TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE GENÇLİK…

Çağla Tuğba DORTLUOĞLU Fotoğraf
Psk.Çağla Tuğba DORTLUOĞLU
İstanbul
Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Özel ÜyesiTavsiyeEdiyorum.com Üyesi445 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 22 Makalesi varFotoğrafı MevcutMesleki Videoları Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları KayıtlıMSN/ICQ/Skype Adresi Var
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 4853,

* Yayın Tarihi : 24-07-2009 - 17:21 (2051 gün önce),

* Ortalama Günde 2.37 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 3548 , Kelime Sayısı : 452 , Boyut : 3.46 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Psk.Çağla Tuğba DORTLUOĞLU hakkında söyledikleri:
9 yaşında 2004 doğumlu, 34 yaşında anne, 43 yaşında babaya sahip çekingen ve utangaç yapılı, özgüven eksikliği olan kızım için gittiğimiz Psikolog Çağla Tuğba Dortluoğlu’ nu CANI GÖNÜLDEN TAVSİYE EDİYORUM.

Geçmişimizde gittiğimiz doktorlar ve kısa bir süre önce tanıdığımız Çağla ablamız;

Geçmişimden bahsederken değerli zamanlarınızı almış olacağım ama bizim zamanlarımız çocuklarımız için fedadır, değil mi? Kendimizden önce düşündüğümüz çocuklarımız için en iyi doktor, en iyi psikolog, psikiatristleri seçmek isteriz, haklıyız çünkü biz anne ve babayız.

Tv programlarında çıkan, “tam d... [DEVAMI..]

(Şule Nxx, Danışan, 16-11-2013)

Selamlar.8 yaşında dikkat eksikliği olan oğluma faydalı olabilmek adına, doktor araştırması sonucu, dünya tatlısı bir insan olan Çağla Hanıma başvurduk.Güler yüzü ve samimiyeti sayesinde çok yol kat ettik.Oğlum bile,Anne ne zaman Çağla Abla'ya gideceğiz?, diye soruyor.
Biz anneler bazen yaptığımız hataları fark edemeyip ya da kabullenemeyip herşeyin en iyisini yaptığımıza inandırırız kendimizi.Oysa ufacık şeyler bile çocuğumuzda büyük problemlere neden oluyor.Çağla Hanım sayesinde ben bu hataları farkedebildim.Ufak ipuçları ile şu an çocuğumla daha verimli zaman geçirebiliyorum.Tüm an... [DEVAMI..]

(İLKNUR Şxx, Danışan, 29-06-2011)

Psk.Çağla Tuğba DORTLUOĞLU Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE GENÇLİK…

Genç olmak genç kız/delikanlı olmak aslında ergenlik dönemiyle başlayan bir olgu. Adı üzerinde “deli”kanlı olmak da denebilir. Bir anlamda bu çocukları frenleri tutmayan arabalara benzetmek sanırım çok da yanlış olmaz. Özellikle günümüzdeki ergenleri ele alacak olursak yetiştikleri çevre ve kültürel farklılıklar nedeniyle geçmişe göre oldukça farklı genç yetişkinlerle karşı karşıya kalmaktayız. Ben ergen yerine genç yetişkin kavramını kullanmayı tercih ediyorum. Çünkü bu çocuklar yaşadıkları biyolojik ve psikolojik değişimlerle birlikte çocuk mu yetişkin mi oldukları konusunda karar veremiyorlar. Buna ailelerinin de tutumları eşlik edince iyice içinden çıkılmaz bir durumla karşı karşıya kalıyoruz.

“Oğlum kocaman adam oldun hala….” yada “Daha bunları konuşamayız küçüksün…” gibi cümleleri genç yetişkin bir bireye söyleyen anne-babalar aslında ne yaptıklarını çok da fark etmiyorlar. Haklı olarak da kafalarından bir saniye ben “çocuk” muyum yoksa “yetişkin” miyim? Soruları geçiyor bu genç bireylerin.

Son dönemlerde çevrenizdeki gençlere kulak misafiri olursanız hep aynı sohbetlere şahit olabilirsiniz. “Damla duydun mu Ahmet kiminle çıkıyormuş?”, “Bora, oğlum Arzu’nun geçenlerde bana çektiği mesajı gördün mü?” yada “Ben ödevi bitiremedim sen yaptıysan bana –forward- eder misin?”. Bu örnekler günlük hayatımızın içinde sıklıkla karşılaştığımız kültürel yozlaşmayı da ortaya koymakta. Özellikle 90lı yıllarda başlayan chat kültürü 12-25 yaş arası tüm gençleri ve hayatlarını ele geçirmiş durumda. Teknoloji bağımlılığıyla birlikte gelişen bu kültür aslında gençleri sosyallikten uzak ve bilgisayar başında bir yaşama itiyor. Tabii ki sadece bilgisayarı da suçlamamak lazım. Önceden ödevleri ve araştırmaları için kullandıkları kitaplar ve ansiklopediler yerine hayatlarını işgal eden olmazsa olmazları Google’ı da anmadan geçmeyelim. Bu bilgi kaynağının keşfiyle birlikte evden çıkmalarına da gerek kalmadı. Arkadaşlarıyla konuşmak, ödevlerini yapmak, oyun oynamak ve kısacası zamanlarını değerlendirmek için hayatlarının merkezine bilgisayar yerleşti.

