TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
3- 4 Yaş Çocuğu Gelişim Özellikleri

Serap DUYGULU Fotoğraf
Psk.Serap DUYGULU
İstanbul
Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi24 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 223 Makalesi varFotoğrafı MevcutMesleki Videoları Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları Kayıtlı
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 137988,

* Yayın Tarihi : 11-02-2010 - 01:48 (2567 gün önce),

* Ortalama Günde 53.75 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 10705 , Kelime Sayısı : 1313 , Boyut : 10.45 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Psk.Serap DUYGULU hakkında söyledikleri:
merhaba.benim 3.5 yasında huysuz mu huysuz herseye ağlayan ağlamak için kendisine sebeb arayan ağladığında susmayan bir oğlum var.benim gibi eminim bir çok insanda çocuğunda bu tür şeyler çekiyordur.artık eşim deliricek hale gelmişti.mesela size bir örnek vereyim.annesinden su istedi ama suyu ben getirdim o suyu içmez sonra annesi getirse bile içmez saatlerce gözleri şişene kadar ağlar.artık o kadar kontrol edilemez hal aldı ki bize de yansıyordu bu durum.annesi çıldıracaktı.araştırdık serap hanımı buldum internetten. daha sonra aradım randevu aldım.çocuğum orada bile eve gidelim diye ağlamaya... [DEVAMI..]
(hakan, Danışan, 12-05-2012)

Bazı insanların hayatlarında gitmekten korktukları yerler veya yapmaktan korktukları işler vardır. Mesela bazı insanlar karanlık bir mağarayı gezmeye gitmekten veya diş hekiminin koltuğuna oturmaktan korkarlar. Toplumumuzda psikoloğa gitmeyi küçük beyinleri ile ben delimiyim diye geri çevirirler. Aslında korktukları için gitmezler. Ben size korkularınızı yenmenizi sağlayan bir insan önereceğim. Gidin, görün, tanışın ve konuşun anlayacaksınız. Korkunun ecele faydası yok. Konuşmadan anlayamayacağınız bir insan. Gidin sağlıklı bir insan olun. Sağlıklı bir anne ve baba olmak Psikolog Serap Hanımda... [DEVAMI..]
(Mustafa, Danışan, 01-02-2012)

Serap hanım çok başarılı bir psiklog kendisi uzun bir süre bir aile dostumuza evlilik terapisi verdi ve belki de kötü bir sonla noktalanabilecek bir ilişkinin düzelmesinde faydalı oldu.. Üstelik Serap hanımın çeşitli mecralarda çıkan yazılarını da takip ettiğim üzere oldukça faydalı bilgiler içeriyor. Gerektikçe yazılarından faydalanıyorum: Çok sade bir dili var ve önerileri günlük haytta hepimizin kolaylıkla uygulayıp yaşamımızı düzene sokabileceğimiz türden ...
Ben de diğer paylaşımcıların tavsiyelerini okuyunca kendisi hakkındaki düşüncelerimi bu sitede paylaşmak istedim..

(ışıl, Danışan, 26-01-2012)

Serap Hanım'ı tavsiyeediyorum.com sitesi vesilesiyle tanıdım. Kişisel olarak ciddi bir tıkanma sürecinde destek almak için uzman araştırıyordum ve bu sitede kendisine rastladım. Danışanların ve tanıyanların tavsiyeleri ilgimi çekti, ama bu aydınlatıcı bilgilerin yanısıra beni en çok etkileyen özelliklerinden bazıları şunlardı: Oldukça derin deneyim ve birikimi (makalelerinden anlaşılıyor), anne olması (ki ben henüz anne değilim yani sadece bireysel amaçlı araştırıyordum) ve kişisel gelişime verdiği önemi yansıtan farklı alanlardaki akademik eğitimleri..Böylece sevgili Serap Hanım' ın kapısını ... [DEVAMI..]
(ezgi z., Danışan, 17-01-2012)

Psk.Serap DUYGULU Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
3- 4 Yaş Çocuğu Gelişim Özellikleri

