2007'den Bugüne 92,577 Tavsiye, 28,263 Uzman ve 20,024 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!İçsel Gerçeğimize Yolculuk ( Yaşayan Bursa Dergisi, )
YAZI #245 © Yazan Uzm.Psk.Şahin UÇAR | Yayın Ocak 2009
Hipnozla "aşk" tedavisi


İnsanoğlunun en karmaşık duygularından biri olan aşk, çoğu zaman acıyı da beraberinde getiriyor. Aldatılmış kadınlar, sevgilisini unutamayan erkekler, yalnızlar, terk edilenler ya da sevgisini gizleyenler, Bursa'nın ilk ve tek hipnoterapi merkezinde bu acılara son veren Psikolojik Danışman Şahin Uçar'dan şifa arıyor.

İÇSEL GERÇEĞİMİZE YOLCULUK

Kadir GÜZEL
Mistik çağlarda bilge insanların "şifa sanatı" olarak keşfettiği hipnoz, değişen zamana ve önceliklerimize ayak uydurmayı başardı. Günümüzde insanoğlunun en karmaşık duygularından biri olan aşk acısına adeta meydan okuyan bu trans hali, aldatılan kadınların, sevgilisini unutamayan erkeklerin, yalnız kalanların, terk edilenlerin veya sevgisini gizleyenlerin yangını birkaç seansta söndürebiliyor. Hipnozun o kendine has tılsımıyla istenmeyen acılara son veren sihirli parmakların sahibi ise Psikolojik Danışman Şahin Uçar... Bursa'daki tek hipnoterapi merkezinin psikoloğu olan Uçar, bilinçaltımızdaki bu binlerce yıllık gizemli serüveni Yaşayan Bursa okurlarıyla paylaştı.
"Keşke Türk halkı hipnozu o meşhur Hollywood filmlerindeki şarlatanların kullandığı cep saatleriyle tanımamış olsaydı. Belki o zaman önyargılarımızdan daha kolay arınmış, hatta böyle bir haberle de kimseyi şaşırtamamış olurduk."
Türkiye'deki hipnoz camiasının yıllardır içinde olan Psikolojik Danışman Şahin Uçar, sözlerine biraz sitemle başlıyor, haklı da... Aslında insanların hipnoza karşı ilgisiz olmadığını, sadece yanlış bilgilendirildiğini söyleyen Uçar, yapılması gereken ilk işin bu bilinci kırmak olduğunu düşünüyor. Altıparmak’ta açılan Bursa'nın ilk hipnoterapi merkezinde mesleğinin pek az bilinen o gerçek ve bilimsel yüzünü danışanlarıyla paylaşan Uçar'ın çalışmaları ise oldukça ilginç...

"ONU UNUTMAK İSTİYORUM"

En karmaşık duygularımızdan biri olan aşkın, çoğu zaman acıyı da beraberinde getirdiğine dikkati çeken Uçar, hipnoterapi yöntemiyle aldatılan kadınların, sevgilisini unutamayan erkeklerin, yalnız kalanların, terk edilenlerin veya sevgisini gizleyenlerin acısını birkaç seansta ortadan kaldırabildiğini anlattı. Özellikle evli veya sevgili olanların ayrıldıktan sonra yaşadığı yoğun gerilim, kızgınlık, öfke, nefret, yalnızlık ve suçluluk duygusunun yıpratıcı olduğunu belirten Uçar, bunun nasıl aşılabileceğini şöyle açıkladı:
"Danışanlarım, 'Onu unutamıyorum, unutmak istiyorum ama yapamıyorum' gibi şikayetlerle merkezimize geliyor. Önce onların yaşam öyküsünü dinliyorum, sonra 3-4 dakikalık bir hipnoz indüksiyonunun ardından kişinin ruhsal derinliklerine inerek sıkıntının kaynağını buluyorum. Son olarak danışanımın halihazırda yaşadığı sıkıntının kaynağındaki o istenmeyen duyguları pozitif komutlar vererek nötralize ediyorum. Böylece geçmişte sevgili ya da eşle yaşanan olumsuz olayların yarattığı kötü hisler, artık sadece yaşanmış olan ve kişiyi hiçbir şekilde rahatsız etmeyen hadiseler haline geliyor. Teknik olarak unutmak, unutturmak mümkün olmasa da bireyin unutmak istemesine neden olan o huzursuz ve mutsuz olayların etkisini ortadan kaldırıyoruz. Hiçbir şey hissetmeden girdiğiniz hipnozdan özgür iradenizle istediğiniz zaman rahatça çıkabiliyorsunuz. Herhangi bir ağrı, sızı, unutkanlık ya da olumsuz bir yan etki görmek mümkün değil."

