TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
Bilgisayar ve İnternet Bağımlılığı ile İlgili Sorular ve Cevapları

Füsun BUDAK Fotoğraf
Uzm.Psk.Füsun BUDAK
Muğla
Uzman Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi16 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 36 Makalesi varFotoğrafı MevcutTelefon Numaraları KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 6353,

* Yayın Tarihi : 28-07-2010 - 13:39 (2401 gün önce),

* Ortalama Günde 2.65 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 7371 , Kelime Sayısı : 909 , Boyut : 7.20 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Uzm.Psk.Füsun BUDAK hakkında söyledikleri:
Fisun Hanımı ile en bunalımlı zamanımda kardeşimin tavsiyesiyle tanıştım. Daha önce tanımadığım için çok üzüldüm çünkü Fisun Hanım gibi psikoloğa, arkadaşa ,dosta çok ihtiyacım vardı. Fisun Hanıma ilk seansata tüm iç sıkıntımı anlattım, o kadar samimi ve candan paylaştı ki sıkıntımı oh kurtuldum dedim ve bana tavsiylerde bulundu, ben de tüm dediklerini yaptım ve yapmaya devam ediyorum .Adeta hayata yeniden başladım bir anda kendime geldim her şey bir mucize gibi gerçekleşti .O gülen yüzüyle sıcacık gülümsemesiyle gözlerindeki ışIkla bana çok güven verdi. Kendisini telefonla her zaman aramamı ... [DEVAMI..]
(buket, Danışan, 31-05-2010)

Sayın Füsun BUDAK'ı;Eşi Bülent BUDAK Bey gibi kendisininde yöneticisi olduğu "B&B psikolojik danışmanlık" sitesinden tanıyorum...O'nun danışanı olmadım ama O'nunla sitedeki forumlar sayesinde tanışma imkanım oldu...Kendisi ile msn de yazışarakta tanıştık...Bu olay,Füsun Hanım'ın insanlara verdiği değeri ve önemi gösterirken;O'nun ne kadar alçak gönüllü,mütevazii,duyarlı ve naif bir hanımefendi olduğunu da hissettiriyordu...Her insanın sahip olamayacağı bu özelliğinden dolayı, Yaratıcının torpilli kullarından olduğunu düşünüyorum...O' insan ilişkilerinde başarılı ve çözüme odaklı ... [DEVAMI..]
(Mine YİRMİLİ, Arkadaş/Tanıdık, 19-05-2009)

Fusun hanim ile tanismadan once baska uzmanlara da basvurmustum. Ondan cocuklarim icin yardim almaya gitmistim. O kadar guleryuzlu, canayakin ve rahatlatici bir insan ki kizlarim kisa zamanda onun bagimlisi oldular. Cocuklarimin kendilerini rahat hissedecekleri bir psikolog bulmak beni cok sevindirdi. Cok kisa sure icinde cok olumlu sonuclar almaya basladim. Cocuklarim onu bir terapistten cok bir abla gibi goruyor ve cok sicak buluyorlar. Hickimseye guvenmedikleri kadar guveniyorlar ona. Bir anne olarak cok rahatladim. Cocuklarimin yanisira benim problemlerimle de oldukca yakindan ilgileniyor.... [DEVAMI..]
(Buket O., Danışan, 20-02-2009)

Uzm.Psk.Füsun BUDAK Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
Bilgisayar ve İnternet Bağımlılığı ile İlgili Sorular ve Cevapları

Bilgisayar ve İnternet Bağımlılığı

Hayat koşullarının değişmesiyle birlikte insanların kumar, alkol gibi farklı bağımlılık çeşitlerine yönelik eğilimin arttığını söylemek mümkün mü?

Değişen yaşam koşulları insanı kalabalık ve birbirine yardım eden aile ilişkilerden uzaklaştırıp, daha bireysel olmaya yöneltti. Toplumda yaşanan olaylar medyanın da etkisiyle insanın korku ve kaygılarını artırıp, daha da içe kapanmasına sebep oldu. Ayrıca ekonomik nedenlerinde yaşam koşullarını tehdit etmesi kişiyi sadece ev ve iş alanına hapsetti. Giderek yalnızlaşan ve tatminsizlik yaşayan insan kendini mutlu etmenin yollarını aramaya başladı. Tüm bunlara ek olarak sorunlarını paylaşamamak ve strese karşı dirençli olamama insanın bağımlılıklarını artırdı. Tabii kolay ulaşılabilirliğini de unutmamak gerekiyor.

