TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
ANNE-BABALARA ÖNERİLER: ÇOCUĞA YAKLAŞIM BİÇİMLERİ

Suzan AKSÜT OSMANAĞAOĞLU Fotoğraf
Psk.Suzan AKSÜT OSMANAĞAOĞLU
İçel (Mersin)
Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi13 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 4 Makalesi varFotoğrafı MevcutTelefon Numaraları KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 9382,

* Yayın Tarihi : 18-03-2008 - 14:29 (2964 gün önce),

* Ortalama Günde 3.17 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 3673 , Kelime Sayısı : 466 , Boyut : 3.59 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Psk.Suzan AKSÜT OSMANAĞAOĞLU hakkında söyledikleri:
Kendisine danışan olarak başvurduğumda sosyal fobi belirtileri olan çarpıntı, titreme, terleme gibi fiziksel; kusurlu olduğum, değersiz olduğum, aşırı derecede sorunlu olduğum, kimsede olmayan bir rahatsızlığın bende olduğu ve bunun benim kişiliğimin bir parçası olduğu gibi rahatsızlıklarım ve rahatsız düşüncelerim vardı. Bu düşünceler yaklaşık 12 yıl kadar bende otomatik olarak kalmış, kız arkadaş edinememe, yakın olmayan yüzeysel arkadaş grupları, benim için olumlu olacak birçok şeyden kaçınma, aşırı kaygı ile baş başa kalma gibi durumlara ve duygulara sebep olmuştu. Sonunda bir gün bu rahat... [DEVAMI..]
(Can, Danışan, 03-11-2013)

suzan, hayatımda tanıdığım en iyi kalpli, en mükemmel, en sevecen ve tabiki en iyi psikologlardan biridir. mesleğine gösterdiği sevgiyi ve kendini geliştirmek adına gösterdiği azmi kıskanmamak elde değil. hastalarına ve danışanlarına gün ve saat gözetmeksizin her zaman vakit ayırdığına emin olabilirsiniz. Eşim ve hayat arkadaşım suzan hakkında yazabileceğim o kadar çok şey varki.. ama sanırım yazmam gereken yada bilmeniz gereken tek ve en önemli şey; suzan aksüt ÇİÇEK tanıyabileceğiniz en iyi insan ve en iyi psikologtur.
(gökhan çiçek, Arkadaş/Tanıdık, 17-12-2008)

Psk.Suzan AKSÜT OSMANAĞAOĞLU Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
ANNE-BABALARA ÖNERİLER: ÇOCUĞA YAKLAŞIM BİÇİMLERİ

“Çocuklarımın mutlu olmasını istiyorum”, “çocuğumun mutlu olması için elimden ne gelirse onu yapıyorum”, “ne istiyorsa yaptım”; bunlar bir annenin ya da babanın en doğal istekleridir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken onun iyiliğini istemekten öte, acaba çocuğumuzun her isteğini yerine getirirsek gerçekten onu mutlu etmiş olacak mıyız? sorusudur.

İstekleri çoğunlukla yerine getirilen çocuklara baktığımızda çoğunluğunun mutsuz olduğunu görürüz. Mutsuzlardır çünkü isteklerini kendi çabalarıyla yerine getirmemişlerdir. Hatta ne istediklerini söylemeden aileleri onların yerine tahmin etmişlerdir ve onları çokta yormadan isteklerini yerine getirmişlerdir. Durum böyle olunca zamanla çocuğa bunlar yetmeyecektir. Daha fazlasını isteyecektir. Ama nereye kadar? Bunun sonu yoktur. Sonu mutsuz olan çocuklardır. Şu gerçektir ki; istekleri için çaba harcayan en azından bunları hak etmek için bir şeyler yapan çocuklar kıymet bilirler. Kıymet bilen çocuklar da kendileri için çaba harcamaktan bile mutluluk duyarlar. Yani küçük şeylerden bile mutlu olurlar.

Anne - babalar çocukları için en iyisini yapmaya çalışırlar, en azından bu güdüyle hareket ederler. Fakat bu güdü çocuklarını hayata hazır hale getirmelerine engel olabilir. Bunun yanında aileler genelde ben yaşamadım bari çocuğum yaşasın düşüncesiyle çocuklarına yaklaşırlar. Burada ailelerin isteği; çocuklarına sıkıntı çektirmeden onların bir yerlere gelebilmeleridir.

Ama gözden kaçan şöyle bir nokta vardır; sonuçta çocuk sadece aile ortamında kalmayacaktır. Ailenin dışında da ister istemez bir hayatı olacaktır. Okulu, işi, arkadaşları, sosyal faaliyetleri vs. Çocuk bu hayata nasıl ayak uyduracağını ailesinden öğrenir. Yani anne babası onu hayata hazırlarlar. Ancak bu hayata hazırlama süreci farklı değerlendirilir. Sanki çocuk daima evinde anne babasının dizinin dibinde yaşayacakmış şeklinde algılanır. İşte burada gerçek olan, eğer çocuklar hayata hazır hale gelmezlerse mutsuz olabilirler.


