2007'den Bugüne 87,901 Tavsiye, 27,236 Uzman ve 19,423 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Çocuklar ve Bilgisayar
MAKALE #362 © Yazan Psk.Dnş.Ece AKIN BAKANAY | Yayın Ekim 2007 | 15,115 Okuyucu
Çocuğunuz Bilgisayarın Başından Kalkmıyorsa

Gelişen teknoloji artık günlük hayatın her alanında karşımıza farklı şekillerde çıkıyor. Hayat giderek kolaylaşıyor ama aynı zamanda karmaşık bir hale de geliyor. Bizler değişen koşullara uyum sağlamaya çalışıyoruz, çocuklarımızın durumu biraz daha farklı onlar teknoloji ve bilgisayar dünyasında büyüyorlar. Bir kaç yıl önce sadece iş yerlerinde olan bilgisayarlar artık insanın olduğu her yerde. Yavaş yavaş evlerimizin baş köşelerinde yerlerini almaya başladılar. Çocuklar ise bilgisayara gösterdikleri hızlı uyum ve sergiledikleri kullanım becerileri ile bizleri şaşırtmaktalar. Anne-baba olarak onun bu kadar karışık bir aleti bu kadar rahatlıkla kullanabiliyor olması yeni neslin ne kadar zeki olduğunu düşünüyoruz.

Bilgisayar kullanımının etkileri

Bilgisayar kullanımının doğru ve bilinçli bir şekilde planlandığında çocukların bilişsel becerilerin gelişiminde olumlu etkileri olduğunu belirtilmektedir. Özellikle problem çözme, dikkat, yaratıcılık, bilgiyi öğrenme alanlarında bilgisayar programları çocukların gelişimini olumlu etkilemektedir. Ancak programların seçimi sırasında anne-babaların dikkatli ve bilinçli davranması gerekmektedir. Ayrıca bilgisayar oyunları sosyal bir olay haline geldiği için çocuğun yaşıtlarıyla iletişim kurması için bir yöntem olabilir. Bilgisayar onların hayatlarının bir parçası haline geldiği için bunun dışında kalmak sosyal ilişkileri olumsuz etkileyebilir. Çocuğun yaşıtlarıyla benzer yaşantı ve becerilere sahip olması arkadaşlık kurmak için önemlidir. Bu nedenle anne baba olarak onların dünyalarında olanları takip etmek de gerekebilir.

Bilgisayar günümüz dünyasının vazgeçilmez bir parçası haline gelse de abartılı kullanım yarardan çok zarar getirebilir.

Özellikle bilgisayar kullanımında çocuğun yaşı göz önüne alınmalıdır. Okul öncesi dönem (0-6 yaş) bilişsel, dil, sosyal ve duygusal becerilerinin gelişiminde kritik dönemdir. Bu dönem içinde çocuğun sahip olduğu yetiler (genetik olarak getirdiği) kadar ona sunulan ortamda bu beceri alanının gelişimini etkiler. Bu dönemde çocuğa sağlanacak öğrenme fırsatlarının önemi büyüktür. Her gelişim dönemi kritik bir dönemdir; bu nedenle basamaklar atlanmadan becerilerin gelişmesi için gerekli olan deneyimleri çocuk zamanında yaşamalıdır.
Bilgisayar kullanımı bu dönemde çok dikkatli bir şekilde planlanmalıdır. Çünkü bu yaş çocuklarının özellikle sosyal ve bedensel etkinliklere ihtiyaçları vardır. Öğrenme yaşayarak gerçekleşmelidir. Arkadaşları ile koşup oynaması, oyun kurması, tartışma ve tartışmayı çözmeyi öğrenmesi gerekmektedir. Bilgisayar başında geçirilen uzun, hareketsiz ve yalnız saatler çocuğunuzun hem sosyal ilişki kurma, hemde bedensel ve bilişsel gelişimini olumsuz etkileyecektir.
Ayrıca bilgisayarlar ile ilgili en çok tartışılan konu bilgisayar ekranının göz sağlığını etkilemesidir. Bu nedenle ekran koruması kullanılması önerilir ancak bunun yanı sıra ekran karşısında geçirilen saatlerin sınırlandırılması da gerekmektedir.

Bilgisayar kullanımı daha çok görsel becerileri geliştirdiği bilinmektedir. Ancak ne yazık ki dil gelişimini olumsuz etkileme olasılığı da vardır. Çocuğunuz ekran karşısında, pür dikkat, ne sizin ne de dış dünyanın farkında olmadan geçirdiği saatler arttıkça iletişim kurmak, konuşmak, kitap okumak için ayırdığı zamanlar azalmaktadır.

