2007'den Bugüne 90,549 Tavsiye, 27,855 Uzman ve 19,765 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!İki Günlük Buzağı, Ameliyatla Sağlığına Kavuşturuldu.

» İki Günlük Buzağı, Ameliyatla Sağlığına Kavuşturuldu.
Vet.Hek.Mehmet TABUR tarafindan yazildi:
Osmaniye’de, anüs yolu kapalı olarak doğan ‘Holstein’ cinsi iki günlük buzağı, ameliyatla sağlığına kavuşturuldu.
Büyük Tüysüz köyünün eski muhtarı olan ve hayvancılıkla uğraşan Ömer Deprem, anüs yolu kapalı olarak doğan buzağısını ameliyat ettirerek sağlığına kavuşturdu. Köyün veteriner hekimi Bünyamin Akın, bu tür vakaların milyonda bir görüldüğünü, 13 yıllık meslek hayatında ise ilk defa böyle bir şeyle karşılaştığını belirterek, tedavisi süren yavrunun dışkısını artık sağ karın bölgesinde açılan yerden yapacağını ve sağlık durumunun her geçen gün iyiye gittiğini belirtti. Genelde anüs yolu kapalı doğumların olduğunu ve kalın bağırsaktaki kısalıktan dolayı böyle bir vaka ile karşılaşıldığını belirten Akın, “Buradaki imkanlar yeterli olmadığı için buzağıyı İskenderun’a gönderdik. Ameliyatı veteriner cerrahi doktor Mehmet Tabur ile asistanı Duygu Oy birlikte gerçekleştirdiler. 2,5 saat süren ameliyat sonrası hayvanın sağ tarafından yapay bir anüs açıldı” dedi.
Bu hayvanın değerinin 500 lira, yapılan ameliyatın da 500 lira olduğunu söyleyen Akın, “Burada mangal gibi yürekli adam Ömer Deprem, cana önem ve değer verdiği için bu hayvanı aldı götürüp, ameliyat ettirerek hayata geri getirdi. Kendisinin bu hareketi gerçekten takdire şayan bir durumdur” diye konuştu.
Hayvan üreticisi Ömer Deprem ise 4 yaşındaki ineğinin geçen yıl ikiz doğum yaptığını, bu yıl ise tek doğan dişi buzağının sıkıntısını erken fark ederek sağlığına kavuşturduklarını söyledi. Deprem, “Hayvan Sabah 8.30 sularında doğdu. Annesinin önüne bir süre bıraktık. Akşam saatlerinde buzağının sıkıntılı halini görünce takibine başladım. Hayvanın anüsünün olmadığını fark ettim ve hemen veteriner hekimi aradım. Sabah yapılan kontrolünde, kalın bağırsağının kısa olduğunun söylenmesi üzerine buzağıyı İskenderun’a götürdüm. Orada röntgen filmi çekildi ve ameliyatla düzeltilebileceği söylendi. Ayrıca yüzde 50 yaşama ihtimaline karşı biz şansımızı deneyerek ameliyat olmasını sağladık ve hayvanı o sıkıntıdan kurtardık. Her şey parayla ölçülmeyeceği için neticede o da bir canlı ve o sıkıntısını bile bile boğazını kesip atamazdım” şeklinde konuştu.
Ameliyat sürecinden geçen buzağıyı gözünün önünden ayırmayan Deprem, ameliyat yerinin zarar görmemesi için buzağıyı annesinin yanına götüremediğini ve şimdilik elinden biberonla süt içirerek beslediğini söyledi.

http://www.milliyet.com.tr/eski-muhtardan-ornek-hayvan-sevgisi-osmaniye-yerelhaber-208530/

başlıklı yazının tüm hakları Veteriner Hekim Mehmet Tabur'a aittir ve yazı yazarı tarafından tavsiyeediyorum.com (http:/www.tavsiyeediyorum.com) Mesleki Anılar Kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu yazıya atıf yapmak için yazının internet adresine link verilmelidir. Yazı yazarının izni olmaksızın başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

[ Yazarımız Vet.Hek.Mehmet TABUR Sayfasına Dönüş] [ Yazar ile İletişim]
» Ayrıntılar
Yazara Ait Bilgiler
Vet.Hek.Mehmet TABUR
İçel (Mersin)
Veteriner Hekim
Tavsiyeler
[Bu Kisiyi Tavsiye Edin]
Metin Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 2302,

* Yayın Tarihi : 15-01-2015 - 19:06 (2941 gün önce),

* Ortalama Günde 0.78 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 2684, Kelime Sayısı : 334, Boyut : 2.62 Kb.
Lütfen Dikkat :
  • Sitemizde yayınlanan mesleki anıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz.
  • Bu metinden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya "İki Günlük Buzağı, Ameliyatla Sağlığına Kavuşturuldu." başlıklı yazının tüm hakları yazarı Vet.Hek.Mehmet TABUR'e aittir ve yazı, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) Mesleki Anılar Kütüphanesinde yayınlanmıştır. ibaresi eklenmelidir. Bu ibare eklenmek şartıyla, yazıdan Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
  • Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Mesleki Anılarınız bölümü altında, YENİ ANI GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya mmesleki anılarını ekleyebilirler.
Bu Kategorideki Diğer Anılar
Ayağı Kırılan Tavşan Ameliyatla Sağlığına Kavuştu
[Vet.Hek.Mehmet TABUR]
Ayağı Kırılan Tavşan Sağlığına Kavuştu
[Vet.Hek.Mehmet TABUR]
Üniversite Düzeyinde Sağlık Hizmeti
[Vet.Hek.Mehmet TABUR]
Buzağı Ameliyatla Sağlığına Kavuştu
[Vet.Hek.Mehmet TABUR]
İskenderun’da Cerrahi ve Ortopedi Uzmanı Veteriner Hekim Mehmet Tabur Yönetiminde Başarılı Operasyon
[Vet.Hek.Mehmet TABUR]
Bacağı Kırık Tavşana Başarılı Operasyon
[Vet.Hek.Mehmet TABUR]
Hökümetin Emri!
[Vet.Hek.Dr.Mustafa ALTUNTAŞ]
Türk Tuberkulini!
[Vet.Hek.Dr.Mustafa ALTUNTAŞ]
Ölümden Dönmek Bu Olsa Gerek
[Vet.Hek.A.Kutlu DAYIOĞLU]
Hipokalsemi
[Vet.Hek.Dr.Mahmut Önder TASLI]
Sivas Kangalı Köpeğim Badem
[Vet.Hek.Betül APAYDIN]
Hayvan Sever Olmak Sorumluluk İster
[Vet.Hek.Işıl KARATAN]
Kargalar Kindar mı Vefakar mı?
[Vet.Hek.Özgür ATEŞ]
Fıkra Gibi
[Vet.Hek.Dr.İsmail ALACA]
Lütfen Kızıma İyi Bak Evladım :)
[Vet.Hek.Cenk YALÇIN]
Beni Unutma!
[Vet.Hek.M. Mete YILDIZ]
Kediler Kutsanmış mı ?
[Vet.Hek.İ.Serdar SAYAR]
Köpekte Yabancı Cisim
[Vet.Hek.Didem EREN]
Herkezi Memnun Etmek İmkansız.
[Vet.Hek.İ.Serdar SAYAR]
Hırçın Köpek Chaky
[Vet.Hek.İ.Serdar SAYAR]


08:46
Top