2007'den Bugüne 75,895 Tavsiye, 24,840 Uzman ve 17,065 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Eğitim - Seminer - Konuşma
■ Uzmanlık alanınızda çeşitli platformlarda konuşma yapıyor ya da eğitim mi veriyorsunuz?

■ İlgi duyduğunuz konu ile ilgili konuşmacı ya da eğitmen arayışında mısınız?

■ O zaman Makronot Ailesi’ne hoş geldiniz!..
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Genital Estetik
MAKALE #4670 © Yazan Op.Dr.Alper BAYRAKTAR | Yayın Mart 2010 | 4,157 Okuyucu
Mons Pubis Estetiği

Genital bölgenin üzerindeki kıllı, yağ dokusunca zengin kısmın tıbbi adı mons pubistir. Doğum sonraları, kilo almalara bağlı bazen de genetik olarak bu bölgede yağlanma olabilir. Bölgesel olarak bunun liposuctionla alınması bu bölgenin estetiğini sağlar. Bazı durumlarda da mons pubisin belirginliği azalmıştır ki o zamanda bu bölgeye yağ enjeksiyonu yapılır. İşlem genellikle genel anestezi altında veya spinal anestezi altında gerçekleştirilir. Yaklaşık işlem süresi 30-45 dk. dır.

Dış Dudak Estetiği (Labium Major)


Hastaların Estetik Cerrahına ulaşma ve şikâyet sebeplerinden birisi o bölgenin ciddi büyüklüğü ve rahatsızlık vermesidir. Çoğu zaman labium majuslar (büyük dudaklar) olması gerekenden uzun ve büyüktür ve bu durum penisin ilişki sırasında itmesiyle gerilmeye ve ağrıya yol açabilmektedir. Sosyal veya cinsel yaşamı olumsuz etkileyebilir yaşam kalitesini düşürebilir. Bazı durumlarda büyük labiumlar mantar oluşmasına bile sebep olabilirler. Labium majusların asimetrisi de bir başka rahatsızlık verici kozmetik problemdir. Genital bölgede özellikle labium majuslarda belirginlik ya da sarkmanın veya asimetrinin olduğu durumlarda bu bölgeye cerrahi olarak küçültme işlemi yapılır. İşlem yaklaşık 20-30 dk kadar sürer. Genellikle lokal anestezi, tercihan genel ya da spinal anestezi uygulanabilir. Belirginliğin az olduğu durum da ise yağ enjeksiyonu ile estetik görünüm sağlanır. İşlem süresi ve anestezi seçimi küçültme işlemi ile aynıdır.

İç Dudak Estetiği (Labium Minor)

Genç kızlarda görülen genital estetik şikâyetlerinin başında, iç dudakların gereğinden fazla büyük ve sarkık olması gelir. İç dudaklar kızlık zarına zarar vermeden küçültülebilir. Hijyen, estetik ve cinsel hazzın sağlanması açısından bu operasyon önemlidir. Cerrahi süre 30 dk. kadardır ve genellikle genel anestezi yada spinal anestezi eşliğinde yapılır eğer büyüklük aşırı değilse lokal anestezi eşliğinde de yapılabilir.

Klitoris Cerrahisi

Klitoris kadın genital organında dış dudakların üst kısmında birleşim yerinin altında bulunan, cinsel haz almada önemli yeri olan erkekteki penis karşılığı olan bir organdır.Yine penise benzer şekilde erektil fonksiyonu vardır.genetik ,hormonal veya idiopatik (sebebi bilinmeyen) şekilde iri olabilir.Eğer aşırı büyük ve hasta tarafından şikayet konusu yapılacak durumda ise küçültme taleb edilebilir.Cerrahi küçültme mümkün olduğu kadar palyatif ve koruyucu yapılır.İşlem lokal veya spinal anestezi altında yaklaşık 30-45 dk. kadar sürer.