Bilgisayar ve internet bağımlılığında önceki yıllara göre bir artış olduğu ifade ediliyor. Ne kadarlık bir artış söz konusu?

Na kadarlık artış olduğuna gelince bu konuda bilimsel bir araştırmam bulunmamaktadır. %’lerle ifade edemeyeceğim. Şunu söyleyebilirim merkezimize başvuran hemen hemen 3 kişiden ikisi eşinin ya da çocuğunun bilgisayarda geçirdiği vakitten şikayetçi… Ayrıca internet ve bilgisayar başında geçirilen zamanın yarattığı iletişim sorunları ve sanal ortamda aldatma olaylarından meydana gelen sorunlarda gün geçtikçe artış göstermektedir. Eski bir sevgiliyi arayış, e-mail ya da msn üzerinden görüşmeler, chat odalarında yeni arkadaşlıklar kurma, cinsel içerikli internet sitelerine girme, işten gelir gelmez bilgisayar oyunlarına yönelme ve eşe ve çocuklara ilgi göstermeme…

Bilgisayar bağımlılarının yaş ortalamasının yükseldiğini söylemek mümkün mü?

Genç, yaşlı, cinsiyet, eğitim farkı olmadan her kesimden kişiler bilgisayar ve internet bağımlısı olabiliyor. İnternet bağımlılığı çocuk, yetişkin her yaş grubunda olmakla beraber bilgisayar oyunlarına yönelik bağımlılıktan bahsedeceksek yaş ortalamasının arttığını söylemek yanlış olmaz sanırım.
Sosyal açıdan iletişim becerileri yetersiz olan, kişilerle yüz yüze geldiğinde konuşma güçlüğü çeken, kendine güvenmeyen, fiziksel görünümünden memnun olmayanlar, içe dönük, kaygı ve endişeleri yoğun olan kişiler internet yani sanal ortamda iletişim kurmayı tercih ediyor. Bu ortamda kendini daha iyi hissettiğini fark ettiği anda da kopmak istemiyor. İç ve dış dünyası birbiri ile uyumlu olmayan ve sürekli çatışma yaşayan kişilerde bu durumla baş edebilmek için bir nesneye ya da kişiye bağımlı hale dönüşebiliyor. Ayrıca engellenme eşiği düşük ve takıntılı kişilik özellikleri olan bireylerde kişi ve nesnelerden ayrılma güçlüğü yaşadıkları için bilgisayar ve internet bağımlılığı daha sık görülebiliyor.

Bilgisayar ve internet bağımlılığı nedeniyle iş hayatında karşılaşılan sorunlar nelerdir? (mesela bu tip bir bağımlılık yüzünden işinden atılan biri gibi farklı örnekleri bizimle paylaşabilirseniz seviniriz.)

Çoğu zaman anne ve babalar çocuklarının bilgisayara olan bağımlılıklarından yakınırken, kendileri de bilgisayar başından kalkamamaktadır. Aile ilişkileri zarar gördüğü gibi sosyal ilişkileri ve iş performansları da önemli ölçüde sekteye uğramaktadır. Nasıl ki alkol ve madde kullanımlarında ve yoksunluklarında davranış bozuklukları oluşuyorsa, bilgisayar bağımlılığı durumunda da yalan söyleme, sinirlilik, huzursuzluk, dikkat ve konsantrasyon sorunları, korku ve kaygılar, depresyon, gerçek yaşamdaki kişilerle iletişim sorunları ve gerçek yaşamdaki olaylara ilgisizlik, uyku ve yeme düzensizlikleri, iş ve okul performansında düşüş gibi sorunlar yaşanmaktadır.
Kişi kendini dış dünyadan soyutlamakta, bilgisayarı ile arasında vazgeçilmez bir bağ oluşmakta ve yalnız kaldıkça yalnızlığı benimsemekte ve sosyal çevresini kaybettiği içinde bir süre sonra yalnızlığını bu makine ile paylaşmaktadır. İlişkilerinde yaşanan olumsuzluklar iş yaşamına da yansımaktadır. Sabahlara kadar bilgisayar başında geçirilen zaman kişinin uykusuz ve yorgun bir şekilde işe gitmesine sebep olmakta ve bu durumda performansını önemli ölçüde etkilemektedir. Dikkat ve konsantrasyon sorunları yaşanmaktadır. İş performansının düşmesiyle iş kaybı da yaşanmaktadır.

