TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
5 YAŞ ÇOCUĞUNDA GELİŞİM ÖZELLİKLERİ

Serap DUYGULU Fotoğraf
Psk.Serap DUYGULU
İstanbul
Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi24 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 223 Makalesi varFotoğrafı MevcutMesleki Videoları Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları Kayıtlı
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 31611,

* Yayın Tarihi : 27-08-2010 - 02:24 (2339 gün önce),

* Ortalama Günde 13.51 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 10147 , Kelime Sayısı : 1544 , Boyut : 9.91 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Psk.Serap DUYGULU hakkında söyledikleri:
merhaba.benim 3.5 yasında huysuz mu huysuz herseye ağlayan ağlamak için kendisine sebeb arayan ağladığında susmayan bir oğlum var.benim gibi eminim bir çok insanda çocuğunda bu tür şeyler çekiyordur.artık eşim deliricek hale gelmişti.mesela size bir örnek vereyim.annesinden su istedi ama suyu ben getirdim o suyu içmez sonra annesi getirse bile içmez saatlerce gözleri şişene kadar ağlar.artık o kadar kontrol edilemez hal aldı ki bize de yansıyordu bu durum.annesi çıldıracaktı.araştırdık serap hanımı buldum internetten. daha sonra aradım randevu aldım.çocuğum orada bile eve gidelim diye ağlamaya... [DEVAMI..]
(hakan, Danışan, 12-05-2012)

Bazı insanların hayatlarında gitmekten korktukları yerler veya yapmaktan korktukları işler vardır. Mesela bazı insanlar karanlık bir mağarayı gezmeye gitmekten veya diş hekiminin koltuğuna oturmaktan korkarlar. Toplumumuzda psikoloğa gitmeyi küçük beyinleri ile ben delimiyim diye geri çevirirler. Aslında korktukları için gitmezler. Ben size korkularınızı yenmenizi sağlayan bir insan önereceğim. Gidin, görün, tanışın ve konuşun anlayacaksınız. Korkunun ecele faydası yok. Konuşmadan anlayamayacağınız bir insan. Gidin sağlıklı bir insan olun. Sağlıklı bir anne ve baba olmak Psikolog Serap Hanımda... [DEVAMI..]
(Mustafa, Danışan, 01-02-2012)

Serap hanım çok başarılı bir psiklog kendisi uzun bir süre bir aile dostumuza evlilik terapisi verdi ve belki de kötü bir sonla noktalanabilecek bir ilişkinin düzelmesinde faydalı oldu.. Üstelik Serap hanımın çeşitli mecralarda çıkan yazılarını da takip ettiğim üzere oldukça faydalı bilgiler içeriyor. Gerektikçe yazılarından faydalanıyorum: Çok sade bir dili var ve önerileri günlük haytta hepimizin kolaylıkla uygulayıp yaşamımızı düzene sokabileceğimiz türden ...
Ben de diğer paylaşımcıların tavsiyelerini okuyunca kendisi hakkındaki düşüncelerimi bu sitede paylaşmak istedim..

(ışıl, Danışan, 26-01-2012)

Serap Hanım'ı tavsiyeediyorum.com sitesi vesilesiyle tanıdım. Kişisel olarak ciddi bir tıkanma sürecinde destek almak için uzman araştırıyordum ve bu sitede kendisine rastladım. Danışanların ve tanıyanların tavsiyeleri ilgimi çekti, ama bu aydınlatıcı bilgilerin yanısıra beni en çok etkileyen özelliklerinden bazıları şunlardı: Oldukça derin deneyim ve birikimi (makalelerinden anlaşılıyor), anne olması (ki ben henüz anne değilim yani sadece bireysel amaçlı araştırıyordum) ve kişisel gelişime verdiği önemi yansıtan farklı alanlardaki akademik eğitimleri..Böylece sevgili Serap Hanım' ın kapısını ... [DEVAMI..]
(ezgi z., Danışan, 17-01-2012)

Psk.Serap DUYGULU Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
5 YAŞ ÇOCUĞUNDA GELİŞİM ÖZELLİKLERİ

5 YAŞ ÇOCUĞU GELİŞİM ÖZELLİKLERİ

İlk çocukluk ya da erken çocukluk olarak tanımlanan çocukluk sürecinin belki de en güzel yaşı 5 yaş dönemidir.Sihirli yaş ya da altın yaş olarak da bilinen bu yaşta çocuk artık çocukluğunun sevimliliğiyle birlikte daha olgun ve daha işbirliğine yatkın bir profil çizer.