Bilgisayar kullanımının kontrolsüz ve sınırsız olması ilkokul döneminde derslere karşı ilgisizlik, motivasyon eksikliği, bilgisayar dışındaki uyaranlara yeterince dikkatinin yoğunlaştıramama gibi sorunlara neden olabilmektedir.
Bilgisayar oyunlarının içerikleri dikkat edilmesi gereken noktalardan bir diğeridir. Çocuklar arasında yaygın ve popüler olan şiddet içerikli oyunların çocuklar üzerinde olumsuz etkileri olduğu belirtilmektedir. Özellikle okul öncesi ve ilkokul döneminin ilk yıllarında bu tip oyunlar çocukların sosyal ve duygusal gelişimini etkilemektedir. Bu nedenle oyunların anne babalar tarafından kontrol edilmesi ve çocukları agresyona yönlendiren tarzda olanların oynanmasına engel olmaları önemlidir.

Anne Babalara Öneriler

Bilgisayarın yararlarını ön plana çıkartmak anne-babanın elindedir. Ne onu tamamen çocuğun hayatından çıkarmak ne de tamamen hayatın merkezi haline getirmek ,bu iki durum arasında bir orta nokta bulunmalıdır.
*Öncelikle anne-babanın atması gereken ilk adım bilgisayar kullanımı
sınırlandırmaktır. Bilgisayarın kullanımı ile ilgili kontrol ve sınırlar çocuğun
yaşına uygun olmalıdır. İlkokul yıllarında günde 2 saatlik kullanım süresi
önerilirken ergenlikte bu süre uzatılmalıdır.
*Bilgisayarın oyun, hobi, konuşmak, dinlenmek, arkadaş ya da anne-baba ile
birlikte olmanın yerine geçmemesine dikkat edilmelidir.
*Anne-baba olarak davranışlarınızla model olmanız önemlidir. Sizler ekran
bağımlısıysanız çocuğunuz bunu model alacaktır.
*Okul ödevleri ya da yerine getirmesi gereken sorumlulukları yaptıktan sonra
bilgisayar kullanımına izin verin.
*Bilgisayar dışında alternatifler sunun sizinle birlikte olmayı bilgisayar
oynamaya tercih edecektir. Eğer odasında sakin sakin oturup bilgisayar
oynasın diye düşünüyorsanız önce düşünce sistemini değiştirmelisiniz.
Bilgisayar kullanırken;
-Çocuğunuza arada göz dinlendirme molası vermeyi öğretin.
-Bilgisayar karşısında rahat bir oturuş sağlayın, hatta arada bir kalkıp hareket etmesini için teşvik edin.
-Çocuğunuz için program / oyun seçerken dikkatli olun;
* Yaşına uygun programları seçin
* İçeriğini inceleyin; farklı zorluk dereceleri olan, özgün düşünmeyi, problem çözme becerilerini geliştirecek yazılımları tercih edin.

Önerilen Kitaplar

*Televizyondan uzak 365 etkinlik Rota yayınları, Steve § Ruth Benet: Çocuğunuzla birlikte keyifli zaman geçirmenizi sağlayacak öneriler.
*Bağlantı Doğru Mu? Boyner Yayınları, Jane M.Healy: Bilgisayar kullanımının çocuklar üzerindeki etkileri.

Ece AKIN BAKANAY
Uzman Psikolojik Danışman
GÜNCE Psikolojik Danışmanlık ve Grup Çalışmaları Merkezi
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Çocuklar ve Bilgisayar" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Dnş.Ece AKIN BAKANAY'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Psk.Dnş.Ece AKIN BAKANAY'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Psk.Dnş.Ece AKIN BAKANAY
İstanbul
Psikolojik Danışman
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi1 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Dnş.Ece AKIN BAKANAY'ın Makaleleri
► Özel Gereksinimli Çocuklar ve Bilgisayar Psk.Melisa KÜÇÜK DEDEOĞLU
► Bilgisayar Bağımlılığı Psk.Dnş.Nilgün SARI
► Bilgisayar ve Çocuk Psk.Mutlu İNCESOY
► Bilgisayar Bağımlılığı Psk.Cihangir ACAR
► Bilgisayar Bağımlılığı Psk.Ziya ÜNLÜTÜRK
► İnternet ve Bilgisayar Bağımlılığı Psk.Dnş.Tuğba ŞENDİR
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,423 uzman makalesi arasında 'Çocuklar ve Bilgisayar' başlığıyla benzeşen toplam 18 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Dikkat Eksikliği Eylül 2007
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


21:28
Top