TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!ÇOCUKLARDA BİLGİSAYAR BAĞIMLILIĞI

Elif IPEK Fotoğraf
Elif IPEK
Kocaeli
Çocuk Gelişimi Ve Eğitimcisi
TavsiyeEdiyorum.com Özel ÜyesiTavsiyeEdiyorum.com Üyesi7 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 9 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 2698,

* Yayın Tarihi : 08-03-2011 - 19:55 (1909 gün önce),

* Ortalama Günde 1.41 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 4049 , Kelime Sayısı : 456 , Boyut : 3.95 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Elif IPEK hakkında söyledikleri:
Elif hanımla tanışmamız 2-3 sene öncesine dayanır , oğlum anaokulundayken öğretmeninin tavsiyesi üzerine gitmiştik . Çocuklara yaklaşımı, tespitleri , tavsiyeleri ile bizi çok etkiledi ve bir seneden uzun bir süre terapilere devam ettik . Şimdilerde sadece kendisini görmek için oğlumun ısrarları üzerine gidiyoruz :) Elif ablasını çok seviyor . Gerçekten doğru tespit ve doğru yönlendirmelerle çok güzel sonuçlara ulaştık bir sorunumuz kalmadı . Kendisine çok çok teşekkür ediyoruz
(H.Çavuşoğlu, Danışan, 04-10-2015)

4 yaşındaki oğlumun davranışları ile tam bir çıkmazda iken netten yaptığım araştırmalar sonucu 2 ay kadar önce Elif Hanıma ulaştım.
Henüz yolun başındayız ama bana beraber çok güzel yol katdedebileceğimiz izlemini ,ilk günden verdi.
Oğlum, dışarı çıkacağımız zaman ''nereye gidiyoruz anne ? '' diyor ,
''Bilmem nereye gitmek istersin ? '' dediğimde ....Elif Ablayaaaa diyor . Onun sevgisini bu kadar çabuk kazanması , iletişiminin ne kadar doğru olduğunu gösteriyor.
Yine dün akşam çaresiz bir anne gibi hissettiğimde kendimi , aklıma ilk gelen onu aramak oldu . O kadar içten bir konuşma idi ki... [DEVAMI..]

(İ.Oral, Danışan, 05-10-2013)

Elif IPEK Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
ÇOCUKLARDA BİLGİSAYAR BAĞIMLILIĞI

İMDAT! EVDE BİLGİSAYAR VAR!

Evinizde de bilgisayar var mı? Peki ya bilgisayarın başına kamp kurmuş bir çocuğunuz? Cevabiniz `evet` ise kitap okumama, ev ödevlerini zamanında yapmama gibi problemler ile de boğuşuyor olmalısınız.

Gelişen ve değişen yaşamımızda teknoloji büyük yer kaplıyor. Cep telefonları, televizyonlar, bilgisayarlar günlük yaşamımızın vazgeçilmez birer parçaları. Öyle zamanlar geliyor ki onlar olmadığında eksiklik hissediyoruz. Peki, çocuğunuzun yaşamında nasıl bir yer kaplıyorlar?

Bilgisayarların çocuk ve gençlere birçok yararı var.
Görerek, duyarak, deneyerek öğrenme imkânı sunuyor bilgisayarlar.
Dünyanın en ücra kösesindeki bir bilgiye ulaşmalarını, edindikleri bilgileri karşılaştırmalarını sağlıyor.
Oynadıkları oyunlarda problem çözme becerilerini geliştiriyorlar.
Çeşitli programlar sayesinde yaratıcılıklarını geliştiriyorlar.
Özgül öğrenme güçlüğü olan kişiler harfleri yazmada zorluk yaşadığından bilgisayar kullanarak rahatça yazı yazabiliyorlar.
Doğru kullanıldığında bunun gibi birçok faydası olan bilgisayarlar amaçsız kullanıldığında çocuk ve gençlere zarar verebiliyor.
Okula başlama zamanı çocuğun evden çıkıp yeni arkadaşlar edinme zamanıdır. Sosyal çevre edindikleri bu dönemde yoğun ve amaçsız bilgisayar kullanımı çocuk ve gencin sosyalleşmesini engeller.
Bilgisayar kullanırken karşılıklı konuşma söz konusu değildir. Böylece çocuk ve gençlerin kendilerini sözel olarak anlatma becerileri engellenir, gelişemez. Sorularınıza kısa cevaplar verirler.
Uzun sure bilgisayar karşısında kalmak gözlere zarar verir.
Uygun olmayan oyunlar çocuklarınızı şiddete iter. Problemleri iyimser bir şekilde çözmek yerine şiddete başvurma eğiliminde olurlar.
Bilgisayar karşısında bir oyuna dalan çocuklar zamanın nasıl geçtiğini anlamazlar ve zamanlarını organize etmeyi başaramazlar. Bu nedenle sorumluluklarını yerine getiremezler.
Uzun sure hareketsiz kalarak, sadece görerek ve duyarak yararlanılan bilgisayarlar çocuk ve genci pasifleştirir. Bu durum stresi arttırır. Çocuğun engellenen aktivitesi başka bir ortamda uygunsuz davranışlar sergileyerek açığa çıkabilir.