Dikiş İzleri (Epizyo Skarı)


Normal doğum yapan kadında epizyotomi denilen, vajen çıkışında kesi yapılır ve dikişle doğum sonrası bu kesi onarılır. Bu dikişler bazı kadınlarda çok sağlıklı olmayabilir ve rahatsızlık verecek ölçüde kötü iyleşmiş olabilir. Estetik olarakta genital bölgede kötü iz oluşturur. Doğum sırasında epizyotomi yapılmamış ise bazen vajen kenarında kendiliğinden yırtık oluşabilir. İzlerin daha belirsizleştirilmesi ya da eski yırtığın onarılması ile genital bölgenin estetiği küçük cerrahi işlemlerle sağlanabilir. İşlem süresi epizyo skarının durumuna göre Estetik Cerrahınız tarafından size bildirilecektir.

Vajina Daraltma (Vajinoplasti)


Normal doğum yapan ve doğum sayısının normal yolla ve fazla sayıda olması, doğum sırasında oluşabilen yırtıkların tam ve doğru onarılamaması, iri bebek doğurma, yaş ilerlemesiyle vajen esnekliğinin kaybı gibi çeşitli sebeplere bağlı şikâyetleri olan bayanlarda vajinda bollaşma olur. Bu bolluğun giderilerek sağlamlaştırılması ufak bir cerrahi işlemle mümkündür. Sıklıkla vajen arka duvarından boylamasına bir parça çıkarılarak kalan kesik kenarlar birbirine dikilir. İşlem sonrası genital bölgede bir iz kalmadan kadın psikolojik ve fiziki olarak rahatlatılabilir. İşlem süresi 30-45 dk. sürer ve sıklıkla genel anestezi eşliğinde yapılır.

SIK SORULAN SORULAR

  • ·Vajen daraltma operasyonu sonrası cinsel hayatımda değişme/iyileşme olur mu?
Vajen genişlemesi ve gevşekliği hem cinsel hazzı azaltır hem de azalmış vajen salgısı ve kayganlığı cinsel birleşmeyi zorlu ve ağrılı hale getirebilir. Operasyon sonrası tüm bu olumsuzluklar ortadan kalkacaktır.
  • ·Bu tür estetik girişimler sonrasında normal hayata dönüş süresi nedir?
Operasyon sonrasında 2-3 saat istirahat yeterlidir ve sonrasında ayağa kalkarak günlük hayata dönüş başlar. Sıklıkla operasyon sonrası ağrı olmaz ve ya basit ağrı kesiciler ile giderilebilir. Bazen cerrah operasyon bölgesini ameliyat sonrası dönmede de etkisini sürdürecek şekilde lokal olarak uyuşturabilir. Yukarıda belirtilen operasyonlardan iç dudak cerrahisi, dış dudak cerrahisi, klitoris cerrahisi ve vajen daraltma operasyonlarında ortalama 3 hf.-4hf. cinsel perhiz uygulanır.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Genital Estetik" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Op.Dr.Alper BAYRAKTAR'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Op.Dr.Alper BAYRAKTAR'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Alper BAYRAKTAR Fotoğraf
Op.Dr.Alper BAYRAKTAR
Bursa
Doktor "Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi - Estetik"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi71 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Eğitim - Seminer - Konuşma
■ Uzmanlık alanınızda çeşitli platformlarda konuşma yapıyor ya da eğitim mi veriyorsunuz?

■ İlgi duyduğunuz konu ile ilgili konuşmacı ya da eğitmen arayışında mısınız?

■ O zaman Makronot Ailesi’ne hoş geldiniz!..
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Op.Dr.Alper BAYRAKTAR'ın Makaleleri
► Genital Estetik Op.Dr.Şenay AYCAN
► Genital Estetik Op.Dr.Emre GÜRÇKAYA
► Genital Estetik Op.Dr.Aynur ŞENDEMİR
► Genital Estetik Op.Dr.Volkan Serhat DEDE
► Lazerle Genital Estetik Op.Dr.Atıl AKTAŞ
► Genital Estetik Ameliyatları Dr.Sezgin SÖNMEZ
► Genital Estetik Operasyonları Op.Dr.Kutlugül YÜKSEL
► Genital Bölge Estetik Ameliyatları Op.Dr.Evren HELVACI
► Genital Estetik Vagina Estetiği Doç.Dr.Tayfun TÜRKASLAN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 17,065 uzman makalesi arasında 'Genital Estetik' başlığıyla benzeşen toplam 25 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


09:20
Top