2007'den Bugüne 92,396 Tavsiye, 28,228 Uzman ve 19,987 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Ozon Tedavisi ve Ozonun Kullanıldığı Alanlar
MAKALE #5138 © Yazan Prof.Op.Dr. Mesut ÖZCAN | Yayın Temmuz 2010 | 7,631 Okuyucu
OZON TEDAVİSİ

İki atomlu oksijenin çok yüksek enerji taşıyan bir şekli olan ozon, üç oksijen atomundan oluşan kimyasal bir bileşiktir. Okside etme ve çok etkili dezenfekte etme özelliği sayesinde vücudun bağışıklık sistemini güçlendirirken hastalıklara karşı direnç sağlanmasında da yardımcı olur. Aynı zamanda hücrelerde oksijeni artırarak yaşlanmayı geciktirir ve kronik yorgunluk sendromunun yok olmasında etki sağlar. Ozon tedavisi vücutta iyileşmeyi hızlandırarak hastalıklara sebep olan mikroorganizmaları ve toksinleri yok eder. Böylece vücudun toksinlerden arınıp sağlıklı olmasına yardımcı olabilmektedir.

Ozonun uygulama şekilleri; kan yoluyla kas içine ve cilt altına torbalama sistemi ile rektal ve vajinal yol gibi yöntemler ile birçok hastalığın tedavisinde yardımcı tedavi olarak ve sağlığı dış etkenlere karşı korumak amacıyla kolaylıkla uygulanabilmektedir. Ozon terapi uygulamasının ilk birkaç seansı sonrasında özellikle kronik yorgunluğun giderilmesinde zihinsel ve fiziksel güç ve performansta gözle görülür derecede bir artış olduğu gibi, bağışıklık sisteminin güçlenmesiyle gribal hastalıklara karşı vücut direnci artar, uykusuzluk problemi çözülür ve uyku kalitesi artar, kas ve eklemler ile bel ve boyun bölgelerinde görülen ağrılar büyük ölçüde azalır, cinsel istek ve performansta belirgin bir artış meydana gelir. Bunlar dışında fiziksel yorgunluk ve stresin azalmasında da büyük etki sağlar.

Dünyada son trend uygulamalardan biri olan ozon terapi uygulamaları son yıllarda ülkemizde de yaygınlaşmıştır. Bu uygulamaların uzman hekim kontrolünde yapılması gerekmektedir.

OZONUN KULLANILDIĞI ALANLAR
l Anti-aging
l Bağırsak hastalıkları
l Cilt mantarları ve enfekte cilt Lezyonları
l Dolaşım bozuklukları
l Enfekte yaralar
l Göz hastalıkları
l Herpes simplex (uçuk) ve herpes zoster (zona)
l Kanserler
l Virüslerden kaynaklanan hastalıklar
l Yaşlı kişilerde önlem ve tedavi
l Artritik/Romatizmal Durumlar - Kronik poliartritler
l Bölgesel incelme ve zayıflama

OZON UYGULAMA YÖNTEMLERİ

l Cilt yoluyla ( sauna)
l Cupping-baging (yara tedavisi)
l Cilt altına (ozon mezoterapisi)
l Kan yoluyla (major otohemoterapi)
l Kas yoluyla (minor otohemoterapi)
l Rektal (makat) ve vajinal insulflasyon
l Kulak içi insuflasyon
l Nazal (burun yolu ile)
l Ozonlu su, zeytinyağı, pomat vb.
l Eklem içi
l Ozon mezoterapisi

OZONUN BAŞLICA UYGULAMA ŞEKİLLERİ

Ozon sauna

Ozon sauna; sağlığı kötü yönde tetikleyen yağ asitleri, metabolik elementler ve zararlı toksinlerin vücuda zarar vermeden atılmasına yardımcı olmaktadır. Ozon saunada 20-30 dakikalık bir seansta 600-1000 cc ter ve 400-500 kalori harcayarak istediğiniz kadar kilo kaybı sağlanmaktadır.

