TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
Wilson Hastalığı ve Bakır(Cu)Dan Kısıtlı Diyet Tedavisi

Şule DOĞAN Fotoğraf
Dyt.Şule DOĞAN
Samsun
Diyetisyen
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi1 kez tavsiye edildiKütüphanemizde Yayınlanan 15 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları Kayıtlı
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 70122,

* Yayın Tarihi : 07-08-2009 - 22:34 (2752 gün önce),

* Ortalama Günde 25.47 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 7727 , Kelime Sayısı : 1066 , Boyut : 7.55 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Dyt.Şule DOĞAN hakkında söyledikleri:
Şule DOĞAN benim doktorum ben colyak hastasıyım fakulteye gıdıp geliyoruz onuda diyet bölumune gıttıgımde tanıdım.benımle cok ılgilendi ben 8 yasındayım Şule ablamı cok sevıyorum onun cocukları cok sevdıgını dusunuyorum.onu o kadar cok sevıyorumkı.bılgısayara oylesıne adını yazdım bu sayfa cıktı onu gorunce cok sevındım.bence bütün cocuklar onu tanımalı ben colyak hastasıyım dıye cok uzuluyodum o benımle oyle icten konustukı hastalıgımı unuttum.Şule abla senı cook sevıyorum .ben Sude Gxx
(sude gxx, Danışan, 14-12-2009)

Dyt.Şule DOĞAN Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
Wilson Hastalığı ve Bakır(Cu)Dan Kısıtlı Diyet Tedavisi

WİLSON HASTALIĞI ve Cu’DAN KISITLI DİYET TEDAVİSİ

Wilson hastalığı; karaciğer, beyin ve diğer hayati organlarınızda fazla miktarda bakır birikmesine neden olan kalıtımsal bir hastalıktır. Wilson hastalığı, değişik yollarla ortaya çıkar ama yıllar boyunca sessiz kalabilir.

Bakır vücudun tanınmamış kahramanlarından biridir, sağlıklı sinirlerin, kemiklerin, kollajenin ve cilt pigmenti melaninin gelişmesinde önemli fakat olduğundan eksik görülen bir rol oynar. Normalde bakır besinlerinizden absorbe edilir ve herhangi bir aşırı miktarı safrayla — karaciğerinizde üretilen bir madde — atılır.

Fakat Wilson hastalığı olan kişilerde bakır düzgün şekilde elimine edilmez ve bunun yerine muhtemelen yaşamı tehdit eden bir seviyeye birikir. Tedavi edilmeden bırakıldığında Wilson hastalığı öldürücüdür. Erken teşhis edildiğinde Wilson hastalığı kolaylıkla tedavi edilir ve rahatsızlığı olan pek çok kişi normal yaşamlar sürer.

Wilson Hastalığında Bulgu ve Belirtiler

Wilson hastalığı olan kişilerde bakır doğumdan hemen sonra karaciğerde birikmeye başlar fakat belirti ve semptomları nadiren 5 veya 6 yaşından önce oluşur ve bazen 40 veya 50 yaşına kadar görülmez.

Depolanan bakır pek çok organa ve dokuya zarar verebilir fakat en ço etkilenenler karaciğer ve merkezi sinir sistemidir:

Karaciğer sorunları. Bakır ilk önce karaciğerde biriktiğinden, çoğu kişi başlangıçta karın ağrısı ve cildin ve gözlerin aklarının sararması (sarılık) dahil olmak üzere karaciğer hasarı belirtilerine sahiptir. Hastalığın sonraki aşamalarında anemi veya kan kusma oluşabilir. Bazı durumlarda karaciğer, siroz oluşana kadar hiç bir belirti göstermez. — karaciğerin hayati fonksiyonlarını gerçekleştirme kabiliyetini etkileyen terinse çevrilmeyen skarlaşması. Bu noktada belirti ve semptomları karnınızda (asit) veya bacaklarınızda (ödem) şişliği ve büyümüş dalağı içerebilir.

Nörolojik sorunlar. Titremeler, kas spazmları, kararsız yürüme ve konuşma problemleri gibi semptomlar yaygın olarak 30 yaş civarında veya daha sonra gelişir.

Davranışsal veya psikolojik sorunlar. Wilson hastalığı, ani karakter değişimi ve yersiz davranışlara neden olabilir. Hastalığı olan çocuklara bazen davranışsal problemlere sahipler şeklinde yanlış teşhis koyulur çünkü kararsızca davranırlar veya okulda kötü performansları vardır.