3-4 Yaş Çocuklarının Hayal Dünyalarını Geliştirmek

Bu yaş dilimleriyle birlikte çocuğunuz artık bebeklikten çıkıp gerçek anlamda çocuk olma dönemine girer.Özellikle 3 yaşından sonra oyun bilinçli bir kavram olarak çocuğun hayatında yer alır.Motor becerilerinin gelişmesiyle birlikte istediği gibi hareket edip , istediklerini elde edebilen çocuğunuz çevresi üzerinde de egemenlik kurmaya başlar.Kendisinin de bir birey olduğunun ve başkalarıyla beraber yaşadığının farkındadır.3 yaşla beraber çocuk kendisine,bedenine,çevresine ve cinsel farklılıklara yönelik belirgin bir ilgi gösterme dönemine girer. Toplum içindeki yerini öğrenmeye çalışır.Bebeklik dönemi olarak adlandırılan 3 yaşa kadar olan süreçle karşılaştırıldığında,3 yaş ve sonrası çocuk daha uzlaşmacı ve uyumlu bir tavır sergiler.Daha net bir ifadeyle artık halden anlamaya başlar.Eskisi kadar yorucu ve uğraştırıcı değildir.

Özellikle 4 yaşta daha hoş bir tavır görülür ki o da bu yaş çocuğunun artık isteklerini erteleyebilme becerisi kazanmış olmasıdır.Başkalarıyla beraber yaşadığının tam olarak bilincindedir ve onların da istekleri ve kuralları olduğu gerçeğine saygı ve anlayış gösterir.Bu yönleriyle 4 yaş çocuğu sosyal bir birey olmaktadır.Arkadaşlarını ve oyuncaklarını seçmeye başlar.Çok hareketlidir ve çok soru sorar.Sorduğu soruların geçiştirilmesine karşı ciddi tepkiler verebilir.Net ve tutarlı yanıtlar bekler.Küçük bir yetişkin gibidir.Bir yetişkinin yapabildiği bütün bedensel hareketleri yapabilir.Merdivenleri yardımsız inip çıkabilir,hoplayıp zıplar,rahatlıkla bisiklet kullanır.Giyinir,soyunur ve yardımsız yemeğini yiyebilir. Bu yaşta daha inatçı ve ‘dediğim dedik’ bir tavır sergileyerek ebeveynlerinin sabırlarını zorladıkları görülür.Bazen kaba bir dille oldukça sert konuşmalar yapabilir. Bunlar gelişimsel özellikler olması sebebiyle son derece normal davranışlardır.Oyun en önemli faaliyet olarak öne çıkar.Çocuk için her şey bir oyun ve oyuncaktır. Yaratıcılıkları dikkat çekici düzeye ulaşır.Esprili konuşmalar başlamıştır.Şakalar yapar ve kendisine yapılan şakalardan anlar.

Bütün bu özelliklerine ek olarak müthiş bir hayal dünyaları vardır.3- 4 yaş çocuğunun dünyası hala pek çok yönüyle hayallerle doludur.Gerçek ve hayal olanı tam olarak ayırt edemeyebilir.Olmasını istediği şeyi ya da hayal ettiği şeyi gerçekmiş ya da olmuş gibi anlatabilir.Aslında bu yaş çocukları gerçek dünyayı önce hayal dünyasında kurgularlar.Sosyal hayata hazırlanan çocuklarımızın hayal dünyalarını beslemek ve desteklemek önemlidir.Çünkü hayatı tanımalarının ve hazırlanmalarının bir yolu da hayal kurarak bu beceriyi kazanmalarıdır.

3- 4 YAŞ ÇOCUĞUNUN HAYAL DÜNYASI

Bu yaş çocukları başkalarından ayrı bireyler olduklarının artık bilincindedirler.Kendi istekleri ve kararları konusunda son derece açık ifadeler kullanabilirler.Hatta kendini ifade etme konusunda ciddi anlamda bir sorun yaşamazlar.Dil ve gramer yapıları artık oturmuştur.

Anlattıkları yabancılar tarafından da çok kolaylıkla anlaşılmaktadır.Sözel bakımdan bu kadar gelişmiş becerilere sahip çocuklar aynı biçimde gelişmiş bir hayal gücüne sahiptirler.