Oksijen, yağı yakarak enerjiye dönüştürdüğünden kişi hem kilo kaybeder, hem de enerji kazanır. Ozon, sauna şeklinde uygulandığında buharla birlikte gözenekleri genişleyen deriye daha yoğun şekilde nüfuz eder, yağları yakarak enerjiye dönüştürür.
Bu yöntem, farklı mekanizmalarla selülitlerin yok olmasında da büyük ölçüde etkili olur. Ozon ayrıca kan dolaşımını artırarak cildin yenilenmesini, sıkı ve pürüzsüz bir görünüm kazanmasını sağlar. Triactive (lazerli vakum masajı) ile birlikte kullanıldığında zayıflama, bölgesel incelme ve selülit giderici etki daha güçlü hissedilir.

Majör otohemoterapi

Steril bir mekanda steril vakumlu bir şişeye 50- 100 ml kanın yavaşça alınıp, yeterli dozda ozonla ozonlanıp, alınan kanın kişiye aynı damardan geri verilmesiyle yapılan bir tedavi yöntemidir. Uygulama sırasında kullanılan sarf malzeme steril ve tek kullanımlıktır. Bu yöntem ile bir seans toplam 15-20 dakika sürmektedir ve yeterli sonucun alınabilmesi için 10 seans yapılması gerekmektedir.

Major otohemotrapi uygulaması ile vücuttan toksinlerin atılırken dokular oksijenlenir, bağışıklık ve dolaşım sistemi güçlendirilir.

Minör otohemoterapi

Majör otohemoterapide olduğu gibi aynı prensibin kullanıldığı ve minör otohemoterapi diye adlandırılan bu yöntemde ise ozonlanmış 3-5 ml kan intramusküler (kas içi) yolla hastaya geri verilir. Bu yöntem alerjik hastalıklarda ve kişilerin bağışıklık sistemini güçlendirmekte kullanılır.

Ozon tedavisi hastalıkların tedavisinde diğer tedavilere ek olarak uygulanır ve tamamlayıcı tedavi grubuna girer. Ozon kurallara uygun olarak kullanıldığında güvenli ve etkili bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi yönteminde diğer tıbbi tedavi yöntemlerinde de olduğu gibi % 100 garanti hiçbir zaman vaat edilemez. Tedavinin etki oranı uygulama yapılan hastanın hastalığına ve hastanın genel sağlık durumuna bağlıdır. Tedavinin başarıya ulaşabilmesi için hekimin önereceği seansların tamamlanması gerekmektedir.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Ozon Tedavisi ve Ozonun Kullanıldığı Alanlar" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Prof.Op.Dr. Mesut ÖZCAN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Prof.Op.Dr. Mesut ÖZCAN'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Mesut ÖZCAN Fotoğraf
Prof.Op.Dr. Mesut ÖZCAN
Bursa
Doktor "Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi - Estetik"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi7 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Prof.Op.Dr. Mesut ÖZCAN'ın Makaleleri
► Ozon Tedavi Nedir. Ortopedide Ozon Tedavisi Op.Dr.Ahmet Ümit SABANCI
► Ozon Tedavisi Dr.Mehmet PORTAKAL
► Ozon Terapi Dr.İlker SOLMAZ
► Ozon Sauna Dr.Mustafa KÖSEAHMETOĞLU
► Hayata Destek Ozon Dr.Mustafa KÖSEAHMETOĞLU
► Ozon Tedavisinin Tıptaki Yeri Dr.Levent KARAFAKI
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,987 uzman makalesi arasında 'Ozon Tedavisi ve Ozonun Kullanıldığı Alanlar' başlığıyla benzeşen toplam 20 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Lazer Epilasyon Temmuz 2010
► Gençlik ve Estetik Temmuz 2010
► Benler (Nevüsler) Temmuz 2010
► Saç Ekimi ve Mezoterapisi Haziran 2010
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


17:26
Top