2007'den Bugüne 83,912 Tavsiye, 26,333 Uzman ve 18,777 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
.
Lazer Epilasyon
MAKALE #5137 © Yazan Prof.Op.Dr. Mesut ÖZCAN | Yayın Temmuz 2010 | 4,875 Okuyucu
LAZER EPİLASYON

Lazer nedir?

Yoğunluğu ve miktarı dışarıdan verilen enerjiyle artırılmış bir ışık türüdür. "Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation" teriminde geçen kelimelerin baş harflerinden oluşanbir kısaltma terimdir. Lazer ışığında, ışınların tümü tek bir dalga boyundadır. Lazer ışığı dağılmadan hareket eder. Çünkü aynı anda ve aynı fazda ilerleyen foton partiküllerinden oluşur. Lazer ilk kez 1958 icat edilmiş,1960 yılında pratik olarak kullanılmaya başlanmış ve 1983’ten itibaren ise tıbbın çeşitli dallarında güvenle kullanılagelmiştir. Epilasyon amacıyla son 15-20 yıldır kullanılmaktadır.

Lazerin etki mekanizması nasıldır?

Tek bir dalga boyundaki ışıktan oluşan bir optik enerji sağlayarak fototermoliz yaparak etki eder. Bu etki lazer ışığının dalga boyuna bağlı olarak hedef yapıya göre selektif bir etkidir. Oluşan optik enerji hedef yapıdaki(leke, damar, kıl kökü) renk içeren maddeler tarafından emilerek ısı enerjisine dönüşür. Bu ısı enerjisi de çevre dokularda çok az hasar yaratarak ya da hiç hasar yaratmaksızın hedef yapıyı tahrip eder.

Lazer epilasyonun ne gibi üstünlükleri vardır?

Ağda vb epilasyon amaçlı başka uygulamalarda görülebilen deri iltihaplanmaları ve bulaşıcı hastalık kapma olasılığı bulunmamaktadır. Güvenilir bir yöntemdir. Kullanılan cihazın teknik özelliklerine göre değişmekle birlikte hızlı bir yöntemdir. Kanserojen etkiye sahip olduğunu gösteren hiçbir gözlem saptanmamıştır. Elde edilen sonuç kalıcı veya en azından uzun etkilidir. Kıllar tekrar çıksa bile açık renkli ve zayıf tüyler şeklinde olur ki bunlar estetik olarak önem arz etmezler.

Lazer epilasyon kimlere uygulanabilir?

Koyu renkli tüyleri olan herkese 12–13 yaşından itibaren uygulanabilir.

Lazer epilasyon kimlere uygulanmamalıdır?

Hamileliğinin özellikle ilk 3 aylık döneminde olanlara, 12 yaşından küçük çocuklara, derisinde kollajen doku hastalığı olanlara, son 6 ay zarfında Roacutane kullanmış kişilere Herpesli(uçuk) ve sedef hastalıklı deri alanlarına, deri kanseri veya kanser öncesi deri lezyonlarına lazer epilasyon uygulanmaz. Bronzlaşmış ciltlerde bazı lazer epilasyon cihazları ile yeterli sonuç alınamaz. Böyle durumlarda cildin renginin açılmasını beklemek gereklidir. Kılların rengi beyaz, gri, kızıl veya sarı ise bu kılları da lazer ışığı görmez ve yeterli sonuç alınamaz. Bazı cihazlarla ise (örneğin; Synchro HP, Long Pulse ND:YAG lazer gibi) bronzlaşmış ciltlerde de etkili epilasyon sağlanabilmektedir. Bu tamamen cihazın teknik özellikleri ile ilgilidir.

Lazer epilasyon öncesi dikkat edilecek hususlar nelerdir?

* Tüylerin sarartılmamış olması gerekir.
* Kıl köklerine zarar verebilen ağda ve cımbız gibi yöntemler en az birkaç haftadır uygulanmamış olmalıdır.
* Lazer epilasyon uygulanacak kişinin uzun süredir Betakaroteniçerikli ilaçları(A vitamini gibi) alıyor veya zengin Karoten içeren besinleri(portakal, turunç, havuç vb.) uzun süredir çok miktarda tüketiyor olmaması gerekir. Çünkü bunlar beklenen etkinin azalmasına neden olabilirler.
* Peeling vb. cilt soyucu işlemlerin en az iki hafta önceden beri uygulanmamış olması gerekir.

Lazer epilasyon sonrası ne gibi olumsuz etkiler görülebilir ve dikkat edilecek hususlar nelerdir ?