Göz, böbrek ve kemik problemleri. Wilson hastalığı olan pek çok kişi diğer belirti ve semptomlara sahip olmasa bile kornealarının etrafında farklı, altuni kahverengipigmentasyon geliştirirler (Kayser-Fleischer halkası). Bakır birikintilerinin neden olduğu Kayser-Fleischer halkaları çoğu kez rutin bir göz muayenesi sırasında keşfedilirler. Wilson hastalığı böbreğin filtreleme fonksiyonuna da engel olabilir ve zayıf, kırılgan kemiklere (osteoporoz) yol açar.

Wilson Hastalığının Nedenleri

Birçok besin, özellikle karaciğer, kabuklu deniz ürünleri, fındıklar, avokadolar ve mantarlar bol miktarda bakır içermektedir. Bu besinleri yediğinizde bakır ince bağırsağınızdan absorbe olur, kanınızda dolaşım halindeki proteinlere bağlanır ve karaciğerinize taşınır. Vücudunuzun kullanmadığı bakır, karaciğerinizin yağların sindirilmesine yardımcı olması için ürettiği bir madde olan safrayla alıp götürülür.

Wilson hastalığında bir genetik bir mutasyon bakırın safra içine taşınmasına yardımcı olan ATP7B proteinini etkiler. ATP7B aynı zamanda bakırın, minerali kan dolaşımında taşıyan bir protein olan seruloplazmin içine katılmasında da dahil olmaktadır. ATP7B genindeki kusurlar bakırın düzgün elimine edilmediğini ve bunun yerine ciddi ve bazen tersine çevrilmez hasara neden olacağı karaciğerde birikmesi anlamına gelmektedir. Zamanla, aşırı bakır karaciğerden akar ve özellikle beyin, gözler, böbrekler ve eklemler gibi diğer organlarda birikmeye ve zarar vermeye başlar.

Bazı ATP7B mutasyonlarının spontane olarak gerçekleşmesin rağmen, çoğu bir nesilden sonrakine geçirilmektedir. Wilson hastalığı bir otozomal resesif özellik olarak miras kalır, bu, hastalığı geliştirmek için her biri bir ebeveynden olmak üzere kusurlu genin iki kopyasını miras almanız gerektiği anlamına gelmektedir. Eğer sadece tek bir anormal gen alırsanız, kendiniz hasta olmazsınız fakat bir taşıyıcı olduğunuz ve geni çocuğunuza geçireceğiniz düşünülür. Wilson hastalığının kendisi nadir görülür fakat 100 kişide bir kişi gibi çok bir orandaki kişilerde kusurlu ATP7B geni bulunmaktadır.

Wilson Hastalığında Risk faktörleri

Eğer her iki ebeveyn de bir anormal Wilson geni taşıyıcıysa, iki normal gene sahip olan bir çocuk sahibi olmak için yüzde 25 şansa, kendisi de taşıyıcı olan bir çocuğa sahip olmak için yüzde 50 şansa ve iki resesif gene sahip olup hastalığı geliştirecek olan bir çocuğa sahip olmak için yüzde 25 şansa sahiptirler. Bu şanslar her hamilelikte aynıdır.
Bu nedenle uzmanlar Wilson hastalığı olan kişilerin tüm çocuklarının ve kardeşlerinin hastalık için test edilmesini önermektedirler. Bunun yanında, doktorunuz eğer açıklanmamış bir karaciğer hastalığından ölmüş olan bir ebeveyniniz veya büyükanne veya büyükbabanız varsa size de test yapmak isteyecektir.

Wilson Hastalığında DİYET TEDAVİSİ

Yiyeceklerden alınan bakır miktarı diyette azaltılır. Diyet ile alınan günlük bakır miktarının 1mg olması gerekir.

Yemek pişirilen kaplardan bir miktar bakırın yiyeceklere geçmesi nedeni ile pişirme kaplarının bakır olmaması gerekir.


1MG BAKIR İÇEREN MENÜ ÖRNEĞİ

SABAH:1 Su bardağı şekerli süt
3.5 kibrit kutusu peynir( 105 gr) ( 5 gün )
Veya
1 yumurta ( haftada 2 gün )
2 tatlı kaşığı bal
ÖĞLE/ AKŞAM: 1 çay bardağı yoğurt (100 gr)
1 köfte kadar et ( 30 gr sığır eti )
3 yemek kaşığı sebze yemeği
2 yemek kaşığı makarna veya
1 yemek kaşığı pirinç pilavı
1 ince dilim ekmek ( 25 gr )
Marul salata
1 orta boy elma

Not: ekmek tuzsuz yemekler ise az tuzlu olmalıdır.

Bakırdan kısıtlı diyette besin grupları

SEBZELER: Günde ; A Grubu sebzelerden 2 kez
B grubu sebzelerden 1 kez tüketebilirsiniz.


