2007'den Bugüne 83,561 Tavsiye, 26,247 Uzman ve 18,637 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Anal Siğiller (Kondiloma Aküminata)
MAKALE #3168 © Yazan Op.Dr.Alaattin ÖZTÜRK | Yayın Haziran 2009 | 49,940 Okuyucu
ANAL SİĞİLLER


(KONDİLOMA AKÜMİNATA)Siğil nedir?
Ciltten kabarık, karnabahara benzer, beyaz-pembe renkli çıkıntılardır.

Siğillerin sebebi nedir?
Siğiller bir virüsün (HPV- Human Papilloma Virüs) sebep olduğu cilt hastalığıdır.

Siğiller vücutta nerelerde görülür?
El ve ayaklarda sıklıkla görüldüğü gibi cinsel organlar ve makat etrafında da görülürler.

Makatta görülen siğiller ellerde görülenlerden farklı mıdır?
Siğile sebep olan virüsün çok sayıda alt tipi vardır. Bu tiplerden bazıları el ve ayaklarda görülen siğilleri yaparken bazıları da cinsel organ ve makat çevresinde görülen siğillere sebep olurlar.

Makatta ele gelen çıkıntılar siğil midir?
Makatta ele gelen çıkıntılar ve şişlikler başka hastalıkların belirtileri de olabilir. Siğiller saplı veya sapsız kabarıklıklar şeklinde olabilirler. Bunları ayırt etmek için muayene etmek gerekir.

Makattaki siğillerin belirtileri nelerdir?
Makat çevresinde kaşıntı, kanama, akıntı ve ıslaklık yaparlar. Bu sebeple günlük sosyal hayatı etkilediği gibi psikolojik olarak da kişiyi rahatsız ederler. Bu çıkıntılar dağınık ve küçük olabildikleri gibi birbiriyle birleşip makatı kapatacak kadar büyüklüğe de ulaşabilirler.

Bu siğiller başka hastalıklarla karışır mı?
Makatta yerleşen hastalıkların belirti ve şikayetleri benzer olduğu için hastalar tarafından bu bölgedeki tüm şikayetler basur olarak tanımlanır. Ama tabi ki makat bölgesinde görülen birbirinden farklı hastalıklar vardır. Siğillerden ayırt edilmesi gereken en önemli hastalıklar sifiliz ve cilt kanseridir.

Bu siğiller kimlerde görülür?
Cinsel olarak aktif olan erkeklerde sıklıkla görülmekle beraber kadın ve çocuklarda da görülür.

Virüs nasıl bulaşır?
Makat bölgesinde görülen siğillerin başlıca bulaşma yolu cinsel ilişkidir. Siğiller cinsel ilişki ile bulaşan hastalıklar arasında ilk sıradadır. Anal cinsel temas esnasındaki küçük cilt tahrişleri sonucu dokuya yerleşirler.

Cinsel bir aktivite olmadan da siğil olabilir mi?
Özellikle cildi tahriş edecek kaşıntı durumlarında virüs herhangi bir şekilde bu tahrişli cilde bulaşırsa hastalık gelişebilir.

Virüs bulaşınca hemen hastalık ortaya çıkar mı?
Virüs ile temastan 1-6 ay sonra hastalık gelişip cilt çıkıntıları ortaya çıkabilir. Bazen daha da uzun zaman alabilir.

Siğiller başkasına bulaşır mı?
Cinsel temas ile bulaşabilir. Hatta siğillerin çıkarılması sırasında sağlık elemanlarına bile bulaşabilir.

Eşler arasında bulaşmayı engellemek için ne yapmak gerekir?
En kısa sürede tedavi olmak, cinsel ilişkiden kaçınmak yeterlidir.

Nasıl teşhis edilir?
Sadece bakıp görmek teşhis için yeterlidir. Ama bazı hastalarda çıkıntılar makatın içine doğru yayılabildiğinden makatın hemen giriş kısmını anoskop denen aletle kontrol etmek gerekir. Patolojik inceleme de yapılabilir.

Siğiller ne zaman tedavi edilmelidir?
Siğiller ilk tespit edildikleri zaman tedavi edilirlerse başarı şansı yüksektir. Yoksa tekrar etme ihtimalleri artar.

Tedavi seçenekleri nelerdir?
Tek ve etkili bir tedavi yöntemi yoktur. Hastalığın yerleşimine ve yaygınlığına, hastanın cinsiyetine, beklentilerine, hekimin tecrübesine göre tedavi yöntemi belirlenir. Üç ana tedavi yöntemi vardır. Bunlar kimyasal ilaçlarla tedavi, fiziksel yöntemlerle tedavi ve bu gruplara girmeyen diğer tedavi yöntemleridir.

Kimyasal ilaçlarla tedavi nasıl yapılıyor?
Bu ilaçlar genellikle sıvı ve merhem şeklindeki ilaçlardır. Siğillerin üzerine sürülürler ve siğilleri yakarak kaybolmalarını sağlarlar. Bazılarının yan etkileri, bazıların tedavide başarısız olmaları gibi eksik yanları vardır. En sık kullanılanları Podofilin ve İmiquomod (Aldara) dır. Bu yöntemler işlem yapılacak alanı uyuşturmaya gerek duymadan muayenehane şartlarında yapılabilir.