Cildin hassasiyetine, kıl rengine, yapısına ve kullanılan cihazın tipine göre uygulama bölgesinde 15 dakika ile iki saat arasında sürebilen geçici bir kızarıklık görülebilir. Cilt rengi çok koyu olanlarda, kılları çok kalın ve koyu renk olan bölgelerde ve aşırı duyarlı kişilerde bu kızarıklık biraz daha uzun sürebilir. Kabuklanma ve sivilceler görülebilir. Yüksek doz lazer verilmesi halinde ve soğutma sistemi yeterli olmayan cihazlarla yapılan uygulamalarda güneş yanığına benzer durumlar oluşabilir. Böyle durumlarda bazı pomatlar reçete edilebilir ve birkaç günlük tedaviyle düzelme sağlanır.
Lazer uygulanan bölgelerin erken dönemde güneşe maruz kalması veya solaryuma girilmesi durumunda bazı lekelenmelerin görülme oranı çok yüksektir. Bu nedenle lazer epilasyon uygulanmış bölgeye en az 30 koruma faktörlü güneş koruyucu kremler uygulanmalıdır. Lazer epilasyon sonrası en az bir hafta süreyle güneşlenilmemeli ve solaryuma girilmemelidir. Erken dönemde peeling ve keselenme gibi işlemlerden kaçınılmalıdır. Çok sıkı ve sert giysiler giyilmemelidir.

Lazer epilasyon ağrılı bir işlem midir?

Kullanılan cihazlara ve kişinin ağrı eşiğine göre değişen şiddette acı ve ağrı duyulabilir. Ancak son teknolojik gelişmeler ve ileri soğutma sistemleri ile hissedilen acı ve ağrının düzeyi minimuma indirilmiş ve uygulama konforu maksimum düzeyde artırılmıştır. Synchro HP ve bu cihaza bağlı soğutma sistemi, bu anlamda en konforlu cihazlardan biridir.

Lazer epilasyon kaç seansta uygulanır?

Ne yazık ki lazer epilasyon tek seansta kesin sonuç alınabilen bir işlem değildir. Çünkü kıl köklerin değişik büyüme evreleri vardır ve tüm kıllar aynı evrede değillerdir. Lazer epilasyon da sadece olgun(anagen) fazla bulunan kıl kökleri etkilenir. Gerileme(telogen) ve dinlenme(katagen) evrelerindeki kıl kökleri etkilenmez. Bunlar ancak anagen faza ulaştıklarında lazer epilasyondan etkilenirler. Bu nedenle müteakip ve müteaddit seanslara ihtiyaç vardır. Seanslar arasında ortalama dört ile sekiz hafta arasında değişen sürelere ihtiyaç vardır. Bu süreler ve seans sayısı kılların rengi, kalınlığı, uygulama alanı, kişinin cilt rengi ve kullanılan cihaza göre değişkenlik arz eder. Başlangıçta kesin seans sayısı konusunda bir şey söylemek gerçekçi ve mümkün değildir. Ancak yukarıda zikredilen hususlara dayalı olarak tahmini bir seans sayısından söz edilebilir.

Lazer epilasyonda %100 garanti verilebilir mi?

Hayır. Böyle bir garanti vermek hem imkânsız hem de doğru değildir. Birçok faktör sonucu etkilemektedir. Bir kısım hasta grubu vardır ki bunların oranı %5 civarındadır ve hiçbir lazer cihazından etkilenmez. Geriye kalan %9’ lik grubun yarısında tüm kıllar tamamen epilasyondan etkilenirken, diğer yarısında ise ancak %80 oranında sonuç alınabilir.

Lazer epilasyon seanslarına düzenli devam etmemek zararlı mıdır?

Seanslara düzenli olarak devam etmek sonuca istediğimiz şekilde ulaşılabilmesi açısından önemlidir. Ancak seanslara ara vermek önceden yapılmış uygulamaların boşa gitmesi demek değildir. Uygulamalara kaldığı yerden devam edilebilinir.

Hormonal nedenlere bağlı kıllanmada izlenmesi gereken yol nedir?

Böyle durumlarda bir yandan mevcut kıllar için lazer epilasyona devam edilirken diğer yandan bir endokrinoloji ve/veya bir jinekoloji uzmanının kontrolünde tetkik ve tedavinin sürdürülmesi şarttır. Hormonal problem çözümlenmezse yeniden kıllanma olasılığı yüksektir.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Lazer Epilasyon" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Prof.Op.Dr. Mesut ÖZCAN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Prof.Op.Dr. Mesut ÖZCAN'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Mesut ÖZCAN Fotoğraf
Prof.Op.Dr. Mesut ÖZCAN
Bursa
Doktor "Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi - Estetik"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi7 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
.
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Prof.Op.Dr. Mesut ÖZCAN'ın Makaleleri
► Lazer Epilasyon Dr.Bircan KARABAĞIR
► Lazer Epilasyon Dr.Nur Banu ÖNCEL
► Lazer Epilasyon Doç.Dr.Hayati AKBAŞ
► Lazer Epilasyon Dr.Güner UYSAL
► Lazer Epilasyon Dr.Adnan ERDİNÇ
► 10 Soruda Lazer Epilasyon Dr.Betül Zeynep ŞENGÖR
► Lazer Epilasyon Uygulamaları Dr.Sema KARAOĞLU
► Lazer Epilasyon Teknolojisi Op.Dr.Orhan Murat ÖZDEMİR
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,777 uzman makalesi arasında 'Lazer Epilasyon' başlığıyla benzeşen toplam 18 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Gençlik ve Estetik Temmuz 2010
► Benler (Nevüsler) Temmuz 2010
► Saç Ekimi ve Mezoterapisi Haziran 2010
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


17:06
Top