Genel olarak değerlendirirsek anne - babaların çocuklarının iyi, sağlıklı bireyler olabilmeleri için yapabileceklerini

1- Çocuklarınızı yargılamayın. Davranışlarını, duygularını ve düşüncelerini yargılamayın. Anlamaya çalışın. Siz onu anlamaya çalıştıkça o da sizi anlamaya çalışacaktır.

2- Çocuklarınızın duygularını, düşüncelerini ifade etmesine izin verin. Onları dinleyin.


3- Çocuklarınıza onları sevdiğinizi gösterin, hissettirin. İnanın bunu içinizde tutmanızın hiçbir anlamı olmayacaktır.

4- Başarılarını takdir edin, başarısızlıklarında yanlarında olun ve cesaret verin. Çocuklarınıza güvendiğinizi hissettirin. Onlara karşı her an yanlış yapacaklarmış gibi davranmayın.


5- Yapabilme kapasitelerinin olmasının yanında yapamama kapasitelerinin de olduğunu bilin. Yani bazı şeyleri çok iyi yaparken bazılarını da çok kötü yapabileceklerini bilin. Beklentilerinizde aşırıya kaçmayın.

6- Diğerleriyle kıyaslamayın. Onun özel olduğunu hissettirin.


7- Çocuklarınızın isteklerine herhangi bir açıklama yapmadan olumlu ya da olumsuz yanıt vermeyin. En azından o isteğinin neden yerine geldiğini ya da gelmediğini bilsin ki istekleri ile ilgili neden sonuç ilişkileri kurabilsin.

8- Çocuğunuza sergilediği davranışın ardından verdiğiniz ödül veya cezaların arkasında durun. Kararlı ve tutarlı olun.

Burada ifade dilenler tabi ki sadece anne ve babalar için değil aynı zamanda çocuklarla bir arada olan diğer yetişkinler için de geçerlidir. Eğer çocuklarınıza nasıl yaklaşacağınızı bilemiyorsanız bir uzmandan yardım alınız. Bu sayede daha sağlıklı çocuklar yetiştirmek için anlamlı bir çaba harcamış olursunuz…

Psikolog Suzan AKSÜT ÇİÇEK

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

ANNE-BABALARA ÖNERİLER: ÇOCUĞA YAKLAŞIM BİÇİMLERİ ile İlgili Kavramlar : çocuk psikolojisi, anne, baba, aile, ödül, ceza, davranış biçimi, yaklaşım tarzı
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"ANNE-BABALARA ÖNERİLER: ÇOCUĞA YAKLAŞIM BİÇİMLERİ" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Suzan AKSÜT OSMANAĞAOĞLU'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Erken Çocuklukta Duygusal Gelişim , Afife SELVİTOPU
 • Çocuklarda Telefon/Tablet/Televizyon Bağımlılığı , Uzm.Esin ÖZER BAKIR
 • Şizoid Kendilik Bozukluğu , Zeynep BALKIZ
 • Rüya Terapisi "Fenomenolojik Rüya Benliği Modeli" , Elif Zahide TEKEREK
 • Kardeş Kıskançlığı Nedir? Kardeş Kıskançlığı Nasıl Oluşur? Kardeş Kıskançlığında Anne Ve Babalara Düşen Görevler Nelerdir? , Uzm.Halil Utku ALTIN
 • Ergenlerde İnternet Bağımlılığı , Uzm.Nurhan TİFTİK
 • Çocukluktan Ergenliğe Geçiş , Uzm.Ayşegül COŞKUN
 • Ergenlik Dönemine Genel Bir Bakış , Uzm.Ayşegül COŞKUN
 • Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Bozukluğu , Uzm.Ayşegül COŞKUN
 • Kaygı Bozukluğu , Uzm.Ayşegül COŞKUN
 • Sınav Kaygısı , Uzm.Zehra ORGUN
 • Kimseyi Tanımadım Ben Benden Daha Özel; Narsisistik (Özsever) Kişilik Yapısı , Uzm.Necdet DÖNMEZ
 • Bağımlılık Tedavisinde Terapi , Uzm.Fahriye GÜNDÜZ
 • 'yetişkincilik' , Uzm.Gizem ÇEVİKER
 • Stres Yönetimi Ve Öfke Kontrolü , Namık ACAR
 • Çocuklarda Ve Ergenlerde Obsesif Kompulsif Bozukluk (Okb) , Uzm.Rukiye BURMA
 • Sınav Başarısı , Uzm.Ayşegül COŞKUN
 • Toplumsal Destek Yöntemleri Ve Arkadaş Ve İlişki Ortaklarıyla İlişkiler İçin Öneriler , Uzm.Ayşegül COŞKUN
 • Bilinçaltı Temizliği , Uzm.İnci KAVİ
 • Zihinsel Engelli Çocuğa Sahip Annelerin Depresyon Düzeyleri , Seda TEPE
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  00:39
  Top