Çocukların doğasında bu zaten vardır.Hayal kurarak var olduklarının bilincine varırlar.Hayal bu yaş çocukları için gerçek hayatın sembolik bir kurgusudur.Ya da uyarlamasıdır diyebiliriz.Özellikle arkadaşlarıyla oyunlar kurup geliştirdiği yaşlar olan 3- 4 yaş dönemlerindeki çocuklar oyun oynarken izlendiklerinde gerçek hayatı nasıl sembolize ettikleri net olarak görülebilir.Örneğin,küçük kız aynı annesi gibi evinde olduğunu hayal etmekte ve yemek yapmaktadır.Bir yandan da çocuklarına laf yetiştirir.Ya da erkek çocuğu kendisini tuttuğu takımın kalecisi olarak hayal etmekte ve en muhteşem kurtarışlarını yapmaktadır.Bu türde pek çok hayal çocukların oyun dünyasının temel unsuru olarak dikkat çeker.Çocuk ve hayal ayrı ayrı düşünülemez iki kavramdır.Hayal dünyaları son derece geniş olan çocuklar bu anlamda desteklenmeli midir , ya da ne yaparsak hayal dünyalarının gelişimine katkıda bulunabiliriz?

HAYAL GÜCÜ GENİŞ ÇOCUK YETİŞTİRMEK

Pek çok ebeveyn çocuklarının nasıl inanılmaz hayaller kurduğunu bilir.Hayallerinde her şeyi gerçekleştirir çocuklar.Onlar en güçlü olabilir,her şeyi başarabilir,her yere gidebilir,her işin altından kalkabilirler.Çocukların hayal dünyalarını geliştirmek önemli midir,dersek yanıtımız evet olur.Çünkü gerçek hayattaki sınırları ve neyi ne kadar başarabileceklerini öğrenmenin yolu buradan geçer.
Hayal dünyası geniş çocukla,hayalci çocuk birbirinden farklıdır.Anlam karışıklıklarına yol açmamak için bu iki kavramı net olarak tanımlamak gerekir.Hayal dünyası geniş çocuk,çevreye ve çevresinde olup bitenlere karşı daha duyarlı çocuk demektir. Gördüğü her şeyle ilgilidir ve kendi kendine modellemeler yapar.Bu açıdan çocuğun yakın çevresindeki kişiler ve bu kişilerin davranış biçimleri çok önemlidir. Gördüklerini rahatlıkla uygulayabilir.Çünkü örnek alır.Hayalci çocuk ise model almaktan daha çok sadece hayal eder.Fark da buradadır zaten.Çocukların da kendilerine göre bir mantık kurguları vardır.Hayalci çocuklarda çok sağlıklı olarak bir mantık oluştuğunu söyleyemeyiz.Onlar her şeyi hayallerinde yaşarlar ve gerçek hayatta uygulamayı düşünmezler.
Burada başka etkenlerden de söz etmeden geçmemek lazım.Bazı ailelerde ilginç bir tavır vardır.Hayal kuran ve bu hayallerini anlatan çocuğa tepki gösterilir. ’Saçmalama,öyle şey olmaz.’denir,ya da alay edilir.Oysa çocuk hayallerinde ve anlatımlarında kısıtlanmamalıdır.