Fiziksel yöntemlerle tedavi nasıl yapılıyor?
Bu yöntemler siğilin dondurulması, bıçakla veya diğer kesici aletlerle temizlenmesi işlemleridir. Bu yöntemleri uygulamak için işlem alanını uyuşturmak gerekir. Eğer alan büyük ise işlem, ameliyathanede anestezi altında da yapılabilir. Bu yöntemler içinde bıçak ile kesme ve elektrokoter ile yakarak kesme yöntemlerinin başarısı yüksek ve nüksü azdır.

Tedavi süresi nedir? Ne zaman düzelir?
Kimyasal maddelerle yapılan tedavide süre 1-2 aya kadar uzayabilir. Fiziksel yöntemler ise anında siğilleri yok eder. Dolayısıyla bu süre sonunda hastalık temizlenmiş olur.

Tedavi sonrası tekrar eder mi?
Bütün tedavi yöntemlerinde az ya da çok nüks riski vardır. Nüks tesbit edildiği anda yeniden tedavi edilmesi hastalıkla mücadele için şarttır, sonraki nüksleri engeller.

Tedavi başarısı nedir?
Kimyasal yöntemlerle başarı oranı %50-60 lar seviyesinde ve nüksleri %40-50 civarındadır. Fiziksel yöntemlerle tedavide başarı oranı %80-90, nüks oranı %10-20 civarındadır.

Diğer tedavi yöntemleri nelerdir?
Vücudun savunma sistemini güçlendiren ve virüsleri ortadan kaldıran aşılar da bu siğillerin tedavisi için kullanılmaktadır. Ancak bu tedavilerin başarısının düşük, yan etkilerinin fazla olması sebebiyle pek tercih edilmezler.

Hangi tedavi daha uygundur?
Belirttiğimiz gibi tedaviler arasında tek birisinin üstünlüğü yoktur. Hastanın durumuna göre tedavi belirlenir. Bazen bu tedavilerin bir kaçı bir arada kullanılabilir.

Tekrar ederse ne yapmak gerekir?
Siğillerin tedavi sonrası nüksetmeleri mümkündür. Nüks durumunda erkenden tedaviye başlamak hastalığı yok etmek için şarttır. Hangi tedavinin kullanılacağı yine hastanın durumuna göre belirlenir. Aynı tedavi veya diğer tedavi yöntemleri kullanılabilir.

Kaç kez ameliyat olabilirim?
Eğer bir cilt boşluğu kalmayacaksa aynı bölgenin cerrahi yöntemle olsa bile birden fazla sayıda tedavi edilmesi mümkündür. Ama ameliyat bir cilt boşluğu oluşturacaksa ya başka yöntem denenir veya boş kalacak yere cilt nakli yapılır.

Ameliyat olursam dışkılamam etkilenir mi?
Makat bölgesindeki büyük ve yaygın siğillerin tedavisi esnasında bazen yaranın dışkıdan korunması gerekebilir. Çok ileri vaka olarak değerlendirilen bu durumda geçici dışkı saptırma ameliyatı da yapılabilir.

Ameliyat sonrası istirahat gerekir mi?
Siğiller cerrahi yöntemle veya koter ile temizlenirlerse oturma esnasında ağrı yapabilir. Bu durumda 2-3 gün istirahat yararlı olur.

Temizlenmem nasıl olacak?
Makata bölgesinde siğiller alındıktan sonra yara kalmışsa bu yaraya kapalı pansuman yapılır. Dışkılama ve banyo sonrası pansuman değiştirilir.

Siğiller kansere yol açar mı?
Her siğil için geçerli olmamakla beraber makat bölgesindeki çok büyük siğiller ve HIV (AIDS) taşıyıcısı kişilerde siğillerden cilt kanseri gelişimi sıklığı artmıştır.

Korunmak gerekir mi?
Siğil tedavisi yapıldıktan son kişi 3 ay boyunda cinsel ilişkiden korunmalı, eşi de muhakkak kontrol edilmelidir. Belli aralıklarla kontrol muayeneleri yapılmalı ve nüks oluştuğu anda derhal tedaviye başlanmalıdır.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Anal Siğiller (Kondiloma Aküminata)" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Op.Dr.Alaattin ÖZTÜRK'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Op.Dr.Alaattin ÖZTÜRK'ün izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     4 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Alaattin ÖZTÜRK Fotoğraf
Op.Dr.Alaattin ÖZTÜRK
İstanbul
Doktor "Genel Cerrahi"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi4 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Op.Dr.Alaattin ÖZTÜRK'ün Yazıları
► Genital Siğiller (Kondiloma Akuminata) Dr.Hüseyin ŞENYURT
► Anal Stenoz - Anal Striktür - Makat Darlığı PDF Op.Dr.Ramazan Tarık ÜNSAL
► Anal Fissür (Akut Anal Fissür – Kronik Anal Fissür) PDF Op.Dr.Ramazan Tarık ÜNSAL
► Genital Kondilom(Siğiller) Dr.Hasan YILDIZ
► Siğiller ve Mantar Tedavisi Dr.Füsun TÖRE
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,637 uzman makalesi arasında 'Anal Siğiller (Kondiloma Aküminata)' başlığıyla benzeşen toplam 13 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Makat Bölgesinde Görülen Hastalıklar ÇOK OKUNUYOR Nisan 2009
◊ Lazerle Tedavi Eylül 2008
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


00:06
Top