2007'den Bugüne 79,038 Tavsiye, 25,419 Uzman ve 17,717 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
.
Eğitim - Seminer - Konuşma
■ Uzmanlık alanınızda çeşitli platformlarda konuşma yapıyor ya da eğitim mi veriyorsunuz?

■ İlgi duyduğunuz konu ile ilgili konuşmacı ya da eğitmen arayışında mısınız?

■ O zaman Makronot Ailesi’ne hoş geldiniz!..
Endoskopik Aksiller Meme Büyütme Ameliyatı
MAKALE #5980 © Yazan Op.Dr.Zekeriya KUL | Yayın Kasım 2010 | 4,369 Okuyucu
Meme büyütme için plastik cerraha başvuran hastaların sorduğu soruların başında bu ameliyattan sonra iz kalacak mı? Oluyor. Aslına bakarsanız haklı bir soru olarak kabul etsek de , biz plastik cerrahların amacı öncelikle estetik bir form kazandırmak ve bu formun kalıcı olacağından emin olmaktır. İzi ise bu amaçlarımızın gerçekleşmesine izin verecek kadar ancak kısa ve kabul edilebilir şekilde tutmaya çalışırız.
Bu durum özellikle dikleştirmenin de gerektiği meme büyütme ameliyatları için geçerlidir. Çünkü bu ameliyatlar da sıklıkla dikleştirme etkisini sağlamak için sarkmış olan deriyi çıkarıp, meme başını yukarı yönde taşımak gerekir. Bazen sadece meme başının etrafında dairesel bir kesi ile bu dikleştirme etkisini sağlasak da, vakaların büyük çoğunluğunda aşağı yönde de uzanım gösteren dikey 5-6 cm lik bir kesi yapmak zorunda kalıyoruz.

Her ne kadar bu kesi hattına ait iz; aylar geçtikçe oldukça kabul edilebilir bir hal alsa da bu ameliyatlar için “izsiz ameliyat” demek doğru değildir. Ancak sadece büyütme ameliyatlarında daha önce de bahsettiğimiz gibi meme başından, koltuk altından ve meme alt kıvrımından girerek bu ameliyatı gerçekleştiririz. Herbirinin kendine ait avantajları ve dezavantajları olsa da benim avantajlarını daha fazla bulduğum teknik koltuk altından silikon yerleştirmedir. Bu ameliyatı endoskop yardımı ile gerçekleştirerek, ameliyata ait var olan bazı dezavantajları ortadan kaldırabiliyoruz.
Koltuk altı kıvrımının içinde yaklaşık 3 cm'lik bir kesi ile girerek deri altında ilerleyip göğüs kasımızın dış kenarına ulaşıyoruz, gerektiğinde kas üstü fasya altı plan gerektiğinde ise kas altı plana ulaşıp silikonun yerleşeceği cebi hazırlayabiliyoruz. Ameliyatı bütünüyle kamera yardımıyla ekranda görerek gerçekleştiriyoruz. Kanama odaklarını anında müdahale ederek durdurabiliyoruz. Bu da ameliyat sonrası dren kullanma gerekliliğini büyük oranda ortadan kaldırıyor.

Doku travması daha düşük düzeyde olduğu için iyileşme süreci diğer tekniklere göre daha hızlı gerçekleşiyor. Ameliyat sonrası 8-12 saatlik hastane kalış süresi yeterli oluyor. Ameliyattan sonra ise yeni bedeninize uygun sütyen giydiriyor, 3 hafta kadar bu sütyeni kullanmanızı öneriyoruz.

Fiziksel hareketlerinizi kısıtlamaktan uzak duruyoruz. Çünkü ne kadar erken dönemde normal hayata dönmenizi sağlarsak iyileşme süreciniz de o kadar kısalmış oluyor. Kesi hattınızdaki dikişler kendiliğinden eriyen dikiş materyalleridir. Bu yüzden pansumana veya dikiş aldırmaya gerek kalmıyor. 48 saat sonra banyo yapmanızda, 2 haftadan sonra ise denize girmenizde bir sakınca bulunmuyor

Ameliyata Ait Riskler ve Komplikasyonlar

1. Asimetri; Ameliyat öncesi büyüklük veya şekil farklılığından kaynaklanan asimetri ameliyat sonrası dönemde eşitleyici tarzda silikon seçimi ve cep oluşturmaya rağmen giderilemeyebilir. Az da olsa , ameliyat öncesinde var olmasına rağmen hasta tarafından farkedilmeyen asimetri ameliyat sonrasında farkedilebilir.

2. Memede ve meme başında duyu değişiklikleri ;Meme estetik ameliyatları sonrasında biz plastik cerrahların ve hastaların en fazla önem verdiği konulardan biri; cinsel fonksiyonlar yönünden de büyük önem taşıyan şey; meme başının duyusudur.Anatomi bölümünde de bahsettiğim gibi meme başının esas duyusunu sağlayan sinir göğüs yan duvarından 4. kaburgalar arası boşluktan çıkıp meme dokusu içine girerek meme başına ulaşır. Bununla birlikte göğüs orta bölümünden ve meme üst kısmından da meme başına uzanan ek duyu sinirleri vardır. Bu sinirlerin önemi kadından kadına değişmektedir. Bu sinirler özellikle meme küçültme ameliyatında önem kazanmaktadır. Biz plastik cerrahlar ister kas altı ister kas üstü bölgeye silikon yerleştirelim titiz bir cerrahi ile bu sinirlerin yaralanmasının önüne geçebiliyoruz.

