTÜRK ERTEN
 • Kardeş Kıskançlığı, Taht Kavgası , Uzm.Gülşah ÖZTÜRK ERTEN
 • Çocuklar Cinsel İstismardan Nasıl Korunur? , Uzm.Gülşah ÖZTÜRK ERTEN
 • Çocuklara Kreş, Anaokulu ve Okul Seçerken Anne-Babaların Dikkat Etmesi Gereken Konular , Gönül BAYALTUN
 • Çocuk Depresyonu ve Kaygı Bozuklukları , Afife SELVİTOPU
 • Çocuklarda Travma Sonrası Görülen Sorunlar - Çocuklarda Yas Durumları , Meltem VARAN
 • Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunda Erken Keşif Hayat Kurtarır , Afife SELVİTOPU
 • Çocuğunuzun Gelişimi Yaşı ile Uyumlu mu? , Afife SELVİTOPU
 • Bebek Psikolojisi ve Bağlanma Problemleri , Afife SELVİTOPU
 • Otizmli Çocukların Eğitim Hakkı , Pınar KAYA DÖŞLÜ
 • Otizmli Çocuklarda Öfke Nöbetleri ve Saldırganlık/ Ne Yapılmalı , Pınar KAYA DÖŞLÜ
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  10:55
  Top