TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
DİYABET VE SİNİR HASARI (NÖROPATİ)

Metin ÖZATA Fotoğraf
Prof.Dr.Metin ÖZATA
İstanbul
Doktor "Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi4 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 472 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları Kayıtlı
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 16879,

* Yayın Tarihi : 12-04-2010 - 23:20 (2390 gün önce),

* Ortalama Günde 7.06 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 4253 , Kelime Sayısı : 672 , Boyut : 4.15 Kb.
DİYABET VE SİNİR HASARI (NÖROPATİ)

DİYABET VE SİNİR HASARI

Şeker hastalığı sinirlerde nasıl bir hasar yaratır?
- Şeker hastalarının bir kısmında sinirlerde hasar oluşur. Bu hasar nedeniyle bacaklarda uyuşma, hissizlik ve karıncalanma olabilir.
Sinir hasarı, kan şekeri yüksek seyreden, tansiyonu yüksek, kan kolesterol ve trigliseriti yüksek kişiler ile sigara içenlerde daha çok görülür.
Sinirlerdeki bu hasar diğer organlarda da bozukluk yapabilir. Bu bozukluklar şunlardır:
· Ayağa kalkınca baş dönmesi olması
· Egzersiz yapınca kalp hızının artmaması
· Kalp hızının fazla olması
· İshal ve kabızlık
· Yutmada zorluk
· Gaz ve bulantı
· İdrar kaçırma
· Vajinada kuruluk
· Empotans
· Gövde ve yüzde aşırı terleme
· Kol ve bacak cildinde kuruluk
· Gece görmede zorluk.
· Kalp ağrısının hissedilmemesi. Bu nedenle şeker hastaları kalp krizini fark edemez.

Sinir hasarına bağlı mide-bağırsak problemleri de oluşur. Şeker hastalarının %25’inde tıptaki ismi gastroparezi olan mide felçi gelişebilir. Bu hastalarda midenin boşalması gecikmiştir ve bulantı, kusma, erken doyma, karında şişkinlik ve ağrı ve iştahsızlık
Bulantı sabahları olabilir ve birlikte geğirme bulunabilir. Midenin boşalmasındaki gecikme gıdaların emiliminde bozukluğa ve kan şekerinde oynamalara neden olabilmektedir. Bu sıkıntı ve şikayetler mide veya oniki barsak ülseri, gastrit gibi hastalıklarda da olabileceğinden bir gastroenteroloji uzmanına başvurmak faydalı olur. İshal ve kabızlık şikayetleri de şeker hastalarında sıklıkla oluşabilir.

* Sinir hasarının belirtileri nelerdir?
- Ayaklarda ağrı oluşur ve bu ağrı geceleri ağırlaşır, yürümeyle artar ve zaman zaman oluşur. Ağrı genellikle derinden gelen bir sızlama olarak tarif edildiği gibi bıçak saplanması ya da yanma tarzında bir ağrı da oluşabilir.
Ağrı, hastalar tarafından sıklıkla “yanma, uyuşma, sızlama veya karıncalanma şeklinde tarif edilir. Geceleri hasta yorgun ya da stresli iken arttığı vurgulanır. Bu nedenle ayağını soğuk suya sokan hastalar vardır.
Bazen özellikle ayak tabanında gece alevlenen yanma ağrısı vardır (sıcak kum üzerinde yürümek gibi). Giysi ve ayakkabıların temasından rahatsızlık duymak tipik bir özelliğidir.
Uzun süren nöropatide ufak kaslarda erime-atrofi olabilir. Sinir hasarına bağlı olarak cilt kuruluğu sık görülür.