Çocuğunuzun bilgisayardan yararlanabilmesi için öncelikle bilgisayarın amacını bilmesi gerekir.
Bilgisayarın, bilgiye doğru ve hızlı biçimde ulaşmayı sağlayan bir araç, okul ile ilgili çalışmalarda yararlanabilecek bir kaynak, haberleşme aracı, oyun aracı olduğunu anlatın.
Çocuğunuza zamanın öneminden bahsedin ve bilgisayarı belirli sureler içinde kullanması gerektiğini vurgulayın. Birlikte sure belirlemek ve bilgisayarın yanına kum saati, masa saati koymak isinizi kolaylaştırabilir.
Bilgisayarı açmadan önce bir amaç belirlemesi gerektiğini anlatın. İlgilendiği bir konuyu araştırmak, oyun oynamak, ödev yapmak, müzik dinlemek,… Suresini amacına uygun kullanmasına yardımcı olun.
Bilgisayar başında birlikte zaman geçirin ve internetin, bilgisayarın doğru kullanımı konusunda örnek olun, açıklamalar yapın.
Bilgisayar oyunları ve gerçek oyunlar arasında bir denge kurun.
Sportif, kültürel faaliyetlere yönlendirerek enerjilerini doğru bir kanalda harcamalarını sağlayın.
Çocuğunuzla bunları paylaştıktan ve bilgisayar kullanım suresine karar verdikten sonra uygulayabileceğiniz birkaç öneri:
Avrupa Birliğinin internet kullanımını öğretmek için hazırladığı; www.wildwebwoods.org

Beynin farklı bölgelerini bir arada kullanmak için;
www.lumocity.com ve braintrain, brainbuddies oyunları (indirilerek veya farklı sitelerde online olarak oynanabilir)

Strateji belirlemek ve konumlama becerilerini geliştirmek için; www.sinirkupu.net

Hayvanlar ile ilgili bilgiler, hafıza oyunları, yap-bozlar, evde yapabileceğiniz kâğıt ve bilgisayar etkinlikleri için;
http://www.yaraticicocuk.com/
Buz hokeyi ve kar kayağına ilgi duyanlar dikkat ve reflekslerini geliştirmek için; http://www.cbc.ca/kids/olympics/games/

sanal müzeleri gezmek için; http://www.sanalmuze.org ve www.sadberkhanimmuzesi.org.tr adreslerini ziyaret edebilirler.

İyi eğlenceler…

Pedagog Elif İPEK

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

ÇOCUKLARDA BİLGİSAYAR BAĞIMLILIĞI ile İlgili Kavramlar : bilgisayar, çocukta bağımlılık, bilgisayar bağımlılığı, internet bağımlılığı
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"ÇOCUKLARDA BİLGİSAYAR BAĞIMLILIĞI" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Elif IPEK'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Çocuklarda 0-3 Yaş Döneminin Gelişimsel Özellikleri , Uzm.Özge DEMİRCİ
 • Parmak Emme Problemi , Sümeyye BÜYÜK
 • Neden Öfke ? , Meral HASANDAYIOĞLU
 • Öğrencilerde "Başarısızlık Korkusu" , Gönül BAYALTUN
 • Okul Ders Ve Sınav Başarısızlığı Ve Başarı Nasıl Sağlanır , Gönül BAYALTUN
 • Güvenli Bağlanma , Sonnur KÜKÜRT
 • Dikkat Dağınıklığı Yaşayan Ve Hiperaktivitesi Olan Çocuğun Ebeveynlerine Öneriler , Meral HASANDAYIOĞLU
 • Dikkat Eksikliği Teşhisleri Doğru Mu? , Öznur SİMAV
 • Çocuklar Nasıl Daha Kolay Öğrenir Ve Empatik Yaklaşım , Sedat BAŞ
 • Seçici Konuşmamazlık (Selektif Mutizm) , Sonnur KÜKÜRT
 • Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Testi (Moxo Dehb) , Sonnur KÜKÜRT
 • Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Bozukluğu (Dehb) , Sonnur KÜKÜRT
 • Bebeğimin Özgüvenini Nasıl Destekleyebilirim? , Uzm.Sibel ÖZDEMİR
 • Çocuğum Parmak Emiyor! , Uzm.Sibel ÖZDEMİR
 • Anne-Bebek Oyun Gruplarında Nelere Dikkat Etmeliyiz? , Uzm.Sibel ÖZDEMİR
 • Geleceğin Çocukları: Tekno-Çocuklar , Uzm.Sibel ÖZDEMİR
 • Kitap Sevgisi Yaşa Göre Nasıl Gelişir? , Uzm.Sibel ÖZDEMİR
 • Bebeğimi Ne Zaman Memeden Kesmeliyim? , Uzm.Sibel ÖZDEMİR
 • Bilgi Ve Deneyimle Yapılabilirliği Olan Danışmanlık , Sedat BAŞ
 • Çocuğum Okula Başlamaya Hazır Mı? Çocuğumu Desteklemek İçin Aile Olarak Neler Yapmalıyım? , Uzm.Burcu KARAKAŞ
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  17:24
  Top