Son derece ilgili,sorumluluk almaya açık ve dengeli bir kişilik yapısı geliştiren çocuk çevresiyle daha dostça ilişkiler içerisine girer ve bu yönleriyle aileler de çocuklarının büyümüş olduğunu fark ederler.

5 YAŞ ÇOCUĞUNDA BEDENSEL VE MOTOR GELİŞİM

Bu yaşta çocuk artık hareketlerine daha hakimdir ve bir çok el becerisini bedenini ve el kol kaslarını doğru yönlendirerek yapabilir.Çocukların genel yapıları ve yatkınlıklarına göre bazı davranışlar, bedensel yapı ve motor gelişim özellikleri farklılıklar gösterse de çok tipik belli bazı davranışlar 5 yaş çocuğunun ayırt edici özellikleri olarak ön plana çıkar:
 • Sağ ya da sol, tek ayağını kullanarak ileriye doğru sıçrayabilir.
 • İki elini de kullanır ve kavrama becerileri gelişmiştir.
 • Sıçrarken ayak değiştirebilir.
 • Bir müziğin ritmine göre dans edebilir.
 • Parmak uçları üzerinde yürüyüp koşabilir.
 • Düz bir çizgi üzerinde,sapma yapmadan yürüyebilir.
 • Beceri isteyen,tırmanma,sallanma,kayma,bir yeri delme,kazma,bir şey çakma, taşıma, çekip getirme vb gibi bir çok hareketi gayet başarılı şekilde yapabilir.
 • Kurallı oyunları oynayabilir,sırasını bekleyebilir,isteklerini erteleyebilir.
 • Resim yapma becerisi de gözle görülür şekilde gelişmiş,figürler netleşmiştir.
 • Örnek resimler verildiğinde bakarak bir takım geometrik desenleri kopyalayabilir.
 • Birçok harfi,rengi ve sayıyı bilir,söyler ve çizer.
 • Kendi sınırlarını,yapabildiklerini ve yapamadıklarını bilir ve ifade eder.
5 YAŞ ÇOCUĞUNDA SOSYALLEŞME VE OYUN

Artık 5 yaşına gelmiş bir çocuk pek çok oyuna katılarak,arkadaşlarıyla birlikte bir grubun parçası olabilir.İşbirliği yapar,oyunda bir rol üstlenir ve bilinçli olarak üzerine aldığı sorumluluğu yerine getirir.Bu yaşta aynı zamanda yarım bırakmama,yaptığı işi sonuna kadar götürmek gibi özel bir davranış sergiler.Aynı zamanda;
 • Oyunları zenginleşmiş ve karmaşıklaşmıştır.
 • Daha dengeli,bağımsız,kendini kontrol edebilen,çevresine duyarlı bir tavır içindedir.
 • Öz bakım becerileri gelişmiştir.Kendi kendine giyinip soyunabilir.
 • Bulunduğu her ortamda kendi kendine oyunlar kurar,kafası hep bir şeyler yapmak üzere doludur,tasarlar,paylaşır ve son derece yaratıcıdır.
 • Sofra kurallarını bilir,çatal bıçak kullanmaya heveslidir ve kullanabilir.
 • Kurguladığı oyunlar giderek karmaşıklaştığı için,bireysel oyunlardan daha çok grup oyunlarını tercih eder.Arkadaşlarına değer verir,kendinden küçüklere ağabeylik ya da ablalık yapmaktan mutlu olur.
 • Temiz olmanın,düzenli olmanın ne anlama geldiğini öğrenmiştir ancak kendi başına yapmayı unutabilir,zaman zaman hatırlatmak gerekir.
 • Arkadaş seçiminde titizdir,belirleyicidir.Artık yaşıtlarıyla oyun oynamak daha cazip gelir.
 • Mizah anlayışı gelişmiştir,basit fıkralı anlar ve güler,kendisi anlatmaya bayılır. Bilmecelerden çok hoşlanır.Sorar ve sorulmasını bekler.
 • Kendisinden küçüklere ve bütün canlılara karşı şefkat duygusu geliştirir, koruyucu ve ilgilidir.
5 YAŞ ÇOCUĞUNDA DİL GELİŞİMİ

