2007'den Bugüne 92,578 Tavsiye, 28,264 Uzman ve 20,024 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Hipnoz ve Doğum
MAKALE #11218 © Yazan Uzm.Psk.Şahin UÇAR | Yayın Temmuz 2013 | 5,107 Okuyucu
Hipnoz ve Doğum

Hipnoz, hipnoterapi, hipnodoğum ve daha uzatılabilecek hipnoza ailt kavramlar. Hipnoz 1950 li yıllarda İngiltere de 1960 lı yılların başlarında da ABD de onaylanmış ve profesyonellerin hizmetine sunulmuştur. Çağdaşlaşma ve modernleşme sürecinde örnek alınan başta amerika ve avrupa ülkeleri olmak üzere gelişmiş birçok ülkede hipnoz gerek psikoterapilerde gerekse cerrahinin hizmetinde ve kullanılmaktadır.

Amerika Birleşik Devletlerinde ve Avrupa da ki hiçbir ülkede hipnoz yasak değildir. belirli yönetmeliklerle çalışma koşulları düzenlenmiştir. Belirli meslek alanlarına ( bu meslek elemanları; doktor, psikolog, psikolojik danışman gibi ) Belirli eğitim süreçlerini tamamlamaları koşuluyla serbesttir. Serbest olmaması imkanı akıl ile izah edilemez de zaten. Çünkü hipnoz ile ilgili yüzbinlerce bilimsel makale bulunmaktadır. ve bazı ülkelerde ve bazı üniversitelerin tıp fakültesi ve diş hekimliği fakültelerinde ders olarak okutulmaktadır. Ancak ülke olarak bu gelişmelerden çok uzaklardayız.

Türkiye de hipnoz ve çeşitli uygulamaları hakkında bir çok doktor ve psikolog ve bu meslek gruplarının akademisyenleri bile konuya negatif duruş sergilemektedir.Bu değerli bilimsel insanlarına ve hocalarıma sormak istiyorum. Neden?

Konunun ilgilisi akademisyenlere soruyorum. Hipnoz uygulamasını bilmediğiniz için mi hipnoz zihinlerinizde negatif bakıyorsunuz? Bilimsel arenada inceledinizde mi olumsuz referans veriyorsunuz? Ya da kendi zihinlerinizde hipnoz neden eksik yanlış ? bütün bu soruların cevabı, önyargılar ve bilimsellikten uzak olacaktır. Kişisel görüş ve düşüncelerden uzaktır. Bu durumu bilimsel düşünüşle nasıl açıklayabiliriz? Bu durum çok düşündürücü.

Hipnoz birçok alanda güvenle uygulanabilir ve yan etksi bulunmayan bir yöntemdir. Sporda kondisyonu artırmak için, Psikoterapiden sigara bırakma, kilo gibi alışkanlıkları gidermede, diş hekimliği uygulamaları ve cerrahi operasyonlara kadar birçok uygulama alanı mevcuttur. Bu konuda dikkat edilmesi gereken bir doktor veya psikolog / psikolojik danışman ile bu yöntemi kullanmanızdır.

Hipnoz ile ağrısız doğum da bu uygulamalardan birisidir. Hipnoz ile normal doğum olabilirsiniz. Muhtemel komplikasyonları en aza indirebilirsiniz. Daha bir yıl önce hipnoz ve hipnoterapi ile ilgili web sayfaları “ kanıtlanabilir bir terapi/ tedavi yöntemi olmadığı” nedeniyle kapatılmıştır. Ülkemizdeki tekelci zihniyetin ürünü olan bu yasaklama anlaşılır gibi değildir. Sağlık Bakanı Sayın Mehmet Müezzinoğlu geçtiğimiz haftalardaki açıklamalarında hipnoz ile doğal doğumdan bahsetmiş olması nedeniyle hipnoz yeniden gündeme gelebilmiştir. Yetkili bir ağızdan yapılan bu demecin hipnoz ve hipnoz uygulamalarının önünü açacağı ümidini taşımak istiyorum.

Hipnoz ile ağrısız doğum uygulamaları ülkemizde uzun zamandan bu yana uygulanmaktadır. Ancak hipnoz uygulanmasına dair bir yasa veya yönetmelik bulunmadığı için kimin ne ve ne kadar uygulayacağı gibi sınırlar belirlenmiş değildir.

Hipnoz, filmlerde görüldüğü gibi bir uyuma hali değildir. Filmlerde olduğu gibi, bireyler hipnoz anında kendinden geçmez ve uyumazlar. Hipnoz tam bir bilinçlilik halidir. Bilinenin aksine hipnoz deneyimi esnasında kontrolünüzü kaybetmezsiniz. Her zaman kendinizde ve her şeyin farkında olursunuz.

Hipnoz uygulamasının kanıtlanmış bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kişiler hipnoz yaşarken bilinçli olduklarından uyanama- ma gibi bir durum söz konusu bile değildir. Her konuda her duruma yararlı olduğunu düşünmek ve sihirli bir yöntem olarak ta görmek doğru değildir.