ÖNERİLER

Çocuklar hayal dünyaları desteklenerek geleceğe daha doğru hazırlanabilirler.Hayal gücü desteklenen çocuk yaratıcılığa açık çocuk olarak büyüyecektir. Engellenen,kısıtlanan çocuk ise keşfetmekten uzak,dar alanlara hapsolmuş bir iç dünyayla yetişecektir.Ailelerin görevi çocuklarını geleceğe hazırlamak ve bunun için olabilecek her alanda destek vermektir.Önce hayal dünyasında hayata hazırlanan çocuk,gelecek dönemlerde korkmadan kendi yaşam deneyimlerini oluşturmaya çalışabilir ve yaşadığı olumsuzluklardan doğru dersleri çıkarabilir.
Çocukların iç dünyalarına yönelik zenginlikleri artırmanın pek çok yolu vardır.
 • Kitap okumak:Kendi başına okuyamayan çocuğa kitap okumak son derece yararlıdır.Özellikle resimlerine bakarak olaylar hakkında kendi kurgusunu yapabilir ve hayalinde canlandırabilir.
 • Yap-boz yapmak:
Çocuklar parçaları birleştirmeyi,karıştırmayı severler.Bozup yeniden yapmaya meraklı oldukları için yap boz oyunları çok ilgilerini çeker ve her seferinde yeni bir şeyler yaratabilmeleri hayal dünyalarını zenginleştirmek yönünden çok destekleyicidir.
 • Resim Yapmak:
Bütün çocukların en sevdiği uğraşlardan biridir ve gerçek anlamda hayallerini ortaya koyabildikleri çok önemli faaliyetlerin başında gelir.Çok küçük yaşlardan itibaren ebeveynlerin üzerinde durması gereken konu çocuğu engellemeden,yasaklar getirmeden resim yapmasını desteklemek olmalıdır. Resim aynı zamanda çocukların iç dünyasını gözlemleyebileceğimiz bir dışa vurum yöntemi olması nedeniyle çok önemlidir.
 • Sinema-tiyatro izlemek:
Çocukların gerçek hayata ait bazı öyküleri sembolize edilmiş haliyle başkalarının sunumuyla izlemesi hayal gücünün gelişimi açısından çok etkilidir.Başkalarının hangi olaylara ne tür karşılıklar verdiğini görmek,nasıl bir tavır aldığını izlemek çocuğun kendi davranışlarını belirlemesi aşamasında alternatif tutumlar oluşturacağı için çok yararlıdır.
 • Hamurla oynamak:
Özellikle 2 yaş ve sonrasında hem parmak kaslarının gelişimi hem de hayal dünyasının zenginleşmesi bakımından hamurla oynamanın ciddi yararlar getirdiği bilinmektedir.Kendi çabasıyla ve kendi istediği,hayal ettiği biçimde modeller yapabilmesi çocuğun özgüven kazanması konusunda da çok etkili bir yöntemdir.
 • Arkadaş ortamında bulunmak:
Çocuklar için paylaşmanın ve sosyal bir birey olmanın en önemli kurallarından biri de budur.Akranlarıyla ve başkalarıyla birlikte olmak.Bu hem fiziksel,hem duygusal,hem de psikolojik olarak çocuğun gelişiminde vazgeçilmezdir.Üstelik arkadaşlarıyla birlikte olan çocuk onlarla olan ilişkilerinde yaratıcılığını ve hayal dünyasını da geliştirecek ve yeni bakış açıları edinecektir.
 • Bir eğitim kurumuna gitmek:
Özellikle 3 yaş ve sonrası mutlaka önerdiğimiz bir yöntemdir.Bir eğitim kurumuna devam eden çocuklar okula uyum konusunda da sorun çıkarmayan çocuklar olarak eğitim hayatlarına devam etmektedirler.Yapılan araştırmalar bir yuvaya ya da ana okuluna giden çocukların böyle bir kuruma gitmeyen akranlarına göre daha ilerde olduklarını göstermiştir.Bu nedenle sadece hayal dünyasını geliştirmekten öte neredeyse çocuğun bütün bir yaşamını etkileyecek kadar önemli bir etkinlik olarak görülmelidir.
 • Müzikle uğraşmak:
Çocukların artık doğmadan bile müzikle tanıştıkları bir dönemdeyiz.Yeni anne adayları için hazırlanmış müzik kasetlerinin ortalıkta dolaştığı günümüzde çocuklar küçük yaşlardan itibaren müzikle tanışmalıdır.Mutlaka müzik yönünde desteklenmeli,teşvik edilmelidir.Farklı seslere olan aşinalık çocukların gelişim süreçleri içinde her yönüyle büyük önem taşımaktadır. Özellikle bir müzik aleti alınarak kendi kendine çalışması desteklenmeli,ilgi duyuyorsa da bu konuda eğitim alması sağlanmalıdır.
 • Elişi faaliyetler yapmak:
Kağıtlar,ipler,kutular böyle bir çalışma için en uygun malzemelerdir.Küçük yaşlardaki çocuklar açısından makas gibi kesici aletler ya da yapıştırıcı türü kimyasallar tavsiye edilmez:Ancak boş kutular ve ipliklerle harika şeyler yaratılabilir.Çocukların hayal dünyasında sınır yoktur.Onlar avuç dolusu para verilerek alınmış oyuncaklardan daha çok bu tip şeylerle oynamayı severler. Çünkü kendilerinden bir şeyler katabilir ve yeni oyunlar geliştirebilirler.Bu bakımdan mutlaka bu tür faaliyetlerde bulunmaları için gerekli ortam sağlanmalıdır.