Son derece akıcı ve seri konuşmaya başlayan 5 yaş çocuğu kendisine söylenen her şeyi doğru olarak anlar ve doğru olarak tekrarlayabilir.Bütün talimatları algılama becerisi gelişmiştir. Bazı harfleri söylemekte sorun yaşasa da söyledikleri çok net anlaşılır ve kullandığı dil dilbilgisi kurallarına uygundur.Bazı soyut kelimeleri henüz anlayamadığı için bu kelimeler üzerine sık sık soru sorar ve konuşması içinde bazen gereksiz yere kullanır.Ek olarak;
 • Şiir,şarkı,bilmece ezberlemeyi ve kendisi de söylemeyi sever.
 • Bazen okumayı bilmediği için sinirlenir,kendi kendine kitap okumaları yapar, kitaptaki resimlere öyküler yaratır.
 • Adını,soyadını,yaşını,doğum gününü ve yılını bilir,sorulduğunda söyler.
 • Sürekli konuşan ve sürekli olarak soru soran bir profil çizer.
 • Olayların neden ve nasıl olduğuyla çok ilgilidir,basit açıklamalarla ikna olmaz.Sürekli ayrıntı ister.Kendisi de ayrıntılar vererek konuşur.
5 YAŞ ÇOCUĞUNDA BİLİŞSEL GELİŞİM

Artık 5 yaşına gelmiş çocuğu diğer yaşlardaki çocuklardan ayıran belki de en önemli özellik bilişsel anlamdaki gelişmesidir.Öğrendiklerini paylaşması,kendisinden küçüklerle ve yetişkinlerle olan ilişkisindeki tutumları,yaratıcılığı,sorumluluk duygusuyla zekasını ortaya koyacak pek çok tavrı ve davranışıyla bu yaşa özgür bilişsel gelişimini çok belirgin olarak ortaya koyar.Bütün bunlara rağmen hala benmerkezcidir.Olayların merkezinde kendisinin olduğunu düşünür.Bu davranış ve düşünce de çocukta soyut kavramların ve mantıksal düşünmenin yerleşmediğini göstermesi bakımından önemlidir.Sosyal,bireysel,motor ve dil gelişimlerindeki bu şaşırtıcı ilerlemeye rağmen o hala çocuktur ve bilişsel gelişimindeki değişim ve gelişimleri sürekli olarak devam etmektedir.

Bu yaşlardaki çocuklarda bilişsel düzeylere baktığımızda;
 • Henüz sayı,ağırlık ve miktar kavramları oturmamıştır.
 • Sınıflandırma ve gruplandırma yapamaz.
 • Her olayı ve durumu kendi bakış açısına göre değerlendirir.Başkalarının görüş açıları olduğunu düşünemez.
 • Bazıları,hepsi,çoğu gibi kelimelerin ne anlama geldiğini tam olarak kavrayamaz. Ancak günlük konuşma içinde kullanmaya çalışır.
 • Ayrıntılara dikkat edemez.Çevresindeki pek çok şeyi bütün olarak algılar.
 • Zihinsel kıyaslama yapamaz,objeler arasında orantı kuramaz.
 • Soyut kavramları anlamaktan ve yorumlamaktan uzaktır.
 • Yetişkinlerin dünyasına ait pek çok temel kavramı bilir ama anlam olarak değerlendirmekten uzaktır.
 • Birlikte olduğu arkadaşlarını ya da aile üyelerini ne şekilde etkileyeceğini bilir ve duruma göre değişkenlik gösteren tavırlar sergiler.
 • Sorularına net,tutarlı yanıtlar almak ister ve aldığı yanıtları da sorgulayarak yeni sorular üretir.
5 YAŞ ÇOCUĞUNDA CİNSEL MERAK

