2007'den Bugüne 92,182 Tavsiye, 28,194 Uzman ve 19,962 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Ben Çocuğum!
YAZI #220 © Yazan Uzm.Psk.Füsun BUDAK | Yayın Kasım 2008
Ben daha küçük bir çocuğum. Benden boyumdan da büyük şeyler istiyorsunuz. Benim henüz bir çocuk olduğumu unutuyorsunuz. Benden sizin gibi düşünmemi, sizin gibi konuşmamı ve sizin gibi davranmamı bekliyorsunuz. Bazen sizin hiç çocuk olmadığınızı düşünüyorum.

Ben bir çocuğum. Henüz nerede susulur, nerede konuşulur, nerede ağlanır, nerede gülünür bilmiyorum. Bunları öğrenmeye çalışıyorum. Kalabalık yerlerde ve sizin arkadaşlarınızın yanında bağırdığımda, koşturmaya çalıştığımda siz çok rahatsız oluyorsunuz. Bana gülümseyerek bakan yüzünüzün bir an korkunç bir canavara dönüştüğünü görüyorum. Bunun yanlış bir şey olduğunu anlamaya başlıyorum. Ama yine de sizin istediğiniz gibi bir çocuk olamıyorum. Çünkü içimde bir şeyler beni yerimden kaldırıyor, koşmamı istiyor. Sizin gibi durağan bir şekilde oturmamı, sohbetinizi dinlememi istiyorsunuz. Oysa ben sizin neler konuştuğunuzu anlamakta güçlük çekiyorum ve sıkılıyorum. Ben bir çocuğum sizin istediğiniz şekilde hareket etmem çok zor. Ben içimden geldiği gibi davrandığımda kendimi daha mutlu hissediyorum.

Biliyorum siz bana henüz alışamadınız. Hatta kimi zaman da benim davranışlarımdan utanıyor, sıkılıyorsunuz. Benim bu şekilde davranmam sizin suçunuz gibi birbirinizi suçladığınıza şahit oluyorum. ‘Sen bu çocuğa bu kadar yüz veriyorsun, senden destek aldığı için böyle davranıyor’ buna benzer cümlelerle benden uzaklaşıp tartışmaya başlıyorsunuz. Bu benim çok işime yarıyor. Nasıl olsa birinizden biriniz benim yanımda olacak. Kimi zaman da sizin birbirinizle tartışmalarınızın sorumlusu olarak kendimi görüyorum. O zaman bunlara neden olduğum için yok olmak istiyorum. Bir taraftan da sizin birbirinize bağırmanızı görüp, ben de arkadaşlarıma bağırıyorum.

Ben bir çocuğum. Beni anlayabilmeniz için benim yaşımda olmanız gerekiyor. Oysa sizde benim yaşlarımda oldunuz. Benim sizi anlamam zor, çünkü ben henüz sizin yaşınızda olmadım. Ben bir çocuğum, beni anlamak için benim yaşımdaki halinizi hatırlamaya çalışın. Anne ve babanız size kızdığında ve sizi engellemeye çalıştığında neler hissettiğinizi ve neler yaptığınızı düşünün. Beni daha iyi anlayacaksınız.

Ben bir çocuğum. Kimi zaman kendi istediğim şeyleri yapabilmek için size gerçek olmayan şeyler söyleyebiliyorum. Ya da bana kızacağınızı düşündüğüm için böyle davranıyorum.

Ben bir çocuğum ve çok meraklıyım. Siz ne derseniz deyin ben yaşayarak öğrenmek istiyorum. Neyin doğru, neyin yanlış olduğunu. Öğreneceklerim belki hoşuma gitmeyecek ve ben çok üzüleceğim. Sizin beni korumaya çalıştığınızı biliyorum ama ben yaşayarak öğrenmek istiyorum.

Kimi zaman kendinizi işinize o kadar kaptırıyorsunuz ki, benim var olduğumu unutuyorsunuz. Bana ayıracak zamanınız olmadığında ben de kendimi göstermeye çalışıyorum. Ben bir çocuğum beni anlamaya ve benim dilimden anlamaya çalışın. Çok zor bir şey değil beni anlamak. Sizin gibi çok şey görmüş ve yaşamış kişiler için.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Füsun BUDAK Fotoğraf
Uzm.Psk.Füsun BUDAK
İzmir (Online hizmet de veriyor)
Uzman Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi16 kez tavsiye edildi
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Füsun BUDAK'ın Makaleleri
► Ben (İm) mi Çocuğum Psk.Eyüp AKIN
► Çocuğum ve Ben Ayhan IŞIK
► Çocuğum Yemiyor Psk.Esra TAŞDEMİR SEYİTOĞLU
► Çocuğum Hiperaktif (Mi?) Psk.Dnş.İsa Özgür ÖZER
► Boşanıyorum Ama Çocuğum Psk.Elif GÜNERİ
► Çocuğum ve Televizyon Psk.Begüm AKMANİŞ
► Çocuğum Otistik Mi Emine ERGÜN
► Çocuğum ve Dehb'si Psk.Canan SAYIOĞLU
► Çekingen Bir Çocuğum Var Psk.Dnş.Tuğba ŞENDİR
► Çocuğum Hiperaktif mi? Psk.Dnş.Ceren ŞAD
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,962 uzman makalesi arasında 'Ben Çocuğum!' başlığıyla benzeşen toplam 19 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Çocuk ve Şiddet Eylül 2011
► İlk Çocukluk Aşkları Ağustos 2011
► İç Motivasyon Ağustos 2011
► Panik Atak mıyım?... Kasım 2008
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


07:54
Top