Teknoloji bağımlılığıyla birlikte yapılan reklamlar, filmler ve diziler eşliğinde dayatılan kültürün de etkisiyle diğer bağımlılıklarda da son dönemde oldukça artış görüldü. Özellikle sigara kullanımının ilkokul çağlarına kadar indiği günümüzde, alkol ve madde kullanım oranı da yadsınamayacak derecede yüksek. Bir gruba ait olma, o grubun üyesi olma kriterlerini, gerçekleştirmek isteyen genç yetişkinlerimizin bu tarz bağımlılıklarının gün geçtikçe artış göstermesi de üzücü bir gerçek.

Diğer önemli bir konu da; dayatılmaya çalışılan kültürün oluşturduğu bireylerin tek tip haline gelmesi. Aynı giyim tarzına sahip olan, aynı tarz müziklerde eğlenen ve aynı tarz kafelere gitmeyi rütbe kazanmak olarak nitelendirmek gibi… Dinledikleri müziğin, izledikleri dizilerin iletişim modelleri ve dejenerasyon yarattıkları dilimizdeki etkiyi fark etmemek mümkün değil. Dizilerdeki replikleri kullanmadıkları zaman bulundukları ortamdan dışlanan gençlerin “mecburen” bu dizileri izlediği gerçeği mi karşımıza çıkıyor acaba? Sadece iletişim modelleri değil de davranışlarındaki değişimlerin de dizilerdeki karakterleri model alarak olması şaşırtıcı bir sonuç değil sanırım.

SBS, OKS, ÖSS derken, hayatımız “S” ile biten birçok sınavdan ibaret aslında. Ama bu sınavları vermeye çalışan geleceğimizi temsil edecek nesile daha bilinçli yetişkinler olarak yol göstermeliyiz. En önemlisi de Konfiçyüs’ün dediği gibi “Karanlığa küfredeceğimize bir mum yakmalıyız” değil mi?

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE GENÇLİK… ile İlgili Kavramlar : gençlik, bağımlılık
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE GENÇLİK…" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Çağla Tuğba DORTLUOĞLU'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • "Sözde" Çatışmalar Ve İlişki Gerçeği: -Mış Gibi Yapmak , Ayşenur BAYRAKTAR
 • Düşüncelerinize Dikkat Edin Kaderiniz Olur , Ümit AKÇAKAYA
 • Nedir İlişki? , Halil GÜNGÖR
 • Sevmek,hissetmek Ama Nasıl? , Kemal TUNCER
 • Bilinçdışı Ve İyileşme , Kemal TUNCER
 • ''genç'' İntiharlar , Kemal TUNCER
 • Yoğunlaştırılmış Ve Bölünmüş Dikkat , Tuğba DEMİRÖZ
 • Erkeklerde Cinsel Problemler , Özgür TÖNBÜL
 • Kayboluşlardan Kendini Bulmaya. , Filiz ÖMEROĞLU
 • Panik Atak , Ayşe TAMER
 • Sorun Fare Algımızda & Üzüntüyü İlaçla, Şizofreniyi Resimle , İzzet GÜLLÜ
 • Kadınlar Depresyonu Erkeklerden Farklı Yaşıyor! , Nihan DİKME
 • Çocuk İhmali-İstismarı Ve Etik , Gonca KAYNAR
 • Çocukların Dünyası; Oyunun Önemi Ve Çocukların Gelişimine Katkısı Ve Oyun Terapisi , Hale KAHYAOĞLU
 • Okul Öncesı Dönem Ve Bilgisayar Kullanımı , Nilüfer ÖZKAN BUDAK
 • İlişkide ' Genelleme' : Çıkmaz Sokaklar , Ayşenur BAYRAKTAR
 • Okul Öncesi Dönemde Arkadaşlık İlişkileri , Nilüfer ÖZKAN BUDAK
 • Çocuğa Sınır Koyma , Nilüfer ÖZKAN BUDAK
 • Çocuğunuz Üstün Yetenekli Olabilir Mi? , Nilüfer ÖZKAN BUDAK
 • 5-6 Yaş Anne Babalarına Tavsiyeler , Yusuf KAYA
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  02:07
  Top