Çocuklarda yaklaşık olarak 3-4 yaşlarında başlayan cinsel kimlik gelişimi ve cinsel farklılıklara dönük merak duyguları 5-6 yaşlara gelindiğinde ciddi sorularla doruk noktasına ulaşır.Bu yaşlarda son derece meraklı ve seçici sorularla her iki cinsiyet arasındaki farkı anlamaya çalışmakta ve sürekli sorularla olur olmaz yerlerde anne babayı bunaltmaktadır.

Psikanalizin kurucusu olan Sigmund Freud’a göre erkek çocuklar 5- 6 yaş civarında Oedipus Kompleksi,kız çocuklar da Elektra Kompleksi yaşarlar.
Oedipus ve Elektra kompleksi,adlarını eski mitolojik öykülerden alır.
Freud'a göre 4-5 yaş arasındaki erkek çocuklarda babayı kendine rakip olarak görme ve annenin gözdesi olma şeklindeki davranış tarzını ifade etmek amacıyla kullanılan bir tanımdır.Bu kompleksi yaşayan erkek çocuklar ki gelişim süreçleri açısından son derece normaldir,annelerine müthiş bir aşkla bağlıdırlar ve annelerinin babalarıyla olan yakınlıklarını kıskanırlar.Aynı şey kız çocuklar için tersi olarak gelişir.Onlar da bu yaşlarda babalarına müthiş bir aşkla bağlanırlar ve annelerini rakip olarak görerek babalarını annelerinden kıskanırlar.Bütün bu süreçler yaklaşık olarak 9-11 yaşlarda sonlanır ve çocuk cinsel kimlik karmaşalarını çözerek ergenliğe geçiş yapabilir.
5 yaşındaki bir çocuk,cinsel gelişimini hayretle izlemekte ve hem kendisinin hem de başkalarının farklılıklarını algılamaya çalışmaktadır.Sürekli olarak sorgulamakta, nereden geldiğini,nasıl doğduğunu öğrenmeye çalışmaktadır.Sıklıkla anne ya da babasını gözetlemeye başlar.Ne yaptıklarını ve birbirlerine yalnızken nasıl davrandıklarını,neden bir arada yattıklarını anlamak amacındadır.Bundan dolayıdır ki konuşmaları hep cinsel sorularla doludur ve net açıklamalar ister.Burada yapılacak en büyük yanlış çocuğun sorularına ayrıntılı açıklamalar yapılarak yanıt verilmesidir. Oysa ç.ocuğun amacı sadece kısa bilgidir. Anlamak,öğrenmek isteyen çocuğa uzun uzun açıklamalar yapmaktan ve detaylara girmekten kaçınarak yanıtlar vermek en doğrusu olacaktır.