Gerçek hayatta yaşadığı başarısızlıkları kişi, sanal ortamda hırs yaparak oyun ortamında başarıya dönüştürmek isteyecektir. Bunu yaparken de temel ihtiyaçlarını karşılamayan kişi sağlıklı düşünemez hale gelecektir. Bilgisayar başından ayrılmayan kişilerin kimi zaman paranoid düşünceler ve hezeyanlar geliştirdiği de gözlenmektedir. Sanal ortamdaki oyunların da etkisiyle, iş ortamında çalıştığı kişilerin kendi ile ilgili entrikalar çevirdiğini, onu takip ettiklerini ve gözlediklerini düşünen bir danışanım işine konsantre olamadığı için bir süre sonra işinden ayrılmak zorunda bırakılmıştı.

Ayrıca internet ortamında kişiler kendilerini olduklarından farklı bir kimlikle ifade edip, gerçek hayatta söyleyemediklerini ve yapamadıklarını sanal ortamda özgür bir şekilde yaşıyorlar. Bir süre sonra da kimlik karmaşası ortaya çıkıyor. Suçluluk duyguları ve pişmanlıklar yaşanabiliyor. Yaptıkları şeylerin başkaları tarafından öğrenileceği ve ortaya çıkacağı endişeleriyle baş etmekte güçlük çekiyorlar ve kendilerini gerçek yaşamdan daha fazla izole ediyorlar. Ya da alkol, madde gibi kullanımların artışına sebep oluyor. İş yaşamında ilişki sorunları ve performansın düşüşü kişinin çevresine karşı şüpheli ve güvensiz yaklaşması ve daha çok içe kapanması demektir.

Bilgisayar ve internetin yanı sıra iş bağımlılığı olan insanlardan bir artış var mı?

Yaş gözetmeksizin her yaştaki bireyin yaşadığı bir olay bağımlılık. Kendine güveni olmayan insan bağımlılık yaşar. Çünkü tek başına hiçbir şey yapamayacağını ve hiçbir şeyle baş edemeyeceğini düşündüğü için bir başka kişiye ya da objeye ihtiyaç duyar ve ona sıkıca sarılır. Kaybedeceği endişesi ile de her an onun yanında olmak ister. İçe dönük ve kaygı ve endişeleri yoğun olan kişilerde bağımlılık yaşayabilir. Son yıllarda ekonomik krizinde etkisiyle kişi gelecek kaygılarını daha yoğun yaşamakta ve bu sebeple işi kişiyi yönetir hale gelmektedir. İşi hayatının odak noktası haline getiren ve sosyal, duygusal ilişkilerinde sorunlar yaşayan kişiler de azımsanmayacak kadar çoktur.

Ayrıca şunu da unutmamak gerek. Sosyal çevrede yaşanan olumsuzluklarda toplumsal bir paranoyaya dönüşmekte ve kişi de kendini sosyal çevresinden soyutlayarak en az zarar göreceğini düşündüğü farklı bağımlılıklar geliştirmektedir.

Bilgisayar bağımlılığında kurtulmak isteyenlere önerileriniz nelerdir?

Bağımlı kişiler bu durumdan nasıl kurtulabilir? Bağımlılıktan kurtulmak için önce kendimize güven duyabilmemiz gerekir. Sosyal ilişkilerin ve aktivitelerin artırılmasına önem verilmeli. Bağımlı olunan objeden kurtulmak için geçiş objesi oluşturulmalı.