Hipnoz uygulamasının doğru olmadığı nadir durumlar vardır. Bunlar Psikoz grubunda ki hastalar olarak bilinirler. Bunun dışında mental retardasyon, bellek bozulmasının yoğunlaşabildiği aizheimer gibi bazı rahatsızlıklarda uygulanması mümkün değildir denilebilir.

Sınav heyecanı yaşayan bir öğrencinin, sınavda yaşamaktan korktuğu endişe, başarısız olmaktan duyduğu kaygı ve endişeyi hipnoterapi yoluyla üstesinden gelmek mümkün olabilir. Bu durum her öğrenci için farklı seans sayısında sürebilir. Ergenler, sınav kaygısı yaşadıklarını çok fazla kabullenmek istemezler. Ancak sınav kaygısı yaşadıklarını şu belirtiler varsa anlayabilirsiniz. Başaramazsam şeklinde endişeleri olduğunu anlatabilir. Sık sık ders çalışmak üzere masaya oturduğu halde masa başında canı sıkılıyor olduğundan şikayet edebilir. Ya da yavaş yavaş artık ders çalışmaya başlayamadığını, sürekli bilgisayar başında ya da televizyondaki programlara, film ya da dizilere hayır diyemediğini fark edebilirsiniz. Agresif tavır ve tutumları olabilir. Ya da içe kapanma görülebilir. Bu veya benzer problemleri gözlemlediğiniz öğrenciniz varsa, öğrencinizin sınav kaygısı yaşadığından şüphe etmelisiniz. Ve çözüm için psikolojik danışmanlık merkezi’ne başvuruda bulunabilirsiniz.

Hipnoz ile uygulanan terapi şekline hipnoterapi denilir. Sınav kaygısı gibi durumlarda uygulanabileceği gibi başka birçok durumda da uygulanabilir. Örneğin korku ve endişelerde de bu durum uygulanabilir. Karanlık korkusu, asansör korkusu, açık alan korkusu, kapalı alan korkusu, yalnızlık korkusu, köpek korkusu, kedi korkusu, kabus görme korkusu, yükseklik korkusu ve daha birçok korku ve fobilerde hipnoz uygulanabilir ve olumlu sonuçlar alınabilir.

Anksiyete bozuklukları arasında yer alan panik atak, sosyal fobi, travma sonrası stres bozuklukları, genelleşmiş anksiyete gibi durumlarda da hipnoz uygulaması yapılabilir. Ve olumlu sonuçlar alınabilir. Panik atak toplumda giderek artan sayıda insanda görülen bir rahatsızlıktır. Beklentisel olarak her an başına kötü bir şey gelecekmiş gibi tedirginlik yaşar ve beklediği bu kaygı giderek başına gelecekmiş gibi yaşamaya başlar. Böylelikle hep tedirginlik ya da kaygıyla yaşar. Bu olumsuz döngüyü durdurabildiğimiz zaman “şimdi ve burada” ya odaklanmaya başlanır.

Cinsel sorunlarda da hipnoz kullanılabilir. Erkek cinsel sorunlarından sertleşme bozukluğu, erken boşalma, cinsel isteksizlik, orgazm olamama en sık karşılaşılan cinse sorunlar arasındadır. kadınlarda ise; en sıklıkla cinsel isteksizlik, orgazm olamama, vajinismus, ağrılı cinsel ilişki en sık karşılaşılanlardır. Cinsel sorunlar iki ana sebeple oluşabilir. birincisi fizyolojik nedenler ikincisi ise psikolojik sebepler olarak sıralayabiliriz. fizyolojik nedenli sorunlar için kadın doğum uzmanı ya da üroloji uzmanı hekimler tedavi için gerekli süreci uygulamaktadırlar. Psikolojik olan durumlar için ise; bir şekilde cinsel terapi ile düzeltilebilmektedir. Hipnoz ve hipnoterapi ile cinsel sorunlarda da yüz güldürücü sonuçlar alınmaktadır.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Hipnoz ve Doğum" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Uzm.Psk.Şahin UÇAR'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Uzm.Psk.Şahin UÇAR'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Şahin UÇAR Fotoğraf
Uzm.Psk.Şahin UÇAR
Bursa (Online hizmet de veriyor)
Uzman Psikolog - Uzman Psikolojik Danışman
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi164 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Şahin UÇAR'ın Yazıları
► Hipnoz Nedir ve Hipnoz Nasıl Uygulanır Psk.Dnş.Cem Batuhan AKINCIOĞLU
► Hipnoz Psk.Şahin UÇAR
► Hipnoz Psk.Murat BİLİM
► Hipnoz Nedir? Psk.Aysel İnciler BİRTÜRK
► Cin Çarpması mı Hipnoz mu? Dr.Psk.Mehmet BAŞKAK
► Hipnoz Nedir? Psk.Alpaslan KESKİN
► Hipnoz ve Biliçdışı Psk.Erdim Hasip HAKVERİR
► Hipnoz ve Hipnoterapi Psk.Şahin UÇAR
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 20,024 uzman makalesi arasında 'Hipnoz ve Doğum' başlığıyla benzeşen toplam 57 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Evlenmeden Önce Dikkat Aralık 2013
► Hipnoz Haziran 2013
► Hipnoz ve Hipnoterapi Mayıs 2013
► İş Stresi Mayıs 2009
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


23:39
Top