"ÖNYARGILARDAN ARININ"

Hipnozun zannedildiği gibi bir uyku hali olmadığını ve "uyanamamak" gibi bir durumdan bahsedilemeyeceğini kaydeden Uçar, bilincin tamamen açık olduğu için kişiye istenmeyen hiçbir hareketin veya söylemin yaptırılamayacağını ısrarla vurguluyor. Hipnoza girenlerin bilinçdışı davranmadığını, ne söylediklerini gayet iyi bildiğini dile getiren Uçar, şunların altını çiziyor:
"Seans sırasında kimsenin kendinden geçtiği yok, öyle sanıldığı gibi kirli çamaşırların gün yüzüne çıkması da söz konusu değil. En büyük hayalim ve beklentim, Bursa'da ve Türkiye genelinde hipnozun bilimsel mecrada hak ettiği yeri almasıdır. Bunun için elimden geleni yaptığıma inanıyorum. Tabi bu süreçte sorunlarını çözmek isteyen danışanlarımla da titiz bir şekilde ilgileniyorum. Yeter ki bireyler, şikayetlerinden kurtulmak için kendi isteğiyle 'www.hipnozterapisi.com' adresine veya '0224 222 2015 ' numaralı telefona müracaat etsin.
Yaklaşık 5 yıldır profesyonel olarak hipnoz camiasının içinde yer aldığını anlatan psikolog Uçar, aşk acısı için kendisine başvuranların çoğunlukla kadın olduğunu, 35 yaş ortalamasındaki bu grubun ortak şikayetinin ise aldatılmak olduğunu söylüyor. Aldatılan kadının bu durumu gurur meselesi yaptığını ve depresyona girdiğini ifade eden Uçar, bunun eşlere karşı yoğun bir öfke ve kızgınlık duygusunu tetiklediğini, yine birçok kadının intikam duygusuyla hareket etse de bunu eyleme dönüştüremediğini ekliyor. Aşk acısı çeken bireyler için analitik hipnozu sıklıkla kullandığı anımsatan Uçar, bireyin şikayetlerinden kurtulmak için sadece kendisine başvurmasının yeterli olacağını tekrarlıyor.

OTOHİPNOZ NASIL YAPILIR?

Yeterince çaba ve uygulama gösteren herkesin kendi kendini hipnoz edebileceğine de değinen Uçar, "Oto hipnozu uygulamak çok kolaydır. Bisiklet kullanmayı öğrenmek gibi düşünün. Özellikle gerçek bir hipnoz seansı sırasında kendi kendine hipnoz olma konusunda telkin verilirse oto hipnozu daha etkin hissedebilirsiniz. Pratikte ise oto hipnozu kullanarak kendi kendimizin sorunlarını nötralize edebildiğimizi görürüz. Örneğin, gerginliğe bağlı baş ağrılarını ortadan kaldırabiliriz, sınav kaygısını durdurabiliriz ya da sakinleşmek için bunu deneyebiliriz. Uykusuzluk yaşadığınız gecelerde oto hipnozla gevşeyerek uyuyabilirsiniz. Dayanılmaz düzeye gelen migren ağrını kontrol edebileceğiniz bir duruma getirebilir ve daha birçok rahatsızlıkta bu yöntemi kullanabiliriz" diye konuştu.
Hipnozun diğer marifetlerinden bahseden Uçar, genel tıp dalında hipnoz yöntemine ağrı, ağrısız doğum, diş hekimi korkusu, anestezi, migren, asabi tansiyon, astım, ülseratif kolon, allerjik deri hastalıkları, sedef, siğiller, trigeminal nevraljide ve irritabl kolonlarda kullanılabildiğini söyledi. Uçar ayrıca, psikiyatri ve psikolojide de hipnozun tik, kekeme, obezite, gece idrar kaçırma, sigara, madde bağımlılığı, depresyon, fobiler, performans anksiyetesi, panik atak, sosyal fobi, posttravmatik stres bozukluğu, çoğul kişilik bozukluğu, psikolojik bellek kayıpları, psikolojik nedenli bayılmalar, psikolojik ağrı bozuklukları, cinsel işlev bozuklukları, vajinismus, uyku bozuklukları, diş sıkma, yorgun bacak sendromu, anoreksia nervosa ve bulumia nervosa hastalıklarında da tercih edildiğini ifade etti. Doğru ellerde yönlendirilen hipnozun kişiyi spor, eğitim ve endüstri alanlarında performansını tatmin edici düzeyde artırdığına işaret eden Uçar, özellikle yabancı dil kursları ve ÖSS sınavları öncesinde bu yöntemin işe yaradığını sözlerine ekledi.


YAŞAYAN BURSA DERGİSİ
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Şahin UÇAR Fotoğraf
Uzm.Psk.Şahin UÇAR
Bursa (Online hizmet de veriyor)
Uzman Psikolog - Uzman Psikolojik Danışman
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi164 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Şahin UÇAR'ın Makaleleri
► İçsel Bir Yolculuk Olarak Depresif Hal Dr.Psk.Ümit AKÇAKAYA
► Geştalt'ın İçsel Çatışma Teorisi Psk.Doğancan GÖKÇE
► Uyum Sorunu Yaşayan Çocuklar Psk.Gülçin DÖNMEZ FİDAN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 20,024 uzman makalesi arasında 'İçsel Gerçeğimize Yolculuk ( Yaşayan Bursa Dergisi, )' başlığıyla benzeşen toplam 17 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Evlenmeden Önce Dikkat Aralık 2013
► Hipnoz ve Doğum Temmuz 2013
► Hipnoz Haziran 2013
► Hipnoz ve Hipnoterapi Mayıs 2013
► İş Stresi Mayıs 2009
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


08:35
Top