* Sinir hasarı teşhis ve tedavisi nasıl yapılır?
- Sinir hasarının teşhisi için EMG yapılabilir. Tedavide ise tedavisinde kan şekerinin ayarlanması ilk önceliği alır. Daha sonra trisiklik antidepresan ilaçlar, antikonvülzan ilaçlar veya alfa lipoik asit gibi ilaçlar endokrinoloji ve nöroloji uzmanının kontrolünde kullanılabilir. B1 vitamini, capsaicin kremleri ve ağrıyı gidermek için akupunktur uygulanabilir.
Şeker hastalığı nasıl bir hastalıktır?
— Vücudumuz kendisi için gerekli olan enerjiyi yediğimiz gıdalardan elde eder. Yemek yedikten sonra gıdalar bağırsaklarda parçalanarak ufak şeker parçalarına dönüşür ve daha sonra bağırsaktan emilerek kan akımı yoluyla vücudumuza dağılır. Enerji sağlanması için kan şekerinin özellikle kas, karaciğer, yağ ve beyin gibi dokular olmak üzere tüm organların hücrelerine girmesi gerekir. Kanda bulunan şekerin hücrelere girmesi pankreas bezinden salgılanan insülin hormonu sayesinde olur. İnsülin hormonu kanda yoksa veya olduğu halde hücrelerce emilemiyor ve etki gösteremiyorsa kandaki şeker hücreye giremediğinden birikir ve şeker yükselmeye başlar. İşte kan şekerinin sabah aç karna yapılan ölçümde 126 mg/dl yi geçmesi durumuna şeker hastalığı diyoruz.


KAYNAKLAR
1. Prof Dr Metin Özata, Diyabetle Kaliteli Yaşam Rehberi, Gürer yayınları, 2010
2. http://www.diabetesit.com
3. http://www.diyabetonline.com
4. http://www.sekerhastaligidr.com
5. http://www.reaktifhipoglisemi.com
6. http://www.drdiyabet.com

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

DİYABET VE SİNİR HASARI (NÖROPATİ) ile İlgili Kavramlar : şeker hastalığı, sinir hasarı, nöropati, diyabet, diyabette felç, ayakta yanma, diabet, diyabetik nöropati, sinirde hasar
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"DİYABET VE SİNİR HASARI (NÖROPATİ)" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Prof.Dr.Metin ÖZATA'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Başdönmesi Ve Nörolojik Değerlendirme , Doç.Dr.Ertuğrul UZAR
 • Gebelikte Alınması Gereken Vitaminler Ve İlaç Kullanımı , Dr.Ahmet Fatih ÖĞÜÇ
 • Yeni Bir Gebelik Tarama Ve Tanı Testi (Nıpt) , Dr.Bülent ATASEVER
 • Deep Neck Infection , Dr.Wesam ALAKHRAS
 • Human Papilloma Virüsü Aşıları (Hpv Aşıları) , Doç.Dr.Aydın KÖŞÜŞ
 • Alzheimer Hastalığı Ve Başarılı Yaş Alma , Doç.Dr.Şevki ŞAHİN
 • Yüz Felcine Soğuk Hava Dikkat , Doç.Dr.Ertuğrul UZAR
 • Beyincik Fıtığı, Beyincik Sarkması, Chiari Sendromu , Prof.Dr.Kadir KOTİL
 • Rahim Ağzı Kanseri Virüsu (Human Papilloma Virüsü; Hpv) , Doç.Dr.Aydın KÖŞÜŞ
 • Ergoterapi: Geleceğin Mesleği Olabilecek Bir Meslek Terapisi , Yrd.Doç.Dr. Onur Okan DEMİRCİ
 • Gençlik İçin Umudun Önemi , Dr.Müberra YENİŞAR
 • Ensest Olayında Toplumsal Tercihimiz Ne Olacak? , Dr.Müberra YENİŞAR
 • Ensest (Yasak Sevi); Aile İçi Cinsel İstismar , Dr.Müberra YENİŞAR
 • Öğrenilmiş Çaresizlik , Dr.Müberra YENİŞAR
 • Bebeğin Dünyası; Annesi İle İlişkisinin Önemi , Dr.Müberra YENİŞAR
 • Aile İçi Şiddet , Dr.Müberra YENİŞAR
 • Beyinde Lekelerin Tehlikesi , Doç.Dr.Ertuğrul UZAR
 • Hipofiz Adenomları (Pituiter Adenomlar) , Doç.Dr.Cüneyt GÖÇMEZ
 • Karpal Tünel Sendromu Ve Abdominal Obezite İlişkisi , Doç.Dr.Ertuğrul UZAR
 • Multipl Sklerozlu Hastalarda Ortalama Platelet Hacminin Araştırılması , Doç.Dr.Ertuğrul UZAR
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  23:32
  Top