2007'den Bugüne 89,453 Tavsiye, 27,600 Uzman ve 19,641 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Ygs-Lys’de Çok Özel Taktikler 2
YAZI #1951 © Yazan Dr.Psk.Dnş.Erkan KAVAS | Yayın Aralık 2013
2013 öncesi Kız Meslek Lisesi Çocuk Gelişimi bölümünden mezun olan öğrencilerin sınavsız geçişle MYO Çocuk Gelişimi bölümüne yerleşmeleri ihtimali yok denecek kadar az. Bu öğrenciler sınavsız geçiş yaparak Atatürk Ünv. Çocuk Gelişimi (Açık Öğretim) Bölümüne kontenjan sınırı da olmadığı için rahatlıkla yerleşebilirler. Aynı yıl bir çocuk evi veya kreşte çalışmaya da başlayabilirler. Mezun oldukları yıl dikey geçiş sınavına girerek çocuk gelişimi veya okul öncesi öğretmenliğine geçiş yapabilirler. Biraz maddi durumu iyi olanlar sınavsız geçişte Devlet üniversitelerini kazanamama durumunda özeli de kazanıp +2 yıl daha okuyarak hem cazip bir meslek kazanır hem de fakülte mezunu olabilirler. Sınazsız geçiş yapan öğrenciler gelecek yıl sınava girdiklerinde OÖBP’nında bir kayıp yaşamamaktadır. Hatta gelecek yıl sınavsız geçişe tekrar başvurabilmektedirler.

Sağlık Meslek Lisesi mezunu öğrencilere öncelikli tercihimiz, sınavsız geçişle veya YGS-LYS puanlarıyla MYO veya Sağlık Bilimleri Fakültelerindeki istedikleri bölümlere yerleşmeleridir. Tüm lise son sınıf öğrencileri, özellikle sağlık meslek lisesi öğrencileri Eylül 2014 te yapılacak olan KPSS sınavına mutlaka girmelidirler. Bir üniversiteyi kazanmaları ve aynı yıl atanmaları durumunda, ilk yıl üniversite kaydı dondurulup, memuriyette asaletinin kaldırılması beklenebileceği gibi, ayda sekiz nöbet tutup, nöbetleriyle üniversitedeki ders günlerini iyi planlayıp hem memuriyet, hem de öğrencilik yapabilirler. Bu öğrencilerimize tavsiyem sağlık alanında ilgili MYO veya Fakülte bir bölümü bitirdiklerinde YGS3 veya DİL1 puanıyla dil alanında bir bölüme yerleşip, (bu konuda örnek yerleşmelerle ilgili ÖSYS sonuç belgelerine www.erkankavas.com.tr adresinden ulaşılabilir) hazırlık okuyup, sağlık turizmi hizmeti veren kurumlarda daha cazip imkânlarda iş bulabilirler. Veya akademik kariyer…

Sadece YGS’nin bir puan türünde 180 barajını geçen bir öğrenciyi cazip bir bölüme yerleştirebilir mi?
Evet. Endüstri Meslek Lisesi Metal İşleri mezunu (herhangi bir okul veya bölüm mezunu da olabilir fark etmez) bir öğrenci YGS’de sadece bir puan türünden 180’i geçmiştir. LYS’de MF2’den 180 alarak (çok az netlerle MF2’den barajın kaç netle geçileceğini öğrenmek için www.erkankavas.com.tr deki YGS-LYS puan hesaplama robotu kullanılabilir.) çok iyi üniversitelerin İstanbul, Ege veya İzmir Katip Çelebi Gibi. Üniversitelerin Su Ürünleri mühendislikleri tercih edilip kazanılabilir. www.erkankavas.com.tr den bu bölümlerin 2013 Taban puanlarına bakılması yeterlidir. Örnek olarak, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’ni kazanan bir öğrenci mezun olduğunda üç yıldız profesyonel dalgıç sertifikası sahibi olmaktadır. Anı zamanda bu üniversite 35 su ürünleri işletmesiyle mezun öğrencileri için iş garantisi anlaşması imzalamıştır. Profesyonel dalgıç olarak yetişen bu öğrenci kısa bir süre su altı kaynakçılığı kursu aldıktan sonra aylık 6000-7000 dolar gibi ciddi rakamlara iş bulabilmektedir. Veya yabancı dil öğrenmesi halinde yurt dışında su ürünleri mühendisleri aylık 6000 dolara kadar geliri olan iş bulabilmektedirler.

MF2 puan türünde 180 barajını geçen bir öğrenci fen edebiyat Fakültelerindeki bölümleri tercih etmek istiyorsa, Biyoloji, Kimya ve Fizik bölümlerinden mezun olan öğrencilerin İş Güvenliği sertifikası alabildiğini dikkate almalıdırlar. Meslek Yüksek Okulu İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği bölümlerinin bu yıl fazla abartıldığı, kamuoyunda oluşan bu algı sonucu bu bölümlere ciddi talep artışı yandığını görüyoruz. Bu bölüm artık Atatürk Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi’nde kontenjan sınırı olmayan, isteyen herkesin kazanıp açıktan okuyabildiği bölüm haline geldi!
Gelecek yazılarımızda,
YGS-LYS öncesi SBS (yeni adıyla OGES) öğrencilerine özel tavsiyeler.
Sayısal öğrencisiyim. Dilden de sınava girdim ve -2 net çıkardım. Bu durum benim YGS-LYS puanlarımı düşürür mü?
YGS’de hedefinin çok altında puan alan öğrenciyi LYS’ye nasıl motive edebiliriz?
Meslek liseliyim. Yabancı dil derslerim çok kötü. Dilden bir bölümü kazanabilir miyim? Aynı anda cazip bir bölümde okuyup iyi bir meslekte, iyi bir gelirle çalışmak mümkün mü?
Siz değerli okurlarımızın sorularını erkankavas20@gmail.com adresine bekliyoruz.
www.erkankavas.com.tr
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Erkan KAVAS Fotoğraf
Dr.Psk.Dnş.Erkan KAVAS
Denizli (Online hizmet de veriyor)
Doktor Psikolojik Danışman
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dr.Psk.Dnş.Erkan KAVAS'ın Makale ve Yazıları
► 2 Yaş Özel Bir Yaş Meral HASANDAYIOĞLU
► Sevgililer Gününe Özel.. Psk.Burçin KOYUNCU
► Özel Çocuklar ve Aileleri Psk.Dnş.Ömer MENTEŞE
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,641 uzman makalesi arasında 'Ygs-Lys’de Çok Özel Taktikler 2' başlığıyla benzeşen toplam 37 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
◊ 12. Sınıfta Açık Liseye Geçmek ÇOK OKUNUYOR Aralık 2013
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


04:39
Top