A grubu ( mg Cu /100 gr)

· Marul 0.09

· Lahana 0.08

· Karnabahar 0.07

B Grubu ( mg Cu/100gr)


· Pancar 0.15

· Patlıcan 0.10

· Bamya 0.11

· Yeşil biber 0.13

· Domates 0.11

· Kuru soğan 0.10

· Bal kabağı 0.13

· Ispanak 0.11

YASAK OLAN SEBZELER(mgCu /1oogr)


· Patates 0.21

· Taze fasulye 0.22

· Taze bezelye 0.22

· Maydonoz 0.49MEYVELER:

Bir günde : Agrubu meyvelerden 2 kez
B grubu meyvelerden 1 kez
Tüketebilirsiniz.


A GRUBU MEYVELER (mg Cu / 100 gr )


· Çilek 0.07

· Taze incir 0.07

· Elma 0.07

· Taze üzüm 0.09

· Şeftali 0.09

· Portakal 0.06

· Karpuz 0.04

· Greyfurt 0.04B GRUBU MEYVELER ( mg Cu/ 100gr )

· Kayısı 0.11

· Kiraz 0.12

· Erik 0.10

· Muz 0.17

· Limon 0.15

· Armut 0.15
YASAK MEYVELER (mg Cu/100 gr)

· Kuru kayısı 0.35

· Kuru üzüm 0.25

· Kuru erik 0.28

· Kuru incir 0.28

YASAK YİYECEKLER· Pekmez, marmelat
· Zeytin, turşu, konserve yiyecekler
· Kurubaklagiller ( mercimek, nohut, kurufasulye, bakla )
· Mantar
· Kabuklu deniz hayvanları ( midye ıstakoz karides istiridye kerevit )
· Balık
· Koyun, dana, kuzu eti ve tavuk
· Sakatatlar ( karaciğer, beyin,dalak, böbrek, işkembe )
· Kurutulmuş meyveler
· Kuruyemişler ( fındık fıstık ceviz yerfıstığı ayçekirdeği )
· Baharatlar ( karabiber kırmızı biber zencefil )
· Tam buğday unu, irmik, bulgur, mısır
· Kuru maya
· Kahve, kakao, kakaolu besinler, çikolata, goflet
· Hazır satılan tüm yiyecekler

SERBESTLER


· Çay
· Süt, yoğurt
· Bal, şeker
· Asitli içecekler


DYT.ŞULE DOĞAN

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Wilson Hastalığı ve Bakır(Cu)Dan Kısıtlı Diyet Tedavisi ile İlgili Kavramlar : wilson hastalığı, bakır, bakırdan kısıtlı diyet, wilson, wilson rahatsızlığı, bakırsız, bakırsız diyet, bakırsız beslenme
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Wilson Hastalığı ve Bakır(Cu)Dan Kısıtlı Diyet Tedavisi" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dyt.Şule DOĞAN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Diyabet Yönetiminde Düşük Karbonhidratlı Diyet , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Avokado Yağı , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Beslenme Çantasında Hazır Gıdaya Yer Vermeyin , Dyt.Ayşe Didem GÜLER AVCI
 • Lahana Çorbası Diyeti Neymiş ? , Dyt.Gülen AKBOYAR
 • Uyku Bozuklukları ve Beslenme , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Helikobakter Pilori ve Beslenme , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Hiperaktivite ve Omega-3 Yağ Asitleri , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Limon Suyu : Asit mi Alkali mi? Önemli mi? , Dyt.Pınar ERMİŞ
 • Ketojenik Diyet Nedir? , Dyt.Pınar ERMİŞ
 • Hızlı Yemek ile Daha Fazla Ağırlık Kazanımı İlişkisi , Dyt.Pınar ERMİŞ
 • Beslenmenin Abc’si , Uzm.Dyt.Turgay KÖSE
 • Engellilerde Doğru ve Bilinçli Beslenmenin Önemi , Uzm.Dyt.Zühal AYNACI BAYEL
 • Hiperaktif Çocuklarda Beslenme , Dyt.Gülen AKBOYAR
 • Çocukluk Çağı Obezitesi , Dyt.Aybüke SUBAŞIOĞLU
 • Krıll Yağı mı? Balık Yağı mı? , Doç.Dr.Dyt.Barış ÖZTÜRK
 • Kanser ve İmmünonütrisyon , Dyt.Pelin POLAT
 • Palm Yağı ve Sağlık İlişkisi: Palm Yağı Sağlık İçin Zararlı mı? , Dyt.Nursel EROĞLU
 • Toplu Beslenme Sistemlerinde Besin Ambalajlamada Nanoteknolojik Uygulamalar , Dyt.Pelin POLAT
 • Mevsim Geçişlerinde Beslenmede Dikkat Edilmesi Gerekenler , Dyt.Zülal YALÇIN
 • Ödem Atmanın Yolları , Dyt.Zülal YALÇIN
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  19:57
  Top