AŞIK OLAN ÇOCUĞUNUZ

Bu yaş çocuğunda artık sosyalleşmiş ve neredeyse olgun bir minik insan figürü gözlemliyoruz.Çevresiyle,arkadaşlarıyla uyumlu ve dengeli ilişkiler kurmaya başlayan çocuk,cinsel kimlik gelişiminin verdiği bir ilgiyle,karşı cinsten arkadaşlarına farklı duygular besleyebilir ve aşık olduğunu söyleyebilir.Elbette biz yetişkinlerin bildiği ve anladığı bir aşk değildir bu.Son derece masumane bir duygusal yoğunluktur aslında çocuklar arasında yaşanan.Çocuğunuz size aşık olduğunu söylediğinde nasıl davranacağınızı ve ne diyeceğinizi bilemezseniz,hem onu kırarsınız,hem de gelecekteki hayatını bile etkileyecek olumsuz durumlara yol açarsınız.Çocuğunuz size aşık olduğunu söylüyorsa;
 • Mutlaka ciddiye alıp onu dinlemek durumundasınız.Sağlıklı bir iletişim en önemli koşulu da dinlemektir.
 • Duygularıyla asla alay etmeyin,saygı gösterdiğinizi ve onu anladığınızı hissettirmelisiniz.
 • Size anlattıklarını o izin vermeden ya da anlatmadan başkalarıyla paylaşmamalısınız.
 • Bu duyguların doğal bir sürecin sonucu son derece normal olduğunu bilerek davranmalı,konuşmalarınızı onun size ve kendisine olan güvenini sarsmayacak biçimde dengeli yapmalısınız.
 • Onu dinlediğinizi gördüğünde ilerdeki yıllarda da sizinle duygularını ve yaşadıklarını paylaşmak isteyecektir.
 • Siz onu dinleyerek duygu ve düşüncelerine saygı gösterirseniz o da sizi dinler ve size saygı duyar.
 • Çocuğun aşık olduğu arkadaşıyla ilgili olarak abartılı tepkiler vermekten kaçının ve asla olumsuz bir yorumda bulunmayın.
Unutmayın ki çocuklar duygularını ifade etmeyi ne karda küçük yaşlarda öğrenirlerse,başkalarının duygularını anlamayı,saygı göstermeyi ve empati kurmayı da öğrenirler.Bütün bunlarsa ancak sağlıklı ve tutarlı,sevgiyle oluşturulmuş aile ortamında oluşur.Bunu sağlayacak olanlarsa bilinçli anne babalardır.

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"5 YAŞ ÇOCUĞUNDA GELİŞİM ÖZELLİKLERİ" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Serap DUYGULU'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • İntihar Düşünceleriyle Baş Etme , Uzm.Beyza ÜNAL
 • Kayıp Ve Yas , Uzm.Beyza ÜNAL
 • Obsesif Kompulsif Bozukluğu (Okb) Ve Tedavisi , Sadık SUN
 • İlişkilerde Öfke Patlamaları Neden Olur ? , Uzm.Eyüp SARI
 • Depresyondan Nasıl Kurtulurum , İbrahim GÜLYAŞAR
 • Şiddetsiz İletişim Nedir? , Uzm.İrem BRAY
 • Karne Zamanı Ve Anne Babaların Tepkileri , Selin ALKIŞ AYTEN
 • Bebeklerin Uykuları Ve Uyuma Döngüleri , Uzm.Ayfer SUMMERMATTER
 • Depresyonla Başetmenin Yolları , Aysel KESKİN
 • Şimdi Ve Burada Hissetmek Ve Depresyon , Ayşenur BAYRAKTAR
 • Toplumsal Bilinç Ve Empati Üzerine , Uzm.İpek ERDEM
 • Parmak Emme Ve Tırnak Yeme , Uzm.Aysu YENİEL SİLLE
 • Cinsel Gelişim Ve Eğitim , Uzm.Aysu YENİEL SİLLE
 • Çocuğumun Anaokuluna Hazır Olduğunu Nasıl Anlarım? , Uzm.Aysu YENİEL SİLLE
 • Kimler Manüplasyon Yapar , Uzm.Tuğba DEMİRÖZ
 • Manüplasyon Teknikleri , Uzm.Tuğba DEMİRÖZ
 • Manüplasyon , Uzm.Tuğba DEMİRÖZ
 • Çocuğunuzla Oyun Oynamak , Uzm.İpek ÖRGÜT
 • Sınav Kaygısı Ve Başa Çıkma Yolları , Uzm.Melis SÜYÜR
 • İnsanda Duygusal Gelişimin Nörobiyolojisi , Dr.Mehmet TEKNECİ
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  18:20
  Top