Ancak şu da bir gerçektir ki; kas üstü protez yerleştirmenin kas üstü silikon yerleştirmeye göre meme başında his kaybı yapma ihtimali daha yüksektir. Bu yüzden kas üstü silikon yerleştireceğimiz hastalarda silikonun yerleştirileceği cebi kas zarı(fasya) altında hazırlıyoruz. Kas zarı(fasya) altında çalıştığımız zaman siniri korumuş oluyoruz. Bazı hastalar meme başı sınırında silikon yerleştirmenin meme başının duyusunu değiştireceği konusunda endişe duyarlar , oysa meme başı halkasının alt yarısında yapılan kesiden girilip meme başı tabanından uzaklaşarak bir tünel ile meme alt bölümüne ulaşılır. Böylece meme başının duyusunu sağlayan sinir zarar görmemiş olur. Yani sinirin çıktığı ve ilerlediği bölgeler ameliyat sırasında korunduğu müddetçe meme başında uyuşukluk olmaz.

Bununla birlikte meme büyütme ameliyatı sonrasında düşük oranda da olsa görülebilecek 2 tür duyu değişikliği olabilir; kısa süreli ve uzun süreli duyu değişikliği. Bu duyu değişiklikleri meme başında olabileceği gibi tüm meme derisini de içerebilir.Daha sıklıkla meme başında görülen duyu kaybının nedeni cerrahi sırasında sinirin kısmi olarak etkilenmesi olabilir, ancak oluşan his kaybı tamamen geçici olup birkaç hafta içinde normal duyu fonksiyonları geri gelir. Burada tekrar üzerinde duracağım önemli nokta; kas üstü silikon yerleştireceğimiz hastalarda kas zarının altına silikon yerleştirme ameliyatını (subfasyal meme büyütme) tercih etmemizin nedeni ameliyat sırasında kas zarının altında ilerlerken özellikle meme başının duyusu için önemli olan 4. kaburgalar arası mesafeden gelen siniri koruyor olduğumuzdur.

3.Morluk; her cerrahi işlem sonrasında olduğu gibi meme büyütme ameliyatında da morluklar olabilir , bu tamamen geçici bir durumdur.

4.Kapsül kontraktürü; kapsül kontraktürü silikonun etrafında silikonun şeklini bozup neticede memedeestetik problem ortaya çıkaran bir durumdur. Silikonun etrafında kan birikimi ve enfeksiyon odağının iyileşmesi sonrası oluşabilmektedir. Bir diğer önemli noktada kas üstü silikon yerleştirme sonrasında kas altı silikon yerleştirmeye göre belirgin farkla daha sık kapsül kontraktürü oluşma riski olmasıdır. Dr baker tarafından oluşma şiddetlerine göre şöyle sınıflanmıştır;

Grade I – Meme normal ve doğal görünümde
Grade II – Meme biraz sertleşmiş ama hala doğal görünümde
Grade III – Meme sert ama hala doğal görünümde
Grade IV – Meme sertleşmiş, ağrılı ve anormal görünümde

Tedavide yapılması gereken şey düşük düzeydeki kapsüllerde masaj, orta düzeydeki kapsüllerde kapsülün gevşetilmesi(cerrahi olarak), ileri düzeydeki kapsül oluşumlarında ise silikonun ve kapsülün çıkarılıp gerekliyse silikonun yerleştirileceği cebin planının değiştirilmesidir.

5.Enfeksiyon: oldukça nadir de görülse cerrahi yapılan bölgenin özelliğinden dolayı ve silikon vücut tarafından yabancı bir madde olarak da algılandığı için bu riskten söz etmek lazım. Ameliyat süreci boyunca sterilizasyon kurallarına en üst düzeyde uyulduğunda bu riskin ortaya çıkması çok zordur.

6.Kanama : Meme, kanlanması oldukça yüksek düzeyde olan bir organdır. Bu yüzden ameliyat sonrası dönemde ameliyat sahası içinde kan birikmesi riskine karşın dren konulabilir. Ancak silikonun konulacağı planın özelliğinden ve kullanılan teknikle ilgili olarak , ayrıca silikonun çevresel baskısıyla kanama odaklarını durduğu görüşünden de hareketle cerrah tarafından dren konulmadığı zamanlar da olmaktadır.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Endoskopik Aksiller Meme Büyütme Ameliyatı" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Op.Dr.Zekeriya KUL'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Op.Dr.Zekeriya KUL'un izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Zekeriya KUL Fotoğraf
Op.Dr.Zekeriya KUL
İstanbul
Doktor "Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi - Estetik"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi22 kez tavsiye edildi
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
.
Eğitim - Seminer - Konuşma
■ Uzmanlık alanınızda çeşitli platformlarda konuşma yapıyor ya da eğitim mi veriyorsunuz?

■ İlgi duyduğunuz konu ile ilgili konuşmacı ya da eğitmen arayışında mısınız?

■ O zaman Makronot Ailesi’ne hoş geldiniz!..
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Op.Dr.Zekeriya KUL'un Makaleleri
► Meme Büyütme Ameliyatı Op.Dr.Murat ATASEVEN
► Meme Büyütme Ameliyatı Prof.Dr.Aylin BİLGİN KARABULUT
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 17,717 uzman makalesi arasında 'Endoskopik Aksiller Meme Büyütme Ameliyatı' başlığıyla benzeşen toplam 14 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Fue ile Saç Ekimi Nedir? Kasım 2010
► Memenin Anatomisi Kasım 2010
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


20:56
Top