SON OLARAK

Genellikle anne babalar dağınıklığa karşı tepki gösterirler.Ancak bir çocuk büyütürken evdeki dağınıklığı önlemenin tek yolu dağınıklığı görmemektir. Aksi halde gereksiz gerginliklere sebep olursunuz ve hem kendinizi hem de çocuğunuzu yıpratırsınız.
Elbette ki oyuncaklar ortalığa saçılacaktır,hele ki yukarda bahsettiğimiz faaliyetlerden bahsediyorsak ortalıkta kağıtlar,kalemler,kutular olacaktır. Hem dağılmasın hem de çocuğumuz hayal gücü geniş bir çocuk olsun diye uğraşmanın çok yararı da olmaz.Belki belli yerler belirlenerek eşyaların evin her tarafına dağılmasına engel olmak mümkün olabilir.Ancak sürekli kurallar koyarak,titizlenerek eğlenceli çalışmalar yapmak söz konusu değildir.Biraz hoş görüyle ve özellikle çocuğunuzun yanında yer alarak çok zevkli anlar geçirebilir,onun hayal gücünün gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Bu konu Bebeğim ve Biz Dergisinde de yayınlanmıştır.

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"3- 4 Yaş Çocuğu Gelişim Özellikleri" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Serap DUYGULU'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Şemalar, Şema Terapisi ve Bağlanma , Uzm.Ali İhsan YAKA
 • Anne - Baba Tutumu ile Çocuğun Cinsiyet Rolü Arasındaki İlişki , Ramazan KAMÇI
 • Aşk Hakkında Herşey , Nihan DİKME
 • Çocuklarda Görülen Davranış Bozuklukları, Nedenleri ve Çözüm Yolları , Uzm.Ayşe YILMAZ
 • Çocuklarda Saldırgan Davranışların Önlenmesi , Uzm.Havva BAYAR
 • Eşimi Seviyorum, Beni Aldattı! , Dr.Mehmet TEKNECİ
 • Partneriniz Bir "Narsist" mi? , Dila HOTLAR
 • Sosyal Destek , Uzm.Suna BAYRAM
 • Duygu Odaklı Çift Terapisi , Dr.Mehmet TEKNECİ
 • Çocuğun Dil, İletişim, Bilişsel ve Sosyal Gelişimini Olumlu – Olumsuz Yönde Etkileyen Etkenler , Uzm.Engin OLGUN
 • Kaygılarımızın Anlamı , Özlem ATA
 • Kadınlarda Cinsel İstek Bozukluğu , Uzm.Havva BAYAR
 • Duygusal Özgürleşme Teknikleri (Eft) Nedir? Nerelerde Kullanılır? , Aysel KESKİN
 • Çocuklarda Yeme Problemi , Uzm.Aysu YENİEL SİLLE
 • Terörün Toplum Ruh Sağlığına Etkisi , Burçin KOYUNCU
 • Çatışmadan Kaçınmak İçin Ötekini Memnun Etmek , Dr.Fatih SÖNMEZ
 • Boşanma ve Çocuk , Adem TATAR
 • Doğum Sonrası Yaşanan Cinsel Soğukluk , Uzm.Eyüp SARI
 • Vajinismus Nedir Nasıl Tedavi Edilir. , Adalet SEVİM
 • Panik Bozukluk Tedavisinde İlaç Kullanımı Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar , Uzm.Kumru ŞERİFOVA
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  12:50
  Top