Bilgisayar ve internet bağımlılığı da diğer nesne ya da kişiye olan bağımlılıklar gibi tedavi edilmesi gereken bir bağımlılıktır. Bu konuda insanın yaşam şeklinin gözden geçirilmesi, tekrar programlanması gerekir. Tek başına baş etmekte güçlük çekildiğinde mutlaka bir uzmandan yardım almak doğru olacaktır. Bilgisayarı yanlış kullanmak, ruhsal ve fiziksel açıdan sağlığımızı yitirmemize sebep olabilir. Bilgisayar ve internet kullanımından dolayı çevrenizdeki kişilerle ilişkilerinizin bozulduğunu ve iş performansınızın düştüğünü fark ediyorsanız bir an önce bir uzmandan yardım almanızı öneririm.

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Bilgisayar ve İnternet Bağımlılığı ile İlgili Sorular ve Cevapları" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Uzm.Psk.Füsun BUDAK'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Uzm.Psk.Füsun BUDAK Tarafından Yazılan Diğer Makaleler:
 • Çocuk ve Şiddet
 • İlk Çocukluk Aşkları
 • İç Motivasyon
 • Çocuklarda Zeka Gelişimi ve Zekanın Türleri
 • Mevsim Değişikliğinin İnsan Ruh Sağlığı Üzerindeki Etkileri
 • Kendine Güven (Özgüven) ile İlgili Sorular ve Cevapları
 • Babanın Çocuk Gelişimindeki Rolü…
 • Evlilik Terapisine Ne Zaman Gidilmeli?
 • Panik Atak mıyım?...
 • Boşanmada Çocuk Psikolojisi: Anne Babanın Ayrıldığını Durumlarda Çocukların Ruhsal Durumu
 • Çocuklarınızı Televizyon ile Avutmayın…
 • Sınav Kaygısı ve Kaygıyla Baş Etme
 • İmaj Koçluğu (İçindeki Devi Yarat)
 • Çocuk İstismarı ve Tacizleri
 • Küresel Ekonomik Krizin Psikolojik Etkileri
 • Kanser Psikolojisi: Kanserin Varoluşu Tehditi
 • Sevgiyi Anlamak
 • Çocuğum Çok Öfkeli,neden Acaba?
 • Her Yönüyle Öfke Duygusu : Öfke Baldan Tatlı mı?
 • Aldatılma Psikolojisi : Aldatılmak Mı, Aldanmak mı?
 • Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Alkol/Madde Kullanımının Aile Üzerine Etkisi , Uzm.Havva BAYAR
 • Sorumluluk ve Özgüven , Aslı PAKSOY
 • Sosyal Becerilerin Kazanımında Ailenin Rolü ve Önemi , Aslı PAKSOY
 • Şemalar, Şema Terapisi ve Bağlanma , Uzm.Ali İhsan YAKA
 • Anne - Baba Tutumu ile Çocuğun Cinsiyet Rolü Arasındaki İlişki , Ramazan KAMÇI
 • Aşk Hakkında Herşey , Nihan DİKME
 • Çocuklarda Görülen Davranış Bozuklukları, Nedenleri ve Çözüm Yolları , Uzm.Ayşe YILMAZ
 • Çocuklarda Saldırgan Davranışların Önlenmesi , Uzm.Havva BAYAR
 • Eşimi Seviyorum, Beni Aldattı! , Dr.Mehmet TEKNECİ
 • Partneriniz Bir "Narsist" mi? , Dila HOTLAR
 • Sosyal Destek , Uzm.Suna BAYRAM
 • Duygu Odaklı Çift Terapisi , Dr.Mehmet TEKNECİ
 • Çocuğun Dil, İletişim, Bilişsel ve Sosyal Gelişimini Olumlu – Olumsuz Yönde Etkileyen Etkenler , Uzm.Engin OLGUN
 • Kaygılarımızın Anlamı , Özlem ATA
 • Kadınlarda Cinsel İstek Bozukluğu , Uzm.Havva BAYAR
 • Duygusal Özgürleşme Teknikleri (Eft) Nedir? Nerelerde Kullanılır? , Aysel KESKİN
 • Çocuklarda Yeme Problemi , Uzm.Aysu YENİEL SİLLE
 • Terörün Toplum Ruh Sağlığına Etkisi , Burçin KOYUNCU
 • Çatışmadan Kaçınmak İçin Ötekini Memnun Etmek , Dr.Fatih SÖNMEZ
 • Boşanma ve Çocuk , Adem TATAR
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  18:19
  Top